Jump to content

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX

Antares

Recommended Posts

Jako, że jestem laikiem w kwestii HDR mam pytanie. Zawsze gdy uruchamiam grę to przykładowo pierwsze logo wygląda żywwiej do czasu aż wyskoczy znaczek w prawym górnym rogu. Po nim tak jakby te same logo blakło. Kolory mniej żywe. I tak w każdej grze. LG OLED B8. Tak ma być?

Dziś włączyłem You tube i z ciekawości zapodałem jakiś filmik 4k hdr. Jest tylko jeden mankament, jak pojawi się ikona hdr na tv kolor czarny automatycznie robi się szary. Sprawdzałem kilka filmików i na każdym jest to samo. Kiedyś o ile dobrze pamiętam pomogła zmiana poziomu czerni, teraz ta opcja jest niedostępna. Tv to oled b8.

Ps. Problem rozwiązany. Trzeba było w ustawieniach hdr zmienić że standard na inny tryb ( np. film).

Edited by milupl

Jak w praktyce na OLEDach ma się ten efekt ABL?

Tak jak pisalem wcześniej, mysle czy jest sens sprzedawac q70r i dołożyć do CX. Czy faktycznie za dodatkowe 2.5k poczuję jakiś wyższy poziom wtajemniczenia, czy po prostu szukam sobie pretekstu do przepierdzielania kasy na bzdety :F

5 minut temu, _Red_ napisał:

Jak w praktyce na OLEDach ma się ten efekt ABL?

Tak jak pisalem wcześniej, mysle czy jest sens sprzedawac q70r i dołożyć do CX. Czy faktycznie za dodatkowe 2.5k poczuję jakiś wyższy poziom wtajemniczenia, czy po prostu szukam sobie pretekstu do przepierdzielania kasy na bzdety :F

Dlaczego bzdety? Jeżeli granie to hobby to chyba warto robić to w jak najlepszych warunkach, cnie? 

No bo wydawanie co roku 4-6k na kolejny ekran bez uzasadnienia o ile lepiej będzie działać jest imho kaprysem. Stąd pytam kogoś kto może miał styczność z obydwoma modelami. No i jestem ciekaw tego problemu ABL na ile to widać przy jasnych tłach.

Tak z ciekawości @_Red_. Na tym Samsungu grasz w trybie gra?

Ja u siebie jak zauważyłem że tryb gra pogarsza obraz, wyłączam to, chociaż czuć wtedy że lag jest spory i w niektórych grach ciężko się gra.

W ogóle to auto motion plus w trybie gry jest słabe, bez trybu gry auto motion plus polepsza sporo klatkaz w grach 30fps. 

Tak z ciekawości [mention=2731]_Red_[/mention]. Na tym Samsungu grasz w trybie gra?
Ja u siebie jak zauważyłem że tryb gra pogarsza obraz, wyłączam to, chociaż czuć wtedy że lag jest spory i w niektórych grach ciężko się gra.
W ogóle to auto motion plus w trybie gry jest słabe, bez trybu gry auto motion plus polepsza sporo klatkaz w grach 30fps. 
Zobacz czy w trybie gry masz włączony Auto Motion Plus. Tryb gry to osobny tryb obrazu, który ma swoje własne ustawienia i chyba AMP jest domyślnie wyłączony. Najlepiej włączyć ręcznie i ustawić 10pkt dla 30fps i 3pkt dla 60fps czyli pierwszy suwak na 10, a drugi gdzieś w okolicach 3. Sam tryb gry niestety pogarsza w Samsungu mocno jakość obrazu, bo w celu zminimalizowania IL wyłącza dużo opcji procedowania obrazu.

Tak mam włączony auto motion plus w trybie gry jak i w trybie standardowym. Poza trybem gry obraz nie dość że jest ładniejszy to dodatkowo auto motion plus lepiej działa (lepsza interpolacja klatek) 

Niestety tak jak pisałem w trybie gry Samsung mocno obcina pracę procesora tak aby wykonywał najmniej operacji dzięki czemu IL jest niższy. Coś za coś.

Natomiast osobiście na NU8000 nie widzę różnicy w AMP w trybie gry. Działa jak należy. Obraz też mocno nie dostaje po dupie ale NU8000 to raczej średnia półka więc może nie ma z czego ciąć. Wiem, że w QLEDach zdecydowanie widać różnicę w trybie gry. Wcześniej nie była aż tak widoczna.

• Upvote 1

Mnie osobiście taka sytuacja mocno zdziwiła. W testach/recenzjach tego telewizora (q70r) ludzie podniecali się tylko jaki on dobry, jaki daje super obraz, jaki to on ma niski imput lag. Natomiast sytuacja jaka ma miejsce w trybie gry to jest jakis dramat, dziwne że nikt z szanujących się redaktorkow nic o tym nie wspomniał. Przecież to widać gołym okiem. 

Dlatego ja wyłączyłem tryb gry, ale przy okazji wszystkie wspomagacze. Wkurzał mnie ciągły komunikat o uruchamianiu Trybu Gry, przy okazji z automatu wyostrzał mi obraz czy korektor czerni.

Tryb gry włączony, strefowe podświetlenie działa baaardzo słabo (nie można wyłączyć) :

Tylko z drugiej strony poza trybem gry lag skacze już w granice 100ms, co można już odczuć, np. W cod w multi ciężko się gra. 

No coż w takim razie nic nie zmienisz - taki telewizor. Na seriach K,M i N nie ma aż takich kwiatów. Z tego co wiem pojawiły się te problemy w QLEDach gdzie właśnie tryb gry strasznie tnie jakość obrazu. Dlaczego recenzenci o tym nie wspomniają? Bo mają płacone za pisanie tylko o zaletach. Oglądałem kilka testów QLEDów na YT, gdzie ewidentnie był ten problem wskazywany. Polecam kanał HDTV Test. Tam miedzy innymi wspomniali o tym porównując Q90 do OLEDów.

No właśnie z tymi aktualnymi QLEDami z serii T to jakos namieszali z numeracja, nie? Teoretycznie dopiero q80t jest odpowiednikiem q70r i sprzedają kastraty.

2 godziny temu, Soul napisał:

Czy zmienić tego średniaka q70 na CX? oczywiście, że tak w jakości obrazu jest przepaść.

Z ta przepaścią to chyba bez przesady. Czern oczywiście lepsza bedzie na Oled, ale wczesniej pisalem czy Oledy faktycznie limitują jasność gdy wyświetla się np. biała plansza? Ten brightness limiter, co czyni biała plansze szarawą. 

Z drugiej strony, nie zaszkodzi mi wystawic q70r na sprzedaz, zbadać rynek. Jak ktos wezmie za rozsądną cenę, to mogę do CX dopłacić, ale chciałbym czuć, ze płace faktycznie za znaczącą różnicę.

• Square changed the title to Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX