Skocz do zawartości

Kler [2018] - Wojtek Smarzowski


Masorz

Rekomendowane odpowiedzi

7/10

 

Troche mnie już w(pipi)ia widok tej samej ekipy w 5 filmie, poważnie nawet do krótkich ról 3 planowych trzeba brać Topę i Bielską? Może jednak następnym też zamiast Jakubika wziąc kogoś nowego, a nie Vegetować na tych samych aktorach? Dobrze że nie było Chrabiora bo normalnie bym wylazł z kina.

Cały film nie był na tyle kontrowersyjny jak opisywały je osoby które UWAGA chodza po mediach i bez obejrzenia go pier,dolą jaka to herezja. Oczywiscie to nie wina Smarzowskiego, gardzę smeciami, głównie klerem i dziennikarzynami którzy pisali że nie pójdą bo to obraża tylko kościół.  Ja troszeczkę faktycznie spodziewałem się mocniejszych scen, ale pozytywnie się rozczarowałem.

Uważam że film w pewnym  sensie próbuje wyjaśnić sytuację niektórych patoksieży i w zasadzie mógłby służyć jako broń przeciwko  pomówieniom.

 

Ostatecznie film traktuje jako podbudowę pod dokument Sekielskiego który mam nadzieję wstrząsnie tym swiatkiem na poważnie. Przydałaby się inspekcja każdej plebani w Polsce.

Mejm, gdyby nie to że warto pokazac że temat powinien być nagłaśniany poprzez np. pójście do kinai  nabicia frekwencji to radziłbym poczekać na CDA. Film wybitny nie jest.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
23 godziny temu, Tokar napisał:

 

Jeszcze te koślawe nawiązania do krótkometrażówki z showmaxa xd Czyżby kler cinematic universe? 

No właśnie, jak miałem showmaxa to wiem, że był tam chyba też jakiś "kler". Jakoś nikt wtedy nie panikował i nie robił hajpu. 

Co to za krótkometrażówka? Ci sami aktorzy i jakaś jedna scenka czy co? To miała być jakaś zajawka przed kinowym Klerem?

Odnośnik do komentarza

Te zakazywanie Kleru w różnych miastach to jest jakiś absurd. @kanabis sobie nie obejrzy, bo w Ostrołęce też zakazali. Zrozumiałbym, jakby ten film naprawdę jawnie uderzał w kościół, ale tak przecież nie jest. To już Spotlight bardziej ugodził w aferę pedofilii, bo nie dość, że był na faktach, to jeszcze na koniec były źródła.

Odnośnik do komentarza

Jakos na kler nie mam parcia. Spotlight ogladalem , film bardzo dobry jakos nie wydaje mi sie ze Kler jest lepszym filmem wiec i cisnienia nie mam. Gorzej jakby parku jurajskiego zakazali :obama::

 

Ogolnie Ostroleka coraz bardziej znana, podoba mi sie ta promocja miasta ze kumple z innych miast pisza -Ty co tam u ciebie tak odpier.dalaja

 

-Miasto 50tys ze stadionem z zuzlem zamiast tartanu CHECK

-Katecheta przezydent zakazuje Kleru CZECK

-Radny spiewa budke suflera publicznie po czym musi przepraszac cugowskiego bo nie spytal o pozwolenie CHECK

- Ankieta w podstawowce dotyczaca kieszonkowego i spozywania alkoholu przez rodzicow CHECK

 

comment_SQEWpajmGr88gG4dr25z7aCH3kwOsWh4

Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, krupek napisał:

Te zakazywanie Kleru

to zakazywanie :lapka:

 

ja jeszcze nie byłem ale to co milan pisze, czyli że te same mordy kolejny raz nawet w rolach drugoplanowych lekko mnie razi, niepotrzebnie robiłem ten n-ty rewatch wesela i oglądałem drogówkę bo też już mnie trochę zaczyna nosić na widok co niektórych xd

Edytowane przez c0ŕ
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, szejdj napisał:

A w sumie to nie skojarzyłem jednej rzeczy, więc może ktoś mi wyjaśni:

 

  Ukryj zawartość

Co złego zrobił Braciak? Co tam napisał o nim Jakubik w tym liście pod koniec? Coś z tym niewidomym chłopcem, ale nie wiem co.

