Skocz do zawartości

PSX Extreme 218


Oceń okładkę PSX Extreme 218  

29 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Oceń okładkę PSX Extreme 218



Rekomendowane odpowiedzi

PSX Extreme #218

 

001okl_218.jpg

 

Październikowy numer dostępny od 29.09 (wtorek)

Prenumerata - wysyłka 27.09 (niedziela)

 

Niedawno na jednym z zachodnich serwisów przedstawiono ciekawe dane na temat przemysłu gier wideo. Całość artykułu osadzono na tezie, że YouTube, letspleje i inne materiały wideo od graczy mocno i nieodwracalnie zmieniają oblicze branży – a ona sama musi się wkrótce do tych zmian dostosować. Szacowana światowa widownia online wszelkich filmów wideo z gier w roku 2015 wyniesie 486 mln osób, rosnąc do 790 mln w roku 2017. Letsplej to drugi najchętniej oglądany przekaz z gier, zaraz po oficjalnych, promocyjnych materiałach od wydawców (trailery etc.) – dla porównania, występy profesjonalnych graczy zajęły ostatnie, 8. miejsce na liście. 
 
Największym celebrytą gamingowego YouTube’a jest niejaki PewDiePie, 24-letni Szwed, którego kanał na YT subskrybuje prawie 38 mln ludzi. To właśnie dzięki fanom w roku 2014 osiągnął z reklam przy swoich filmach przychód rzędu 7,4 mln dolarów. Nie mam z tym problemu – ba, życzę mu dalszych sukcesów. Ale w szerszej perspektywie to jednak trochę smutne, że jako zagorzali fani gier i wielomilionowa rzesza, nie potrafimy w naszej branży wykreować prawdziwych celebrytów tam, gdzie powinniśmy – wśród twórców gier (o czym szerzej w numerze). Nie potrafimy wepchnąć na salony show-biznesu czy czołówki popularnych gazet nazwisk, które mogłyby naprawdę reprezentować nasze hobby – które uważamy przecież za sztukę – tak, jak robią to choćby aktorzy na rzecz X Muzy. Zamiast tego bez trudu tworzymy pseudocelebrytów, gapiąc się w Internecie, jak przechodzą za nas gry.
 

Forma „my” nie do końca jest trafna. Unikam YT, szanuję swój wolny czas, bo mam go niewiele. Chciałbym jednak pojąć fenomen. Który zakrawa na tragedię, gdy czytam tezę, że niedługo bardziej popularne od grania będzie... oglądanie, jak gra ktoś inny. Pora umierać...? Rozumiem tych przed kamerą i szanuję ich pracę – każdy z nas chciałby mieć tyle cyfr na koncie, co PewDiePie. Ale nie ogarniam, jak medium, którego podstawą jest interaktywność, może bawić bezczynnego obserwatora. Nie ogarniam, jak ktoś woli oglądać, zamiast grać – oglądać cudze emocje, zamiast generować własne. Że niby tak samo ludzie oglądają mecze piłki nożnej czy występy ulubionych muzyków? Bullshit. O karierze w Bayernie czy graniu z Metallicą możecie pomarzyć – ale niejeden z Was lepiej wymiata na konsoli niż ten, którego oglądacie. Warto to sobie czasami uświadomić i sięgnąć po pada zamiast po popcorn. [Grzegorz 'Butcher' Drabik]

 
PROSIMY NIE PODAWAĆ OCEN GIER ZRECENZOWANYCH W TYM NUMERZE!
 
TEMATY NUMERU
20 lat PlayStation w Europie

Extreme Party 2015

 
CO NOWEGO

Tokyo Game Show 2015
Republique
The Flame in the Flood
WRC 5

 
PLAYTESTY

Halo 5: Guardians
Rise of the Tomb Raider
Wiedźmin 3: Dziki Gon – Serca z Kamienia

 

RECENZJE

Destiny: The Taken King
Dishonored: Definitive Edition
Disney Infinity 3.0
FIFA 16
Forza Motorsport 6
Legend of Kay Anniversary
Mad Max
One Piece: Pirate Warriors 3
Onechanbara Z2: Chaos
Pro Evolution Soccer 2016
Super Mario Maker
Tearaway Unfolded

 
NETWORK

Beatbuddy: Tale of the Guardians
Brothers: A Tale of Two Sons
Castle Crashers Remastered
Guilty Gear Xrd -Sign-
Mega Man Legacy Collection
Sword Art Online Re: Hollow Fragment
Tales from the Borderlands Ep. 4
Toy Soldiers: War Chest 
Volume 
Xenoblade Chronicles 
Zombi

 
POCKET

Animal Crossing: Happy Home Designer
Resident Evil: Revelations 2

 
HARDKOR

Interceptor
Destiny – rok pierwszy
Gra w zabawki  
Światła na autora
Styliści branży
Kartoteka – Hideki Kamiya
Polska szkoła gier?
Gra muzyka
Unplugged – Alea iacta est

 
RETRO

Trzeba znać
Czytelnia
Pegasus zone – Double Dragon 
Kult plastiku – NES Speedboard
Kącik kulturalny – „Żar tropików”
Moje retro – Tomasz Kutera
Made in Poland – Electro Body
Historia gier wideo w Polsce (cz. X)
To było grane – Policenauts 
Martwa strefa – Troika Games

 
FELIETONY

Z dziennika gracza [Dżujo]
Fabularna tawerna [Zax]
Od gracza dla graczy [Mazzi]
New Game Plus [Mielu]
Z uKosa [Koso]
Savepoint [Michał Walkiewicz]
Okiem maniaka [butcher]

 
STAŁE RUBRYKI

Co nowego 
Ohayo Nippon
Testy
Hyde Park
Dream Extreme
Co ja gram?!
Graczpospolita
Region Filmowy
Listy

 
PROSIMY NIE PODAWAĆ OCEN GIER ZRECENZOWANYCH W TYM NUMERZE!
 
