Skocz do zawartości

Poradnik Extreme #12


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 105
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Ufff...dostępność "Poradnika..." to jakaś masakra....szukałem po całym Poznaniu tylko w większych kioskach czy salonach prasowych(o małych kioskach nie było mowy...w tych miejscach od dłuższego czasu PE nie można znaleźć a co dopiero Poradnik...) i....nie ma Oo. Dopiero w Plazie, wchodzę do Empiku, patrzę, jest! Ostatni, lekko już pogięty ale wciąż z typowym "poradnikowym" zapachem (:D).

 

Co do samej zawartości - jak najbardziej pozytywnie, właściwie kupiłem dla samego "posiadania" :P ale też do czytania, sporo gier tam zawartych już zdążyłem przejść jednak na pewno poradnik do SH:Origins bardzo mi się przyda mi (zakorkowałem się w tym tytule od pewnego czasu :?), może wreszcie zbiorę się i przejdę tą grę :D.

Edytowane przez Gazer
Odnośnik do komentarza

Lekko się rozczarowałem jeśli chodzi o same opisy gier, szczególnie po przeczytaniu posta Mr Ściery. Liczyłem, że oprócz tradycyjnej solucji znajdzie się też duża ilość porad, ciekawostek, sekretów i innych "tabelek". Tymczasem taki Crisis Core, całkowicie liniowy i oznaczony poziomem trudności "niski" zawiera zaledwie parę krótkich opisów, w dodatku właściwie nieprzydatnych. "Generalnie masz na to niewielki wpływ" - czytamy kilkukrotnie przy opisie DMW. Niewielki nie znaczy żaden, ale niestety nic się na ten temat nie dowiaduję czego bym nie wiedział sam po paru godzinach zabawy. Liczyłem szczególnie na jakąś tabelkę z rozpisem ciekawych fuzji materii ale znalazły się jedynie dwie kombinacje.

 

Dalej, zwróciłem uwagę także na opis Fallouta 3. Nie mam tu nic do zarzucenia samemu tekstowi, gdyż jest naprawdę szczegółowy i dobrze wykonany, ale brakuje mi tu kilku rzeczy. Przede wszystkim uważam, że poradnik powinien zawierać solucję na trudniejsze momenty gry. Tym samym rzuciłem okiem na Tranquility Lane. Tu spore rozczarowanie - z opisu wynika, że jedynym sposobem wydostania się z lokacji jest utrata karmy i wykonanie zleceń "dziewczynki", podczas gdy istnieje jeszcze drugi sposób - znacznie trudniejszy. I tutaj jako gracz oczekiwałbym właśnie takiej informacji o opuszczonym domu i melodyjce, którą trzeba zagrać w celu dostania się do komputera. Myślę, że większość graczy przy pierwszym podejściu będzie wolała ukończyć grę jako postać dobra, dlatego dziwi mnie brak tego rozwiązania w opisie. Owszem, jest napisane na początku, że większość zadań można rozwiązać na kilka sposobów, ale w tym konkretnym przypadku wielka szkoda, że znalazło się tylko to łatwiejsze.

 

Nie wiem także czy w Polsce konsolowy Fallout 3 został wydany wyłącznie w rodzimym języku, ale czytając polskie nazwy perków nie wiedziałem do końca, o które tak naprawdę chodzi (grałem na PC w wersję angielską). Może na przyszłość warto by było podawać dwie nazwy? Szczególnie, że tłumaczenia w większości przypadków nie są dosłowne.

 

Pewnie podobne elementy mógłbym wytknąć też innym opisom, ale na te rzuciłem tylko okiem, gdyż w sporą część pozycji nie grałem. Chodzi mi głównie o to, że na przyszłość sugerowałbym dobrze wyważyć opisy przejścia oraz informacje dodatkowe. Grę ukończy się raz i opis jest bezużyteczny, tymczasem do różnych tabelek, spisów, ciekawostek czy ukrytych elementów będzie się wracało częściej.

