Skocz do zawartości

Windows 8


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość slavssn

Nie instaluj tego jako główny system. No chyba że jesteś użyszkodnikiem który reinstalkę systemu robi co miesiąc.

Ja tak robię. Ale to raczej distro-hopping.

 

Moja przygoda z Windowsem 8 zakończyła się po przeczytaniu wymagań systemowych. Wiem, że to już nie czasy celerona i "giga ramu", ale za taki bloat podziękuję.

Odnośnik do komentarza

Jestem już po zabiegu.

 

 

Instalacja z pendrive'a trwala okolo 10-15min. Instalacja bardziej kolorowa i uproszczona niż w Win7. System uruchamia sie około 5 sekund: najpierw 5s do boot launchera od momentu włączenia Vaio czyli bios i pojawia się ładny i kolorowy boot launcher, który wykrył Vaio Recovery na moim drugim i niesystemowym dysku. Fajnie. Po kliknięciu Win8 system uruchamia się około 5s. Wita nas zmieniony interfejs, który działa bardzo szybko i płynnie. Zasadniczo jest bardzo fajnie używając myszki ale na jakimś tablecie to będzie to wypas.

 

Nie ma Menu Start, tylko ten cały główny panel, który do tej pory był widoczny w internecie. Uaktywnia się najeżdzając myszką w lewy dolny róg. W lewym górnym rogu mamy obszar gdzie szybko można przełączać okna/programy kliknieciem lub wybrać z listy. Prawy dolny róg to szybki dock z zamykaniem systemu, sterowaniem głośnością, jasnością ekranu, wifi itd.

 

I co najważniejsze, jest standardowy interfejs windowsa czyli eksplorator. Jest pulpit i ikonki, i normalne okna. Normalny panel sterowania i reszta badziewia. Nowy interfejs to tylko taki Startupscreen ze skrótami oraz zmienionym wyglądem aplikacji. Można z niego uruchomić Internet Explorer, który ma zmieniony i minimalistyczny wygląd, a można go też odpalić normalnie z pulpitu windowsa z ikonki jako IE10. Eksplorator windows doczekał się małego upgrade'u: menu Plik, Edycja itd. ma formęwstążki znanej z nowego Office'a.

 

Na wielki plus zaliczyć można wygląd Menedżera Zadań - nowa forma jest genialna. Centrum zarządzania procesami jest bogate teraz w wykresy, dane wykorzystania łącza internetowego i innych pierdół. Tutaj duża zmiana na plus. Reszta programów to standard, dużo potrzebuje i jest nastawiona na jakieś synchro, konto Live i tego typu bzdety.

 

Zasadniczo mi się podoba, nawet przy operowaniu myszką. System działa szybko, szybko się uruchamia i wyłącza a nowe zmiany w żadnym wypadku nie straszą bo fajnie ogląda się te animację otwierania i same programy działają dość szybko. Nowy wygląd można zaadoptować jako rozwinięcie jakiegoś docka i pulpit jest zbędny aczkolwiek w każdym momencie dostępny w tle. Nic nie trzeba czekać tylko naciska się Win+d i już mamy lub jakiś przycisk na ekranie. Mi tam się podoba, iso jest dosyć funkcjonalne i są nawet już aktualizacjędo Win8 w Windows Update.

Odnośnik do komentarza
  • 5 miesięcy temu...
Gość Wściekły Pies

dzisiaj MS udostępnił 90-dniowego triala pełnej wersji Windowsa 8. Właśnie go sobie zainstalowałem i zaczynam się bawić, pierwsze wrażenia bardzo pozytywne, system za(pipi)ia aż miło, synchronizacja z gmailem, fb też całkiem fajnie wygląda. Ciekaw jestem jak ten system wypadnie podczas normalnej pracy, ale to się okaże w ciągu najbliższych kilku dni. Jedyna wada (i to nie systemu, a mojego lapka) to to że przydałby się dotykowy ekran. Aż chce się to wszystko palcami poprzesuwać, pouruchamiać i się tym pobawić :)

 

Ktoś po za mną już to instalował, jakieś wrażenia/opinie?

Odnośnik do komentarza

Zanim zainstaluje, wlasnie czekam na opinie :D

Akurat moj system lapie sie na update za 69 zeta, takze zobaczymy. W8 byl glownie robiony pod urzadzenia dotykowe dlatego tak to wszystko wyglada.

Tam jest normalny pulpit? Czy tylko te kafelki? Czytalem ze duzo szybciej sie uruchamia i niezle dziala od 7

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Zanim zainstaluje, wlasnie czekam na opinie :D

Akurat moj system lapie sie na update za 69 zeta, takze zobaczymy. W8 byl glownie robiony pod urzadzenia dotykowe dlatego tak to wszystko wyglada.

