Skocz do zawartości

PS2 - jak osiągnąć najwyższą jakość obrazu na telewizorze LCD?


GreyFox

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! 

 

Mam nieziemską ochotę odpalić sobie PS2 tyle tylko, że jakość obrazu po podłączeniu do telewizora LCD 49 cali 4K Sony zwykłym kablem EURO... cóż, pozostawia sporo do życzenia

 

Jaki "przetwornik" najlepiej kupić tak, aby podłączyć wszystkie stare konsole pod telewizor LCD kablem HDMI, aby uzyskać najlepszą jakość? Mowa o konsolach PS2, GCN, PSX itp. Mógłby ktoś doradzić? Np. z aukcji allegro?

 

W seici znalazłem filmik - 

 

Odnośnik do komentarza

Niestety człowiek z materiału wideo nie wie o czym mówi.

Najwyższą jakość można osiągnąć w bardzo prosty sposób - potrzebny jest wysokiej klasy i jakości kabel RGB (nie chińskie gó.wno tylko porządniak) i dobrej jakości upscaler.

Na potrzeby nieprzemysłowe doskonale sprawdzi się XRGB Mini:

https://www.ebay.com/itm/Micomsoft-COMPACT-UP-SCALER-UNIT-FRAMEMEISTER-XRGB-mini-JP-Model/132298119032?hash=item1ecd951778:g:Z1QAAOSwSWtZlRMI

 

Do maszynki trzeba jeszcze dokupić przejściówkę:

https://www.retrogamingcables.co.uk/european-scart-to-framemeister-xrgb-mini-passive-converter-for-sale

 

Ogólnie przy odrobinie szczęścia (i nie dowaleniu VATu/cła przez celników) można się zmieścić w 2000zł. Lepszej jakości obrazu na nowym telewizorze się nie uzyska.

Od siebie polecam jednak rozejrzenie się za monitorem CRT typu PVM, tutaj koszt jest nieco mniejszy bo da radę ładny odbiornik o przekątnej 21 cali wyrwać za około 1000zł. jednak problemem jest waga sprzętu - potrafi taki sprzęt ważyć 30 kilo więc transport bez zniszczeń jest kłopotliwy (no i przejściówki na kable też trzeba sobie dorobić). Kineskop świeci jednak inaczej niż matryca LCDków.

 

A opcją budżetową jest zakup jakiegoś trinitrona za stówkę.

Jak bym miał grać w warunkach takich jak gość z filmiku, to bym pewnie nie grał w ogóle :).

 

 

Edytowane przez ping
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

hmmm... 2000 zł za najwyższą jakość obrazu... chyba nie dam rady :)

 

a jaką wadę ma to rozwiązanie, o którym gość mówi w filmiku? Dziś jeśli wyrobie się z czasem to podłącze PS2 kablem component do LCD i zobaczę tą jakość. Nie jestem jakimś tam nie wiadomo jakim wizualnym orgazmatorem, zniosę jakieś niedociągnięcia na ekranie. Jeśli ta przejściówka, o której mówi kolo z filmiku dodatkowo troszkę dopieści sygnał puszczany do TV przez HDMI to wydaje mi się, że takie rozwiązanie powinno mnie zadowolić.  Jaki to rodzaj przejśćiówki? Jak się to nazywa?

 

Widze, że trzeba być cholernie kumatym w tych wszystkich okablowaniach, dotychczas myślałem, że jest to proste jak konstrukcja cepa.

 

Dziś kupiłem Forbidden Siren 2 i po prostu muszę pograć w tą grę, ale powiedzmy 300 zł mogę zapłacić za odpalenie gry we w miarę dobrej jakości bez zwalania do domu starego telewizora, na który po prostu nie mam miejsca. 

 

Swoją drogą to dziwie się, że np. Sony nie stworzy jakiejś oficjalnej przejściówki za powiedzmy 200 zł do nabycia i odpalenia starych konsol na nowych TV. To byłaby żyłka złota bo fanów PSX i PS2 jest od groma.

