Skocz do zawartości

PSX Extreme 246


Oceń okładkę PSX Extreme 246  

34 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Oceń okładkę PSX Extreme 246



Rekomendowane odpowiedzi

Użytkownik @raven_raven, poruszył ciekawą kwestię, ale widzę, że ważniejsza jest atencja Rayosa (nic osobistego Ray). A kwestia jest dla mnie ciekawa z tego względu, że sam gry zaliczam z wielomiesięcznym poślizgiem i taka aktualizacja recenzji gry po - dajmy na to - roku jej rozwijania przez devów, wielce by mi pomogła, bo zwykle akurat wtedy rozważam wreszcie jej kupno. Aby nie szukać daleko, w poprzednim numerze była recenzja PUBG i umówmy się, ale za dwa, trzy miesiące ta gra będzie (najpewniej) prezentować zupełnie inny poziom, więc jakiś update recenzji byłby jak najbardziej wskazany. Oczywiście trzeba dokonać selekcji tych najistotniejszych tytułów (jak wspomniene D2 i GTS), ale niektóre pozycje wręcz zasługują na takie rozwinięcie opinii z perspektywy czasu. Może jakaś osobna rubryka na stronę, dwie? Nie wiem, nie znam się, głośno myślę.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Nie, nieprawda. Gier, które są rozwijane na tyle, że ich zawartość mocno się zmienia z czasem i wpływa na odbiór produkcji nie ma wcale aż tak dużo. Te które z kolei są mocno wspierane, zazwyczaj są też bardzo popularne i w związku z tym też pewnie sporo osób z czytelników statystycznie byłoby zainteresowane. Trzeba też może zauważyć, że żyjemy w takich czasach a nie innych, to już nie są czasy PS2 gdzie gra raz wytłoczona się już prawie nie zmieniała. Dzisiaj gry w momencie premiery nie zawsze są ukończone i z czasem ich odbiór się zmienia. Cholipa, nawet do singlowego FF XV dodano chociażby cały jeden nowy chapter w patchu.

Odnośnik do komentarza

I PE ma wspierać takiego raka? Czy to wina recenzentów i graczy, że developer nie wyrobi na czas , albo wypuści jakąś betę za 249 zł pokroju  GT Sport czy Driveclub? Jeśli np EA wstrzymało lootboxy w SW BF2, to znaczy, że Butcher powinien wypuścić recenzję v2? Nie wydaje mi się.  

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Myślę, że powinno się recenzować to co wychodzi day1 i za co dajesz te 60 ojro. Tak jak piszesz, ciężko wyrokować co będzie dalej, ale wiadomo co jest tu i teraz. Update do recenzji przecież się już zdarzały i do tych najważniejszych tytułów, szczególnie multiplayerowych, taki update jest fajną sprawą.

Co do PUBG - recenzja HIVa jest kpiną. Może nie tyle recenzja co ocena. Gra jest w game preview i jasne, jest fenomenem więc o niej piszmy. Ale wystawiać jej notę jak normalnej pudełkowej grze jest idiotyzmem

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
8 minut temu, Godot napisał:

Myślę, że powinno się recenzować to co wychodzi day1 i za co dajesz te 60 ojro. Tak jak piszesz, ciężko wyrokować co będzie dalej, ale wiadomo co jest tu i teraz. Update do recenzji przecież się już zdarzały i do tych najważniejszych tytułów, szczególnie multiplayerowych, taki update jest fajną sprawą.

Co do PUBG - recenzja HIVa jest kpiną. Może nie tyle recenzja co ocena. Gra jest w game preview i jasne, jest fenomenem więc o niej piszmy. Ale wystawiać jej notę jak normalnej pudełkowej grze jest idiotyzmem

Jeśli gra online żyje i jest popularna jak GTA Online czy wspomniane PUBG, to oczywiście, że pisanie o nich jest ok. Zwłaszcza, że tam lądują updaty z masą zawartości. Ale wystawiać im nowej oceny nie ma sensu.  A totalnym bezsensem, jest ponowne oceniane, niedokończonych gier po patchach. 

Edytowane przez chris85
Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, chris85 napisał:

I PE ma wspierać takiego raka? Czy to wina recenzentów i graczy, że developer nie wyrobi na czas , albo wypuści jakąś betę za 249 zł pokroju  GT Sport czy Driveclub?

