Skocz do zawartości

Czechy


Gość MasterShake

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MasterShake

No więc własnie, chcemy ze znajomymi się kopnąć do Czech, myslimy o czymś blisko granicy, ot taki jednodniowy wypad z Wrocławia. Ktoś poleci jakąś miejscówkę? Skalne miasto odpada, byliśmy.

Odnośnik do komentarza

Praga znajduje się w odległości około 100 km od polskiej granicy, więc tak zupełnie blisko tam nie jest. Jeśli nie byłeś w Harrachovie, to polecam tam właśnie się wybrać. Mamucia skocznia narciarska robi naprawdę imponujące wrażenie (nawet w okresie letnio-jesiennym). W dodatku jest zaraz za Szklarską Porębą.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 5 lat później...
  • 3 tygodnie później...

Polecam od razu po przyjeździe kupić sobie bilet na 3 dni ZTM, bo dużo taniej wychodzi niż pojedyncze. Knedliczki i gulasz musisz owalić, bo pycha + w pubach bierz czarnego kozła(dużo lepszy niż ten sprzedawany w sklepie).

 

Polecam tą knajpę http://www.restaurantuglaubicu.cz/en/welcome/ jeślichcesz się napić dobrego piwa i smacznie zjeść za rozsądną cenę.

 

Pro tip dotyczący pubów na ścisłym rynku: jeśli nie chcesz kupować piwa i żarcia 3x drożej to zejdź w jakąś boczną uliczkę i tam (2-3min od ścisłego rynku) piwo jest za 33 korony, a nie 100.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

te dwa patole koron to masz tylko na siebie? 

 

na cztery dni może być słabo za 2000 koron jeśli masz zamiar zwiedzać jakieś atrakcje turystyczne bo to sporo kasy idzie, wejściówki stoję po 200-300 koron z tego co pamiętam Hradczany czy muzea

Edytowane przez koval
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

600zl na 3 dni w pradze? Bogactwo. Ja bym ci radzil ominac zwiedzanie wnetrz bo to w hui kasy i sam widok hradczan i panoramy ci to wynagrodzi a zaoszczedzisz troche kasy. Z innych atrakcji to wieza telewizyjna i taka gorka co kolejka linowa nia jedzie (tzn. idz piechota, olej kolejke). Zawsze tez mozesz poplywac sobie na desce po rzece hehe. No i knajpy nie w centrum (okolice hradczan zapomnij) tylko dalej gdzies. U nich male knajpki to jest tradycja wiec jak znajdziesz jakas nawet kilometr od rynku to tez dobrze zjesz i nie bedzie oznaczalo to ze trafiles na jakas nieodwiedzana.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dzięki, dostałem też info od kolegi, wkleję dla potomnych:

 

Co do Pragi... Przede wszystkim polecam Wam kupić bilety 3-dniowy na komunikację miejską. Za około 50zł od osoby możecie jeździć bez ograniczeń a komunikacja w Pradze jest naprawdę świetnie zorganizowana. Wszędzie można dojechać metrem lub tramwajem, w jakieś mniej dostępne miejsca autobusem.

Piwo najlepiej kupić w sklepie i wypić w plenerze Emotikon smile Mandatów za picie piwa w miejscu publicznym raczej nie należy się spodziewać. Dobre miejsce na wypicie piwa to dawny pomnik Stalina, obecnie metronom na wzgórzu Letná (będę Ci podawał współrzędne z Googla - 50.094865, 14.415831) albo wzgórze Petřín (50.081738, 14.399359) na które wjedziecie kolejką z ulicy Újezd na Malej Stranie (wejście jest z poziomu parku, trochę ukryte w budynku). Bilet 3-dniowy czy jakikolwiek inny bilet komunikacji miejskiej obowiązuje na kolejkę. Nie warto wjeżdżać nią na samą górę, tylko wysiąść na pierwszym przystanku, gdzie jest sporo ścieżek, ławeczek itp., można posiedzieć albo ruszyć spacerem w stronę wzgórza zamkowego. Wieczorem, kiedy ruch na zamku jest już niewielki można przespacerować się po dziedzińcach i wypić spokojnie piwo na zamkowych schodach od strony ulicy Nerudovej (50.089406, 14.399628), skąd jest piękny widok na miasto. Kolejne miejsce to Střelecký ostrov (50.081009, 14.410083), czyli wyspa w centrum miasta, na której też jest bardzo przyjemnie. Poza tym posiedzieć i wypić piwo można na tzw. Náplavce (50.073709, 14.413659), gdzie latem otwierają się sezonowe knajpy. Jeśli chodzi o typowe puby, to w centrum są właściwie same knajpy stylizowane na tradycyjne – można spróbować, ale nie polecam jakoś szczególnie. Polecam z kolei ulicę Krymską (50.071492, 14.448805), kawałek od centrum, na której powstało sporo takich bardziej hipsterskich lokali. Co do jedzenia, to wszędzie jest mniej więcej to samo. Na Żiżkowie, będziecie mieć bardzo duży wybór knajp od tradycyjnej kuchni czeskiej po pizzę. Sam nie jestem polecić żadnego konkretnego miejsca, ale możecie sprawdzić U vystřelenýho oka (50.086996, 14.449721), które jest na Żiżkowie dość legendarnym miejscem.

 

Warto przejść się tunelem dla pieszych (idealna sprawa na upały Emotikon wink ) pod wzgórzem Vítkov. Wejście jest tuż przy hostelu. Wychodzi się w dzielnicy Karlín, która w 2002 roku była całkowicie zalana po powodzi a obecnie przechodzi rewitalizację i staje się nowym biznesowym centrum Pragi. Stamtąd można łapać metro i ruszać dalej.

