Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dobry tekst podsumowujący karierę Iwaty z jej wzlotami i upadkami. Wkleję kilka fragmentów, bo jest dość długi.

http://www.gamesindustry.biz/articles/2015-07-13-obituary-satoru-iwata

 

 

 

At the age of 19, Iwata moved to Tokyo to study at the Tokyo Institute of Technology, Japan's top technology school, located in the south of the city. Classes at the university focused on engineering subjects, so in his free time, Iwata would travel across Tokyo to Akihabara, then a district with a very different character to today's sanitised nerd haven. There he met like-minded game enthusiasts at stores for imported computer hardware, and ended up renting a flat together with them in the Akihabara district (history does not relate what the resulting lengthy commute to the Tokyo Institute of Technology did to his attendance record). Together, they would create HAL Laboratories; when Iwata graduated, he became the company's fifth full-time employee. In his keynote at GDC 2005, he told the audience that he argued with his father over the decision; in a country almost entirely lacking a startup culture, where joining a large, prestigious company is considered the only natural progression from studying at a famous university, Iwata was joining by far the smallest company of anyone in his graduating class.

 

 

 

Nintendo's decision to turn to Iwata to manage the Dragon Warrior release (which was handled by Nintendo, buoyant at the overseas success of the NES, rather than by the game's developer Enix) suggests that by the mid-eighties, it was his management skill that was most valued, rather than his coding ability. Many of his credits on HAL's games of this era are in production roles, although being such a small company meant that everyone did a bit of everything; in Iwata's own words, "I was a programmer, and an engineer, and a designer, and I marketed our games; I also ordered food, and I helped clean up, and it was all great fun". Fun or not, by 1993 HAL's finances had reached a crisis point; with the company on the brink of bankruptcy, Iwata was promoted to president, and is credited with rapidly turning the firm's fortunes around and putting it on a firm financial footing. One way in which this was achieved was by cultivating ever-closer links with Nintendo, to a point where HAL's involvement with the platform holder was a kind of symbiosis far closer than even celebrated "second party" developer Rare. Under Iwata's leadership, HAL cut down on work-for-hire ports and focused on developing exclusive titles for Nintendo - most notably creating the Kirby franchise in 1992, and co-producing much-loved RPG series Mother (EarthBound in the US) with developer Ape Inc. HAL's relationship with Ape was another important tie for the studio; Iwata had a hand in the creation of Creatures Inc., the successor studio to Ape, and HAL (and Iwata personally) worked with the company on various Pokemón titles.

 

 

 

Iwata's belief was that Nintendo needed to be different from its rivals, Sony and Microsoft - titans of the technology world whose budgets could crush even the reasonably wealthy Nintendo in a direct battle for console supremacy. He created a new philosophy for the firm's hardware efforts, drawing upon the concepts expounded by late Nintendo designer Gunpei Yokoi (who also died, in a tragic car accident, at 56), "lateral thinking with seasoned technology" - the notion that the best game systems would be based on cheap, mature technologies being applied in innovative ways - and emphasising Nintendo's history as a toy company, as distinct from a technology firm. The first fruit of this new philosophy was the Nintendo DS, the successor to the company's Game Boy and Game Boy Advance lines of handheld device. The DS was a chunky, relatively low-powered unit with, curiously, two screens, separated by a hinge, the lower of which was a touch panel. It was shown to the world at E3 in 2004; the next day, Sony showed off its first handheld console, the sleek, powerful PlayStation Portable, which had a beautiful, large screen and processing power not dissimilar to the PS2. Nintendo's stock crashed. The company was, for a few days, a laughing-stock; media and analysts attending E3 couldn't figure out the point of the DS, with its strange, awkward layout and Fisher-Price styling. What kind of games could you possibly play on such an odd beast of a console?

 

To date, the Nintendo DS family of consoles have sold 154 million units worldwide, only a few hundred thousand units behind the lifetime sales of the PlayStation 2; it's the second best selling console in history, and by far the best selling handheld console. A steady stream of innovative, groundbreaking software, much of it developed by Nintendo and its partner studios, saw the console succeed with demographics who had never previously engaged with gaming to a large extent. Forcing game creators to wrap their heads around the new layout and control system of the console, while keeping development costs down thanks to low-powered hardware, turned out to be a masterstroke; the lack of ports of existing titles and familiar genre staples on the system made it feel fresh and innovative throughout its remarkable lifecycle.