 

Z całym szacunkiem, ale PE raczej nie jest od wspierania lub bojkotowania, nie ten kaliber. PE powinno raczej reportować jak wygląda rzeczywistość i dostosowywać się do niej, a potem przy opisywaniu danej praktyki autor może wyrazić swoje zdanie na ten temat. Nie musi to też być nowa recenzja z nową ocenę, są też inne formy pisane, które by się nadały.

 

Dla mnie recenzja tylko i wyłącznie day 1 w świecie konsol stale podłączonych do Internetu i gier, które nawet bez Internetu nawet się nie uruchomią (vide właśnie GTS) to w niektórych przypadkach ocenianie wycinka rzeczywistości i udawanie, że pewnych rzeczy nie ma (hm, wydaje mi się, że przy okazji innego tematu już też tak pisałem, ciekawe co to mogło być). No i naprawdę wszyscy biegną po grę w dniu premiery, a ewentualne zmiany w czasie zupełnie go nie obchodzą? Bogatym krajem się zrobiliśmy.

 

No, a ja wciąż czekam na zdanie kogoś z redakcji. Może się doczekam za jakiś czas, bo pewnie pytanie nie jest łatwe.

Edytowane przez raven_raven
Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, chris85 napisał:

  A totalnym bezsensem, jest ponowne oceniane, niedokończonych gier po patchach. 

Totalnym bezsensem jest ocenianie gry i pisanie recenzji na podstawie gry, która jest w early accessie. 

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, Godot napisał:

Myślę, że powinno się recenzować to co wychodzi day1 i za co dajesz te 60 ojro. Tak jak piszesz, ciężko wyrokować co będzie dalej, ale wiadomo co jest tu i teraz. Update do recenzji przecież się już zdarzały i do tych najważniejszych tytułów, szczególnie multiplayerowych, taki update jest fajną sprawą.

Co do PUBG - recenzja HIVa jest kpiną. Może nie tyle recenzja co ocena. Gra jest w game preview i jasne, jest fenomenem więc o niej piszmy. Ale wystawiać jej notę jak normalnej pudełkowej grze jest idiotyzmem

 

Dlatego specjalnie dali przy oceniaczce że to beta werdykt.

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, MYSZa7 napisał:

 

Dlatego specjalnie dali przy oceniaczce że to beta werdykt.

 

Beta recenzja z beta werdyktem beta gry. Szkoda tylko, że sama recenzja jest pisana jak pełnego tytułu. Ogólnie najlepiej to robi Quaz w recenzjach. O technikaliach mówi, ale jest świadomy, że większość problemów będzie załatanych, więc się nad nimi nie spuszcza. Proponuję obejrzeć jego raport z dnia pierwszego w PUBG. Tak to się robi. 

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, raven_raven napisał:

 Cholipa, nawet do singlowego FF XV dodano chociażby cały jeden nowy chapter w patchu.

No to jest przeciez dzial newsow zeby o czyms takim napomniec, felieton Zaxa ktory jest dawna tawerna RPG przeciez, albo mozna wysuplac (he he) 1/3 strony i zrecenzowac. Tylko, ze tutaj (w twoim przykladzie) pojawa sie kontent i konkret. Zreszta recki dlc przeciez w PE sa. Natomiast jesli redakcja mialaby recenzowac gre day 1 a po roku zrobic "errate" bo bugi polatane, bo sterowanie nie odstrasza, bo balans poprawiony, bo gra nie wywala na pulpit do xmb to nie.

 

Zreszta nie wiem nawet czemu redakcja by miala robic "przysluge" wydawcy/producentowi. Przeciez dzisiaj nierzadko zdarzaja sie sytuacje, ze kod do recenzji zgredzi dostaja day 1. Do tego wszedzie embarga, zakazy co mozesz napisac w recenzji a czego nie, jakies pr-owe go.wno itd. Wszystko to oczywiscie spowodowane zamiarem wypuszczenia niedorobionego produktu za 60$, bo akcjonariusze placzo, i ktory sie potem polata paczami day 1, 2, 10, 365. I co, po roku redakcja powinna "odwdzieczyc sie" i sama wydac pacza do recenzji? "No czesc hehe Roger, jak tam hehe, bo wiesz my teraz poprawilismy hehe duzo w naszej gierce i teraz hehe to bedzie no co najmniej 7 hehe, wiec moze hehe wysuplalbys hehe z jedna stronke na re-recke coooo?"

 

A co w momencie jak do gry naladowano funkcjonalnosci, modow, opcji, kontentu itd? Nic, wspomniec o tym w newsach, dac komus jako temat do felietonu i tyle. Na pewno nie poswiecac jednej strony a juz w ogole wystawiac oceny na nowo.

