Skocz do zawartości

WYSOKA TEMPERATURA PROCESORA!


mlokon

Rekomendowane odpowiedzi

wychodzi na to że to napięcie... ch.uj wie ;/ kurde wziąłem ściągnałem radiator, wyczyściłem go jeszcze raz bo jednak troche syfu było na nim. Nałożylem cieniutką warstwe pasty i włączyłem kompa.. dłużej troche pochodził niż zwykle przy konwertowaniu filmu ale i tak się wyłaczył... temperatura stopniowo wzrastała aż się wyłączył, przekroczyła 100 stopni ale nie zdążyłem tego uchwycić. Macie tu screena z tego co się działo:

 

wtfp.jpg

 

 

dodam aby, że core temp pokazywał podobną temperature. Niemiłosiernie mnie to wku.rwia. Chyba dopie.rdole większy radiator bo miernika nie mam na chacie i nie bardzo wiem jak to pomierzyć i co dalej.

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

protip - wywal psu, bo może Ci zniszczyć wszystkie przyległości. Wahania rzędu 0.5 na linii 12V to bardzo zła wiadomość... podobnie jak i 1.41 dla jąda pracującego na 1.35.

 

na marginesie - do badania woltażu i temperatur używaj albo everesta albo coretemp, bo speedfan to 50% radosnej twórczości i 50% strzelania w ciemno

Edytowane przez greah
Odnośnik do komentarza

Nie śledzę tego wątku od początku (czytałem tylko ostatnią stronę) ale mam trochę inną teorię na temat temperatury twojego procki...

Co do dziwnego zachowania napięć zgodzę się z przedmówcami, taka destabilizacja jest niebezpieczna ale (ta zawsze jest jakieś ale!) moim zdaniem to nie jest sprawka głównego zasilacza lecz sekcji zasilania procesora na płycie głównej! w końcu to ten układ stabilizuje i dawkuje stosowne napięcia/natężenie, potrzebował byś sprawdzić swój procek na innej płycie głównej lub ewentualnie płytę gł. z innym procesorem...

 

A sprawdź tez czy kondensatory zainstalowane na płycie nie są nabrzmiałe lub zmurszałe.

- sprawdź czy inne komponenty mobo też tak się grzeją? np pamięci, chipset, karty rozszerzeń

- spróbuj Under-Clockingu - operacji odwrotnej do overclockingu tzn obniż częstotliwość FSB (lub zmniejsz mnożnik/dzielnik dla AMD)

Nic więcej nie przychodzi mi do głowy w tej chwili...

Odnośnik do komentarza

Wbij w BIOS i tam znajdź mnożnik [dawno nie grzebałem w AMD więc za cholerę nie pamiętam gdzie to jest] i obniż go [bo przeważnie w dół on zablokowany nie jest].

 

To tak apropos posta Kinio.

 

Co do zasilaczy, chcesz, mogę Ci puścić Fortrona 350W po kosztach przesyłki + piwo ;) Stary ale jary[bez skojarzeń z fajczeniem się ;) ]

Odnośnik do komentarza
Wbij w BIOS i tam znajdź mnożnik [dawno nie grzebałem w AMD więc za cholerę nie pamiętam gdzie to jest] i obniż go [bo przeważnie w dół on zablokowany nie jest].

 

To tak apropos posta Kinio.

 

Co do zasilaczy, chcesz, mogę Ci puścić Fortrona 350W po kosztach przesyłki + piwo ;) Stary ale jary[bez skojarzeń z fajczeniem się ;) ]

 

no zobacze z tym mnożnikiem w dół co się będzie działo jak to samo to przeleje Ci na te piwko sianko :]

Odnośnik do komentarza

zmniejszenie mnożnika teoretycznie może zmniejszyć obciążenie sekcji zasilania płyty głównej przy okazji zmniejszając szybkość zegara itd...

stosując tą sztuczkę,jeśli system zacznie działać stabilnie to na 70% jest to wina płyty głównej...

A i na marginesie nie zmieniaj szybkości szyny/mnożnika o więcej niż 2 kroki np masz FSB 200Mhz i obniżasz je najpierw do 166Mhz a potem do 133mhz nie mniej! a i niektóre biosy wspieraja wartości ułamkowe np 4.5 dla mnożnika więc możesz mieć tam taka opcje jak 187mhz! omijaj je bo ich praktyczny wspułczynnid DTP jest taki sam jak byś startował procka na 200...

 

Ważne!!! zanim zaczniesz się tym bawić upewnij się że wiesz gdzie jest zworka czyszcząca CMOS płyty gł. może będziesz musiał jej użyć jeśli dana kombinacja FSB + orginalna szyna procka nie będą działać, komp nie wstanie po resecie.

 

Instrukcję jak grzebać się w twoim biosie znajdziesz w instrukcji płyty gł. lub na google. wpisując producenta biosu + pierwsze cyfry jego wersji...

