Skocz do zawartości

>>> PSX/PSONE FAQ


CoATI

Rekomendowane odpowiedzi

Nie masz telewizora z obsługą NTSC? Te konwertery nadają się na ruskie szerokie tory. ;]

 

Kabel RGB załatwił problem, dzięki za pomoc, choć wciąż nie mogę tego zrozumieć oO

 

Przeciez majac PAL Converter musisz jeszcze dostroic konkretny kanal do odbioru sygnalu z konsoli. U mnie PSX najlepiej dzialal na czestotliwosci TVP1 :)).

Odnośnik do komentarza

"Przeciez laser od PSOne bedzie dzialac z PSX-em, potrzebujesz tylko odpowiedniej tasiemki. Smialo kupuj nowke sztuke na Allegro, kosztuje niewiele."

 

Zatem będę niezmiernie wdzięczny za podanie mi choć jednego linku do aukcji na allegro z właśnie takim sprawnym laserem, o którym mówisz. Może być nawet to PSOne. ;)

Bo problem w tym, że jeśli teraz są wystawiane takie lasery, to tylko z dopiskiem "kupujesz na własną odpowiedzialność - laser może nie działać" - wiesz, jakoś mnie nie rajcuje wywalanie kasy w ciemno, w ogóle nie wiedząc czy jakiś z tych wystawianych laserów w ogóle działa ;)

 

"Dziwna sprawa. Budowa PSX-a jest tak banalna, ze naprawde trzeba sie mocno postarac, zeby cos zepsuc przy skrecaniu lub rozkrecaniu."

 

Skoro jest tak banalna, to pewnie i zdiagnozowanie usterki jest równie banalne... hmm, więc? Cóż może być przyczyną nie działania lasera?

Odnośnik do komentarza

Ja bym się najpierw upewnił, czy nie mieszałeś przy "kominku" przy laserze, który służy jego kalibracji. Jest to taka maciupka śrubka z boku obudowy lasera, której się nie odkręca - przekręcasz ją odrobinę w daną stronę, aby wpływać na kąt lasera. Bardzo często, gdy komuś konsola przestaje czytać płyty, to wystarczy pomajstrować przy tej śrubce i przedłużyć życie konsoli (a konkretnie lasera). Jeśli nieopatrznie przy tym kręciłeś, to pewnie rozregulowałeś laser. Upewnij się, że laser ogólnie działa, tj. że jeździ po swojej szynce, zmienia swoją pozycję (wysuwa się) - jeśli słychać stukanie, tzn. że laser nie potrafi odczytać płyty (nie odczytuje danych, bo jest źle skalibrowany) - więc pokombinuj przy tej śrubce metodą prób i błędów. Zwracam tylko uwagę, że wpływ ma już minimalne przekręcenie tej śrubki, więc wymaga to wytrwałości i precyzji, ale jeśli niczego tam nie uszkodziłeś mechanicznie, to musi w końcu złapać.

Odnośnik do komentarza

@jarko van basten

 

Gdyby to chodziło o źle wpiętą wtyczkę, to uwierz mi - nie marnował bym tutaj waszego czasu ;)

 

@Ural

 

Twój post byłby bardzo przydatny, gdyby nie fakt, że laser w ogóle nie rusza, nie daje znaków życia wtedy, kiedy powinien normalnie działać. Do tego ten dźwięk przy włączaniu konsoli i brak dalszej reakcji po pomarańczowym znaczku SONY...

Tak czy siak - doszedłem do wniosku, że to nie winą lasera jest to dziwne zachowanie konsoli, lub jeśli już, to na pewno nie tylko on powoduje takie zachowanie PSX'a. Dlaczego? Bo konsola z odpiętym laserem zachowuje się identycznie, jak z podpiętym (czyli tak jak na filmiku, który podałem w pierwszym poście).

 

Niżej link do filmiku (taki jak w pierwszym poście, z tym, że teraz konsola jest bez lasera - mimo to zachowuje się tak samo jak z nim):

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZyxcHHbY6Tc

 

Posty typu "musisz podociskać wszystkie wtyczki!!" raczej nie pomogą w rozwiązaniu problemu. ;)

Tzn. z całym szacunkiem dla osób które w ten sposób chcą jakoś pomóc ale oznajmiam, że to nie kwestia źle wciśniętej wtyczki ;p

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Witam! To mój pierwszy post, przepraszam z góry jak zrobię coś źle :whistling:Dostałem od kumpla Playstation SCPH 7205 (Czy jakoś tak) ale nie działa. Zgrałem grę Alcoholem 120, opcja PlayStation, szybkość 8x. Działa na ePSXe, więc mam podjarke że sobie pogram. Niestety nie działa, nie czyta płyt. Nie wczytuje ich, wchodzi do <MAIN MENU> i bawi (hłehłe) się tą płytą, w ogóle jej nie czyta. Laser? Konsola? Kabel, używam od radia, może to on? To pytania na które musze znać odpowiedzi. Pozdrawiam!:D

Odnośnik do komentarza

Wiem, że istnieje możliwość połączenia dwóch konsol i granie na dwóch telewizorach na multiplayerze np w DOOM. Z tyłu szaraka jest wejście na ten kabel > Serial I/O . Pytanie, skąd wziąć ten przewód? Czy nazywa się on jakoś specjalnie, może źle szukam i dlatego nie mogę znaleźć ?

