Skocz do zawartości

Przeczytałem i polecam!


epl

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam wszystkim trylogię Opowieści rodu Otori:

Pięciotomowy cykl książek Lian Hearn, rozgrywających się w na w pół fantastycznej średniowiecznej Japonii. Tradycyjne japońskie motywy składają się tu na opowieść oryginalną i fascynującą, okrutną i piękną, w której zawiłości politycznych intryg i efektowne opisy walk łączą się z wyrafinowaną prostotą stylu, niespiesznym tempem narracji i niezwykłą atmosferą. Wzorując się na dyskretnych i oszczędnych pociągnięciach pędzla, znanych ze starojapońskich szkiców, autorka kreśli fascynujące tło dla pełnej rozmachu opowieści o miłości i obowiązku, przemocy i współczuciu, kłamstwie i honorze. Lian Hearn udało się przekroczyć granice między gatunkami literackimi, między tradycją a współczesnością, a także między pokoleniami.

Moja ocena: 9/10

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

"Lot Nad kukułczym gniazdem"

 

W sumie trochę siara, że dopiero teraz człowiek się z tym zapoznał, ale o dziwo, na moje szczęście wcześniej nie widziałem filmu, który swego czasu zbierał wszystie laury. I tak z zupełnie czystym i nieświadomym umysłem przeczytałem oryginał książkowy, który mnie urzekł i prawdę mówiąc, na koniec bardziej zdołował, niż '1984'. Może dlatego, że '1984' przekrojowo był powieścią smutną, dołującą i dało się wyczuć przykry koniec. "Lot..." jest w zasadzie historią zabawną, wesołą, z masą humorystycznych sytuacji i dialogów, a mimo to, człowiek na końcu trafia na haust gorzkiego powietrza.

McMurphy to, obok Tylera Durdena, jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci jakie poznałem. Nikolson mając taki materiał nie mógł tego spier'dolić i w wyniku tego mamy bodajże oskarową rolę (nie chce mi się szukać czy rzeczywiście). Prawdę mówiąc z książkowego MakMarfiego dało się wyciągnąć znacznie więcej, ale widocznie scenariusz nie pozwolił, bo pominięto wiele wątków, kilka pozmieniano.

Ogólnie:

Lot... (książka) > Lot... (film) - zbawieni ci, co mogą najpierw przeczytać oryginał.

McMurphy (książka) >>> McMurphy (Nikolson, film) - "Rudzielec" nie do zdarcia.

 

Kto nie czytał, niech koniecznie nadrobi przy okazji.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
Gość Grzehoo

Również przed chwilą przeczytałem tę książkę. Cóż mogę rzec, w całości zgadzam się z Kmiotem, od siebie dodam tylko, że lektura była wciągająca i odpowiednio wyważona (brak przydługich opisów itp.), zakończenie zaskakuje, a całość daje do myślenia. Zdecydowanie warto przeczytać.

 

Filmu nie oglądałem, trzeba nadrobić zaległości.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Ciekawych, wartych polecenia, utworów raczej nie brakuje. Trudno się zdecydować...tym bardziej, że spectrum tematyczne bardzo szerokie.

 

Na wstępie proponuję - coś pozornie lekkiego - "Kongres futurologiczny" - opowiadanie Stanisława Lema.

 

Utwór o wartkiej i wciągającej fabule, bardzo sugestywny i prosty od strony formalnej, i , co naistotniejsze, okraszony sporą ilością bardzo głębokich refleksji natury eschatologicznej, moralnej i filozoficznej. Trywializując, czyta się to za jednym zamachem (podkreślam, że opowiadanie napisane jest kapitalnie - z humorem i ekspresją), dodatkowo są tam pomysły, które przyćmiewają takiego "Matrixa" (warto pamiętać, że to opowiadanie jeszcze z 1971 r.) , a wszystkie te pyszności są tylko pretekstem to rozważenia troszkę poważniejszych problemów.

 

Polecam, szczególnie czytelnikom zmaltretowanym fantastyczną - naukową chałturą, która ostatnio panuje niepodzielnie.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
Gość maciek88

"Amerykańscy Bogowie". jedna z najlepszych rzeczy jakie w zyciu czytalem. wzialem w ciemno nie wiedzac nawet o czym jest i pochlonelo bez reszty, totalne oderwanie od swiata. geniusz wyobrazni. kuresko warte polecenia. pokochasz albo znienawidzisz.

Edytowane przez maciek88
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

"Boże Inwazje czyli życie Philipa K. Dick'a" Lawrenca Sutina - rewelacja! Świetnie napisana książka z mnóstwem szczególowych informacji o Dicku... no i książka posiada coś czego czasem brakuje w biografiach - bezstronność. Sutin nie kładzie nacisku i nie przedstawia tylko jasnej strony życia PKD ale także ukazuje jego ciemną stronę [a jest o czym pisać:)].

 

"Droga Zen" Alana W. Wattsa - przeczytałem już troche książek o buddzyzmie, zen i taoizmie ale ta była pierwszą, która w tak ciekawy i przystępny sposób stara się przekazać człowiekowi zachodu czym jest Zen. [mimo wszystko wymaga otwartości umysłu:)]

 

"Rio Anaconda" Wojciecha Cejrowskiego - najlepsze co ma do zaoferowania książka podróżnicza. "Boso przez Świat" ale tym razem nie w 30min:)

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

The Occupation: War and Resistance in Iraq - p. Cockburn

ciekawe i trzezwe spojrzenie na problem obecnosci wojsk amerykanskich w iraku

fajny, przyjemny styl, nie za osobisty ale tezs w zadnym wypadku nie za suchy, interesujace wnioski

ogolnie polecam

Odnośnik do komentarza
Ciekawych, wartych polecenia, utworów raczej nie brakuje. Trudno się zdecydować...tym bardziej, że spectrum tematyczne bardzo szerokie.

