Skocz do zawartości

Linux Start


Gość Grzehoo

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Grzehoo

Jakiego linuksa polecilibyście na początek? Musi być w miarę prosty w obsłudze (żebym się nie zniechęcił, co nie), no i niezbyt pamięciożerny (na pokładzie mam celerona 2,93 GHz, 512 RAM i Radeona 9250). Compiz fusion mile widziane, ale nie wiem, czy na tym złomie to pójdzie. Ostatnie trzy pytania - ile miejsca będę potrzebował na dysku, czy muszę formatować dysk, żeby postawić linuksa, i czy nie będzie problemu z instalacją neostrady?

 

Pytam, bo na kompie i tak nie gram, a słyszałem, że linuks jest lepszy od windy.

Odnośnik do komentarza

Z tych najprostszych w obsłudze, to będzie to openSUSE, Ubuntu, Kubuntu. Najlepiej poczytaj sobie tą stronę, a także dokumentację/stronę wybranego już systemu.

 

Ponadto komputer złomem nie jest.

 

Będziesz musiał utworzyć 2 nowe partycje podstawowe - na system oraz partycję wymiany (swap). Przydatna bywa też jeszcze jedna - na konta/pliki użytkowników. Partycję możesz utworzyć formatując cały dysk, a więc wywalając obecny system, lub też spróbować wydzielić je z tego, co zajmuje teraz winda (dokładniejszy opis tutaj - dla ubuntu).

 

Potrzebne miejsce - "pare giga". Sam system nie powinien zająć więcej jak 2-3 GB.

 

Neostrada pójdzie, ale żeby wiedzieć jak, to wygoogluj sobie poradnik dla konkretnej dystrybucji.

Odnośnik do komentarza
Niestety, komputer nie jest tylko mój, więc niczego nie mogę wywalić. Słyszałem o takich cudach jak partition magic, ale nie wiem, czy to bezpieczne jest. Dzięki za porady.

 

 

 

 

Używam partition magica i jeszcze nic mi się nie pochrzaniło, tak więc myślę że jest bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Niestety, komputer nie jest tylko mój, więc niczego nie mogę wywalić. Słyszałem o takich cudach jak partition magic, ale nie wiem, czy to bezpieczne jest. Dzięki za porady.

 

 

 

 

Używam partition magica i jeszcze nic mi się nie pochrzaniło, tak więc myślę że jest bezpieczne.

 

Do czasu. Fdisk albo nic ;)

 

Jesli chodzi o dystrybucje linuxa, jesli chcecie sie pobawic polecam ubuntu, jesli chcecie cos pod serwer - tylko debian.

 

Na kompie mam dwa systemy, winde - z przymusu i jeszcze dlugo bedize tam stal, dopoki microsoft nie wypusci gorszego systemu niz vista ;) i debian.

 

Na moim dedyku rowniez stoi debian i nie wyobrazam zeby w jego miejsce byl jakikolwiek produkt microsoftu - zuzycie pamieci i procesora to jakas w przypadku tych systemow...

 

Ostatnio tez zaintalowalem ubuntu z ciekawosci, mam mieszane uczucia :]

Odnośnik do komentarza

Ubuntu choc dystrybucja bardzo dobra, tak dla mnie zbyt napchany swoimi pier.dolkami. Ostatnio testuje elive, dystrybucja oparta na debianie etch, wiec z pakietami problemu nie ma. Jako srodowisko graficzne enlightenment 17.

Dystrybucja dziala bardzo dobrze na starszych komputerach przy tym wyglada bardzo przyzwoicie.

 

polecam

Edytowane przez kurczakov
Odnośnik do komentarza

Ano E17 jest ciekawy, ale jakoś średnio mi przypasował, nie mogłem się do niego przyzwyczaić - kilka rozwiązań miał jak najbardziej ciekawych aczkolwiek kilka było nieco nieprzemyślanych. chyba sobie doinstaluje do Ubunciaka i potestuje znów ;D

A ja preferuje Xubuntu - Ubuntu ze środowiskiem XFCE, szybkie i dobre ;)

Odnośnik do komentarza
Gość Grzehoo

Pytanie - zainstalowałem xubuntu, w partition magic pokazuje mi, że partycje linuksowe faktycznie istnieją, wszystko glanc, ale przy włączaniu komputera bootuje mi się tylko winda, co tera?