 

 

 

In his GDC 2005 keynote, Iwata told the audience that "on my business card, I am a corporate president. In my mind, I am a game developer. But in my heart, I am a gamer". How many presidents and CEOs of large gaming companies could address that to an audience of developers without sounding false? The same enthusiasm which led him to learn to code on a pocket calculator in the 1970s to entertain his high school friends with a baseball stats game continued to drive him throughout his career; that enthusiasm will be sorely missed from the industry.
  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

Możliwe że wybiorą Takedę na kolejnego CEO. Jest jednym z weteranów firmy i jedyny obok Miyamoto z tak długim i odpowiednim stażem. Kurde, może to i głupie ale pomimo że nigdy Iwaty nie znałem osobiście tak smutno mi dzisiaj jak cholera. Jakbym stracił naprawdę dobrego znajomego dzisiaj :-/ A jeszcze człowiek musi iść do roboty ehhh.....współczuje jego rodzinie i bliskim znajomym bo jak widać w samej siedzibie Nintendo, nikt nie spodziewał się tak nagłej śmierci, zwłaszcza iż nie opisywano że wylądował nagle w szpitalu w stanie krytycznym....

Odnośnik do komentarza

Akurat niedawno kupiłem 3DSa :/

Ciekawe, jak to teraz się potoczy. Po śmierci Jobsa, Apple się zmieniło.

 

Może wyjść dobrze albo źle zależy jaki kierunek obierze następca. Swoją drogą gdyby zmienili troszkę politykę wydawania gier i znieśli region locka przy swoich konsolach, udostępnili bibliotekę gier z game boy advance na virtual console zarowno na wiiU jak na 3dsa to by firmie jeszcze na dobre wyszlo. Byle by nie zaczeli wydawac (pipi) na telefony i tablety..

Odnośnik do komentarza

Możliwe że wybiorą Takedę na kolejnego CEO. Jest jednym z weteranów firmy i jedyny obok Miyamoto z tak długim i odpowiednim stażem. Kurde, może to i głupie ale pomimo że nigdy Iwaty nie znałem osobiście tak smutno mi dzisiaj jak cholera. Jakbym stracił naprawdę dobrego znajomego dzisiaj :-/ A jeszcze człowiek musi iść do roboty ehhh.....współczuje jego rodzinie i bliskim znajomym bo jak widać w samej siedzibie Nintendo, nikt nie spodziewał się tak nagłej śmierci, zwłaszcza iż nie opisywano że wylądował nagle w szpitalu w stanie krytycznym....

Też obstawiałbym Takedę. Miyamoto chyba nie po to przygotowuje następców w game devie i myśli o emeryturze, żeby teraz pchać się na stanowisko CEO. Z drugiej strony może będzie to ktoś, kogo się nie spodziewamy, bo wybór Iwaty też był zaskoczeniem. Pomijając jednak personalia nowy prezes powinien kontynuować linię poprzednika. W sprawach związanych np. z NX czy QoL już jest raczej za późno na wolty.

 

A smutek w tej sytuacji nie wydaje mi się głupi. A już na pewno nie jest głupszy niż te huehue xd edgy dow(pipi)sy, które się pojawiały na tym forum. Też żałuję człowieka. NDS to obok PS1 chyba moja ulubiona konsola. Za sprawą tego sprzętu (i poniekąd Iwaty) zmieniłem sporo poglądów na gry i game design, bo jakieś dziesięć lat temu wyglądały one inaczej. No i -- pomijając wiele innych kwestii -- zawsze lubiłem Balloon Fight. W pacholęcym wieku często wracałem do trybu Balloon Trip i starałem się go przejść. :reggie:

Edytowane przez Enkidou
Odnośnik do komentarza

Patrząc na to jak bardzo w NIntendo wszyscy zgadzali się z Ideą Iwaty, nie będzie trudno znaleźć naprawdę odpowiednią osobę na to stanowisko. Ale zawsze możemy się nieźle zdziwić jeżeli zarząd Big N zdecyduje na jakiegoś marketingowego przydupasa dla którego słupki sprzedaży będą najważniejsze.

