Skocz do zawartości

Problemy z cyfrową dystrybucją.


Rekomendowane odpowiedzi

Ten temat chodzi za mną już od jakiegoś czasu. I chociaż wsiąkłem w cyfrową dystrybucję, to jednak czasem natrafiam na jakieś problemy. Wykupując dostęp do pobrania pliku, nie mamy żadnej pewności, czy za jakiś czas ów plik nie zniknie. W swoim gierkowym życiu natrafiłem na kilka problemów i poniżej je opiszę. Was też do tego zachęcam:).
Pierwszy problem pojawił się jeszcze za czasów PS3. Kupiłem w cyfrze grę Journey, skasowałem z dysku, chciałem pobrać jeszcze raz i już nie mogłem, bo gra widniała już jako "Podróż". Dzwoniłem do Sony i oni żadnego zakupu nie widzieli, babka mówiła, czy to może nie pomyliłem z demkiem. Tylko skąd w demku odblokowały mi się trofea? W(pipi)iony kupiłem po latach wersję na płycie, której nikt mi nie zabierze:), a jeszcze później - remastera na PS4.

Powtarzam się, ale... Tony Hawk HD również zniknął ze sklepu. Na szczęście można go pobrać z biblioteki wertując kilka stron gier, bo w wyszukiwarce nic nie pokazuje. Kiedy Sony po cichu usunęło gierkę? Ile takich gier usunęło?
Jako, że wychowałem się na PSXie, lubię czasem pooglądać te wielkie piksele i pływające tekstury:), kupiłem niedawno Wipeouta z PSXa i o dziwo ma oryginalny sountrack, nic nie jest wycięte (podkreślam to, bo w grach z serii GTA jednak coś zmieniają). A inne gry z pierwszego pleja? Szkoda, że Sony nie dało odpowiedniej zakładki w sklepiku, tylko trza szukać na PC/telefonie. I tym sposobem znalazłem Tekkena... a nie, sorry Tekkena i Tekkena 2 z PSXa również usunęli. Pierwszy Tekken dostępny jest jednak w paczce "Namco Heritage Bundle". Wydaje mi się, że usunęli Tekkena, ale ta paczka nie ma w nazwie nic z Tekkena, więc zostało:)
Któregoś pięknego dnia Unfinished Swan, przestało mi działać, nagle pojawiła się nazwa "trial" w tytule. A przecież w trialówkach nie można zdobywać trophy! A co dziwne, przez lata działało, ale parę dni temu odkurzam PS3 i już widzę że nie działa.

A i w marcu Sony zamyka serwery Gran Turismo 6, pod koniec stycznia usuną wszystkie DLC ze sklepiku. Fajnie jakby dodali je do patcha, ale wtedy tamci będą poszkodowani.
---
Dochodzimy do czasów PS4: kupiłem grę którą zachwalał Kali (słynne recenzje na 1/3 strony) - AAERO. Jakiś czas temu Sony dało promocję i widzę, że ponownie mogę zakupić grę.
Wczoraj updejtuję firmwarę i po wszystkim pojawił mi się monit:
pobrane_1.jpg

Dobrze, że mogę pobrać drugą wersję, tylko trwało to z jakiś miesiąc. Załóżmy że skasowałbym grę po kupnie i miałbym czekać miesiąc, bo zmienił się wydawca i nie mogę pobrać gry, chyba że znowu ją zakupię.
Różnice między wersjami? Niby numerek też 1.0, ale ta stara wersja waży jakieś 400MB mniej od nowszej. A w nowszej można już kupić DLC, więc pewnie to te DLCki tyle ważą :) 
A jak tam u Was? Mieliście jakieś skasowane gry? Niekoniecznie związane ze sklepikiem Sony.

Edytowane przez grzybiarz
Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 20
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

7 godzin temu, grzybiarz napisał:

Ten temat chodzi za mną już od jakiegoś czasu. I chociaż wsiąkłem w cyfrową dystrybucję, to jednak czasem natrafiam na jakieś problemy. Wykupując dostęp do pobrania pliku, nie mamy żadnej pewności, czy za jakiś czas ów plik nie zniknie.

 

Dlatego unikam cyfrowej dystrybucji jak ostatniego zła. Z jednej strony, fajne to i wygodne, a z drugiej sam przedstawiłeś kilka przykładów jak wygląda to po czasie. Płyta to płyta, jak nie zniszczysz to możesz grać w opór.

Niestety, patrząc na to co piszesz, trzeba pogodzić się z tym, że lada moment a cyfra na PS3 skończy pewnie jak na PSP, gdzie nikt już nic nie kupi.

Nic na to też zbytnio nie da się poradzić, bo nie wiem jak w przypadku PSN, ale Steam broni się tym, że wykupujesz "subskrybcję" a nie grę.

Odnośnik do komentarza

Pudełka nikt ci nie skasuje z serwera bo licencja się skończyła bo serwery padły, bo prawo się zmieniło, bo wybuch wulkanu spowodował że fala elektromagnetyczna zniszczyła dyski twarde serwerów na których zapisane były gry.

 

To że płacisz za cyfrową dystrybucje wcale nie znaczy że jesteś właścicielem gry. Jest tak tylko w przypadku pudełka z płytką. 

