Skocz do zawartości

Final Fantasy Tactics


Goldi69-PL-

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 lata później...

Siedzę na bezrobociu i ogarniam stare szpile, padło na Final Fantasy Tactics. Gra się fajnie, ale mam kilka wątpliwości. Nie wiem jeszcze jak grać dobrze i na razie eksperymentuje z jobami, okazuje się, że Ramza np. jako Monk potrafi nawet 75 dmg zadać na początku gry, kiedy po 30 zadawał jako Squire. Nie rozumiem jednak, czemu inna postać przerobiona na Monka zadaje tylko 21 dmg :( (brave ma dosyć wysokie wydawało mi się, 64).

 

Macie w ogóle jakieś porady, kombinacje jak być dobrym? Jak zwiększyć zadawany damage? Trochę głupio się gra postaciami, które mają 2x mniej HP od przeciwnika i zabierają dużo mniej HP niż on. Wygrywam tylko dzięki głupocie AI.

Odnośnik do komentarza

64 brave to mało . ramza będzie najlepszym damage dealerem dopóki nie dołączy Orlandu. najmocniejszy jako monk, pózniej jako ninja, dobrze jes też zroić z niego knighta na jakiś czas, żeby wyuczył się paru przydatnych skili (np. noszenie ciężkiej zbroi). nie pamiętam już dokładnie , ale chyba wzrost parametrów przy podnoszeniu leveli jest zależny od joba , w jakim ludek leveluje, czyli jako black mage ma największy wzrost magii ofensywnej wraz z kolejnymi poziomami, jako monk ma największe przyrosty hp itp.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Aaaa, to dlatego tak, rozumiem. A ogólnie jakieś porady, jak być kozakiem? Mam wrażenie, że można być dużo lepszym w tej grze niż ja jestem. Kogo mieć w drużynie, jakie joby?

 

EDIT: Fort Zeakden już nie potrafię przejść, Knighty po 120 HP bez problemu mnie niszczą kiedy mam max 70 HP i obrażenia po 25 dmg ;/.

 

W tej grze trzeba jakoś grindować, czy to ja tak beznadziejnie rozwijam postacie? Jak oglądam filmiki na yt to Ramza na tym etapie gry ma ok. 150 HP, mój ma niecałe 70...

Edytowane przez raven_raven
Odnośnik do komentarza

monk to chyba najbardziej urzyteczny job w grze, duzy damage, ataki obszarowe, może leczyć i wskrzeszać NATYCHMIAST (czyli bez ładowania), ma cztery pola ruchu i chyba 2 albo trzy jupm (najlepiej dać mu buty żeby jeszcze zwiększyć mobilność), największa jego wada to mało hp jak na postać która rzuca się w wir walki, dlatego dobrze jest nauczyć go noszenia ciężkiej zbroi od knighta . jeden monk w teamie to absolutne minimum. jak tylko uzyskasz dostęp do ninjy, zrób go jak najszybciej, to najlepszy morderca na magów. knight też się przydaje, nosi cięzki sprzęt, dzięki czemu ma w hooy hp, dzięki tarczy ma dobry evade ( najlepszy z przodu , słabszy z boku , z tyłu brak) - czyli dobrze jest go puścić na przypał, żeby skupiał na sobie uwagę, do tego skille niszczące ekwipunek (bardzo przydatne). jako healera na początek bardziej polecam chemika, wadą białego maga jest oczekiwanie na czar, do tego potrzeba czasu zeby rozwinął potencjał, z kolej chemik podniesie swoją wartość bojową jak dojdą spluwy , no i zabija undeady jednym pheonix downem z odległości 5 pól (100% zawsze). z magii ofensywnej najlepszy jest black mage, świetnie jest dać mu czary od time maga (haste, slow itp.) i koniecznie half mp od summonera . summoner z kolei ma ten komfort w przeciwieństwie do maga, że jego magia ofensywna nie rani członków własnej drużyny i działa na duży obszar. jednak czarny mag jest ważniejszy , jego flara to przeważnie one hit kill. z czesem dojdzie dragoon, warto go mieć bo olewa wysokości (mobilniejsza wersja knighta), no i samuraj, który nie dość że jest przehooyem ze swoimi sword skill, to jeszcze ma najlepszego skila w grze , który przy odpowiednim ustawieniu sprawi że postać jest prawie nietykalna na ataki fizyczne. jednak i tak wszystkie joby bledną przy matematyku, tylko ciężko się do niego dostać i trzeba go dużo wyczuć ( najlepiej zeby stał się nim wymaksowany black mage, uzupełniony białą magią imagią czasu).