W ostatnich latach świetnym przykładem jest moim zdaniem Nintendo of America i Nintendo of Europe. Pierwszy skierował się ku gównianym słupkom sprzedaży, stracili ducha gracza i to bardzo szczegółowo widać po datach premiery i dostępności niektórych nawet modeli konsol czy zwłaszcza gier. NoE od momentu objęcia stanowiska szefa przez Satoru Shibate, nagle zaczęła mieć premiery w tym samym czasie co w Japonii (za niektórym wyjątkami) dostępność gier jest znacznie lepsza i szczerze po obejrzeniu niejednego Directa widać iż facet szanuje starych jak i nowych fanów a nie patrzy tylko czy ma czym wypełnić portfel.

Jeżeli Nintendo więc się opamięta i będą kontynuować nie tylko wizję Iwaty ale i własną dzięki której NES, SNES, cała linia Game Boyów wraz z DS'ami i Wii osiągnęły taki sukces to firmie wyjdzie to tylko na dobre.

Na pewno najbliższe tygodnie pokażą nam dość dosadnie w jakim kierunku los firmy się skieruje. Mam tylko nadzieje że będzie to dobry kierunek. A Miyamoto? Skoro jawnie ukazał iż nie pracuje nad NX'em jak to było chociażby przy Wii U również jawnie ukazuje iż Shigeru martwi się kto przejmie po nim tak bogatą schedę bo przecież on sam ma już powoli swoje lata, a ja obstawiam i będę obstawiał Takedę jako odpowiednika człowieka. Mogę się mylić ale myślę że jest ktoś potrzebny kto był świadkiem wielu wydarzeń w firmie i nie tylko. NIkt oczywiście nie zastąpi Iwaty, gdyż był to bardzo charyzmatyczny i zabawny człowiek. NIgdy o nim nie zapomnę i zawszę pozostanie w mym sercu bo dzięki niemu ponownie uwierzyłem w branżę i dlaczego tak bardzo kocham gry, ten biznes, to hobby.....i znowu zaczął padać deszcz.....

 

P.S. Dla mnie do dzisiaj najbardziej pamiętną pozycją nad którą już bardziej sprawował pieczę pozostanie Kirby;s Dream Land 2 na Game Boya. Zresztą handheldy do dziś są w moim mniemaniu kwintesencją magii Big N i nic tego nie zmieni....

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Nintendo w końcu wybrało nowego szefa którym jest Tatsumi Kimishima:

 

http://gematsu.com/2015/09/tatsumi-kimishima-named-nintendo-president

 

 

 

Osobiście mam mieszane uczucia odnośnie obozu Nintendo of America głównie na to iż od kadencji Wii zaczęli schodzić na psy gdzie prawdziwe core'owe gry dla wieloletnich fanów firmy są zlewane ciepłym moczem na rzecz party games i ogólnie social gówien. Poczekamy zobaczymy, ale jedyny plus jest taki iż facet pracuje w Ninny od 15 lat (chociaż jestem w stanie wymienić parę innych nazwisk które pracują tam dłużej i bardziej by pasowały). Aczkolwiek wcześniej pracował w Bankach na wysokich stołkach. Tak więc nowe Nintendo może skupić się wyłącznie na zyskach a nie na ogólnym zadowoleniu starych wyjadaczy jak i kompletnie świeży narybek. No i pytanie czy będzie w końcu nowy Direct czy też oleją je całkowicie? 

Edytowane przez chrno-x
Odnośnik do komentarza

Tatsumi Kimishima wywodzi się z oddziału Nintendo of America, który to z kolei zeszmacił się na przełomie panowania Wii do granic możliwości które trwa po dzis dzień  jak chocby: nie wydawanie pudełkowych gier na rzecz cyfrówek, znacznie późniejsze daty premiery względem NoE i NoJ czy nawet nie wydawanie dosyć sporej ilości naprawdę dobrych produkcji które w Europie widniały spokojnie na półkach, gdzie w Stanach gracze musieli walczyć o to tygodniami.