Odnośnik do komentarza
25 minut temu, grzybiarz napisał:

Gdzieśczytałem artykuł, że jeden kolo polecał monitory szpitalne do gier retro. Cholera, nie mogę znaleźć, a ciekawie opisał wszystko ze szczegółami.

Mowa o odbiornikach PVM/BVM. Używane głównie w telewizji przemysłowej, ale również w szpitalach - niegdyś kosztujące majątek (naście tysięcy), dziś można dostać 'na chodzie' za tysiaka.

 

@GreyFox

Jest to po prostu 'upscaler', ale chińskiej produkcji - koszt typu 150-200zł, ale obok XRGB to nie stało zatem cudów nie ma się spodziewać.

 

Sony nie stworzy oficjalnej przejściówki, bo zainteresowanie jest zbyt małe, a konstrukcja takiej maszynki nie należy do tanich, stąd rozwiązanie produkowane masowo jakim jest XRGB kosztuje okolice 2000zł. To nie jest kwestia wlutowania na płytkę drukowaną wejścia/wyjścia i kilku kondensatorów, to są skomplikowane jednostki robiące niemalże coś z niczego :). Możliwości konfiguracji XRGB-ka jest multum, trzeba jeszcze trochę czasu spędzić na dostosowanie ustawień pod swoje potrzeby (albo wgrać presety z sieci). Nie jest to najtańsze rozwiązanie, jednak zdecydowanie najlepsze, jeśli chodzi o nowe TV.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
43 minuty temu, grzybiarz napisał:

Gdzieśczytałem artykuł, że jeden kolo polecał monitory szpitalne do gier retro. Cholera, nie mogę znaleźć, a ciekawie opisał wszystko ze szczegółami.

 

to moglo byc to, bardzo dobry kawalek tekstu:

http://www.retrofanatic.pl/2014/08/07/sony-pvm-in-da-house-retrogracz-walczy-o-jakosc-obrazu/

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Ja ostatnio przeglądając YT natknąłem się na kanał LamGamesTV prowadzony przez Pajdaka i znalazłem filmik, w którym mówi o wtyczce PS2 to HDMI. Może nie jest to rozwiązanie najlepsze jakościowo w porównaniu do tego co zaproponował ping, (które niestety swoją ceną odstrasza) ale na pewno lepsze od zwykłego componenta. Polecam obejrzeć sobie filmik, gościu sensownie opowiada, a i też znalazło się nawiązanie do upscalera za 2000zł, o którym pisał tutaj ping, więc w temacie jest. Za miesiąc może sam się zdecyduje na zakup tej wtyczki do PS2 w celu sprawdzenia jak to się ma w rzeczywistości. Z tego co wyczytałem pod komentarzami do filmiku, parę osób zakupiło owe urządzenie i wypowiadało się o tym w samych superlatywach. 10$ to nie majątek więc warto chyba wypróbować tańszy odpowiednik. Bo rozwiązanie, które zapodał ping, mimo iż najlepsze obecnie na rynku, niestety wali po kieszeni i nie każdego stać na zakup tego. Poniżej link do YT.

 

 

Odnośnik do komentarza
19 godzin temu, GreyFox napisał:

Cześć wszystkim! 

 

Mam nieziemską ochotę odpalić sobie PS2 tyle tylko, że jakość obrazu po podłączeniu do telewizora LCD 49 cali 4K Sony zwykłym kablem EURO... cóż, pozostawia sporo do życzenia

 

Jaki "przetwornik" najlepiej kupić tak, aby podłączyć wszystkie stare konsole pod telewizor LCD kablem HDMI, aby uzyskać najlepszą jakość? Mowa o konsolach PS2, GCN, PSX itp. Mógłby ktoś doradzić? Np. z aukcji allegro?

 

W seici znalazłem filmik - 

 

 

 

Potrzebujesz do tego kabel component lub hdmi i Bravie 50W828/829.

