Skocz do zawartości

Lustrzanki


Owiec

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Generalnie licza sie dwa potentaci na rynku Nikon i Canon. Ale w praktyce bardzo fajne foto robi Olympus np takze...

Nikon jest tani na wejsciu , ale szkla sa pozniej drogie i jest ich malo. Canon jest drozszy ,ale szkla tansze , jest ich wiecej i mozna rozne takie tam kombinowania robic - szkla od zenita itp Do nikona tez juz mozna.

Kupno lustrzanko to jedno i to juz w zasadzie zastrzyk utraty nie malej gotowki - po jakims czasie jak sie ktos wkreci w robienie zdj zacznie szukac nowych szkiel , a te nie kosztuja tyle co org gra i tu sie zaczynaja schodzy. Trzeba miec po prostu na to hajs. Ja ogolnie mam mozliwosc pozyczania szkiel od szwagra , bo kupilem Canona EOS 400D , dziala do dzis i do teraz jade na kitowym obiektywie i jest ok :D Mi starcza , kazdy narzeka na teog kita , ale wiekszosc go uzywa , bo jest dosyc uniwersalny. Mialem w planie kupno tamrona ale jakos za kazdym razem bylo mi zal wydac 700zl i tak sie buja 2 rok z kitem na body.

Aktualnie nie wiem czy bym kupil lustro ,bo mniejsze aparaty gonia lustra wiec ........ Panasonic G1 .

Podstawa to duzy ekran , dobrze jak ekran bedzie mozna jakos wysunac przechylic - dobre do fot nad glowami ludzi ;) Osobiscie leje na funkcje nagrywania filmow ,bo wg roznych zdan na forach obciaza to matryce . Teraz Sony ostro reklamuje swoje Alphy , ale sasiada jak chwycilem do reki to ..... to jakbym mial tandete za 600zl a nie lustro za prawie 2 klocki. Ma model albo 300 albo 350 .......

Odnośnik do komentarza

Uniwersalne, to wlasnie kit ;) A jaki kit ma sony ?

Do czego to ma byc ? UNIWERSALNE to pojecie ogolne i kazdy inaczej przyjmuje sobie wartosci. Stalo ogniskowe to sie kupuje na stadion , takie lunety jak Ci maja na meczach - ale taka trzyseta to w zasadzie 4 letnie auto dobrej marki :D

Kiedys sie czailem na szklo 50-200 mm ....... Podobno szybko sie nudzi .

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Chcialbym kupic Lustrzanke,aczkolwiek jestem zielony w tym temacie (no,jasno zielony;p),bo do tej pory uzywalem tylko kompaktowego apratu cyfrowego za 300zl,na ustawieniach defaultowych,no ale czas to zmienic,zainwestowac w porzadny sprzet,ogarnac go i porobic dobre zdjecia,dlatego licze na pomoc kogos obeznanego,a oto troche danych ktore maja rozjasnic sytuacje:

 

Kwota: Najlepiej do 2000 tys zlotych.

Amator,zdjecia najchetniej do robienia krajobrazow,owadow,ludzi,zwierzat,no wszystko.Zarowno obrazy statyczne jak i w ruchu (zalezy mi na dobrej jakosci),chcialbym zeby mial jakis porzadny zoom,serie zdjec itp.

Zdjecia zarowno outdoor jak i indoor.

 

Fajnie jakby w cenie zmiescil sie dobry aparat i potrzebne obiektywy na wyzej wymienione rzeczy,ewentualnie moze byc aparat + bardzo dobry obiektyw a nastepny sobie kiedys dokupie.

 

Jesli potrzeba jeszcze jakies dane to pisac,jak juz wspomnialem jestem amatorem i chcialbym dobry aparat do kazdego typu zdjec. Na bajerach dodatkowych typu kamera itd mi nie zalezy,licza sie dla mnie tylko zdjecia.