Tak więc jest niestety cień szansy iż wszystkie te zasady zostaną przyjęte na całą firmę, czyli nie będzie takich limitek jak Project Zero bo tytuł wyjdzie jedynie cyfrowo (o ile w ogóle). Zaraz pewnie powiesz ale co Cię to obchodzi? Ale mnie akurat obchodzi czy dana gra wyjdzie w pudełku lub w ogóle czy zamierzają iść np. w party games czy amiibo bo na tym aktualnie koncentruje się NoA, gdzie nasz Europejski oddział naprawdę pracuje w pocie czoła aby dostarczyć nam kawał konkretnego szpila z Japonii i to w pudełkowych wydaniach.

Facet pracował przez 27 lat w bankach a w big N pełni funkcje typowo urzędnicze związane z zasobami ludzkimi itp., więc niestety ale najpewniej będzie typowym salary man'em z Japonii który kompletnie oleje całą filozofię Iwaty na rzecz lepszego hajsu co niekoniecznie będzie się przekładać na dobrobyt nas graczy. 

 

Ostatecznie mam nadzieje iż po prostu nie będzie to prawdą i Nintendo pozostanie sobą i nie sprzeda skóry na rzecz komórek czy innych firm i będzie dalej tworzyć konsole z krwi i kości. A każda część oddziału na świecie będzie wedle własnych zasad wydawać dane produkty lub nie. Poczekamy zobaczymy co z tego będzie.

Edytowane przez chrno-x
Odnośnik do komentarza

Z tego co wyczytałem to brał czynny udział w wydaniu Wii w Amerykańskim regionie. No nie skreślam faceta, mam tylko obawy że zasady NoA przejdą na pozostałe obszary i wszystko się zrypię ale to pewnie ten strach przed nieznanym ;-) Zobaczymy co z tego wyjdzie

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

W KOŃCU.

 

 

CTdXEw0W4AA_tSz.jpg

 

Zapowiedź Directa MIESIĄC przed? Zawsze było to dwa, a nawet i jeden dzień przed.

 

Przeczytałem December -_- No to jednak nie ma takiego wielkiego hajpu.

 

No ciekawe co tam pokażą... Zelda, Zelda, Zelda, Zelda, plis ;<

Edytowane przez Figaro
Odnośnik do komentarza

Dobrze by było aby pokazali Zelde bo to już blisko rok od ostatniego gameplayu czy czegokolwiek innego i przy okazji uspokoiłoby malkontentów iż Zelda przeskoczyła na NX'a. Moim zdaniem powinni teraz naprawdę pokazać sporo pozycji które wyjdą właśnie nawet pod koniec przyszłego roku a nie max. do wiosny ale to ND a tam przeważnie skupiają się na tym co wyjdzie max. do 3/4 miesięcy.....

Odnośnik do komentarza

Moje wymarzone oczekiwania:

 

- Gameplay Zeldy

- Potwierdzenie tworzenia remake'a Zeldy TP na Wii U

- Potwierdzenie tworzenia remake'a Super Mario Sunshine na New3DS'a

- Potwierdzenia wydania na Zachód The Great Ace Attorney i Monster Hunter Cross

- Daty premiery Bravely Second, Fire Emblem if, Genei ibun roku FE na Zachodzie

- Nowy trailer Xenoblade'a X

- Pokazanie Pikmina 4

- Nowy wypasiony graficznie gameplay Star Fox'a

- Datę premiery Abe's New'n'Tasty na Wii U (ile będę czekał)

 

 

A w rzeczywistości jak chociaż kilka z nich się okażę prawdą to będę happy :-) czekaj, wróć! Najbardziej nie chce ukazywania gównianych popierdółek na 3DS'a i Wii U i gadania o nich przez 30 minut a najważniejsze kąski będą w formie 5 minutowego news'a....

Edytowane przez chrno-x
Odnośnik do komentarza

Oprócz tego co powyżej niech wreszcie podadzą datę Fast Racing Neo (najlepiej do ściągnięcia zaraz po Direct'cie), a z rzeczy które są mało możliwe, ale bardzo by mnie ucieszyły to poproszę Mario Kart 8 w edycji GOTY z 3 DLC (a co..niech dadzą jeszcze raz dodatkowe trasy i Samus Aran jako postać)

Edytowane przez funditto
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...