Po odpowiednim ustawieniu gry wyglądają o niebo lepiej niż dawniej. Jakość przewyższa znacznie tv crt czy nawet tv crt hd , który też posiadam.

Edytowane przez Kyokushinman
  • Minusik 3
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Kyokushinman napisał:

Po odpowiednim ustawieniu gry wyglądają o niebo lepiej niż dawniej. Jakość przewyższa znacznie tv crt czy nawet tv crt hd , który też posiadam.

:dynia:

 

Kolega może niech wróci do swojej nory opowiadać jak to na TV FHD potrafi osiągnąć jakość 4K zamiast retro fanów w błąd wprowadzać.

  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza
Gość _Be_
6 godzin temu, ping napisał:

:dynia:

 

Kolega może niech wróci do swojej nory opowiadać jak to na TV FHD potrafi osiągnąć jakość 4K zamiast retro fanów w błąd wprowadzać.

Najlepsze były fotki jego gier z psxa z jakims shaderem pociągniete, że Castlevania SOTN wygladała jakby ją z plasteliny zrobili xD

Odnośnik do komentarza

Tak sobie czytam Wasze posty i...

 

sorry Ping, gdybym zarabiał tyle ile wrzucony tutaj wcześniej Donald to bym sobie sprawił ten patent za 2000 zł, ale mimo wszystko po zerknięciu do kieszonki portfela pozostane przy tańszych rozwiązaniach :D Szanuję jednak wiedze na ten temat, widać żeś zapaleniec a nie zwykły chłystek jak np. ja :)

 

Pierwsza opcja - spodobała mi się ta przejściówka PS2 to HDMI - http://allegro.pl/adapter-konwerter-przejsciowka-ps2-do-hdmi-i5975404226.html

 

Dziękuję ślicznie Hoipolloi za podrzucenie pomysłu, teraz mam już chyba najlepsze rozwiązanie i mega tanie!!! 50 zł to cena rewelacyjna!

 

Co do kupna tego telewizora Trittlon czy jak on się tam wabi... niby też spoko, tanie i w ogóle, ale kurcze...  raz, że brzydal, dwa że nie chce mi się trzymać tego w domu :D Jeśli jednak na przejściówce HDMI obraz będzie nędzny to pozostanie mi zakup tego gruchota.

 

Swoją drogą widzieliście te monitorki do ps2 i ps2 slim od Joytech podpinane pod konsole?  - joytech-8-digital-lcd-monitor-for-pstwo-

 

Za(pipi)ista sprawa, ale pewnie ciężko dostać takie cacko w dzisiejszych czasach, chociaż widziałem na allegro PS2 Slim z takim monitorkiem za tanie pieniądze, no ale w stanie, który mnie nie zadowala. Ja muszę mieć wszystko jak nowe. 

 

Teraz poluje na PS2 Slim (mam tylko pierwszy model) w stanie SKLEPOWYM, ciekawe czy uda mi się wyrwać...

 

Edytowane przez GreyFox
Odnośnik do komentarza

Zdaj relacje jak wygląda obraz i dźwięk przy wykorzystaniu tej przejściówki PS2 to HDMI w porównaniu do zwykłego componenta. Na aliexpress możesz taniej to kupić:

 

https://www.aliexpress.com/item/HDMI-Video-Converter-Adapter-with-3-5mm-Audio-Output-Supports-All-PS2-Display-Modes-HDV-G300/32843787523.html?spm=2114.search0104.3.35.3051e367zzBbxl&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_10313_10059_10340_10341_10534_100031_10084_10604_10083_10103_10304_10307_10615_10301_10142,searchweb201603_25,ppcSwitch_5&algo_expid=193f1fcc-5a4e-4b73-804f-5d24f6edc4c3-5&algo_pvid=193f1fcc-5a4e-4b73-804f-5d24f6edc4c3&transAbTest=ae803_5&priceBeautifyAB=2

