Skocz do zawartości

Wieści, zapowiedzi


Rekomendowane odpowiedzi

Chyba nada się do tego tematu: Za dwa dni dobiegnie końca zbiórka na "Wróżdę"- książkę historyczno-fantastyczną w otoczce mitologii słowiańskiej. Próg początkowy został osiągnięty i teraz brakuje ~930zł do ostatniego bonusu- dwóch dodatkowych opowiadań. Chyba się dorzucę, bo w poprzednich progach uciułano na twardą oprawę z obwolutą, może będzie nawet dobre czytadło.

 

https://wspieram.to/wrozda

Edytowane przez gkihdghdhj
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

W środę były nominacje do tegorocznego Bookera:


4 3 2 1 by Paul Auster (US) (Faber & Faber)
Days Without End by Sebastian Barry (Ireland) (Faber & Faber)
History of Wolves by Emily Fridlund (US) (Weidenfeld & Nicolson)
Exit West by Mohsin Hamid (Pakistan-UK) (Hamish Hamilton)
Solar Bones by Mike McCormack (Ireland) (Canongate)
Reservoir 13 by Jon McGregor (UK) (4th Estate)
Elmet by Fiona Mozley (UK) (JM Originals)
The Ministry Of Utmost Happiness by Arundhati Roy (India) (Hamish Hamilton)
Lincoln in the Bardo by George Saunders (US) (Bloomsbury)
Home Fire by Kamila Shamsie (UK-Pakistan) (Bloomsbury)
Autumn by Ali Smith (UK) (Hamish Hamilton)
Swing Time by Zadie Smith (UK) (Hamish Hamilton)
The Underground Railroad by Colson Whitehead (US) (Fleet)


Zadie i Colson w sumie oczywistość (choć Zadie raczej z tych słabszych, a Whiteheadowi* w odbiorze książki trochę ciążą nagrody ze Stanów), do Austera się nie przekonam nigdy - ale nad Wisłą grono wielbicieli spore i zawsze mnie to dziwi. Saunders wiadomo - mistrz, chociaż tego tytułu pewno się nie doczekamy "po naszemu", McGregora powinno być więcej u nas, do tej pory jeden tytuł wyszedł - niestety. McCormack podobno b.dobry - ale stosunkowo nieznany w samym UK (a coś mi mówi, że bez tej nagrody pozostanie u nas absolutnym anonimem).

Exit West ma wyjść w tym roku w PL, znający się na rzeczy ćwierkają, że świetne, Barry dwa razy był już na shortliście, był już u nas, ale nie czytałem, więc powstrzymam się z kibicowaniem.  Pani Roy to głównie działaczka dla mnie i mimo, że głośny debiut jest naprawdę dobry, to Bookera w 1996 roku dostała troszkę na wyrost, ciekawe jak z tegorocznym tytułem. Reszty nie skomentuję (chociaż Shamsie była wyróżniana przez Grantę**, a o Ali Smith mówi się, że to przyszły Nobel dla Szkocji - przynajmniej według wcześniej wspomnianego Barry'ego :D )

* Colsonowi wadzą nagrody, ponieważ to dobra książka, ale NIE tak dobra jak sugerują wszystkie nagrody.
** Granta to bardzo prestiżowy brytyjski magazyn literacki - ich wybory są szeroko komentowane w światku literackim (co dekadę publikuje listę najbardziej obiecujących pisarzy z UK i USA, ostatnio doszły też inne kraje)

Bonusowo najlepiej oceniane książki w tym roku:

http://lithub.com/the-best-reviewed-books-of-2017-so-far/
 

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 tygodni później...

 Saunders wiadomo - mistrz, chociaż tego tytułu pewno się nie doczekamy "po naszemu", 

 

Pojawiają się informacje, że wydawnictwo Znak zamierza wydać "Lincoln in the Bardo" po polsku, ale... najwcześniej na jesień 2018. Domyślam się, że miałeś mocne powody, by użyć określenia "na pewno się nie doczekamy" i ciekawią mnie one. Aż tak problematyczna i nieprzekładalna ta powieść? Tłumaczenie jej ma jakikolwiek sens?

Odnośnik do komentarza

Nawet nie pojawiają, ale jest pewne, że pod koniec przyszłego roku wyjdzie polskie tłumaczenie. Tak, książka jest po prostu bardzo ciężka do tłumaczenia, od specyficznej konstrukcji, po stylizacje językowe (z Marlonem Jamesem się nie udało imo, ta pozycja jest cięższa). Dodatkowo jest mocno abstrakcyjna w samym temacie dla nas. Oczywiście nagrody i dobra sprzedaż za granicą pomogły. Booker powinien i u nas ją nieźle sprzedać, zwykle ta nagroda ma pozytywne przełożenie na sprzedaż w naszym kraju.