Odnośnik do komentarza

Witam

 

 

Ostatnio dotarłem do rzekomo uszkodzonej konsoli SPCH 1002. Jest to jeden z pierwszych modeli. Posiada on jeszcze wyjście wideo i audio na cinche. Konsola po podłączeniu uruchamiała się bez problemu. Obraz był czysty itp. Wchodziła do Biosu i można było się po nim poruszać za pomocą pada. Tyle na pierwszy rzut oka. Jednak nie czytała ona płyt. Jest to model, który najpierw ogniskuje, a potem rozpędza płytę. Ale napęd nie dawał znaków życia. Nie ogniskował ani nie rozpędzał. W ruch poszedł mały płaski śrubokręt, którym przestawiłem delikatnie potencjometr służący do kalibracji lasera. Konsola ruszyła z pełna parą. Niestety nie miałem do niej żadnych gier, ale dwa dni się nią bawiłem jako odtwarzacz CD, bo na niektórych forach ludzie się podniecają tym sprzętem, że gra lepiej od niektórych odtwarzaczy CD średniej klasy. I tak sobie konsola stała dwa dni bez obudowy, bo mi się jej nie chciało skręcać i chodziła trochę jako odtwarzacz CD. Chciałem to napisać, żebyście wiedzieli co było już przy niej robione.

Przechodząc do obecnego problemu z którym nie mogę sobie dać rady.

 

Skombinowałem i nagrałem sobie grę. NFS-a z 95 roku za pomocą Nero. Po włożeniu płyty gra się uruchamiała, ale konsola się zawieszała na logo PS i tych wszystkich ostrzeżeniach. Ale potem wyczytałem że jednak lepiej jest nagrywać alcoholem, który posiada tryb PlayStation. Późno już było, więc poszedłem spać i płytkę wypaliłem rano. Przychodzę uradowany do konsoli, bo w końcu sobie pogram, a tu zonk. Konsola zimna. Stała tak jak dwie poprzednie noce bez obudowy, wyłączona. Może to zabrzmi infantylnie, ale świeci się dioda POWER, laser ogniskuje i rozkręca włożone płyty, tylko nie ma obrazu. Sprawdzałem na dwóch TV i dwóch kompletach kabli.

 

Proszę o fachową pomoc. Posiadam podstawowe wyposażenie w postaci multimetru i lutownicy oraz mnóstwo części z demontażu urządzeń elektronicznych. O elektronice mam dość spore pojęcie, tylko nigdy jeszcze nie robiłem PS-a i nie mogę też nigdzie znaleźć serwisówki do tego.

Odnośnik do komentarza

Witam.

 

Tak jak w temacie. Mam problem z moim PSX-em, a mianowicie niby wszystko śmiga, da się grać, ale . . . do czasu aż PSX sam od siebie się nie zrestartuje. I tu pytanie do Was.

Co może być przyczyną restartowania się psx-a i czy da się to jakoś naprawić ?

Dodam tylko tyle, że gniazdko od zasilania jest wporzo, psx od wibracji się nie resetuje ( próbowałem ), natomiast resetuje się "różnie", raz po ok. 30 minutach grania, a czasem po 1-2 godzinach.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza

Kiedyś miałem ten sam problem... Rozwiązałem go kupując nowy zasilacz na Allegro za 2 dychy. Rozerzyj się za nim albo za samą konsolą ze sprawnym zasilaczem, bo jak nie masz wiedzy w zakresie elektroniki to sam raczej niewiele zdziałasz, chyba że znajdziesz jakiś poradnik na necie.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Wielkie dzięki :D

 

Tak myślałem że coś z zasilaczem musi być nie tak ;p

PSX-a dam wujkowi, on jest dobry w te klocki.

A jeśli nic nie zdziała to zrobię tak jak mówiłeś.

Lepiej chyba będzie kupić całego psx-a ( czasem można za niewielkie pieniądze kupić konsole z całym osprzętem ).

 

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam. :D

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam,

Niedawno odkurzyłem moje stare PSOne, które wiele lat spędziło w pudełku używane sporadycznie. Otóż, dostałem je gdzieś w okolicach 2001 - 2002 roku. Jakiś rok działała normalnie, po czym ni stąd, ni zowąd coś stało się z wyświetlaniem grafiki, pojawiają się dziwne paski i artefakty (załączone zdjęcia poniżej), chociaż można grać, momentami tekst staje się nieczytelny, a artefakt zasłania planszę, co utrudnia zabawę. Mój model to SCPH-102, wersja PAL. Czy można to naprawić? Jeśli tak, to będę wdzięczny za wszelkie porady, ewentualnie wskazówki gdzie mógłbym się z tym problemem udać. Chciałbym móc znów cieszyć się dobrze działającą konsolką, gdyż darzę ją ogromnym sentymentem i mimo namawiania mnie, żebym ją sprzedał zostawiłem ją dla siebie.

Pozdrawiam serdecznie,

Wawrzino

 

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

P.S. Wybaczcie słabą jakość tych zdjęć, ale nie miałem innego sposobu na wykonanie zrzutu ekranu.

Edytowane przez Wawrzino
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.