Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Lem Stanisław

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 White

White
  • Użytkownicy
  • 1470 postów
  • GG4556191
  • SkądLublin

Napisano 15 listopad 2008 - 14:31

No klasyk, wiadomo. Solaris powinien znać każdy- podobny klimat i tak duży nacisk na ukazanie psychologii człowieka w obcym środowisku trudno znaleźć u innych autorów science-fiction.

Które książki najlepsze, które najgorsze, co polecacie?
  • 0

#2 lmz

lmz
  • Użytkownicy
  • 729 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 styczeń 2009 - 15:01

Nie no, chciałbym żeby Lem Stanisław był moim dziadkiem:) Uwielbiam tego pisarza, lub jak to mawiał Dick "propagandową grupę pisarzy bloku wschodniego".
Zaczynałem czytać jego dzieła za gnoja, teraz mam postanowienie żeby przeczytać wszystko co napisał (ok. 70 książęk), tylko powiem szczerze że czytając Lema np. w pociągu mam wrażenie że ludzie patrzą na mnie jak na gówniarza czytającego książki dla dzieci. No cóż, taki stereotyp.

Ostatnio popularna była dyskusja nt. podroży w czasie, oraz paradoksu bliźniąt, temat ten jest poruszony w "Powrocie z gwiazd", ciekawy opis niemożności przystosowania się do nowych warunków po 100 latach nieobecności na Ziemi.

Polecam dzieło filozoficzne "Golem XIV". Uprzedzam że tekst jest dość ciężki, bardzo filozoficzny co może zwolennków prostej sf. odrzucić. Ogólnie Golem to superkomputer - filozof.

Polecam także "Fiasko", "Eden", "Bajki robotów", oczywiście opowiadania z Pirxem, "Kongres futurologiczny" (taki Matrix tylko wymyślony ze 40 lat wcześniej), "Obłok Magellana" i wiele innych których teraz nie pamiętam.

Lem to jeden z inteligentniejszych Polaków, do tego umysł ścisły co nie przeszkodziło mu skończyć medycyny. Jego książki dla niektórych mogą być ciężkie w odbiorze za sprawą specyficznego, bardzo technicznego języka. To nie jest Dick którego większość książek można wciągnąć siedząc na "tronie".

Ja studiuję na polibudzie, i w wielu chwilach zwątpienia właśnie proza Lema pomagała mi wkręcić się w technologiczny klimat.

Jak ktoś lubi tego pisarza to pewnie łyknie z apetytem braci Strugackich ("Piknik na skraju drogi" - inspiracja twórców Stalkera)

Użytkownik Łu# edytował ten post 28 styczeń 2009 - 23:25

• 0

#3 JanzKijan

JanzKijan
  • Użytkownicy
  • 113 postów

Napisano 25 styczeń 2009 - 21:01

Stanisław Lem to umysł ponad umysłami...straszliwie niedoceniony i powierzchownie zaszufladkowany jako beletrysta sf...

Mnie przypadła do gustu głównie eseistyczna odnoga jego twórczości. Mam na myśli takie dzieła jak "Summa Technologiae", "Golem XIV", "Sex Wars", "Okamgnienie" czy "Bomba Megabitowa". Polecam. Chwilami nie jest to pisanie łatwe (wskazany słownik wyrazów obcnych pod ręką) ale napewno nietuzinkowe i ciekawe.

Pozostałe utwory też są zresztą bardzo dobre (taki np. "Kongres futurologiczny" czy "Głos Pana")...kapitalne są rozważania nad kulturą, w tym językiem i nauką...

Notabene Lem był mocno zantagonizowany z zachodnimi twórcami sf (Dick był jednym z bardzo niewielu których cenił). Wytykał im sztampę i płyciznę twórczą...
  • 0

#4 White

White
  • Użytkownicy
  • 1470 postów
  • GG4556191
  • SkądLublin

Napisano 28 styczeń 2009 - 22:14

CYTAT
Pozostałe utwory też są zresztą bardzo dobre (taki np. "Kongres futurologiczny" czy "Głos Pana")...kapitalne są rozważania nad kulturą, w tym językiem i nauką...

Są rozważania nad językiem? W jakim sensie konkretniej? W których dziełach? Bo by mnie to zainteresowało.

• 0

#5 lmz

lmz
  • Użytkownicy
  • 729 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 styczeń 2009 - 23:01

Maturka?

W "Kongrese..." nic ciekawego o języku nie znajdziesz z tego co pamiętam.