Odnośnik do komentarza

Sony, Nikon, Canon. Wybieraj w tej kolejności. Celowo nie podaję konkretnych modeli, gdyż decydując się na fotografowanie lustrzanką wchodzisz w konkretny system i nawet jak zmienisz z czasem (lub nie) body, pozostanie osprzęt. Lampy, obiektywy, gripy itp. które będziesz mógł w dalszym ciągu wykorzystywać. Przelicz więc fundusze i wybierz body z kitem, pobaw się trochę, sprecyzuj czego ci potrzeba, a wtedy sam będziesz wiedział co ci potrzeba i czy dokupujesz nowy obiektyw, a może lampę. Ale to z czasem. Na razie popatrz w ofertach tych 3 firm i zobacz na co ci starczy, zawęzisz poszukiwania do 2-4 modeli, poczytaj o nich, na pewno na coś się zdecydujesz.

Odnośnik do komentarza

No jak bedzie w drugiej kolejnosci patrzyl na Nikony, to na pewno sie zmiesci w 2000... Chyba z KITem za uzywke.

 

Pomysl czy Ci potrzebny bajer typu Live View, jak tak to wtedy od razu pchaj sie w Sony. Znajdzies luzem np A300+18-55+55-200 za 2000 nowke. No chyba, ze aparaty poszly znowu w gore. Tylko za to z dostepnosciom 'bajerow' jak narazie Sony pozostaje w tyle. Nikony maja duzo, ale cenowo przewyzszaja jednak Canony. Chcesz aparat do wszystkiego, czyli musisz miec minimum 2 obiektywy=nie ma szans, zebys sie zmiescil w 2000. Jeden porzadny obiektyw to ponad 1000, a Ty do tego potrzebujesz body. Wg mnie najlepiej sie rozejrzyj za Alfami. Jak sie ogarniesz juz w temacie lustrzanek co nieco, to bedziesz mogl myslec czy zostawiac czy zmieniac system i jakie obiektywy Ci potrzebne bardziej. Zreszta gadaj z Legionem , on ogarniety miliard razy bardziej niz ja.

Odnośnik do komentarza

Chcialbym kupic Lustrzanke,aczkolwiek jestem zielony w tym temacie (no,jasno zielony;p),bo do tej pory uzywalem tylko kompaktowego apratu cyfrowego za 300zl,na ustawieniach defaultowych,no ale czas to zmienic,zainwestowac w porzadny sprzet,ogarnac go i porobic dobre zdjecia,dlatego licze na pomoc kogos obeznanego,a oto troche danych ktore maja rozjasnic sytuacje:

 

Kwota: Najlepiej do 2000 tys zlotych.

Amator,zdjecia najchetniej do robienia krajobrazow,owadow,ludzi,zwierzat,no wszystko.Zarowno obrazy statyczne jak i w ruchu (zalezy mi na dobrej jakosci),chcialbym zeby mial jakis porzadny zoom,serie zdjec itp.

Zdjecia zarowno outdoor jak i indoor.

 

Fajnie jakby w cenie zmiescil sie dobry aparat i potrzebne obiektywy na wyzej wymienione rzeczy,ewentualnie moze byc aparat + bardzo dobry obiektyw a nastepny sobie kiedys dokupie.

 

Jesli potrzeba jeszcze jakies dane to pisac,jak juz wspomnialem jestem amatorem i chcialbym dobry aparat do kazdego typu zdjec. Na bajerach dodatkowych typu kamera itd mi nie zalezy,licza sie dla mnie tylko zdjecia.

 

 

 

Z jednej strony poleciłbym zaje'biście zaawansowany kompakt (te of Fuji mają świetną matrycę i nie taką złą optykę), skoro mówisz o aparacie "do wszystkiego", jednak jak sam mówisz o lustrzance, to nie pozostaje mi nic innego jak spośród DSLR'ów właśnie coś polecić.