Na koniec też delikatnie poprawię, bo napisałem: pewno się nie doczekamy - a to ma jednak inne znaczenie niż na pewno   :)

Odnośnik do komentarza

Rozumiem. I nie wiem dlaczego odczytałem "na pewno" i błędnie odebrałem to, jakbyś był już o braku tłumaczenia poinformowany i przekonany. A co do Marlona Jamesa to rzeczywiście trochę karkołomne i pomijając już sens całego przedsięwzięcia, ale czy jeśli już się zdecydowano na przekład to czy dało się to zrobić lepiej niż to, co otrzymaliśmy?

Odnośnik do komentarza

Nad tym zawsze można dywagować, owszem. Imo Sudół przedobrzył przy Jamesie, a bardzo cenię jego przekłady. Tłumaczenia to zresztą bardzo ciekawy temat do rozmowy. Cieszę się też, że niektóre klasyki są odświeżane i tłumaczone daleko lepiej niż pierwotnie. Szkoła Uczuć Flauberta w nowym tłumaczeniu Engelkinga jest np. daleko lepsza niż wcześniej.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

swietna kolekcja, bardzo fajna prenumerata i tania, ale... musze odpuscic :( king sie kupuje ciagle, a polki az sie uginaja od innych ksiazek (caly pratchett np.) i jeszcze kindla mam to juz w ogole dramat z ksiazkami :D ladnie by to napolce wygladalo, no ale musze odpuscic, zwlaszcza ze czesc ksiazek z kolekcji juz mam 

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...

27 kwietnia wydawnictwo MAG wyda Przebudzenie Lewiatana (serial The Expanse) z nowym tłumaczeniem i w jednym tomie. Poprzednia wersja wydana przez Fabrykę Słów podobno była dramatyczna pod względem tłumaczenia oraz rozbita na dwa tomy. 

 

http://www.mag.com.pl/ksiazka/323

Expanse%20front%20v2%20popr.png

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 11 miesięcy temu...

chrystusie przenajświetszy ale dziś bomba na mnie spadła

 

54798568_10156261470321375_8679854327956

 

ostatnie wydanie jest z 1998 i na allegro czaiłem się jakieś 4 miesiące zanim pojawiła się jakakolwiek sztuka, jedną za 120zł przegapiłem druga za 150zł w chu/jowym stanie a CZUŁY BARBARZYŃCA robi mi taki prezent, prawie się popłakałem ze szczęścia, po cichu liczę że wydadzą dwie kolejne w tym cyklu czyli nigdy nie ukazane w pl Nord i Rigodon.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Kiedyś pisałem w Neo+, teraz na forum PSXE podrzucam link do zbiórki na druk mojej powieści, to musi być przeznaczenie :P Super, gdyby ktoś chciał wesprzeć, liczę że są chętni na książkę, którą najtrafniej porównać do "Podziemnego kręgu", choć w podobieństwach nawet nie zbliża się na odległość, jaką zaserwował Mr Robot... No i spoiler - w "Propozycji poddania" nikt nie ma schizofrenii ani rozdwojenia jaźni ;)

 

https://wspieram.to/propozycjapoddania

 

b70ba8ab775e4ee786aef5216f5ac0be-b928370

Odnośnik do komentarza

Ach kochany self-pub/vanity - muszę powiedzieć, że to rosnący biznes w naszym kraju, całkiem serio, statystycznie liczba chcących wydać sobie książkę rośnie z roku na rok. Nawet "nasi" za granicą założyli wydawnictwo (w którym 3/4 wydanych rzeczy jest z naszego kraju), żeby publikacje mieć w juesej -  polecam wyszukać w google wydawnictwo Royal Hawaiian Press, a potem poczytać bio autorów xDDDD

 

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Wydawcy i tak zarabiają mało (często zbyt mało), problemem jest dystrybucja (to bardzo duży procent ceny książki), sposób rozliczenia z księgarniami i ograniczony rynek - zniesienie vatu nie zmieni nagle cen książek, ba! przy zachowaniu tej samej ceny, zniesienie vatu ledwo zmieni wpływy do budżetu wydawnictw (szczególnie tych mniejszych i średnich).

Cały ten projekt jest skupiony na ratunku prasy, szczególnie wobec strat spowodowanych covidem, a i tak najbardziej wspomoże wielonakładówki.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...