W "Głosie Pana" jest taki motyw:
Naukowcy odbierają syganł z gwiazd. Powołany zostaje zespół mający za zadanie odczytać domniemaną wiadomość od obcych. Okazuje się to niełatwym zadaniem, ziemianie nie mają żadnego wzorca, klucza do zrozumienia przekazu ("języka" obcych). Czy im się uda? Przeczytaj albo zobacz tu->
Spoiler

Edit:
O niemożności porozumienia się z obcą cywilizacją jest także we "Fiasku".
Cytat z wkipedii (SPOILER ale dość oczywisty, można czytać):
"Kiedy statek dolatuje do celu, jedno z najistotniejszych zadań w zakresie kontaktu bezpośredniego z obcą cywilizacją zostaje powierzone wskrzeszonemu. Porozumienie miedzy "braćmi w rozumie" okazuje się jednak ostatecznie niemożliwe na skutek zbyt głębokich różnic biologicznych oraz kulturowych i kończy się tytułowym fiaskiem."

Użytkownik Łu# edytował ten post 28 styczeń 2009 - 23:22

• 0

#6 ghost.

ghost.

I might be wrong

• Senior Member
  • 1546 postów

Napisano 28 styczeń 2009 - 23:15

Kupilem ostatnio "Niezwyciezonego", według kilku znajomych jedna z najlepszych ksiazek Lema, pojutrze wpadnie w moje lapy to obadam.
  • 0

#7 White

White
  • Użytkownicy
  • 1470 postów
  • GG4556191
  • SkądLublin

Napisano 29 styczeń 2009 - 16:14

CYTAT
Maturka?

Nie, zboczenie zawodowe. Studiuję lingwistyke. smile.gif
Dzięki za info.

ghost., jak poczytasz to napisz coś więcej o "Niezwyciężonym".

Użytkownik White edytował ten post 29 styczeń 2009 - 16:15

• 0

#8 Q-Jot

Q-Jot
  • Użytkownicy
  • 1764 postów

Napisano 15 wrzesień 2010 - 19:04

Czytał ktoś Sex Wars Lema i może powiedzieć, czy te felietony w dzisiejszych czasach wciąż nie tracą na aktualności? Czy to ciekawa książka?
  • 0

#9 Gość_Mr. Blue_*

Gość_Mr. Blue_*
  • Goście

Napisano 19 październik 2010 - 16:58

W "Edenie" następuje próba porozumienia się z obcym, przy pomocy odszyfrowującego superkomputera. Efekt jest bardzo ciekawy a ta "rozmowa" to najlepszy moment książki.
  • 0

#10 Luna

Luna
  • Użytkownicy
  • 344 postów
  • GG7073149
  • SkądToronto, Ontario

Napisano 21 październik 2010 - 18:34

Ja od siebie polecę jeszcze "Szpital Przemienienia" - mnie urzekła ta książka, może dlatego, iż nie jest typowym "lemowskim" S-F. :)
  • 0

#11 Q-Jot

Q-Jot
  • Użytkownicy
  • 1764 postów

Napisano 13 sierpień 2011 - 15:10

Przeczytałem Eden, Solaris, Dzienniki Gwiazdowe. Co teraz? Niezwyciężonego, albo Głos Pana? To chyba Lema największe dzieła w dalszej kolejności po Solarisie, mam rację?
  • 0

#12 Tokar

Tokar

SAMIEC BETA

• Premium Member
  • 4754 postów
  • SkądÓć

Napisano 13 sierpień 2011 - 20:51

Głosu jeszcze nie czytałem, ale Niezwyciężony jest naprawdę mocny.
  • 0

#13 Masorz

Masorz

Władca ścieków

• Senior Member
  • 9582 postów
  • GG10591528
  • SkądZakopane
  • PSN IDMasorz

Napisano 25 czerwiec 2012 - 08:35

Ja dopiero zacząłem czytać Lema, na pierwszy ogień Dzienniki Gwiazdowe no i co tu duzo gadać, to jest fantastyczne!
Niektórym pewnie przeszkadzają duże archaizmy, ale pomysły na opowiadania to Pan Lem miał naprawdę mocarne.
Przy okazji bardzo śmiesznie przedstawiał niektóre sytuacje, dawno już się tak na głos nie śmiałem :)

Narazie 1/3 poszła, ale jak odeśpię robotę to idę czytać dalej.
  • 0

#14 _Milan_

_Milan_
  • Premium Member
  • 10414 postów
  • GG7190082
  • Tlenmilaneze@wp.pl
  • SkądPoznań