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dzięki, zaje,biście mi to rozjaśniło system w tej grze, teraz przynajmniej widzę w którą stronę się rozwijać. Jest tylko kolejny problem - w ogóle nie grinduje, tylko prę przed siebie w fabule. To dobrze? Na razie JP wystarczyło mi tylko na kilka naprawdę podstawowych rzeczy, większość ciekawszych (takich właśnie jak zbroja dla Monka czy Flare dla maga) kosztuje ogromne ilości i chyba dopiero za 5h w moim tempie się do tego dostanę. Powinienem jakoś grindować? Jeśli tak, to jak skutecznie to robić, gdzie? Kiedy wiedzieć, że można przeć dalej?

Odnośnik do komentarza

Generalnie bez grindowania przejście tej gry jest awykonalne. Chyba że zmienili coś w poziomie trudności względem psx ver.

Myślę że najlepiej jest grać jak samemu się lubi. Jeżeli lubisz trudne walki i wyzwania to graj normalnie robiąc co kilka misji przystanki na lewelowanie. Przy tym jednak warto zastosować się do takiej jednej zasady by sejwować na kilku slotach i mieć zawsze jakiś stan sprzed 4 misji. Inaczej możesz spotkać się z sytuacją gdzie nie dasz już rady i w połowie gry będziesz musiał zaczynać od nowa.

Odnośnik do komentarza

W uzupełnieniu aby nie mieszać, ja bym zrezygnował z samuraja a tymbardziej kalkulatora aby chłop nie tracił czasu na pakowanie postaci, które w ogóle do przejścia gry nie są wymagane.

 

Ja z teo co pamiętam przeszedłem gre zestawem same Ninja i Black Mage x2, albo Lancerzy z umiejętnością jump. Holy i Dark Knight też jest bardzo dobrą profesją. To pamiętam jak grałem jeszcze bez gamefaqs tak na pałe nie wiedząc co i jak i stwierdziłem, że trzeba wszystkich zniszczyć siłą a nie umiejętnościami więc pakowałem w killerów a nie jakieś Throwy, psucie zbroji itd.

 

Levelovanie przed walkami to obowiązek, jakkolwiek nudne by nie było bo póxniej pojawiają się takie zestawy przeciwników, że nie raz dopakowany team ginie w kilku turach.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dzięki jeszcze raz za porady, dzisiaj podpakowałem kilka leveli, pozmieniałem kilka roli w moim zespole (źle dobrałem joby pod statystyki), nauczyłem się kilku umiejętności i... Fort Zeakden z piekielnie trudnej walki stał się równie łatwy, co losowa potyczka z chocobosami. Musiałem się starać, by nie skończyć tej walki w kilka ruchów :D. Myślę, że ogarnąłem istotę tej gry, to łączenie umiejętności z różnych klas. Na przykład squire sam w sobie jest do du,py, ale jego umiejętności przydają się takiemu Monkowi.

 

Rozumiem też o co chodzi z tym save'owaniem na kilku slotach, już sam początek drugiego rozdziału wygląda tak, że jedyną opcją jest potyczka fabularna i nie ma gdzie przypakować. Nawet jakbym przemęczył jakoś ten Fort Zeakden z moim wczorajszym teamem, mógłbym mieć problem z kolejną walką.

 

Gra jest niesamowita. Ta muzyka, ten system! Coś wspaniałego. Grafika zresztą też ma swój urok, nawet po tylu latach :). Wciąż jednak nie do końca wszystko rozumiem. Taka umiejętność Hamedo np. - niby powinno działać jak counter, tylko jeszcze przed atakiem przeciwnika, a nie działa mi wcale i nie wiem dlaczego. Albo umiejętność pasywna Martial Arts, której po wykupieniu nie mogę ustawić i w sumie nie wiem, za co jest odpowiedzialna.

