Skocz do zawartości

F I L O Z O F I A


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnim razem jak cię posłuchałem to zmarnowałem trzy dychy na Na szczytach rozpaczy, Cioran, jego biografia i system są świetne ale ta książka jest nic nie warta, może gdybym przeczytał więcej niż 40 stron to zmieniłbym zdanie  ale na tych 40 stronach pier,doli o niczym.

 

To forum całkiem dobrze sprawdza się jako mechanizm umożliwiający całkowitą utratę szacunku do samego siebie z przeszłości.

Odnośnik do komentarza

I want to live

I wish I was dead

 

 

Utożsamiam się z tekstem piosenki, więc chyba jestem dorosły i rozwinięty intelektualnie oraz emocjonalnie?

 

 

BTW czytał ktoś Wittgensteina? Próbuję czytać jego traktat logiczno - filozoficzny, ale prawdopodobnie ten tekst nigdy nie będzie dla mnie osiągalny.

Edytowane przez mate5
Odnośnik do komentarza

przeczytałem tylko ''O pewności'' i ''Dociekania filozoficzne'' w których znajdują się wycinki ze sławnego traktatu, który mam w niedalekiej przyszłości sprawdzić. 

Słynnych aforyzmów typu ''jeśli czegoś nie jesteśmy pewni nie wypowiadajmy się'' czy ''warto rozmawiać tylko o metafizyce'' raczej tam nie znajdziesz, ale jeśli na poważnie zabierasz się za filozofię to przebadaj najpierw Krytykę czystego rozumu Kanta. Życie będziesz pojmował z zupełnie innej perspektywy, a imperatyw dobra metafizycznego(ogólnego) będzie tkwił w twoim umyśle aż do grobowej deski. Sam mam zamiar przeanalizować txty Hegla, Kanta i Heideggera ale do tego trzeba spoooro czasu i mnóstwo samozaparcia.

 

 

mate masz konto na goodreads?/

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Na początek ogólnie o Buddyzmie:

http://mahajana.net/mb3s/publikacje/buddyzm/buddyzm.pdf

http://mahajana.net/teksty/nauka_buddy/nauka_buddy.pdf

 

Najlepszą książką poświęconą ogólnie tematyce buddyzmu jest moim zdaniem "Droga do stanu Buddy" mistrza Jin-Szun. 500str wyczerpuje ten temat w sposób zadowalający, a przy tym jest napisana przystępnym i prostym językiem.

 

Co się tyczy Zen to na początek polecam Alan W.Watts "Droga Zen". Imo bardzo dobre wprowadzenie w ten nurt buddyzmu z perspektywy człowieka zachodu.

Potem klasyka czyli:

"Umysł zen, umysł początkującego" Shunryu Suzuki

"Nie zawsze tak. Praktykowanie prawdziwego ducha zen" Shunryu Suzuki

"Otwieranie dłoni myśli"  Kosho Uchiyama

"Kompas Zen" Seung Sahn

Edytowane przez Paliodor
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Czy Pan Bóg jest szczęśliwy i inne pytania

 

Z 2009 roku, napisane przez Leszka Kołakowskiego, tytuł sugeruje lżejszą formę niż inne jego twory, ale nie mogę tego potwierdzić, bo jej nie czytałem. Znam za to inne twory Kołakowskiego i nie wierzę, że ta książka jest mniej interesująca od tych które przeczytałem.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...