Napisano 25 czerwiec 2012 - 08:57

czytałem już chyba 50 razy historię dokręcenia śrubki xD
można się zakrztusić ze śmiechu ;]
  • 0

#15 Tokar

Tokar

SAMIEC BETA

• Premium Member
  • 4754 postów
  • SkądÓć

Napisano 25 czerwiec 2012 - 09:32

Ja dopiero zacząłem czytać Lema, na pierwszy ogień Dzienniki Gwiazdowe no i co tu duzo gadać, to jest fantastyczne!
Niektórym pewnie przeszkadzają duże archaizmy, ale pomysły na opowiadania to Pan Lem miał naprawdę mocarne.
Przy okazji bardzo śmiesznie przedstawiał niektóre sytuacje, dawno już się tak na głos nie śmiałem :)

Narazie 1/3 poszła, ale jak odeśpię robotę to idę czytać dalej.

Zdziwisz się przy ostatnich opowiadaniach, bo ciężar gatunkowy się trochę zmieni ;)
  • 0

#16 Pelipe

Pelipe
  • Użytkownicy
  • 2202 postów

Napisano 25 czerwiec 2012 - 19:42

Solaris i Cyberiada przekoty
  • 0

#17 Manor

Manor
  • Senior Member
  • 2907 postów
  • SkądOstrołęka / Wawa

Napisano 24 sierpień 2012 - 15:04

Też lecę "Dzienniki gwiazdowe" teraz. Dwie podróże już poleciały i powiem, że zapowiada się fantastycznie. Czyta to człowiek i nie może uwierzyć, że można takie ciekawe historie wymyślić, w dodatku z dużą dawką nawiązań do znanego nam świata.
Pierwszy kontakt z Lemem w gimnazjum, przerabialiśmy jakiś fragment Pirxa, jak gonił kropkę na radarze. Wtedy wydało mi się to strasznie chu.jowe i stwierdziłem, że na pewno nie będę miłośnikiem s-f. Widać do Lema trzeba trochę dojrzeć. Ale Pirxa dalej miałbym opory ruszyć, może niesłusznie ;]
  • 0

#18 Masorz

Masorz

Władca ścieków

• Senior Member
  • 9582 postów
  • GG10591528
  • SkądZakopane
  • PSN IDMasorz

Napisano 24 sierpień 2012 - 15:22

Ja skończyłem 'Dzienniki' 3 tygodnie temu i mogę śmiało za całokształt wystawić 9/10, fantastyczna rzecz.

Obecnie kończę "Powrót z Gwiazd" (większość tej knigi została napisana w Zakopanem) i równie dobre, Lem był WIZJONEREM, nie ma dyskusji.
  • 0

#19 Manor

Manor
  • Senior Member
  • 2907 postów
  • SkądOstrołęka / Wawa

Napisano 25 wrzesień 2012 - 19:24

Zapomniałem się pochwalić, że oczywiście jakiś czas temu już ukończyłem "dzienniki gwiazdowe". Świetna książka. W międzyczasie nazbierało mi się trochę innych książek, ale już nie mogę się doczekać, by wrócić do Lema.

Ciężko wybrać najlepsze podróże, mi najbardziej utkwiły w pamięci te dwie: najdłuższa, gdzie Ijon trafia planetę bliźniaczą do Ziemi, ale z przyszłości, co ludzie dowolnie modyfikowali swoje ciała, a roboty były przestarzałymi wynalazkami, jedynymi uduchowionymi istotami. Druga to misja infiltracji planety opanowanej przez roboty, rządzone przez kalkulator. Ogólnie, dużo ciekawych odniesień do ówczesnych systemów totalitarnych (ludzie pragnący zamienić się w ryby, mistrz).

Oprócz tych dwóch wszystkie pamiętniki z pobytu na Ziemi, jak spotykał kolejnych szalonych naukowców - mocarnie ciężki klimat na sam koniec książki. I ten naukowiec co stworzył zupełnie nowy świat dla mózgów elektronowych - widać na czym się wzorowali Wachowscy :P
  • 0

#20 koval

koval
  • Użytkownicy
  • 2574 postów
  • GG4542392
  • SkądWrocław
  • PSN IDxkovalx

Napisano 17 marzec 2013 - 11:23

Dziś na giełdzie zdobyłem 'Bajki Robotów'. Było też Solaris i coś jeszcze ale z racji że nie czytalem nic lemowskiego facet zapewniał ze na początek będzie jak znalazł.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1