 

EDIT: już nieaktualne ;]

Edytowane przez Grzehoo
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Jestem pod ogromnym wrażeniem Ubuntu. Na początku, jak tylko wyszło, nie podobało mi się zupełnie.

Po tych latach jednak wyrosła z tego najbardziej sensowna dystrybucja.

Co prawda nie rezygnuję z Gentoo, bo to zupełnie co innego, ale Ubuntu też sobie zostawiam.

 

Ściągnąłem wersję na procesory 64bitowe. Całkiem przyzwoicie wykryło ma sprzęt w laptopie, co nie jest takie proste. Nawet windowsaXP się już na tym nie zainstaluje - tylko vista.

Caluśki system jest optymalizowany pod 64bity. System nawet nie pozwolił mi zainstalować Opery, bo ta jest tylko 32bitowa. W zamian jednak dostałem zaskakująco wydajny system.

Sam jestem zaskoczony jak szybko to chodzi ze wszystkimi wodotryskami. No i jakie to piękne z compizem jest.

Odnośnik do komentarza

Ubuntu jest faktycznie kozackie. Sam zainstalowałem sobie wersje 8.04 i nie narzekam :D

 

Jedyny problem to flash w firefoxie :/

Nie odpala mi gier ze stronek co jest sporym problemem (zwłaszcza dla mojej Starszej, która uwielbia rozerwać się po pracy grając w jekieś popirdółki ;) ). Wie ktoś może jaka może być przyczyna tego problemu? Na ubuntu 7.10 wszystko śmigało aż miło :)

 

Odnośnik do komentarza

Wejdź na stronkę z reklamami (wp.pl) i kliknij w miejsce raklamy. Przeglądarka powinna sama zaproponować instalację flasha. Proponuje 3 różne.

Nie powinno być problemu.

 

 

A co do 64bitów, to każda dystrybucja optymalizowana pod nowe procki ma pewne problemy z flashem i codecami windowsowymi do mplayera.

Odnośnik do komentarza

Flash jest zainstalowany, ale nie chce poprawnie działać :/ zastanawiałem się czy nie może być to wina przeglądarki (firefox 3 beta). wgrałem jakiegoś plugina i się odpala, ale do ideału to niestety troszeczke brakuje <_<

C1REX: reklamy wyświetla idealnie ;)

Edytowane przez wilku00034
Odnośnik do komentarza

Wejdź na psxextreme.pl

Jeśli wyświetla stronę, to masz flasha.

Jeśli nie wyświetla Ci czegoś innego (np. filmików na youtube) to brakuje kodeków lub innych pluginów.

 

 

 

BTW: Rezygnuję z wersji 64bitowej. Nie ma podobno żadnego wzrostu wydajności. Jedyną zaletą na dziś jest realna obsługa ponad 4GB Ramu.

Odnośnik do komentarza

Ja zrezygnowałem z amd64. Głupie problemy i zero korzyści w zamian. Jeśli nie mamy gigantycznej ilości Ramu (z 8GB minimum) to IMHO nie ma po co się w to pakować.

Z Ubuntu prawdopodobnie też rezygnuję. Nowa wersja ma masę niestabilnych programów i do tego sporo wolniej od Gentoo u mnie działa.

 

Inna sprawa, że po dwóch tygodniach nie skonfigurowałem jeszcze Gentoo tak, jak Ubuntu jest zaraz po instalacji.

Krok po kroku jednak poruszam się do przodu i robię sobie proste instalki/backupy systemu.

 

 

BTW: Pluginy instaluj z poziomu systemu, a nie jak firefox o to zapyta. Przynajmniej w Gentoo znacznie lepiej tak działa.

Zainstaluj mplayera z kodekami. Problem jednak w tym, że wersja 64bitowa ma sporo mniej kodeków, a nowsze wersje są tylko uboższe. Problem nie istnieje na 32bitach.

Odnośnik do komentarza

KDE pomimo swojego rozbudowania jest lżejsze od Gnome. Nawet aplikacje pisane pod Gnome potrafią się na KDE szybciej odpalać.

Gnome jest domyślnie, bo jest prostrzy. Podobny lekko do MacOS.

Żeby mieć kde nie trzeba kubuntu. Wystarczy w ubuntu doinstalować kde-desktop (czy jakoś tak) i przy logowaniu można sobie wybrać.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.