 

W najgorszej sytuacji właśnie gdy Sony skasuje coś za co zapłaciłeś i nie można tego ponownie pobrać co zamierzasz zrobić? Jako gracz wystosował pozew wobec sony? I będziesz procesować się o gre video? Nie! po prostu olejesz sprawę :( 

 

Dla leniwców cyfrowe wersje gromadzone w bibliotece na serwerze mają zalety ale jak sobie uświadomię że kiedyś mogę jej nie mieć w bibliotece pomimo że zapłaciłem to wolę ruszyć dupsko i pójść do sklepu po pudełko albo kupić przez internet. Też w zasadzie nie muszę się ruszać z mieszkania. :cool2:

 

Nie spotkałem się jeszcze z tym że jakaś zakupiona przeze mnie gra zniknęła z biblioteki. Demko P.T to wyjątek ale wiadomo dlaczego tak się stało. W(pipi)iłbym się niesamowicie gdyby tak się stało ale na szczęście jestem w stanie takie rzeczy przewidzieć. I wolę kolekcjonować pudełka które zawsze mogę z kimś wymienić, pożyczyć, sprzedać, mieć w kolekcji. 

Odnośnik do komentarza

Fajnie, że się martwicie, ale czy była już taka sytuacja, że zakupionej gry nie da się pobrać? @grzybiarz i przygoda z Journey to ciekawy przypadek, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że Sony nie mogło tego przywrócić. Odpuściłeś, jak Ci Pani na słuchawce powiedziała, że nie widzi transakcji czy próbowałeś to eskalować wyżej?

Wydaje mi się, że jedyna możliwość to jak właściciel platformy zbankrutuje i wyłączą wszystkie serwery czy inny dziwny przypadek.

Odnośnik do komentarza

Jedyny problem jaki mam z cyfrowa dystrybucja to cena. Gry prawie zawsze kosztuja taniej w pudelkach, do tego da sie je potem sprzedac :cebula: Z drugiej strony cyfra to bardzo fajny kanal dystrybucji dla devow indi ktorzy nie zawsze maja kase na pudelkowe wydania. W ten sposob moga uniknac strat zwiazanej z rynkiem wtornym za czym idzie wieksza kasa dla deva. 

Odnośnik do komentarza

Ja mam problem z infrastrukturą danych sieci. Dla przykładu, z listy do ściągnięcia zniknęły mi różne DLCki i kilka gier z PS3, które kiedyś kupiłem (dalej istnieją w sklepiku do kupienia).

 

Kolejny problem to znikające gry, po prostu. A bo zgaśnie licencja na piosenki, a bo skończy się umowa między dwoma firmami, a bo tamto. Wtedy jeśli gra nie ma wydania pudełkowego, wpada w limbo. Niestety już są takie przypadki.

Odnośnik do komentarza

Ja uwielbiam cyfrowa dystrybucje juz od x360 stopniowo zamienialem swoja kolekcje gier na wydania cyfrowe - wiadomo glownie jak byly na dobrych promocjach,  na premiere cyfrowki biore jezeli wiem ze do nich bede wracac czyli swieta trojca xboxa oraz gry R*, inaczej czekam az bedzie jakies promo, ewentualnie plytka i po przejsciu jej sprzedaje:)

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, drozdu7 napisał:

Fajnie że temat powstał, sam mam dużo wątpliwości jeśli chodzi o cyfrową dystrybucję. Ale mam inne pytanie, czy kupując płytę jest na niej gra faktycznie? Czy daje nam to tylko dostęp do pobrania plików?

 

Zależy o jakiej platformie mowa. Na PS4 kupujesz faktyczną grę na nośniku. O Xboxie się nie wypowiem bo nie wiem, ale na PC zaczyna być "modne" pakowanie do pudełek kluczy do steama, co z kolei równa się pobieraniu z neta.

Inna sprawa, że dzisiejsze gry są robione tak, że na start wywala ci "x" giga patcha do pobrania, więc tak czy siak po części trzeba grę pobierać z serwerów, jeśli ktoś chce mieć jak najaktualniejszą/połataną grę. Ciekaw jestem co to będzie, jak i te patche poznikają kiedyś z serwerów...

Odnośnik do komentarza

Bo PC nie potrzebuje pudełek. Większość ludzi, co kupuje pudełka na konsolach, je potem sprzedaje. Na Steamie juz taki numer nie przejdzie i masz grę z pudełka przypisaną do konta. A to, że obecne gry na premierę potrzebują kilku GB poprawek do ściągnięcia to już norma. Dobrze, ze niektóre gierki maja wydania GOTY i są połatane, wiec nie trzeba ściągać tych miliarda patchy z sieci. 

Odnośnik do komentarza
41 minut temu, Pierce napisał:

Ja mam problem z infrastrukturą danych sieci. Dla przykładu, z listy do ściągnięcia zniknęły mi różne DLCki i kilka gier z PS3, które kiedyś kupiłem (dalej istnieją w sklepiku do kupienia).

Kolejny problem to znikające gry, po prostu. A bo zgaśnie licencja na piosenki, a bo skończy się umowa między dwoma firmami, a bo tamto. Wtedy jeśli gra nie ma wydania pudełkowego, wpada w limbo. Niestety już są takie przypadki.

Jakiś przykład?
Wiem że Blur całkowicie zniknął, bo wygasłą licencja na auta. Kupiłem nówkę za 30 zł na płycie. To będzie kiedyś biały kruk :) 
---
@Square rozmawiając z babką pomyślałem, że mam drugie konto z kumplem na pół (ale tego jej nie mówiłem, bo nie można mieć dwóch kont). Tyle że to konto używaliśmy tylko do gierek z plusa, nic tam nie ma kupionego. Drugi raz nie dzwoniłem, bo więcej zachodu niż to warte - wkurzony kupiłem na płycie wersję z Flower i Flow.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.