Skocz do zawartości

Gris


ogqozo

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma wielu gier tylko na Switcha, ale czasami na jakiś czas wychodzą, i oto za tydzień pojawia się GRIS.


 

Gris znaczy szary po francusku.

 

O jednej rzeczy nie muszę mówić. Gra jest bardzo ładna i ma wspaniały art design. Czego innego oczekiwać po grze, którą wymyślił Conrad Roset, znany rysownik kobiecych emocji z Barcelony, przez lata zbierający resztę ekipy do wykonania gry ze swojej wizji. Ma więc czym promować grę, na pewno ikona Gris wyróżnia się na eShopie spośród zalewu mało wyrafinowanego szrotu dokoła, nawet jeśli nie pochodzi przecież z samej gry. Wiele czasu spędziłem, włączając tylko ekran tytułowy na eShopie i zostawiając go na TV. W sumie lepsze wrażenia niż z grania w większość gier. Ten urok nie jest bynajmniej niszowy. Właściwie w pewnych kręgach to jest już kultowa pozycja przed premierą i zainspirowała już więcej fanartu w internecie, niż niejedno anime o cycatych robotach. Na stronie gry można zamawiać plakaty narysowane przez różnych rysowników ze świata inspirowane grą. A także ten główny Roseta.

 

 

 

O reszcie do końca nie wiadomo. To znaczy, wiadomo wszystko, co się dzieje w grze, tylko nie efekt: ilu osobom spodoba się tego typu gra,  a ile oleje? Rozgrywkę w GRIS wypełniają zagadki i inne interesujące warianty platformówkowego chleba, ale nie brak też momentów, gdy zwyczajnie "mało się dzieje", niczym w jakimś Journey. Gracz idzie. Wygląda na to, że bardziej "skillowe" fragmenty będą raczej poboczne i nieobowiązkowe. Przy rozgrywce nastawionej na nastrój raczej niż klikaninę, przy narracji pozbawionej standardowego w gierkach przegadywania wszystkiego jak do dziecka i opartej o wizualne opowiadanie, przy krótkim czasie gry - raczej Gris zbierze więcej negatywnych recenzji, niż RDR 2.

 

 

 

Na pewno jednak wśród grających (review code rozdawany dość na luzie) nie brak fanów.

 

 

Brian Altano, IGN: "jedna z najładniejszych gier 2018 i ogólnie unikalne doświadczenie w świecie gier. Naprawdę bystra, uderzająca platformero-przygodówka".

 

Paste: "Założenia rozgrywki to prosty standard platformero-zagadkowania, ale intuicyjny design sprawia, że czerpie się mnóstwo frajdy z płynności i gładkości poruszania się naprzód. Wypełnione bogatymi tonami akwarelowego malowidła lokacje oddają głęboki nastrój izolacji i melancholii. (...) Nie wiem, czy zasługuję na taką grę, jak GRIS" [3. miejsce na liście top roku]

 

Charlie Hall, Polygon: "jedna z najładniejszych gier, w jakie grałem. (...) Styl graficzny rozwija się, warstwy kształtów stają się coraz bardziej kompleksowe w miarę przechodzenia gry. (...) Chce nas czegoś nauczyć o lękach, jakie w sobie trzymamy, poprzez piękne wykonanie, poruszający dźwięk oraz rozgrywkę, która przeplata się z metaforą. (...) Zacząłem szukać symboli wszędzie. Te lokacje wołają do gracza, by przystanął i pomyślał chwilę nad bólem i utratą (...) Najlepszy platformer, w jaki grałem od... dawna".

 

Ashley Oh, Polygon: "naprawdę każdy powinien zagrać w Gris. Jedna z moich ulubionych gier w tym roku. Płakałam na koniec. Fantastyczna gra o utracie siebie i poczucia kontroli"

 

Rigged for Epic, bloger: "jedna z najpiękniejszych i najbardziej nasyconych emocjami gier, w jakie grałem. Na pewno kandydat do GOTY, Bartek daj spokój z ankietami" [luźne tłumaczenie]

 

Skill Up, youtuber: "fenomenalne"

 

Mill Yoshi, Famitsu: "najpiękniejsza gra, w jaką grałem. A zarazem najbardziej znaczące doświadczenie celebrujące ludzkość".

 

Danny Penia, Gamertag Radio: "ostatnio miałem wiele problemów w życiu i to były moje najgorsze momenty. Wtedy wysłano mi review code gry Gris na Switcha.To zmieniło moje życie. Uśmiechałem się cały czas. Ta gra tak bardzo mi pomogła"

 

ds-DIIVHOXD8nT285vJvzRfugYM5sf9H.jpg

 

 

 

 

13 grudnia (nie będzie wcześniej ocen), gra zajmuje kilka godzin, cena 60 zł. Na eShopie nie jest podany język polski, choć na Steamie tak. Na razie nie wiadomo, kiedy pojawi się na inne konsole. Możliwe, że wersja na PS4 została porzucona.