 

Ogólnie jednak magazyn ciekawy. Bardzo podobał mi się Silent Hill w imadle (nie licząc chwilami zbyt subiektywnych opisów np. SH3). Mam nadzieję, że w kolejnych poradnikach tego typu tekstów będzie więcej (MGS anyone? ;>). Same opisy gier także są szczegółowe i rozbudowane, a to się chwali.

Odnośnik do komentarza
Dalej, zwróciłem uwagę także na opis Fallouta 3. Nie mam tu nic do zarzucenia samemu tekstowi, gdyż jest naprawdę szczegółowy i dobrze wykonany, ale brakuje mi tu kilku rzeczy. Przede wszystkim uważam, że poradnik powinien zawierać solucję na trudniejsze momenty gry. Tym samym rzuciłem okiem na Tranquility Lane. Tu spore rozczarowanie - z opisu wynika, że jedynym sposobem wydostania się z lokacji jest utrata karmy i wykonanie zleceń "dziewczynki", podczas gdy istnieje jeszcze drugi sposób - znacznie trudniejszy. I tutaj jako gracz oczekiwałbym właśnie takiej informacji o opuszczonym domu i melodyjce, którą trzeba zagrać w celu dostania się do komputera. Myślę, że większość graczy przy pierwszym podejściu będzie wolała ukończyć grę jako postać dobra, dlatego dziwi mnie brak tego rozwiązania w opisie. Owszem, jest napisane na początku, że większość zadań można rozwiązać na kilka sposobów, ale w tym konkretnym przypadku wielka szkoda, że znalazło się tylko to łatwiejsze.

 

 

Suavku, po pierwsze to rozwiązanie, które podaje w opisie przejścia Tranquility Lane jest moim zdaniem znacznie bardziej naturalne, rozbudowane i daje więcej okazji do salw śmiechu. Mogłem pójść na łatwiznę i opisać tylko zabawę z przedmiotami w opuszczonym domu, albo podać dwie opcje przejścia Tranquility Lane. Nie zrobiłem tego, bo A) ja przedstawiam tylko jedną ścieżkę przejścia, o czym powiadamiam Czytelnika w tekscie (możliwości jest czesto WIELE), B) Poradnik Extreme nie ma 500 stron (a tyle ma podobno oficjalny poradnik Prima Guide do F3!) i C) Zła karma, którą otrzymujesz za podążanie moim opisem przejścia questa Tranquility Lane jest MINIMALNA. W końcu nie nękasz ludzi, tylko ich wirtualne awatary. Jeśli będziesz podążać moją ścieżką to pozostaniesz nadal Jezusem Chrystusem Pustkowi, więc nie bój żaby.

 

Takich sytuacji jak podajesz są dziesiątki w Fallout 3 i gdybym miał je wszystkie uwzględnić wyszło by nam 15 stron TYLKO na opis przejścia głównej linii fabularnej. A gdzie wtedy miejsce na side-questy i inne rzeczy?

 

pozdrawiam :)

 

Odnośnik do komentarza
Niestety MGS juz byl w imadle. Dawno bo dawno, ale byl:).
Nie zauważyłem. Widocznie był w jednym z numerów, których nakład jest już wyczerpany. No cóż, trudno ;>.

 