 

 

ru,chał

 

tylko trochę chaotycznie to wojtuś przedstawił

Odnośnik do komentarza

Ja nie kapuje co było  z tymi dyskami  twardymi  co miał  mordowicz,  z filmu wynika że na dyskach twardych  były jakieś dowody obciazajace teo starego ksiedza co  siedział  z Mordowiczem, i  Mordowicz robił  mu jakąs przysługe, jaką nie wiem.

W wywiadzie Gajos opowiadał  ze Mordowicz tez nie jest totalnie złą postacią bo podczas oglądania filmu mówi "siwetnie,  dobra robota" - w sensie popiera pokazanie pedofilii  w kościele".

 

Jakoś mi  się to nie lepi,  a coś ciezko  uwierzyc ze aktor źle odczytał scenariusz xD

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Po boomie wybrałem się spokojnie na film. Łatwo o miejsca nie było, bo kilka tygodni po premierze nadal sale wypełnione są co do ostatnich miejsc. Sporo "karyn i sebixów" wybiera się na ten film, przez co przeszkadzały mi durne śmiechy, komentarze, trzeszczenie chipsami i popcornem. Ale dobra, do meritum... 

 

Kler mnie nie zaskoczył. Pierwsza połowa filmu to mocna komedia - praktycznie 90% zwiastunu pochodzi właśnie z tej części, przez co ludzie mieli wrażenie, że idą na komedię o księżach. Nie powiem, kilka śmiesznych momentów było, choć też nie brakowało trochę przekombinowanych scen. Teksty typu "złote, a skromne" czy "... za rok zadzwonię" na pewno zapadną w pamięć. Druga część to mocny dramat. Najlepiej potwierdza to cisza, która wtedy panowała na sali. Mocne tematy (pedofilia, tuszowanie spraw) zostały przedstawione bardzo odważnie. Trochę zaskoczył mnie przebieg fabuły, choć zakończenie - biorąc pod uwagę przebieg końcówki - można spokojnie przewidzieć. 

 

Gra aktorska - bezbłędna. Najlepiej wypadł Braciak, który miał najtrudniejszą rolę do zagrania. Jakubik i Gajos wiadomo, Więckiewicz nie zawiódł, ale też jakoś wielkich zachwytów pod jego adresem nie będę tworzył. 

 

Oczywiście jak zwykle dźwięk do niczego, często musiałem się mocno wysilać w kinie, żeby wszystko dobrze zrozumieć (zwłaszcza jak ktoś mi jeszcze ciapał nad głową...). 

 

Generalnie film jest mocny, wielu ludziom dał i daje do myślenia (widziałem twarze osób po seansie, normalnie jakby im ktoś obuchem w głowę przyłożył). Nie zgadzam się z tą wszechobecną krytyką ze strony społeczeństwa katolickiego i osób duchownych - ludzie, tam nie ma nic o czym nie słyszy się w mediach czy nie spotyka się takich sytuacji w życiu codziennym. Zamiast krytykować to lepiej iść, obejrzeć film i wyciągnąć wnioski. Wiadomo, że wśród księży nie brakuje prawdziwych kapłanów z powołania i generalnie taki film klasyfikuje ich od razu jako złych, ale mimo wszystko są też "czarne owce" i powinno się je jak najszybciej usunąć. Taka sytuacja nie dotyczy tylko duchownych, bo w każdym zawodzie znajdzie się kilku złych, więc nie przyjmuję argumentu, że to nagonka na Kościół. 

 

Jeszcze raz, warto iść i przede wszystkim myśleć. Bo ten film pokazuje szeroki obraz księży, nie tylko tych złych, ale też i dobrych. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...