Edytowane przez ogqozo
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

 

 

Jeszcze 6h.

 

W zasadzie mogę powiedzieć że to prawdopodobnie najpiękniejsza gra jaką widziałem w życiu, pewnie do wydania Sable. Chyba pierwsza która mogłaby być wyświetlana na ścianie w Luwrze i pewnie zbierałaby najwięcej gapiów. A jak jeszcze można w to grać to o Panie.

Odnośnik do komentarza

Wiem, że to nie interesuje ludzi mieszkających w Polsce, ale gdyby ktoś z forumków akurat był w okolicach Moskwy, to może kupić Grisa sobie, sąsiadowi z kołchozu i jeszcze dołożyć się innemu znajomemu z muzeum Lenina do jego zakupu. Wszystko w cenie jednej gry zakupionej nad Wisłą. 

Odnośnik do komentarza
18 minut temu, pajgi napisał:

Wiem, że to nie interesuje ludzi mieszkających w Polsce, ale gdyby ktoś z forumków akurat był w okolicach Moskwy, to może kupić Grisa sobie, sąsiadowi z kołchozu i jeszcze dołożyć się innemu znajomemu z muzeum Lenina do jego zakupu. Wszystko w cenie jednej gry zakupionej nad Wisłą. 

original.gif

Odnośnik do komentarza

Gra jest dostępna. Recenzje są bardzo entuzjastyczne (ocenowo zasięg od 8 do 10, głównie 9). Pewnie będą też mniej pozytywne, które jednak z tego powodu nie są wrzucane na media społecznościowe minutę po premierze. Jeśli ktoś wymienia w tych recenzjach jakieś wady, to bez zaskoczeń - gra jest krótka, nie jest gierkowym wyzwaniem, a ponadto, cytując moją ulubioną, "nie każdy lubi wieloznaczość w opowiadaniu historii". Dla niektórych zaś są to zalety. 

Edytowane przez ogqozo
Odnośnik do komentarza

Ja mam wirtualną kartę z mBanku podaną i jeszcze nigdy Mateczka Rasija nic nie powiedziała. Oni lubią wszystkie pieniądze w przeciwieństwie do meksykańców.

 

Punkty działają tylko w regionie i walucie w którym były wcześniejsze zakupy. Nie przepadają ale te z PL w rasiji nie zadziałają. Tak jest przy każdej zmianie regionu. 

 

Panie, 23 PLN - więcej za kino płacisz xD

 

@milan bierz łachudro 

Edytowane przez NemoKOF
Odnośnik do komentarza

Jak czasowo z giereczką? Bo przed chwilą odpaliłem i boję się, że za kilka godzin się skończy :( Cudownie to w ruchu wygląda, "ruchome obrazy" to chyba najbardziej trafne określenie stylówki tej gry. Do tego OST miażdży, piękna rzecz.

Odnośnik do komentarza

Ci tylko o Rosji.

 

 

 

Powiem tyle na razie. Jak to bywa z ładnymi grami na Switchu - gra jest ładna w trybie przenośnym, ale nie ma za bardzo sensu tak grać w porównaniu do TV, ogromna różnica. Ani te kolory, ani ta przestrzeń, ani wielu detali nawet praktycznie nie widać. A to wielki aspekt przekazu. Biorąc pod uwagę, że tutaj nikt nie gada co się dzieje w historii, tylko właśnie te detale ją stanowią, grając handheldowo gra się może w jakieś Gris 40% Version czy coś, nie nazywajmy tego inaczej. Nawet nie dałem rady tego testować dłużej niż 30 sekund bo jest tak bez sensu, może kiedyś za którymś razem podczas 30-godzinnej jazdy autobusem.

 

 

Gra na pewno przypomina pewne bezsłowne filmy animowane swoim użyciem symbolizmu itp., ale też cały główny mechanizm jest typowo growy, to że robimy to własnoręcznie nadaje sens całej podróży, który trudno byłoby osiągnąć po prostu robiąc film. Aczkolwiek ze wszystkich gier, tak, tej jest blisko filmu jeśli chodzi o wrażenia.

 

 

To też nie aż taki samograj jak niektóre przywoływane gry, już się zastanawiam jak skruszyć te kamienie mdr. Gdzie są moje samouczki i ktoś mówiący mi co mam zrobić, jak w dobrych niepseudoartystycznych grach nieindie. To nie żart, ta gra jest zbyt tajemnicza także w dosłownym sensie.

Edytowane przez ogqozo
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.