Odnośnik do komentarza

hamedo odpala slę rzadziej od countera, ale działa (generalnie im większy brave, tym większa szansa). martial arts z kolei , to skill, który daje (pipi).nięcie gołą pięścią jak u monka postaci która nie jest monkiem (raczej mało przydatne). jak już wspominali, są dwa krytyczne momenty , kiedy wszystko zależy od tego jak silny i jak ustawiony jest Ramza, dlatego sejwuj zamiennie na kilku slotach. w tym drógim momencie jest walka 1 vs 1 i trzeba to wygrać sposobem, jeżeli Ramza nie jest jakoś przesadnie napakowany. w sumię zgodzę się, że do zaliczenia gry nie są niezbędne jakieś wymyślne joby, ale np. taki samurai jest so fucking cool , że trzeba go mieć. warto wiedzieć, że kilka z najlepszych akcesoriów mogą nosić tylko kobiety (no i Cloud ), a najlepszym sposobem na ich pozyskiwanie jest thief okradający bossów (ewentualnie Balthier w wersji psp). w grze są zależności pomiędzy znakami zodiaków i o ile w normalnych potyczkach nie zwraca się raczej na to uwagi , tak przy bossach już warto (atakować go postacią z odpowiednim zodiakiem o ile jest w drużynie. nie wszyscy też otym wiedzą, ale urzywając czarnej magii, można zdecydować czy dany czar (np. obszarowa firaga) ma po naładowaniu uderzać w pole, czy w ludka stojącego na tym polu , ważne, bo jeśli ludek podejdzie do naszych ludków to nasz mag po naładowaniu przypier.doli też w swoich. mam nadzję , że o takich oczywistościach jak kontrolowanie paska kolejki ruchu nie muszę wspominać.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Nie no, aż tak głupi nie jestem, by nie ogarniać celowania magią w pole lub lockowaniu na celu ;). Dzięki Kazub, jakbym mógł to bym Ci po dwa plusy wystawił, ale dzisiaj już żaden nie został (niemniej jednak na pewno wlepię jednego jak mi się odnowią). Teraz zostaje mi tylko grać i grać. Heh, nie pamiętam już, kiedy by mnie głowa bolała od czasu spędzonego przed ekranem, a tutaj proszę FFT mi przypomina czasy gimnazjum!

 

@DreicoPL - Jakieś dwa tygodnie temu grałem w FFTA2 na DS-ie, gra jest zupełnie inna od FFT. Też mi się bardzo podoba, też nie do końca ogarniam system (:P), ale to zupełnie inny styl. Bardziej nastawiona na rozgrywkę, bo fabuła jest zerowa.

Odnośnik do komentarza

Teraz to już chyba nic mnie nie powstrzyma. Monk ze skillem Dual Wield od Ninja, który potrafi leczyć i wskrzeszać innych bez zużycia MP (Chakra i Revive), zwiększa siłę uderzenia podchodząc do przeciwnika (Accumulate) i na dodatek ma Counter. Jak już podejdę do przeciwnika, to dwa strzały po 100-200 dmg i nikt nie ma ze mną szans :). Chyba przepakowałem wręcz O_o.

 

Macie jeszcze jakieś ciekawe setupy? Czy mój ma jakieś slabe punkty? W którą stronę się teraz rozwijać? JP trochę bez sensu już zdobywam, wszystko ciekawe jako Monk kupiłem i więcej mi nie potrzeba.

 

To Martial Arts jak ustawię mając inny job będę siał takie samo spustoszenie jak Monk (w sensie czy dmg jest taki sam)?