 

 

Krótko - 2000zł to niestety za mało (no chyba, że te 2000 tysięcy w Twoim poście to nie jest błąd, w takim razie kup Hasselblada i będziesz zadowolony :D) na sprzęt do wszystkiego. Ja polecę Ci zestaw budżetowy (sam nie lubiałem tego słyszeć, kiedy nie ogarniałem aparatów, bo zawsze byłem zdania, że te  2000-3000 za same w miare dobrej klasy obiektywy to jest kosmos). Nie będę się rozpisywał na temat systemów, bo nie ma co kombinować. Każdy ma wady i zalety. Nie będę polecał Sony. Wcale nie dlatego, że nie lubię ich nachalnego i oszukanego marketingu, tylko z racji chorych cen odpowiedników szkieł z innych systemów i szumiących matryc. Ja natomiast polecę po prostu:

 

- kupno taniego body (na początek będzie wystarczające, nie ma sensu kupować nowych modeli z entry-class nie mając wiele pieniedzy przeznaczonych na zakup) - poleciłbym używanego Nikona D50/D70 albo Canona 350D/400D - zazwyczaj sprzedają z obiektywem KIT, więc zakres 18-55 albo podobny masz pokryty; nie będę wymieniał systemów po kolei, polecam te, z którymi miałem bardzo duży kontakt i są odpowiednie - kwota rzędu 600-800zł

 

Tutaj jest już body i KIT. KITy zazwyczaj są marnej jakości, niezły może być zakres od 18 do ~35, później już coraz gorzej. Powiedzmy więc, że lekko szerszy kąt jest już. Następnie do wyboru:

 

1. Kupno przejściówki na M42/Pentax i do tego wzięcie jakiegoś manualnego jaśniutkiego szkiełka - zazwyczaj są to 50mm, więc po cropie wychodzi na to, że są to portretówki - takim sposobem za ~200-500zł masz DOSKONAŁEJ jakości szkła portretowe bez AF - tutaj już indywidualne zapotrzebowanie; do focenia ludzi są wyborne, bo nie potrzebujesz tutaj ultraszybkiego autofocusa, możesz pozwolić sobie na ostrzenie ręką, a dandeliony w przejściówkach nie pozwalają na to, żebyś ostrząc "na oko" coś źle ustawił

 

2. Kupno jakiegoś uniwersalnego zooma. Dajmy na to 70-300, pewnie 3.5-5.6, jak jasność KITa, ale optycznie lepszy. Tutaj mamy znośny AF, ale w zamian za to w porównaniu do pierwszego punktu biedną jasność i optykę.

 

Możesz też zakupić nowego C 450D/N D80 na gwarancji i też będziesz zadowolony, ale ja na górze po prostu poleciłem zestawy, które pokrywają w miare większość użytecznych na początek ogniskowych i ogólnie dają radę.

 

To oczywiście szybkie nakreślenie tematu, wiele pominąłem i uproszczyłem, jak chcesz dostać konkretniejsze porady, to musisz jednak nieco odejść od uniwersalności i w miare się zdecydować co będziesz focił. 

 

 

Odnośnik do komentarza

Velius, pomysl o mniej topowych firmach.

 

Osobiscie szczerze polecam Pentax'a K-X. Matryca jest przecudowna, zdjecia w nocy / gdy jest ciemno cykasz praktycznie jak w dzien i nie przejmujesz sie zupelnie szumami. Bebechy te sa wykorzystywane w topowych modelach ktore kosztuja kilka razy tyle. Sam zastanawiam sie czy nie kupic sobie tego aparatu, bo olek e410 jest dobry na dlugie wyjazdy z powodu takiego, ze jest bardzo kompaktowy, a Sigma sd14 to jednak nie jest to czego oczekuje.

Odnośnik do komentarza

Velius, pomysl o mniej topowych firmach.

 

Osobiscie szczerze polecam Pentax'a K-X. Matryca jest przecudowna, zdjecia w nocy / gdy jest ciemno cykasz praktycznie jak w dzien i nie przejmujesz sie zupelnie szumami. Bebechy te sa wykorzystywane w topowych modelach ktore kosztuja kilka razy tyle. Sam zastanawiam sie czy nie kupic sobie tego aparatu, bo olek e410 jest dobry na dlugie wyjazdy z powodu takiego, ze jest  bardzo kompaktowy, a Sigma sd14 to jednak nie jest to czego oczekuje.

Pentaxy i Olympusy są świetne, jednak Pentax K-X kosztuje ~2100 z kitem (który AFAIR akurat fakt faktem w Pentaxach nawet umiarkowanie daje radę), co jest odpowiednikiem Canona 450D. No ale też dobry pomysł moim zdaniem.