 

Ps. napiszę coś więcej jak tylko wytrzeźwieję :-)

Edytowane przez KiNiO_64
Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Problem mój polega na tym, że złozyłem sobie kompa w kwietniu z procesorem ATHLON 64 X2 DUAL 5000+ na płycie głównej MSI K9N6GM (reszta chyba nie istotna, jeśli tak to dopisze później). Od początku gdy chce wykonać jakąś poważniejszą operację na kompie to mi się wyłącza z powodu przegrzania procesora (ciągle temperatura ok. 50-70 stopni w biosie pokazuje..). Przykładowo konwertuje film to po pięciu minutach komp się wyłączy, Kolejny przykład to przy graniu w gry, kilka minut i się wyłącza, probuje włączyć to przy ładowaniu windy się znów wyłącza :/ wchodze w bios, a na procku prawie 80'. Miałem przy procesorze oryginalny wiatrak, wkurzylem się i wymieniłem go na inny, kolejny zwykły cooler firmy Titan.. niczym szczególnym się nie wyróżniał od poprzedniego i nadal mam to samo... Co najlepsze mam nonstop otwartą obudowę i to za przeproszeniem gó.wno daje. Nie pytajcie czasem czy mam dobrze wentylowany pokój, czy też komp nie stoi przy grzejniku, bo głupi nie jestem :P . Poprzedni stał w tym samym miejscu, tyle ze to był PIII650mhz i nie było ŻADNYCH problemów.

 

Będę wdzieczny za jakąkolwiek pomoc... Nie wiem co mam zrobic. Nie podkręcałem go nigdy i też nie mam zamiaru, chce by stabilnie chodził w każdych warunkach.

 

mialem ten sam problem, zmiana zasilacza na mocniejszy pomogla

Odnośnik do komentarza
Problem mój polega na tym, że złozyłem sobie kompa w kwietniu z procesorem ATHLON 64 X2 DUAL 5000+ na płycie głównej MSI K9N6GM (reszta chyba nie istotna, jeśli tak to dopisze później). Od początku gdy chce wykonać jakąś poważniejszą operację na kompie to mi się wyłącza z powodu przegrzania procesora (ciągle temperatura ok. 50-70 stopni w biosie pokazuje..). Przykładowo konwertuje film to po pięciu minutach komp się wyłączy, Kolejny przykład to przy graniu w gry, kilka minut i się wyłącza, probuje włączyć to przy ładowaniu windy się znów wyłącza :/ wchodze w bios, a na procku prawie 80'. Miałem przy procesorze oryginalny wiatrak, wkurzylem się i wymieniłem go na inny, kolejny zwykły cooler firmy Titan.. niczym szczególnym się nie wyróżniał od poprzedniego i nadal mam to samo... Co najlepsze mam nonstop otwartą obudowę i to za przeproszeniem gó.wno daje. Nie pytajcie czasem czy mam dobrze wentylowany pokój, czy też komp nie stoi przy grzejniku, bo głupi nie jestem :P. Poprzedni stał w tym samym miejscu, tyle ze to był PIII650mhz i nie było ŻADNYCH problemów.

 

Będę wdzieczny za jakąkolwiek pomoc... Nie wiem co mam zrobic. Nie podkręcałem go nigdy i też nie mam zamiaru, chce by stabilnie chodził w każdych warunkach.

 

 

pierwsze co powinieneś zrobić to update biosu . Być może obecna wersja biosu zle odczytuje temp i je zawyża co powoduje resety kompa

 

Po drugie w biosie ustaw sobie krytyczna temp 90C przy której komp sie wyłączy .

 

 

Teraz chłodzenie , sprawdz czy cooler dobrze przylega do procka ,czyli czy sie nie rusza w która strone itp itd.

Jeśli wszsytko jest stabilnie zamontowane to przyczyny ,mogą być dwie ,krzywa czapa procka lub krzywa podstawa coolera . Przez co nie ma docisku odpowiedniego i ciepło jest nie odprowadzane.

 

 

Odnośnik do komentarza

Albo lipna pasta termoprzewodząca. Ja miałem p4ht(prescott, więc daje ciepełko) posmarowane jakimś badziewiem i miałem w idle tak 42 stopnie i 1700rpm na boxowym wiatraku intela. Posmarowałem zalmanem STG-1 i w idlu mam 32-35 stopni(bywa i <30) i 1050-1200 rpm. Oczywiście zanim się wygrzała pasta to temperatura skakała, przy byle flashowej gierce dochodziło do 60 stopnii, ale potem jest ok. Może spróbuj jakiejś lepszej pasty termoprzewodzącej, rezultaty mogą pozytywnie zaskoczyć.

No i otwarta buda nie zawsze pomaga. Może masz istny rozgardiasz z kablami w obudowie? Warto by je upiąć - będzie lepsza cyrkulacja powietrza. Oraz jakieś dodatkowe wiatraki, co by był przewiew przez budę. Założyłem jeden 80x80 z tyłu, co by wysysał powietrze i temperatura chipsetu spadła z 35-38 tak o 10 stopni.

Odnośnik do komentarza

wymieniłem zasilacz, potem płyte główną, a teraz kupiłem semprona 1,6ghz za 60zł i podkręcilem go na 2,0 na standard wiatraczku.. sempronik ani się przez chwile nie poci... od 30-40 stopni sobie hula od 9dni bez przerwy... ten athlon x2 je.bany ma jakąś wade... kurde nic nie pomogło i nie pomoże... jedno pytanie aby... jak wyczyścić ressztki pasty termoprzewadzacej ktora jakos sie dostała miedzy nóżki na procku... nie moze ona wplywac w zaden sposob, ale widac ja golym okiem ze jest umaziane... nie wiem co zrobic by to wyczyscic bez wygiecia/urwania zadnej z nozek... a po co chce to zrobic? Bo chce kur.rwa ten je.bany złom wysłać na gwarancje i jak mi nie przyznają to wyku.rwie w powietrze te całe pos.rane AMD

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...