 

Swiat gier stanal przez ostatnie pare lat na glowie i mnie to wcale nie cieszy. I nie uwazam tez, ze redakcja powinna dostosowywac sie do ch.ujowizny serwowanej przez niektorych wydawcow/deweloperow. Znaczna wiekszosc i tak ma zaje.biste szczescie, ze przy ocenianiu podstawowym wymogiem redakcji nie jest "wkladasz plyte i grasz".

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, Mejm napisał:

Natomiast jesli redakcja mialaby recenzowac gre day 1 a po roku zrobic "errate" bo bugi polatane, bo sterowanie nie odstrasza, bo balans poprawiony, bo gra nie wywala na pulpit do xmb to nie.

 

Nigdy o takie patche mi nie chodziło i nigdy o czymś takim nie pisałem. Celowo napisałem o D2, GTS czy FF XV gdzie w patchach gra się zmienia znacząco i zdecydowanie wykracza to poza standardowe "bugfixes", które mniej lub bardziej od 10 lat już przecież istnieją. Takie Horizon Zero Dawn było już łatane chyba z 50 razy, ale z większych nowości doszedł tylko New Game+ który i tak za bardzo odbioru gry nie zmienia.  Pozostałe zmiany to poprawa błędu w misji nr #72 gdzie po wybraniu opcji dialogowej #3 postać nic nie mówiła. Oczywiście, że nie ma sensu o czymś takim pisać.

Napisałem, że chodzi mi o gry-usługi. Gry, które bez internetu nawet się nie uruchomią i jest to w sumie wiadome od początku.

Jak GTS, które dodaje tryb kariery, na którego brak narzekano. Czy ten tryb jest rozbudowany i spełnia oczekiwania, to już nie wiem, chętnie bym się dowiedział.

Jak D2, gdzie gra właściwie jest podzielona na sezony, gdzie społeczność ma pewne oczekiwania co do jej rozwoju, jak jest teraz ogromna spina o to co się dzieje z grą mimo pozytywnych recenzji na początku.

I że interesujące są jeszcze przypadki jak FF XV, gdzie w patchu dochodzi chapter w dość znaczącym stopniu wpływającym na historię. Nie na technikalia, nie na jakieś opcje w menu, poszerzono fabułę gry.

 

1 minutę temu, Mejm napisał:

Zreszta nie wiem nawet czemu redakcja by miala robic "przysluge" wydawcy/producentowi. Przeciez dzisiaj nierzadko zdarzaja sie sytuacje, ze kod do recenzji zgredzi dostaja day 1. Do tego wszedzie embarga, zakazy co mozesz napisac w recenzji a czego nie, jakies pr-owe go.wno itd. Wszystko to oczywiscie spowodowane zamiarem wypuszczenia niedorobionego produktu za 60$, bo akcjonariusze placzo, i ktory sie potem polata paczami day 1, 2, 10, 365. I co, po roku redakcja powinna "odwdzieczyc sie" i sama wydac pacza do recenzji? "No czesc hehe Roger, jak tam hehe, bo wiesz my teraz poprawilismy hehe duzo w naszej gierce i teraz hehe to bedzie no co najmniej 7 hehe, wiec moze hehe wysuplalbys hehe z jedna stronke na re-recke coooo?"

 

A co w momencie jak do gry naladowano funkcjonalnosci, modow, opcji, kontentu itd? Nic, wspomniec o tym w newsach, dac komus jako temat do felietonu i tyle. Na pewno nie poswiecac jednej strony a juz w ogole wystawiac oceny na nowo.

 

Swiat gier stanal przez ostatnie pare lat na glowie i mnie to wcale nie cieszy. I nie uwazam tez, ze redakcja powinna dostosowywac sie do ch.ujowizny serwowanej przez niektorych wydawcow/deweloperow. Znaczna wiekszosc i tak ma zaje.biste szczescie, ze przy ocenianiu podstawowym wymogiem redakcji nie jest "wkladasz plyte i grasz".

 

Po raz kolejny się powtórzę: to nie musi być nowa recenzja z nową oceną. Nigdzie nawet nie zasugerowałem, że chciałbym takie rozwiązanie i jest to jedyna możliwa opcja, więc po co kolejna osoba wypisuje jakie to bez sensu? Spytałem się tylko, czy redakcja to rozważała wiedząc, że pewnie tak i odrzucili taki pomysł po to, by poznać ich tok rozumowania.