Tam jest normalny pulpit? Czy tylko te kafelki? Czytalem ze duzo szybciej sie uruchamia i niezle dziala od 7

Dla mnie 7dmka już była mega szybka. Na dysku SSD fruwala i jest to naprawdę udany system, do poki oprogramowanie 3 firmy nie rozjechala bazy aktualizacji automatycznych, co w systemie nie powinno mieć miejsca.

Upgrade do windowsa 8 kosztuje obecnie 129 zeta, na 7 poszla bez zajakniecia. Pomimo, ze mój komputer nie lapal się na kod promocyjny (zlozylem go wcześniej) i tak się zarejestrowałem i kod otrzymałem, wiec warto sprobowac. No i nie rozumiem narzekan na kafelki - dla mnie fajna sprawa, skoro czasami musze odpalić tylko IE, muzyke + jakas aplikacje, komus przeszkadza, może odpalić pulpit. Ktos tez napisał, ze wszystko jest ukryte, przecież wszelkie opcje wciąż mamy w panelu sterowania i usługach, w starym widoku. :sorcerer: PS. Nie wiem dlaczego w IE10 nie można przejść do nowej linii pisząc posta :), ale przynajmniej reklamy z automatu sa blokowane.

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Chuyoza jak nie wiem ten Windows 8 :/. Jakby mi ktoś na siłę z lapka chciał tablet zrobić. Te kafle, ogromne fonty i dwuprzyciskowe menu NI CHU,JA nie pasują do komputerów PC. Po to mam duży ekran i myszkę, by precyzyjnie wskazywać małe elementy. Nie potrzebuję przycisków na 1/8 ekranu, by w nie trafić. Nie mówiąc już o tych wszystkich animacjach, które już za 5 razym przyprawiają o palpitacje serca. O wałkach takich jak Chrome w Metro != Chrome na Pulpicie (tzn. system to widzi jako dwie ZUPEŁNIE różne aplikacje) nawet nie wspominam.

Odnośnik do komentarza

Na MAcu od lat się sprawdza. Windows idzie w strone zwyczajnych uzytkownikow, ma szanse stać się jeszcze bardziej intuicyjny i prosty w obsłudze, dla ludzi, którzy z komami sa na bakier. Jak komus nie pasuja kafle wlacza pulpit, który nie rozni się prawie niczym od 7dmki, zresztą wywloanie jakiejkolwiek aplikacji czy to offica, czy klienta poczty powoduje zmiane widoku.

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

W takim razie na co mi system, który oprócz totalnie ograniczonego Metro ma Pulpit, który "niczym nie różni się od siódemki" (co do końca nie jest prawdą, bo w eksploratorze plików zagościła wstążka, a system ma lekko zmieniony motyw graficzny, jest bardziej płaski że tak to ujmę). W tej edycji Windowsa nie ma praktycznie nic nowego, co normalnego użytkownika by zachęciło do tej wersji. Krótko mówiąc: jeśli są zmiany, to tylko na gorsze. Żadnych przydatnych nowości.

 

I nie ściemniaj, że można ósemki używać jak siódemki. Jeśli da się w pełni wyłączyć Modern UI, przywrócić przycisk Start na dolny pasek, wyłączyć te wszystkie durne skróty na bokach ekranu to wtedy może przynam Ci rację. Pulpit jest tylko oddzielną aplikacją Metro i to czuć jak cholera.

 

Ten system po prostu jest dwoma nogami w różnych światach. Z jednej strony nawet miły oku, ale prosty (jeśli nie prostacki) interfejs nie daje praktycznie żadnych możliwości, by nazwać go wygodnym środowiskiem do pracy, z drugiej strony jak ktoś chce poważnie korzystać z komputera będzie musiał się użerać z tym Metro, które wyskakuje na każdym kroku. Wszystkie być może ciekawe ficzerki jak np. ściśnięcie jednej aplikacji po lewej stronie ekranu i korzystanie z drugiej po prawej tracą sens, kiedy i tak nie da się ich wykorzystać do normalnej roboty (może conajwyżej do Twittera i pogody). Jakieś cholerne rozdwojenie jaźni. Ja dziękuję za coś takiego.

 

A z tym podążaniem za Mac OS X to już w ogóle nie rozumiem o co Ci chodzi. Siódemka jeszcze może i czerpała pełnymi garściami z systemu Apple, ale teraz po prostu chciałbym móc napisać, że znowu tak jest, bo niestety system idzie w zupełnie inną stronę.

Edytowane przez raven_raven
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...