Takich sytuacji jak podajesz są dziesiątki w Fallout 3 i gdybym miał je wszystkie uwzględnić wyszło by nam 15 stron TYLKO na opis przejścia głównej linii fabularnej. A gdzie wtedy miejsce na side-questy i inne rzeczy?
Nie twierdzę, że tworząc opis powinieneś zagłębiać się we wszystkie możliwe ścieżki, ale uważam, że są przypadki, w których gracz sięgający po poradnik powinien znaleźć solucję na nękający go problem. Kiedy ja grałem w Fallouta 3 to właśnie Tranquility Lane było takim momentem. Nie chciałem zabijać ludzi i otrzymywać za to złej karmy. Wiedziałem, że jest sposób na ukończenie lokacji innym sposobem ale trochę mi zajęło zanim wpadłem na pomysł układania "melodyjki z przedmiotów". A ciągle odnoszę się do tego momentu głównie dlatego, że jest to jedyna taka wątpliwa sytuacja w głównym wątku fabularnym. Co robi gracz w side-questach zależy już od niego, a i podjęcie decyzji "zabić czy nie zabić" nie powinno być szczególnie problematyczne. Ogólnie wystarczyłoby dopisać coś w stylu "Zadanie można wykonać też nie tracąc karmy poprzez zagranie odpowiedniej melodii w opuszczonym domu i uruchomienie programu w komputerze". Jedno zdanie tego typu raczej nie wpłynie mocno na obszerność opisu. Zresztą, zawsze można usunąć jednego screena ;).

 

Ale jak już wspomniałem wcześniej, nie krytykuję w żaden sposób samego tekstu. Widać włożony czas i wysiłek a wszystko jest szczegółowe i ogólnie pomocne. Chciałem po prostu poprzednim postem wskazać lekki brak konsekwencji ogólnie w poradniku extreme. Wychodzę z założenia, że jeśli coś ma służyć pomocy graczowi, to tego typu elementy powinny zostać przynajmniej wspomniane. I nadal uważam, że przydałoby się więcej tabelek ;>. Tak jak ktoś napisał - jako osoba, która ukończyła Crisis Core opis niestety na nic mi się nie przyda. A mile bym widział takie informacje jak sposób zdobycia dodatkowych summonów, szersze info o fuzji materii (wpływ przedmiotów chociażby) czy inne tego typu elementy. Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Tak jak ktoś napisał - jako osoba, która ukończyła Crisis Core opis niestety na nic mi się nie przyda. A mile bym widział takie informacje jak sposób zdobycia dodatkowych summonów, szersze info o fuzji materii (wpływ przedmiotów chociażby) czy inne tego typu elementy. Szkoda.

 

Jak się dobrze przyjrzysz, to gwarantuję, że zobaczysz :>

Odnośnik do komentarza
Jak juz ktos bedzie po lekturze to bardzo prosimy o opinie.

 

BTW. Kiedys Poradnik byl najdrozszym magazynem stricte konsolowym a dzis tanszy od niego jest tylko .. PSX Extreme :) .

Kiedy PORADNIK bedzie w sprzedaży wysyłkowej w sklepie PSX EXTREME :o

 

Poradnik w sklepie PSX Extreme jest dostępny od 3.12

 

Odnośnik do komentarza
Nom niby jest ale chyba nie wszędzie, u mnie(mieszkam w Kołobrzegu) nie ma, byłem już w ośmiu kioskach szukam od 3go i dalej nie znalazłem. Na pewno nie wykupili bo ciągle mam oko na kioski i pytałem się kiedy najbliższe dostawy. Nie wiem co się dzieje...

 

Poradnik można kupić głownie w Empikach i większych salonikach prasowych (i to też nie wszystkich) - tak bowiem rozdysponowaliśmy nakład (żeby nie leżał w kioskach, o których pamiętają tylko najstarsi górale).

 

W pismo można się też zaopatrzyć wysyłkowo w Sklepie PE (najlepiej przy okazji kupna jakiejś gry, żeby nie płacić za przesyłkę). Ale nikogo nie chcę naciągać, tylko podpowiadam.

 

sciera

Edytowane przez Mr_Sciera
Odnośnik do komentarza

Podoba mi się ta odsłona. Bardzo zależało mi na tipsach związanych z PES2009 i proszę - są. Opisy są takie jak powinny - pozostawiające troszkę do zrobienia samemu. M@jk nieźle streścił NGII, choć pominął masę rozwiązań walk z Bossami no i...Lunar osłabiony względem NG(B)?? Ta broń jest najbardziej uniwersalną bronią w grze. Można nią wszystko. Mimo tego uważam, że jest dobrze bo przynajmniej można się z czymś nie zgodzić. Generalnie wyszło na plus.