 

No i o tym, że PE nie jest od robienia przysług ani fochania się na branżę to już też napisałem, więc nie będę się powtarzać.

Odnośnik do komentarza
15 minut temu, Godot napisał:

 

Beta recenzja z beta werdyktem beta gry. Szkoda tylko, że sama recenzja jest pisana jak pełnego tytułu. Ogólnie najlepiej to robi Quaz w recenzjach. O technikaliach mówi, ale jest świadomy, że większość problemów będzie załatanych, więc się nad nimi nie spuszcza. Proponuję obejrzeć jego raport z dnia pierwszego w PUBG. Tak to się robi. 

No nie wiem, przeczytałem recenzje HIV’a i najpierw pisze o samej grze, a technikalia zostawia na koniec i też jest świadomy że technicznie gra może czy pewnie ulegnie poprawie. Gra wychodzi w pudełku to i można ją ocenić w takim stylu jak to zrobil HIV w PE.

 

Konstrukcja działów w PE na razie nie uwzględnia podziału na gry skończone i te funkcjonujące jako usługi. Wstawienie ramki o beta werdykcie było dobrym kompromisem.

Odnośnik do komentarza

Rejwen to ja troche nie rozumiem. Piszesz:

6 minut temu, raven_raven napisał:

Jak D2, gdzie gra właściwie jest podzielona na sezony, gdzie społeczność ma pewne oczekiwania co do jej rozwoju, jak jest teraz ogromna spina o to co się dzieje z grą mimo pozytywnych recenzji na początku.

No to przeciez recenzje dlc, sezonow, kampanii single w grach multi (minecraft), trybu multi w pismie sie pojawiaja i to od lat. Chyba przy Tekkenie 7 recenzje singla zrobil Rozbo a Kali bidula dostal ochlapa multi do zrecenzowania w kolejnym numerze.

 

Wiec pozniejsze:

6 minut temu, raven_raven napisał:

Po raz kolejny się powtórzę: to nie musi być nowa recenzja z nową oceną. Nigdzie nawet nie zasugerowałem, że chciałbym takie rozwiązanie i jest to jedyna możliwa opcja, więc po co kolejna osoba wypisuje jakie to bez sensu? Spytałem się tylko, czy redakcja to rozważała wiedząc, że pewnie tak i odrzucili taki pomysł po to, by poznać ich tok rozumowania.

No jak rozwazala? Przeciez oni robia to od lat. Albo ja czegos nie lapie tutaj.

 

16 minut temu, raven_raven napisał:

Jak GTS, które dodaje tryb kariery, na którego brak narzekano. Czy ten tryb jest rozbudowany i spełnia oczekiwania, to już nie wiem, chętnie bym się dowiedział.

Gry jako usluga? To to juz nastapilo? Jesli tak to redakcja pewnie jakos dostosuje "raportowanie". A teraz o tym trybie, jak juz wspominalem, mozna napisac 1/3 strony albo dac Loserowi do felietonu.

Odnośnik do komentarza

Recenzja multi miesiąc po to jest coś innego. Często promka trafia do redakcji zanim w ogóle się da grać online, więc by być pierwszym z recenzją robią testy połowy gry, a później kiedy tylko można wrzucają test drugiej połowy w kolejnym numerze. Nie jest to podyktowane tym, by jakoś ocenić grę z perspektywy czasu tylko tym, by wręcz przeciwnie, ocenić ile się da jak najszybciej. Miesiąc po premierze D2 czy GTS gry nie zmieniły się jeszcze szczególnie ani nie bardzo było wiadomo w którym kierunku pójdą.

 

Gry jako usługa, lifestyle games, jak zwał tak zwał. Tak, to już jest rzeczywistość. Włączysz Gran Turismo Sport/Destiny 2 bez dostępu do serwera? Nie. Ich zawartość dynamicznie się zmienia wraz z kolejnymi patchami? Tak. Flagowa ścigałka na PlayStation, która ma 20-letnią historię i od zawsze stała trybem kariery, wyszła właśnie jako gra głównie skupiona na online, która będzie serwować nową zawartość z czasem. I nie, że jest to nieukończona gra czy coś, bo ten zamiar był znany od jakiegoś czasu, na co wskazywało właśnie brak numerka w tytule czy już darmowe bety, gdzie było wiadomo, co się święci. Ten kierunek niektórzy twórcy obrali w pełni świadomie.