 

masz za 5,93 $ z wysyłką co po dzisiejszym kursie 3,40, daje Ci 20,16 PLN, na alledrogo 55 PLN z wysyłką, you do the math. Fakt faktem z aliexpress musisz czekać min tak 3 tygodnie na przesyłkę, ale jak ktoś liczy się z każdym groszem to lepiej poczekać niż przepłacać u biznesowych Januszy na allegro. Towar ten sam, więc po co przepłacać, no chyba, że się spieszy Tobie z przetestowaniem tej opcji, to pozostaje tylko zakup na allegro, który będzie najszybszy. Kto co woli :)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Te monitorki montowane na konsoli w realu niestety kiepsko się sprawdzają - kąty widzenia są bardzo przeciętne, kolory i kontrast również nie zachwycają. Nie dziwota, jako że wówczas technologia LCD-kowa raczkowała :).

A przejściówki wpinane bezpośrednio do wyjścia video w PS2 to moim zdaniem placebo. Jeżeli już bym miał iść niskim budżetem, to jednak wybrałbym chiński skaler zamiast takiego adapterka + przełączałbym w TV tryb z 16:9 na 4:3 (bo jak się rozciąga to efekt jest jeszcze gorzej).

 

Trinitrony też idzie znaleźć ładne i zgrabne:

 

$_86.JPG

 

Mam podobny model (musiałbym sprawdzić, ten ze zdjęcia to kv-14lt1u. 14 cali, zmieści się praktycznie wszędzie, niewątpliwą zaletą jest geometria obrazu (brak charakterystycznej bańki) plus fakt, że to końcówka konsumenckich wypustów jeśli idzie o trinitrony, zatem łatwo trafić niewyświecony kineskop który posłuży jeszcze bez problemu 20 lat, jeśli się o niego zadba.

 

Wszystko zależy od tego czy chce się mieć wszystko jak retro-bozia przykazała, czy nie. W teorii mogę odpalić sobie w salonie Metal Sluga na emulatorze w rozdziałce 4K z podbiciem przez jakieś shadery, ze scanlines - wygląda w miarę ok, ale wciąż jednak wolę wyciągnąć cały majdan jakim są bebechy prawdziwego automatu, podpiąć do prawdziwego sticka z epoki i grać na ślicznie świecącym kineskopie :). Dla wielu ludzi emulator też jest jakimś wyjściem i przyznaję, że gry z PS1/PS2 da się ładnie podciągnąć (renderowanie geometrii w wyższej rozdzielczości, odpowiednie shadery, widescreen fixy etc.), ale nie czuję wtedy klimatu.

 

 

Odnośnik do komentarza

Pinger dobrze mówi, najlepsze do retro rozwiązanie to stary TV z kineskopem. Na YT jest dużo materiałów odnośnie scalerów, framemaisterów, konwerterów RGB > Component, ale one dotyczą głównie USA. U nas takich problemów nie ma, bo tutaj zdecydowania większość TV wyprodukowanych od powiedzmy 1990r posiada SCART, czyli generalnie najlepszą możliwą jakość obrazu. Jakieś dobre trinitrony, czy tam inne Loewe albo Bang&Olufsen bardzo łatwo znaleźć na olxach w spoko cenie.

Edytowane przez _Shaman_
Odnośnik do komentarza

Tutaj nie ma co myśleć. Będzie to samo co dawniej tylko obraz będziesz miał ostrzejszy. O wiele bardziej w oczy rzucą się za to niedoskonałości względem tv crt min. filckering, braki w wygładzaniu krawędzi do tego jeszcze dojdzie smużenie itd.

Aby tego nie było potrzebny jest sprzęt, który to odpowiednio obrobi np. Bravia W829, ale wersja 50 calowa (w 40 nie ma kilku ważnych opcji).

 

 

Edit.

 

Minusy za prawdę i dobrą radę :facepalm:

Dziwnie tutaj ludzie na tym forum takie coś odbierają.

To co wam doradzić? Może do kalkulatora sobie podłączcie to lepiej to odbierzecie:notbad:

 

Edytowane przez Kyokushinman
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 5 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.