PRENUMERATA zostanie wysłana w niedzielę, 27.09. W przypadku jakichkolwiek kłopotów z dostawą, opóźnień lub innych problemów - prosimy o maile na prenumerata@psxextreme.pl lub posty w tym temacie. Informacje o prenumeracie dostępne są również tutaj.
 
Zapowiedź nowego numeru również na PPE.pl. Informacje o najnowszym PE znajdziecie także na naszym profilu facebookowym.

destiny.jpg

ep2015.jpg

forza.jpg

madmax.jpg

psx.jpg

rambo.jpg

tgs.jpg

tr.jpg

Odnośnik do komentarza

Butcher, gry są teraz jak filmy, więc wielu januszy ogląda letsplaye dla fabuły. Już nie wspominając o tym, że niektórzy mogą kierować się względami finansowymi. Bo nie ma co ukrywać - nasze hobby do najtańszych nie należy, a większość widowni Pewdiepie to zapewne gimbaza, która jest na utrzymaniu rodziców.

 

Okładka na plus. Chociaż to trochę smutne, że DLC dostaje covera.

Odnośnik do komentarza

Butcher, gry są teraz jak filmy, więc wielu januszy ogląda letsplaye dla fabuły. Już nie wspominając o tym, że niektórzy mogą kierować się względami finansowymi. Bo nie ma co ukrywać - nasze hobby do najtańszych nie należy, a większość widowni Pewdiepie to zapewne gimbaza, która jest na utrzymaniu rodziców.

 

Okładka na plus. Chociaż to trochę smutne, że DLC dostaje covera.

Przecież to i tak chore bo

 

1 fabuła 95% gier to jakaś drama, lepiej włączyć średni film

 

2 oszczędność? To tak jakbys marzył o jeździe superautami, ale nie miał na to środków i zamiast tego stał obok autostrady i je obserwował. To już lepiej w łeb se palnąć.

 

Ja się z Rzeźnikiem zgadzam w 100%. Oglądać jak ktoś gra? Jedynie w formie (gdy potrzebuję) poradnika. Nie mam czasu na to, gdy go mam i chcę przeznaczyć go na gry, wolę grać sam.

Edytowane przez Croc
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Tyle razy było już pisane o okolicznościach i warunkach doboru okładek, a tu dalej ten sam lament.

Moze dlatego ze wszystkich te okolicznosci juz wku.rwiaja i nadaja sie do dobrych zartow? Zreszta nawet jak na narzucona okladke to ta jest slaba. Biale tlo+koles+napisy sorry ale bym zrobil lepsza.

Edytowane przez Plugawy
Odnośnik do komentarza

Ale Mad Max też by się dobrze sprzedał, przecież to znana marka. Niedawno film był w kinach a wraz z grą zbiegła się premiera na blu-ray.

 

OK, to rzucam hasło do dyskusji. Każdy chętny zostaje naczelnym PE (hipotetycznie :P) i ma wpływ na aktualną okładkę. Rzucajcie proszę w komentach swoje propozycje, dlaczego dalibyście na cover tę, a nie inną (w tym wypadku dodatek do Wieśka) grę. Pod uwagę bierzemy rzecz jasna potencjał sprzedażowy, aktualność tematu, powiązanie okładki z zawartością.

 

Tyle razy było już pisane o okolicznościach i warunkach doboru okładek, a tu dalej ten sam lament.

Moze dlatego ze wszystkich te okolicznosci juz wku.rwiaja i nadaja sie do dobrych zartow? Zreszta nawet jak na narzucona okladke to ta jest slaba. Biale tlo+koles+napisy sorry ale bym zrobil lepsza.

 

 

Słucham, które okoliczności nadają się do żartów? To, że na cover dajesz potencjalnie nośny temat? To, że dajesz materiał z playtestu, którego embargo zejdzie w dniu premiery pisma? Te wszystkie zwariowane pisma, które dają milion zajawek i znane postacie na cover - ciekawe, czemu one to robią...

 

Cholera i jeszcze ta deklaracja, że zrobisz lepszą - daj namiary, chętnie podeślę materiały graficzne do wykonania okładki. A co, niech nasz grafik drży, że każdy z miejsca potrafi zrobić lepszy cover.

Odnośnik do komentarza

Przecież to i tak chore bo

 

1 fabuła 95% gier to jakaś drama, lepiej włączyć średni film

 

2 oszczędność? To tak jakbys marzył o jeździe superautami, ale nie miał na to środków i zamiast tego stał obok autostrady i je obserwował. To już lepiej w łeb se palnąć.

 

Ja się z Rzeźnikiem zgadzam w 100%. Oglądać jak ktoś gra? Jedynie w formie (gdy potrzebuję) poradnika. Nie mam czasu na to, gdy go mam i chcę przeznaczyć go na gry, wolę grać sam.

 

 

Podejrzewam, że większość ludzi ogląda pjudipaja dla niego samego, a gry to tylko tło.

Edytowane przez Pix
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...