Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, MaZZeo napisał:

Raven według wielu interpretacji nie da się określić podatku przy przewalutowaniu bo wartość kryptowaluty można wycenić tylko przy sprzedaży za walutę tradycyjna. Przy tylu parach walutowych i zmienności rynku to chocbys się zesral to nie dał rady tego wyliczyć, urząd skarbowy tez nie.

 

Dokładnie chodzi mi o coś takiego, załóżmy hipotetycznie, że było tak:

- przelewam powiedzmy 1000 zł na giełdę

- kupuję btc po 1000 zł

- sprzedaję btc po 3000 zł

- kupuję btc po 3500 zł za te 3000 zł znowu

- sprzedaję część btc po ileś ltc

- sprzedaję pozostałe btc po 20000 zł

- wypłacam z giełdy 2000 zł

 

No to opodatkować tylko 2000 - 1000 zł sumarycznego zysku czy po drodze jeszcze ten moment jak sprzedawałem w środku roku, a potem kupiłem ze stratą znowu? W teorii są to złotówki, no ale nie wyszły one nawet poza giełdę. I gdybym miał każdą sprzedaż opodatkowywać to wszystko co sprzedałem za mniej niż 118/132% ceny kupna byłoby stratą, bo trzeba haracz za każdym razem oddawać :rotfl: prowizja giełdy rzędu 0,4% to ch,uj by był przy czymś takim

nie znam się, aż mi się nie chcę wierzyć by to tak działało, no ale wolę się upewnić

Edytowane przez raven_raven
Odnośnik do komentarza

Raven w takim wypadku teoretycznie powinieneś zapłacić 18% podatku od kwoty 23000zł (przychód ze sprzedaży btc za 3000zł i potem za 20000zł) minus koszt uzyskania przychodu 4500zł (zakup BTC za 1000zł i 3500zł) czyli 18%*18500zł = 3330zł. Obowiązek podatkowy nie powstaje dopiero w momencie gdy te środki przelejesz na swoje konto, a w momencie sprzedaży.

 

Z tym, że giełdy krypto nie wysyłają PITów więc nie wiem w jaki sposób US mógłby wiedzieć że masz cokolwiek na giełdzie.

 

Z drugiej strony czytałem też interpretacje które mówią, że podatek płacisz dopiero jak rzeczywiście przelejesz te środki z giełdy na swój rachunek bankowy ponieważ dopiero wtedy możesz nimi rzeczywiście zarządzać.

Edytowane przez MaZZeo
Odnośnik do komentarza

OK, jakby nie patrzeć odejmowanie kosztów zakupu trochę załagadza tą sytuację i nie ma znaczenia, że po drodze sprzedałem raz, jeśli potem znowu kupiłem. Trochę źle ten przykład rozpisałem, bo miałem co innego na myśli, ale też dobrze to wytłumaczyłeś. No tylko właśnie, jedna interpretacja tak, druga interpretacja inaczej i na końcu nic nie wiadomo, a jak ktoś będzie złośliwy to zawsze się przyje,bie xD.

Odnośnik do komentarza

raven ale to nie jest takie skomplikowane, to jest w zasadzie tak samo jak rozliczanie dochodu z zysków kapitałowych czyli płacisz podatek od różnicy między kosztem zakupu akcji a przychodem z ich sprzedaży, tylko że biuro maklerskie to robi za ciebie, ty tylko robisz grzecznie przelew. No ale w przypadku krypto trzeba się pobawić, ja w ostatnich dniach dużo czytałem o tym i radzę pogoglować.

 

Można się dowiedzieć, że US odmawia uznania samego przelewu środków na giełdę jako dowód ich zakupu, tym samym musielibyśmy zabulić podatek od całego przychodu. To oznacza że na przykład w przypadku zainwestowania 10000zł w bitcoina i a potem jego sprzedaży za 11000zł to musielibyśmy zapłacić podatek od tej drugiej kwoty czyli 1980zł, czyli nie dość że zje on cały nasz zysk to jeszcze jesteśmy w dupę :dynia:

 

dlatego ja zapisuje wszelkie dowody zakupu waluty, żeby przy okazji rozliczania moich przyszłych milionów móc to wliczyć w koszt uzyskania przychodu.

 

Podejrzewam że daytradingowy i miłośnicy robienia tzw kółeczek w ogóle nie płacą podatku bo nie da się tego sensownie obliczyć, no chyba że mają coś w stylu książki przychodów i rozchodów xD

Edytowane przez MaZZeo
Odnośnik do komentarza

Dzięki. Tylko plusiki się odnowią to będę sypać.

Na mojej giełdzie (bitmarket) mam normalnie historię transakcji, chyba nawet jest jakiś generator PDF pod podatki co podsumowanie Ci robi który bierze pod uwagę tylko transakcje w PLN. Tak więc w razie czego to wszystko jest. Na zagranicznym bitfineksie też jest historia, wydaje mi się, że każda giełda ma jakąś historię transakcji. Póki co wypłacę sobie swój wkład, potem będę się martwić co dalej.

 

Inna sprawa mnie nurtuje. Wsadziłem hajs w to w zeszłym roku. Zyski będę miał w tym. Co wtedy, koszty są liczone dopiero przy spieniężaniu zysków i nie szkodzi, że nie powstały w tym samym roku co zyski?

 

@bartiz strzelam, że po prostu masz podatek od zysku przy zerowym koszcie.

Odnośnik do komentarza
28 minut temu, bartiz napisał:

A co w przypadku jak powiedzmy dostaję od znajomego bitcoina o wartości 10000zł, na moim koncie nie ma znaku wpłaty pieniędzy na giełdę i robię z tego powiedzmy milion? Wtedy to już w ogóle matura z tym rozliczeniem musi być.

 

tu sytuacja jest prosta, płacisz podatek od tego miliona, nie rozliczysz jego zakupu bo przecież po prostu go dostałeś.

 

Analogicznie jest w sytuacji kiedy byłbyś pracownikiem jakiejś spółki skarbu państwa albo spółki akcyjnej i dostał jako bonus akcje tej spółki. Wtedy przy ich sprzedaży zapłacisz podatek 19% od zysków kapitałowych od całkowitej kwoty sprzedaży, nie pomniejszysz ich o kwote uzyskania przychodu bo cena nabycia = 0zł, bo dostałeś je nieodpłatnie.

25 minut temu, raven_raven napisał:

Inna sprawa mnie nurtuje. Wsadziłem hajs w to w zeszłym roku. Zyski będę miał w tym. Co wtedy, koszty są liczone dopiero przy spieniężaniu zysków i nie szkodzi, że nie powstały w tym samym roku co zyski?

 

Nie ma to znaczenia, jako osoba fizyczna koszty odliczasz dopiero w momencie uzyskania przychodu.

Edytowane przez MaZZeo
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...