Odnośnik do komentarza

Hej udało się! Tydzień obsuwy ale znalazł się jeden egzemplarz w chyba całym centrum(o ile można to centrum nazwać).

Mnie się poradnik bardzo podoba, dużo użytecznych informacji, nawet dla trochę starszych gierek(mi się na pewno przydadzą skill pointy do R&C ToD) dobre dwie serie w retrospekcji, ogółem wysoka klasa jak zwykle, ALE zgadzam się z niektórymi użytkownikami żeby trochę bardziej postawić na trofea i achievmenty.

Ogółem rzecz biorąc bardzo dobra robota i oby tak dalej ;)

Odnośnik do komentarza
Poradnik można kupić głownie w Empikach i większych salonikach prasowych (i to też nie wszystkich) - tak bowiem rozdysponowaliśmy nakład (żeby nie leżał w kioskach, o których pamiętają tylko najstarsi górale).

 

W pismo można się też zaopatrzyć wysyłkowo w Sklepie PE (najlepiej przy okazji kupna jakiejś gry, żeby nie płacić za przesyłkę). Ale nikogo nie chcę naciągać, tylko podpowiadam.

 

sciera

Szczecin

- 2 Empiki - nie ma,

- 3 "salony" kolportera - nie ma

- chyba z 10 kiosków - nie ma

- 2 markety - nie ma

 

albo mały nakład, albo nie dotarły, albo się wysprzedały, albo mieszkam tak daleko od centrum polski że nawet gazety docierają z opóźnieniem

 

nadal łudzę się że gdzieś dostanę. w najgorszym razie zamówię w sklepie PE

 

Odnośnik do komentarza

Poradnik generalnie bardzo udany i jestem zadowolony. Bardzo lubię wasze teksty wspominkowe o znanych seriach. W ogóle publicystykę macie ciekawą i przyjemnie się to czyta (ale chciałoby się więcej). Z opisów na pewno przyda mi się o Fallout 3 i Ninja Gaiden 2. Tej drugiej gry troszkę się boje ze względu na poziom trudności, dlatego liczę na ten poradnik. Zasadniczo zawsze mam to szczęście że nie grałem jeszcze w gry które opisujecie (właśnie jedzie do mnie Lego Indiana Jones). Okładka rewelacyjna.

 

Tak sobie myślę że Poradnik Extreme powinien zwiększyć objętość. Wiem że ważna jest cena, ale raz na pół roku czy nawet rok, byłbym w stanie dać np. 15zł. Na dodatkowych stronach chciałbym zobaczyć dział "Achievementy i Trofea". W sieci jest wiele opisów do osiągnięć ale oczywiście po angielsku, pozatym moglibyście opisywać dokładnie te co bardziej zakręcone osiągnięcia, jak np. Orange Boxa. Wiem że w PE jest odpowiedni dział, ale myślę że taki lubiany sposób zabawy zasługuje na miejsce w Poradniku. Tyle ode mnie.

Odnośnik do komentarza

aux - śmiesznie to zabrzmi, ale nawet jak zrobisz poradnik to jest problem z opublikowaniem go gdziekolwiek

a to jakieś zastrzeżenia, a to terminy, a to coś tam nie pasuje itd.

ja je robię "z urzędu" - tzn. gram i wtedy robię (takie zboczenie)

trafia to w czeluści internetu i mam nadzieję służy ludziom

Odnośnik do komentarza
Poradnik można kupić głownie w Empikach i większych salonikach prasowych (i to też nie wszystkich) (...)

 

sciera

 

Szkoda tylko, że o Empiku w Bielsku-Białej zapomnieliście. Co kilka dni podjeżdżałem i sprawdzałem. Jak nie było tak nie ma. W kolpolterach również ani widu, ani słychu...

Edytowane przez ProChaoS
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.