Jump to content

Recommended Posts

Zastanawiam się zawsze jak ktoś pisze, że jakiś dział jest do zaorania, co by miało się pojawić w jego miejsce i generalnie - po co? :D Zyskasz stronę albo dwie kosztem treści wartościowej dla jakiejś części czytelników i co tam wrzucisz - kolejna recke jakiejs drugorzędnej gierki ze Switcha? No chyba że krytykujący mają juz jakieś pomysły w zanadrzu, to ja chętnie bym poczytał i podyskutował o konkretach. 

Co do felietonów dotyczących szerszych kontekstów branży, to jak dla mnie one są jak najbardziej na plus. Felietony mocno osadzone w kontekście jakiejś konkretnej gry, której kompletnie nie znam i mnie nie grzeje (w tym numerze bodaj Zax i Walkiewicz takie pisza), są dla mnie zupełnie nieprzyswajalne, bo po prostu nie wiem o co cho, ale rozumiem, że sporo czytelnikow może je uznać za interesujące, wiec nie uważam, aby były do wyjebania. :D Ale treści bardziej ogólne mogą zainteresować szersza grupę, więc ich obecność zupełnie mnie nie dziwi i sam chętnie do tego sięgam. 

Ze względu na urlop przez ostatnie tygodnie sięgnąłem po najnowsze PE, Pixela i CDA, i naprawdę jestem pod wrażeniem tego, na jakim poziomie jest teraz Szmatlawiec w porównaniu do reszty. CDA jest przeladowane reckami jakichś gierek, które mam wrażenie, że są z gatunku #nikogo i jak dla mnie tam po paru średniawych artykułach z publicystyki nie ma co czytać. Do tego tendencja do dodawania przypisów z "gwiazdka", co tak cholernie wybija z rytmu czytania, że ja nie ogarniam kto uznał to za dobre rozwiązanie, skoro wystarczy po prostu napisać takie wtrącenie w nawiasie, a nie wymuszać na czytelniku skakanie z artykułu do przypisu na końcu i z powrotem. No i ten ekszynowy styl, ciężko mi to określić, ale mam wrażenie, że te treści nie są kierowane do mnie, tylko kogoś sporo młodszego. 

Pixel jak to Pixel - sporo pozornie ciekawych tematów, które są zrobione w taki sposób, że zwykle ciężko mi dobrnąć do końca. A Szmatlawiec jak zwykle, leci prawie od deski do deski, więc jestem w stanie z uśmiechem przymknąć oko na to, że Sojer znowu pisze o rowerach. :)

• Upvote 2
26 minut temu, LeifErikson napisał:

Zastanawiam się zawsze jak ktoś pisze, że jakiś dział jest do zaorania, co by miało się pojawić w jego miejsce i generalnie - po co? :D Zyskasz stronę albo dwie kosztem treści wartościowej dla jakiejś części czytelników i co tam wrzucisz - kolejna recke jakiejs drugorzędnej gierki ze Switcha? No chyba że krytykujący mają juz jakieś pomysły w zanadrzu, to ja chętnie bym poczytał i podyskutował o konkretach. 

Piszesz tak, bo tylko Ty wysyłasz tam listy posługując się różnymi pseudonimami i dostajesz za to 3 miesiące Plusa, wszak rywali żadnych.

Rozgryzłem Cię.

I ciekawe, że pytasz co mogłoby zastąpić Listy, bo to mi przypomina zasadnicze pytanie:

Gdzie do luja ogłuszacza jest Głos Ludu?!

• Upvote 2
  • Like 1
  • Haha 2

Właściwie czemu tak długo pauzuje głos ludu? Rozumiem, że Perez już nie jest związany z PE, więc może nie mieć czasu na takie pierdoły, ale jeśli nikt z redakcji nie chce się za to zabrać, to ktoś z forumka na pewno mógłby podsyłać Rogerowi najlepsze/najgłupsze posty.

• Upvote 1

To mogłoby być samonapędzające się koło, bo czytelnicy widząc, że na łamach czasopisma pojawiają się wpisy z forum, być może chętniej by tutaj zaglądali, a to generowałoby kolejne wpisy, opinie, może jakieś zamieszanie.

Nawet nie trzeba siedzieć głęboko w treści forum, wystarczy skupić się na temacie dedykowanym aktualnemu numerowi (może pojawi się więcej opinii, bo niektórzy poczują motywację?), plus ewentualnie jakieś statusy, które czasami są źródłem fajnych mini-dyskusji, krótkich idei, żarcików czy propozycji.

Do tego jakiś memik związany z branżą, fotka czytelnika, jego kolekcja lalek czy HC Room albo coś w tym stylu w celu wizualnego przełamania oraz uatrakcyjnienia treści i gotowe.

A może rubryka podąży w innym kierunku, kto wie. Ale przede wszystkim trzeba dać jej szansę i pozwolić zaistnieć.

• Like 1

Przypuszczam, że GL jest dość czasochłonny, żeby się nim porządnie zająć, i stąd trudno o zastępstwo dla Pereza. Ale pomysł, żeby zaangażować w to kogoś z forum zacny, tylko pytanie czy Roger chciałby kogoś spoza redakcji na tyle mocno zaangażować w tryby powstawania Szmatławca, bo to już by było poważne, stałe zobowiązanie, terminy, dedlajny itp itd.