A matryca taka fajna, bo CMOS, ale dlatego ja poleciłem mu niższe modele od Canona, bo w tym systemie wyróżnia się to, że nawet stare amatorskie mają CMOS zamiast CCD. :)

Edytowane przez LegionPolski
Odnośnik do komentarza

Tylko potem optyka zdecydowanie tansza do pentaxa nieli do canona wydaje mi sie sie (nie wiem jak jest z jakoscia). No i 2000 a 2070zl (bo za tyle idzie normalnie wyrwac kxa w marketach) to nie jest duza roznica, Velius nie pojdzie raz do makdonalda czy nie kupi gry i moze dorzucic;)

Odnośnik do komentarza

Dzieki za zaangazowanie w temat.

Rozmyslalem troche i chcialbym sie bardziej skupic na fotografowaniu przyrody,krajobrazow,owadow z zoomem itd,najlepiej zeby aparat robil dobrej jakosci zdjecia w ruchu,nocy i ciezkich warunkach,uznalbym to za duza zalete.

Portrety to raczej nie moja dzialka,pstrykne czasem zdjecie znajomym,swojej dziewczynie i za pewne sporo zdjec swojemu psu.ale nie potrzebuje do tego jakis wyszukanych obiektywow i bajerow jesli chce zeby tylko wygladaly porzadnie prawda? Narazie uzywalem samsunga za 290zl i myslalem ze zdjecia wygladaja ladnie,wiec jak zrobie taka lustrzanka z obiektywem na fotografowanie srodowiska to chyba te zdjecia tez nie beda wygladaly jakos zle?

 

No i przyznam sie ze nie do konca rozumiem co do mnie piszecie,chociaz staram sie wpisywac te nazwy w google i troche poczytac zeby zaznajomic temat. Rozumiem ze najlepiej by bylo zebym kupil ten kit + body + lampa + zoom + dobry obiektyw jako jeden zestaw (mam nadzieje ze czegos nie polubilem).

 

Co do kasy,to nie musi byc strict 2 tys zlotych,jesli np roznica bedzie kolosalna albo bardziej sie oplaca dorzucic stowke czy dwie to nie ma sprawy,te 2 tys to tak OKOLO.

 

A co do aparatow,wolalbym jednak cos z marek typu Sony i Nikon wlasnie. I zastanawia mnie dlaczego nikt nie wspomina o Olympus,sa jakies gorsze?

 

I ostatnia prosba,jesli to nie jest problem bardzo chetnie przygarne jakies linki i propozycje z allegro w co moge zainwestowac,ulatwi mi to troche sprawe.

 

Co prawda jestem amatorem ale chyba jednak wolalbym zaczac z dobrym sprzetem i ewentualnie powoli dokupywac sobie obiektywy (w dlugim odstepie czasowym wiec to czy akcesoria tanie czy drogie nie ma az takiego znaczenia).

Odnośnik do komentarza

Czemu nikt nie wspomina o Olympusie?

http://allegro.pl/50594_olympus.html

I porownaj ilosc szkiel do tego, a np do Canona/Nikona. Z czego w wiekszosci przewijaja sie tam 3/4 obiektywy.

 

'kit + body + lampa + zoom + dobry obiektyw'

KIT - podstawowe szklo, ktore dostaje sie w zestawie z aparatem, zazwyczaj dup.ej jakosci

Body - to co trzymasz w raczce i do czego dokrecasz obiektywy

Lampa - nie martwilbym sie tym na poczatku

Zoom - nastepny , tyle ze cos jak 70-200mm, a nie 18-55mm itp

Dobry obiektyw - dobry obiektyw :woot: Tyle, ze za tym zwrotem czaji sie cos wartego ponad 1000zl za uzywke.

 

Czyli narazie martwisz sie o body+obiektyw. Tyle, ze znwou dales lipny zakres krajobrazy (>18mm), i owady (>150mm). Czyli znowu sie nie zadowolisz jednym obiektywem. No chyba ze kupisz cos 18-200, ale wtedy jakosc nie bedzie za cudowna. Lepiej sobie kup na poczatek jeden, a dobry, a pote sobie najwyzej dokupisz/wymienisz na inny.

