Skocz do zawartości

japko


waldusthecyc

Rekomendowane odpowiedzi

 

5 minut temu, kubson napisał:

FAT 32 najbardziej uniwersalny, NTFS nie da sie zapisywać nic na niego bo to format windowsowy lub mozesz sformatować na HFS+ ale to bedzie tylko działać z macOS, 

Czemu piszesz takie bzdury. 

Jak się nie znasz to się nie wypowiadaj

@Banny - użyaj exFat - pozwoli Ci to zapisać w Windowsie/MacOS i będzie czytany na obu systemach bez problemu. 

Fat32 był spoko 15 lat temu. Teraz podstawowym ograniczeniem tego systemu plików jest max rozmiar pliku 4GB. 

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Jest różnica między projektem w CADzie, w Logicu, w Photoshopie, w Final Cut... Nie wiadomo co ci doradzić, bo nie wiadomo o jakiej wielkości plikach mówimy.

 

Ogólnie najbardziej przyszłościowe jest to co kolega wrzucił, czyli postawić NASa i podłączyć się do niego kablem. Nie wiem jaką kartę sieciową ma/będzie miał twój komp, ale jak wyciągnie 1 Gigabit to powinieneś być w domu. Alternatywnie możesz płacić jakieś firmie za przechowywanie twoich danych w chmurze, jak masz dobry internet.

 

Jak nie chcesz budować NASa to kup sobie jeden dysk SSD jako hot storage i jeden duży talerzowy na cold storage. Ja u siebie w kompie mam 1TB SSD NVMIe na giereczki (hot) i 4TB HDD na muzykę, zdjęcia, anime itd. (cold) Sprawdza się ok.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

"dysk SSD jako hot storage i jeden duży talerzowy na cold storage. Ja u siebie w kompie mam 1TB SSD NVMIe na giereczki (hot) i 4TB HDD na muzykę, zdjęcia, anime itd. (cold) Sprawdza się ok."

 

i jak to jest podłączone, normalnie usb/ thunderbolt? Takie cos byłoby ok. 

A hot storage to do bieżących projektów?

 

 

Odnośnik do komentarza

No ja mam wszystko wsadzone do obudowy, bo mam PCta i sobie go rozbudowuję jak mi wygodnie ;)

 

Dysk talerzowy, czyli zwykłe dyski duże 3,5 cala z 7200 obrotami to jest tanie rozwiązanie na magazynowanie dużo rzeczy. Możesz dostać taki dysk praktycznie 100 zł za 1 TB. Problemem jest prędkość odczytu, bo nawet przy 7200 obrotach masz jakieś 120 MB/s. USB 3.0 obsługuje 600 MB/s. Thunderbolt 3 to jest 5 GB/s. Jak nie podłączysz tego dysku to będzie dobrze, bo i tak nie wyciągniesz z niego więcej ze względu na ograniczenia mechaniczne - talerz magnetyczny się kręci, igła zczytuje, to idzie są swoją prędkością i już.

 

W przypadku dysków SSD masz do wyboru dużo różnych alternatyw na rynku z różnymi prędkościami. Wydaje mi się, że standardem jest około 600 MB/s read/write, więc jak podłączysz taki dysk do USB 3.0 to też będzie ok.

 

Dyski NVMIe montujesz bezpośrednio na płycie głównej (można też zewnętrznie, ale poczytaj na ten temat np. ten artykuł) i one oferują nawet 3 GB/s odczytu/zapisu, ale to jest za(pipi)iście drogie (2TB potrafi kosztować 2000 zł) no i w przypadku Apple nie miałbyś za bardzo jak tego wsadzić, bo Apple nie lubi jak im użytkownicy grzebią w bebechach sprzętów.

 

Hot storage = dane do których potrzebujesz ciągłego dostępu np. dysk SSD

warm storage = szybki dostęp, ale nie krytyczny albo prędkość nie ma tak dużego znaczenia np. chmura

cold storage = archiwum, rzadki dostęp np. dysk HDD

 

Serio zainteresuj się może dyskami sieciowymi. Ja nigdy się w to nie bawiłem, ale wydaje mi się że można podłączyć określone dyski HDD do routera i je usieciowić. Wtedy mógłbyś po WiFi przesyłać dane z kompa do archiwum i byś się nie musiał bawić w podłączanie dysku.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

A jest jakas technologia Sony umozliwiajaca mirroring? Ja mam LG i jest cos takiego jak screen share, na tablecie trzeba sciagnac jakies aplikacje, probowalem ale cos nie dzialalao ale wierze ze sie da normalnie wyswietlac. W robocie mam wielki wyswietlacz iiyama i tez ma taki mechanizm, ze przy pomocy aplikacji moze streamowac kazde urzadzenie przez wifi. Takze Sony tez powinno miec.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.