 

Zachowujesz się trochę, jak gdybym wymagał od PE teraz żeby co miesiąc było pół pisma zaje,bane powtórzonymi recenzjami po patchu 1.02. Kmiot dobrze napisał, że równie dobrze to mogłaby być strona-dwie ze zbiorczymi informacjami lub coś w ten deseń. I nie ma tych gier aż tak wiele, dlatego podaję konkretne przykłady cały czas. To nie jest tak, że teraz każda gra wymaga teraz raportu. I nawet nie piszę, że to jest mus. Chcę poznać zdanie redakcji w obliczu tej dość nowej wydaje mi się sytuacji, jeśli jest to możliwe.

Odnośnik do komentarza
9 minut temu, raven_raven napisał:

Zachowujesz się trochę, jak gdybym wymagał od PE teraz żeby co miesiąc było pół pisma zaje,bane powtórzonymi recenzjami po patchu 1.02. Kmiot dobrze napisał, że równie dobrze to mogłaby być strona-dwie ze zbiorczymi informacjami lub coś w ten deseń. I nie ma tych gier aż tak wiele, dlatego podaję konkretne przykłady cały czas. To nie jest tak, że teraz każda gra wymaga teraz raportu. I nawet nie piszę, że to jest mus. Chcę poznać zdanie redakcji w obliczu tej dość nowej wydaje mi się sytuacji, jeśli jest to możliwe.

Nie zachowuje sie tak bo nigdzie nawet nie zasugerowalem, ze taki manewr moglby miec miejsce. Podales przyklad FF15 to ci odpowiedzialem, ze w pismie jest co najmniej kilka miejsc gdzie TERAZ taka inforamacje mozna zmiescic. Podajesz przyklad GTS to ci odpowiedzialem, ze w pismie jest co najmniej kilka miejsc gdzie TERAZ taka inforamacje mozna zmiescic. Podales przyklad D2 to ci odpowiedzialem, ze w pismie jest co najmniej kilka miejsc gdzie TERAZ taka informacje mozna zmiescic. Chyba, ze oczekujesz jednego konkretnego dzialu/kacika pod nazwa "gry niedoje.bane" gdzie takie infromacje beda agregowane/recenzowane, to faktycznie lepiej poczekac na wypowiedz r e d a k c j i. Ale Roger jest na tyle elastycznym naczelnym, ze pewnie by sie dalo.

Odnośnik do komentarza

Ustalmy coś, bo niektórzy wcześniej to sugerowali: tutaj nie chodzi o to, żeby po roku wybielać twórców, którzy na premierę wypuścili niedorobiony ochłap. Im już się oberwało przy okazji premierowej oceny (w domyśle niskiej), która mogła, ale nie musiała wpłynąć na sprzedaż. Tutaj chodzi o coś w rodzaju "co słychać u...", świeżego spojrzenia na mniej świeżą grę, a jako przykład podam artykuł z numeru 245 dotyczący GTA Online. Oczywiście mówimy o tekstach w znacznie mniejszym rozmiarze, ale w podobnym duchu - jak gra się rozwinęła od premiery, czy twórcy (jeśli zawalili na day1) przyłożyli się do ulepszenia tytułu, jego mechaniki i możliwości (vide No Man's Sky, które ponoć po pół roku było nie do poznania), techniczne usprawnienia można pominąć, bo te są domyślne. Absolutnie nie ma potrzeby wystawiać dodatkowej oceny, no i siłą rzeczy w 90% przypadków chodziłoby o grę multiplayer. Ale skoro takie GTA5 po 4-5 latach doczekało się  nowego spojrzenia, to dlaczego nie inne gry, tylko na mniejszą skalę artykułu?

Odnośnik do komentarza

Pewnie, że jest (choć mam wrażenie, że ostatnio rzadziej), zresztą o takich faktycznie dużych, rozwijanych tytułach zawsze w PE pojawiały się dodatkowe teksty (o Destiny 1 to Zax pisał chyba do premiery dwójki). D2 i GTS to tylko przykłady, no ale to stosunkowo świeże gry i chyba spokojnie można założyć, że coś w temacie będzie jeszcze wspomniane. 

Odnośnik do komentarza

Chyba miesiąc albo dwa temu był tekst "FFXV rok później", bardzo dobry suplement do recki. Gdyby skrócić go o rozważania na temat kondycji SE i motywy stojące za takim, a nie innym stanem gierki na premierę mogłoby z tego wyjść coś, o czym mówił @raven_raven.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...