Odnośnik do komentarza
1. Kupno przejściówki na M42/Pentax i do tego wzięcie jakiegoś manualnego jaśniutkiego szkiełka - zazwyczaj są to 50mm, więc po cropie wychodzi na to, że są to portretówki - takim sposobem za ~200-500zł masz DOSKONAŁEJ jakości szkła portretowe bez AF - tutaj już indywidualne zapotrzebowanie; do focenia ludzi są wyborne, bo nie potrzebujesz tutaj ultraszybkiego autofocusa, możesz pozwolić sobie na ostrzenie ręką, a dandeliony w przejściówkach nie pozwalają na to, żebyś ostrząc "na oko" coś źle ustawił

 

ja proponuje nie bawić się w stare manualne szkiełka. Po co sobie utrudniać życie, skoro u Canona masz do wyrwania za ~300zł 50mm 1.8 mk2 z normalnie działającym autofocusem.

 

jeżeli chodzi o Canona to próbowałbym upolować 450d (chociażby dlatego, że ma jaśniejszy i większy wizjer niż poprzednie modele

 

popatrz na ceny na allegro i canon-board.info, szybko popatrzyłem i jest różnie 800-1200, musisz poszukać. Do tego kit 18-55 (ważne, żeby była to wersja z IS, poprzedni wersja Kita jest do kitu ;) + wcześniej wspomniana stałka i zostanie Ci może na gripa (do seri xxxD gripy naprawdę przydatne - sam mam 450d).

 

Z drugiej strony rozumiem, że boisz się kupić coś używanego, ale myślę, że w W-wie bez problemu znajdzie się ktoś ze sprzętem i wówczas sam sobie go pomacasz. (w sumie sam chyba będę sprzedawał kita 18-55 IS i stałkę 50 1.8, jakby coś dam znać). Ewentualnie nowy 450D + 18-55 IS kosztuje właśnie 2k pln.

 

O Nikonie się nie wypowiem, bo kompletnie nie interesowałem się firmą.

 

Olympus fajny, ale ma mniejszą matrycę przez co ma nieco większe szumy na ISO 800-1600, no i niższe modele mają małe wizjery. Już lepiej rzucić okiem na wspomnianego przez Macieja Pentaxa K-x, który jest wszędzie zachwalany. I kity nowe Pentax wypuścił o ile dobrze pamiętam.

 

edit

 

ok, teraz doczytałem Twojego drugiego posta.

 

tutaj masz linka do działu 'sprzedam' na forum Olka.

 

w sumie taki E-520 + dwa kity (14-42, 40-150) to również niegłupi pomysł.

 

i jeszcze jeden link do podobnego tematu

 

no i jeszcze szerokikadr, czyli taki poradnik, który Ci wszystko wytłumaczy.

Edytowane przez Marcin$
Odnośnik do komentarza

A od kiedy niekitowy obiektyw gwarantuje dobre fotki ? Body z kitem proponujemy żeby chłopak za dużo nie wydał i jednocześnie rozeznał się w tym czego potrzebuje i to zarówno względem ogniskowych jak i pozostałego sprzętu. Przynajmniej ja tak do tego podchodzę.

Odnośnik do komentarza

poza tym wiele tez jakby nie patrzec zalezy od umiejetnosci. Nawet aparaty jak Canon 5d 3d mark nie zrobi za ciebie za(pipi)istego zdjecia.

 

Olki sa poprostu mało popularne, ale stosunkowo tanie. Sam uzywam ze starymi manualnymi obiektywami na m42. Jakis miesiac temu znajomy sprzedawał nowego Olka E510 za 899zł. Musisz szukac

 

 

edit:

 

Owiec, nie wiem czy miales kiedykolwiek jakies problemy z AF, ale z doswiadczenia wiem ze Olypus, Pentax, Nikon i Canon, w kitach ma naprade sensowny AF(imo b. szybki przy krotszych ogniskowych)

Edytowane przez MaciejPŃ
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...