Jeśli chodzi o kluby, to pewnie spodobałoby się Wam w MeetFactory, które jest przy okazji centrum sztuki współczesnej. Niestety to miejsce jest już daleko od centrum i dojście do niego jest trochę skomplikowane, ale warto sprawdzić program i może coś Was zachęci – http://www.meetfactory.cz/en/. W centrum są Roxy - http://www.roxy.cz/ i Chapeau Rouge – http://www.chapeaurouge.cz/. Podobno dużo dobrego dzieje się ostatnio na terenie dawnego dworca towarowego na Żiżkowie (50.085286, 14.470981) – tu znalazłem jakiś program, ale nie wiem, czy jest to pełna oferta na najbliższe tygodnie - https://goout.cz/en/cultural-centres/nakladove-nadrazi-zizkov/nku/

Sztuka jest w Pradze na każdym kroku i właściwie każdy może znaleźć dla siebie jakieś interesujące muzeum, czy galerię. Nie ma sensu iść do muzeum komunizmu i muzeum Franza Kafki - odradzam. Warto wybrać się do Galerii Narodowej w Veletržním palácu (50.101067, 14.432750), gdzie są dzieła wszystkich najważniejszych malarzy XIX i XX wieku – od van Gogha czy Muchy po Klimta i Picassa plus dużo rzeczy współczesnych. Galeria Narodowa organizuje też wystawy w innych miejscach, więc najlepiej sprawdzić ich stronę – http://www.ngprague.cz/en/. Oprócz tego, myślę, że spodobałoby Ci się centrum sztuki współczesnej DOX (50.106780, 14.447416) – http://www.dox.cz/en/.Emotikon wink

Miejsca do wypoczynku – chyba najfajniej jest na wzgórzu Petřín, albo nad Wełtawą na południe od centrum. Polecam też niewielki park na półwyspie Kampa (50.084736, 14.408513).

Planując wypad sprawdź sobie jeszcze te linki: http://www.nytimes.com/2014/04/20/travel/36-hours-in-prague.html?_r=0 http://theculturetrip.com/europe/czech-republic/articles/insider-s-guide-to-prague-s-10-best-contemporary-art-galleries/

 

 

:lapka:

Edytowane przez Banny
  • Plusik 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Wróciłem, odpocząłem, to i coś o Pradze napisze.

 

Podróz polskim busem przebiegła calkiem ok - o 2.30 wyjazd z bydgoszcza, na miejscu byliśmy tak około 13.30

Hotelik nasz znajował sie na Żizkowie, a jest to raczej okolica niemrawa, za dnia wszędzie wymazane grafiti, śmierdziało, nocą szemrane typy się kręciły.

Lipa, bo tak się nasz hostel nazywał, wypadł na 5 - wszystko co potrzebne było, cena za 3 noce - 1750 koron w pokoju 2os. Niby troche dużo, napewno mozna znaleźć coś taniej, aczkolwiek Lipę polecam.

 

Nie będe sie tu dlugo rozpisywał, spodziewałem się czegoś lepszego, ale nie było też źle. Komunikacja miejsck niby prosta do rozszyfrowania, ale oznakowanie ulic, przejśc oraz  dostępność biletów pozostawia trochę do życzenia. Automaty przyjmuja tylko drobne, a by rozmienic trzeba było latać po chińczykach, którzy tutaj opanowali biznes sklepikowy. Kolejnym minusem, jak juz wcześniej pisałem, były graffiti i smród - szczyn itd. 

Praga przez to wydaje mi sie brudna po prostu, zaniedbana. Straszą kamienice, gdzie w oknach pustki a parterowe witryny pozamykane.

 

Oczywiście uliczki, kamienice na starym mieście - bajka i poezja. Piekne budynki, aż szkoda było, że wcześniej nie poświęciłem troche czasu aby zaznajomić się z historia miasta.

Jedynie smaczki wyłapywałem w trakcie, ale to i tak mało. O wiele lepsze wrażenie na pewno byłoby, gdyby wyrzucić większość turystów z ulic - Praga aż się prosi o taki senny, tajemniczy klimacik - może jesienią jest tu lepiej.

Piwo jest boskie - najtańsze, kuflowe smakuje o niebo lepiej niż te w Polsce. Ale to chyba nikogo nei dziwi.

Kelnerzy czasem dopisują sobie napiwki sami do rachunku, knedliki z chleba są okropne - jadłem taką potrawę z mięsem wołowym w połączeniu z bitą smietaną+dzemem+cytryną (!) 

Czesi sami w porządku, aczkolwiek często gęsto widać immigrantów, sporo azjatów. Razem z dziewczyna byliśmy świadkami próby kradzieży, jeden z meneli czechów-arabów zaczepiał moją, ale obyło sie bez bójki, kierowcy jedżą tu jak wariaci, na złamanie karku mozna powiedzieć.

Mało pięknych dziewczyn, niby te modelki czeskie itp. a Tu raptem z 3 sztuki. Za to Aston Martin, Jaguar, Porsche 918, Corvette, Ferrari - na porządku dziennym.

Edytowane przez Banny
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 lata później...
15 godzin temu, PRQc napisał:

Polecicie jakiś hotel w Pradze? z wymagań to aby było czysto i w miarę tanio z oddzielną kuchnią i łazienką.

 

Wszystko w starej zydowskiej dzielnicy powinno byc ok, moze InterContinental bedzie mial jakies znizki akurat.
Jak lubisz minimalizm, polecam Design Metropol.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.