Skocz do zawartości

Diuna (2021)


MBeniek

Rekomendowane odpowiedzi

A już myślałem...Szkoda, że to nie TA "Diuna":yao:

 

Ej, obczajcie

diuna.jpg

diuna3.jpg
W 1992 większości z Was jeszcze nie było albo na tatę wołaliście mama. Pamiętam, że przed końcem roku szkolnego trzeba było zadeklarować jaką książkę chce się dostać na zakończenie klasy. Wybrałem Batmana:shieeet: Jak zobaczyłem to 660-cio stronnicowe (pipi) to pomyślałem, że nieźle ich po[i]je[/i]bało. Rzuciłem to w kąt. Po roku w lato coś mnie jednak wzięło żeby zabrać tą książkę do babci na wakacje. Przeczytałem z zapartym tchem. Po roku również i w kolejne wakacje powtórzyłem ten sam rytuał. Po dziś dzień chętnie wracam do Diuny i z niecierpliwością czekam na ten film.

Amazon.com: Sting Dune 1984 Retro Vintage Classic Movie 24x18 Print Poster:  Posters & Prints

Edytowane przez ornit
  • Plusik 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza

@ornit

Piękna sprawa, sam miałem ponad 20 lat temu możliwość czytania dokładnie tego wydania Diuny, które posiadam do dzisiaj:

large_skan275.jpg?lm=1548015596

 

W tłumaczeniu Pana Łozińskiego - pełno niesamowitych kwiatków typu Wolanie, laserobin, no ale mi to nie przeszkadzało w odbiorze książki

 

@Masorz

Nie czytałeś tej książki prawda? Akurat autor polskich napisów widać zna materiał źródłowy i powinno być dzihad a nie żadna krucjata, pytanie czy autorzy filmu  os.rali się przed polityczną poprawnością i usuną oczywiste skojarzenia z islamem, które w książce się pojawiają np:

Szarijat, Zesunnici, Trzeci Mahomet, Ramadan

czy takie ekumeniczne określenia jak:

buddoislam czy katolicyzm zesunnicki

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

@planeswalker

 

Wypowiem się jako czytelnik pierwszej książki, na podstawie której ma bazować film:

 

Oba terminy nie były stosowane zamiennie. Herbert z premedytacją używał określenia dżihad - zresztą na końcu w dołączonym terminarzu pojęć jest dżihad, nie ma za to nic na temat krucjaty

W oryginale w książce pada 20 razy dżihad i tylko raz krucjata - pierwszy dżihad u Łozińskiego jest już na 19 stronie.

 

Odnośnik do komentarza
17 godzin temu, nievil napisał:

@planeswalker

 

Wypowiem się jako czytelnik pierwszej książki, na podstawie której ma bazować film:

 

Oba terminy nie były stosowane zamiennie. Herbert z premedytacją używał określenia dżihad - zresztą na końcu w dołączonym terminarzu pojęć jest dżihad, nie ma za to nic na temat krucjaty

W oryginale w książce pada 20 razy dżihad i tylko raz krucjata - pierwszy dżihad u Łozińskiego jest już na 19 stronie.

 

 

Sprawdziłem w oryginalnym wydaniu i rzeczywiście masz rację - słowo "crusade" pada w tekście tylko raz i później 3 razy w słowniku na końcu książki. Byłem przekonany, że padało wielokrotnie... Zobaczymy jak będzie to wyglądać w filmie.

Odnośnik do komentarza

Książki nie czytałem, a moja wiedza o uniwersum pochodzi z tandetnego fimu Lyncha i dwóch gierek na Amigę :reggie:
Trailer mnie raczej nie podniecił, bo technicznie to wyglada trochę, jak jakiś serial na Netflixie - klimatem to skrzyżowanie Gry o Tron z Kronikami Riddicka.
No ale świetny reżyser (uwielbiam go za Sicario, Prisoners i Arrival), a także konkretna obsada (Rebecca Ferguson:wub:) sprawiają, że film chcę obejrzeć.

  • Plusik 2
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...