Mnie wyjatkowo dobrze czytalo sie recenzje Majka i Komodo w tym numerze. Zazwyczaj lubie tez Hiva. Te dodatki robione przez Konsolite tez sa super. Artykul o Bobbym i low poly dosc ciekawe choc wiekszosc artykulow w tym numerze jakos mi nie podeszlo. Te wakacyjne numery takie sredniawe sporo.

W dniu 19.09.2021 o 09:23, LeifErikson napisał:

Zyskasz stronę albo dwie kosztem treści wartościowej dla jakiejś części czytelników i co tam wrzucisz - kolejna recke jakiejs drugorzędnej gierki ze Switcha? No chyba że krytykujący mają juz jakieś pomysły w zanadrzu, to ja chętnie bym poczytał i podyskutował o konkretach.

Regularnie czyta się gdzieś tam w losowych okolicznościach, że "napisałbym więcej, ale magazyn nie jest z gumy" etc. Z tego co się orientuję to autorzy tekstów przed publikacją raczej muszą je mocno ciąć, niż na siłę rozciągać, więc myślę, że zapełnieniem magazynu nie byłoby nigdy problemu.

• Upvote 1
11 godzin temu, kotlet_schabowy napisał:

Regularnie czyta się gdzieś tam w losowych okolicznościach, że "napisałbym więcej, ale magazyn nie jest z gumy" etc. Z tego co się orientuję to autorzy tekstów przed publikacją raczej muszą je mocno ciąć, niż na siłę rozciągać, więc myślę, że zapełnieniem magazynu nie byłoby nigdy problemu.

Niby tak, ale z drugiej strony zobacz ile przestrzeni jest poświęcane na: całostronnicowe grafiki jako wstępy do dużych artykułów i reklamy wewnętrzne (prenumerata) - w ostatnim numerze to jest chyba 5-6 stron. Dlatego trochę mnie dziwi argument o tym, że papier nie jest z gumy, bo myślę, że zamiast tych ogromnych obrazków na całą stronę można by spokojnie wrzucić jeszcze ze 2 całkiem spore teksty. Do poziomu zadrukowania drobnym druczkiem z lat około-dwutysięcznych i tak jeszcze daleko. :D

W dniu 18.09.2021 o 23:01, Kmiot napisał:

O Hardkorze wspomnę jedynie ze względu na Piechotę, bo wiem, że lubi tu zaglądać

Cieszę się, bo tekst (jak mają w zwyczaju) zeżarł dużo czasu. Dziękuję 3000, informacja zwrotna trzyma silnik na chodzie.

Następny numer, jak było już przeciekniete, znowu celuje w horror. I to nie byle standardowa seria, tylko coś dla prawdziwych szperaczy. Fajnie, że Nacz zaryzykował z mniej oczywistym wątkiem ^^

W dniu 18.09.2021 o 23:01, Kmiot napisał:

Roger, szanuj Piechotę, bo drugiego możesz nie mieć.

Nie kuś go! Nie, prawda jest taka, że moja normalna praca coraz mocniej wpływa na „dyspozycyjność”

dla pisma. I gdyby nie Roger, prawdopodobnie nie pisałbym już do Retro. On jest wiecznym optymistą. Umówiliśmy się na odhaczenie wszystkich interesujących nas serii. Mamy jeszcze kilka ciekawych tytułów w zanadrzu. Zaskakujące, biorąc pod uwagę, ile miesięcy z rzędu ciągnie się już ta wersja działu. Będą już chyba z trzy lata 

• Like 2
12 godzin temu, dee napisał:

Przecież to stwierdzenie "papier nie jest z gumy" to tylko nic nieznacząca figura retoryczna, mająca usprawiedliwić leniwego autora :reggie:

No nie wiem, to już jest gdybanie, ja tam ze swoich niewielkich doświadczeń z pisania tekstu z narzuconym limitem znaków wiem, że zazwyczaj na końcu trzeba dużo ciąć w stosunku do wersji surowej, a wierzę, że autorzy w PE to mimo wszystko nie wyrobnicy, którzy leją wodę jak licealista na rozprawce.

15 godzin temu, LeifErikson napisał:

Niby tak, ale z drugiej strony zobacz ile przestrzeni jest poświęcane na: całostronnicowe grafiki jako wstępy do dużych artykułów i reklamy wewnętrzne (prenumerata)

Słuszna uwaga, ale myślę, że tu wchodzi bardziej aktualny trend w kwestii strony czysto wizualnej, niż wypychanie stron na siłę.

37 minut temu, kotlet_schabowy napisał:

Słuszna uwaga, ale myślę, że tu wchodzi bardziej aktualny trend w kwestii strony czysto wizualnej, niż wypychanie stron na siłę.

Wydaje mi się ,że jest tak jak piszesz ale stosują to obecnie wszyscy :/ (Pixel, CDA, PSXE). Wygląda fajnie ale jedna wolałbym treść w to miejsce.