Odnośnik do komentarza

hamedo działa tak jak Musioł pisze, coś pochrzaniłem. jak dasz martial arts innej postaci, to damage będzie większy tylko przy ataku gołą pięścią, ale nie będzie taki sam jak u monka , bo to zależy od joba. zresztą nie warto , szkoda slota na to , od atakowania łapami jest monk. obczaj skilla attack up od geomencera, kluczowa rzecz dla strikerów jak monk i ninja, równierz dla technik holy i divine knighta ( ich siła zależy od ataku fizycznego). dla magii jest magic up, ale nie pamiętam kto to ma (przypuszczam, że oracle/mediator). dual wield dla monka to jedno z najlepszych połączeń, można też dać to knightowi , dzięki czemu jego ataki niszczące ekwipunek będą dwukrotne. sam ninja to nie tylko dual wield, takiego połączenia prędkości i mobilności nie można lekceważyć (może być tak szybki, że zdąży chlasnąć dwóch ładujących czary magów), do tego ma bardzo przydatny throw . apropo prędkości w kolejce ruchu , to może wiesz, ale przypomnę że to , jak szybko nadejdzie tura danej postaci zależy od akcji jaką wcześniej wykonała, czyli np. mag po odpaleniu flary zbiera się dłużej niż po fire, czy monk po zwykłym ataku albo chemik po rzuceniu itema, jest to o oczywiście modyfikowane przez parametr speed (ninja się kłania). a z takich ciekawostek, to jak ludek będzie miał za duży faith (chyba po wyżej 90), to po ktorejś tam zkolei bitwie może stwierdzić, że wojna jest besensu i bezpowrotnie odejdzie z drużyny (nie dotyczy Ramzy, guestów i postaci czynnie biorących udział wfabule). wypada mi jeszcze wspomnieć, że to jedna znajlepszych gier ever, najlepsza z final fantasy w tytule imo. nie słuchajcie Medrka bo bredzi.

Edytowane przez Kazub
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

jak faith jest za wysoki, to go oświeci, a jak brave za niski, to spęka. tak to chyba działa. oba parametry móżna w trakcie walki podwyższać (mediator może oba, bonusowy Beowulf tylko brave, ale za to więcej). max do 100 w tracie walki i z tego co się podwyższyło zostaje jedna czwarta na stałe. można tak dociągnąć w końcu do 99. oba też można sobie obniżać. brave jest bardzo ważny dla umiejętności samuraja ,która zwiększa szanse na unknięcie zwykłego ataku fizycznego (parry albo deflect, nie pamiętam dokładnie). przy brave 99 szansa że nasz ludek oberwie jest znikoma.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Wiem wiem o tym, dzięki :). Jestem właśnie na etapie zwiększania Ramzie jego Brave przez Cheer Up (+ 5 Br w trakcie walki, z czego 1 Br zostaje na stałe, można kumulować). Muszę ogarnąć Joba i skilla co jeszcze Faith zwiększa.

 

Ale to nie są jedyne czynniki, które wpływają na dmg zadawany przy uderzeniu. Da się inne (np. PA) podnieść jakoś na stałe?

Odnośnik do komentarza

Nie przypominam sobie żeby były jakieś większe konsekwencje zbyt wysokiego brave (poza gorszym % w znajdowaniu przedmiotów w DD) . Przeszedłem grę 4x, za każdym razem pakowałem brave'a wojakom na maxa i było git.

 

Aha, i brave'a można było na maxa dociągnąć do 97 punktów. Wyżej się nie dało bo z każdego czaru podnoszącego brave dopiero 4 punkt zostawał na stałe. Mając 97 i używając chakry czy czego innego, dodaje jedynie 3 punkty i nie ma tego czwartego który można byłoby dodać permanentnie.

Edytowane przez CheeseOfTheDay
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Przeszedłem 3 razy na szaraku i 2 razy na psp. Sposobu z knightami uzylem za drugim podejsciem, bo chcialem sie skupic na fabule i pominietych rzeczach, a walki mnie tak nie interesowaly. Mozna tak przejsc cala gre, problem z mobilnoscia rozwiazuje move+3 i dobre buty. Speed niepotrzebny jesli zasadzisz speed break albo zdublujesz sobie excalibur [ ja akurat wtedy jeszcze tego buga nie znałem]. W heavy armorze masz mase hp, co ture uderzasz 2x no i oczywiscie trzeba miec counter, wtedy tez walisz 2x jak ktos cie zaatakuje. Nie mialem samych knightow, 3 wystarczylo w zupełności. Taki skład można szybko zrobic na jednej z pierwszych mapek jesli ma sie cierpliwosc. Trzeba wybic wszystkie potwory oprocz jednego chocobo, obstawic 4 postaciami zeby nie mogl sie ruszac i rzucac w niego np kamieniami, a on bedzie healowal co jakis czas.

Edytowane przez ukk
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...