 

Na wstępie proponuję - coś pozornie lekkiego - "Kongres futurologiczny" - opowiadanie Stanisława Lema.

 

Utwór o wartkiej i wciągającej fabule, bardzo sugestywny i prosty od strony formalnej, i , co naistotniejsze, okraszony sporą ilością bardzo głębokich refleksji natury eschatologicznej, moralnej i filozoficznej. Trywializując, czyta się to za jednym zamachem (podkreślam, że opowiadanie napisane jest kapitalnie - z humorem i ekspresją), dodatkowo są tam pomysły, które przyćmiewają takiego "Matrixa" (warto pamiętać, że to opowiadanie jeszcze z 1971 r.) , a wszystkie te pyszności są tylko pretekstem to rozważenia troszkę poważniejszych problemów.

 

Polecam, szczególnie czytelnikom zmaltretowanym fantastyczną - naukową chałturą, która ostatnio panuje niepodzielnie.

 

Całe Dzienniki gwiazdowe są świetne, polecam.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Alchemik - Paulo Coelho

pierwsza moja ksiązka tego autora, czesto slyszalem o nim, oraz czesto slyszalem oinie dobre.

Nie zawiodlem sie - ksiazka bardzo przyjemnie napisana, ciezko sie oderwac.Przedstawia hisotrie mlodego pasterza,

który to chce odnalezc skarb oraz spelnic 'Wlasna Legende'

Pare nazw jest conajniej dziwnych ,ale prawdy zawarte w tej ksiazce, sa ponadczasowe, naprawde warto sie z ta ksiazka zapoznac.

 

polecam!

 

Odnośnik do komentarza

Ivan Olbracht- Zdobywca

Niestety nie mam dzis checi ani czasu rozpisywac sie nad szczegolami. Jest to naprawde wielkie dzielo czecha opisujace kampanie Hernando Corteza przeciw Meksykowi( Wtedy jeszcze zwanym Jukatanem). Ksiazka zaskoczyla mnie dokladnoscia opisanych tam faktow, zaczerpnolem wiec informacji i rzeczywiscie podobno Olbracht wiele konsultowal z archeologami, historykami i tym podobne, wiec 80% rzeczywiscie mozna poddac wiarygodnosci, a wydazenia tam bywaja zaskakujace, fascynujace, godne zapoznania sie z nimi. Wyprawa po najwiekrze zloto w dziejach historii ziemi, walka z czasem i potega wroga, w koncu polityczne machloje. Osobicie moja uluibiona pozycja.

Odnośnik do komentarza
Gość Mr. Blue

Trylogia "Atalaya" (Wojownicy, Gwiazdomorze, Szlachetne Przymierze) Jaga Rydzewska.

 

Bardzo oryginalne Sci - fi, przedstawia nam wizję Wszechświata odmienną od ogólnie przyjętego schematu. W naszej galaktyce, ko - egzystuje kilka cywilizacji, w tym jedna, utworzona z gruzów obecnego systemu Ziemskiego. Imperium Słońca, trzymana w ryzach przez boskie, sztuczne, neurikomy rządzona jest przez "nadludzi". Rolę katalizatora społecznego pełni religia, fanatyczna mieszanina gnozy i dawnego hinduizmu. Za ludzi, uważani są tylko ci, urodzeni sztucznie. Podludzie, koczują na obrzeżach planet, lub są członkami organizacji przestępczych. Jednymi z jej członków są Oria i Dag, wysoko postawieni oficerowie Triady. W ich ręce, przypadkowo, wpada szpieg innej cywilizacji.

 

Tymczasem, ścieżki losów zmieniają swój bieg, kształtują się i rozpadają. Półbóg przebywa wśród nas.

 

Świetna sci - fi o naprawdę porządnej fabule, zawierające dywagacje na temat czasu, fizyki i historii, wciąga nas i pozwala zapominać o świecie.

Bardzo polecam.

Edytowane przez Mr. Blue
Odnośnik do komentarza
Alchemik - Paulo Coelho

pierwsza moja ksiązka tego autora, czesto slyszalem o nim, oraz czesto slyszalem oinie dobre.

Nie zawiodlem sie - ksiazka bardzo przyjemnie napisana, ciezko sie oderwac.Przedstawia hisotrie mlodego pasterza,

który to chce odnalezc skarb oraz spelnic 'Wlasna Legende'

Pare nazw jest conajniej dziwnych ,ale prawdy zawarte w tej ksiazce, sa ponadczasowe, naprawde warto sie z ta ksiazka zapoznac.

 

polecam!

 

 

Jezeli faktycznie odpowiada ci styl Coelho, to z czystym sumieniem polecam "Weronika postanawia umrzec". A i dzieki za przypomnienie Alchemika, bo juz dawno mialem po niego siegnac.

Odnośnik do komentarza
Alchemik - Paulo Coelho

pierwsza moja ksiązka tego autora, czesto slyszalem o nim, oraz czesto slyszalem oinie dobre.

Nie zawiodlem sie - ksiazka bardzo przyjemnie napisana, ciezko sie oderwac.Przedstawia hisotrie mlodego pasterza,

który to chce odnalezc skarb oraz spelnic 'Wlasna Legende'

Pare nazw jest conajniej dziwnych ,ale prawdy zawarte w tej ksiazce, sa ponadczasowe, naprawde warto sie z ta ksiazka zapoznac.

 

polecam!

 

 

Jezeli faktycznie odpowiada ci styl Coelho, to z czystym sumieniem polecam "Weronika postanawia umrzec". A i dzieki za przypomnienie Alchemika, bo juz dawno mialem po niego siegnac.

 

ok, ale póki co męczę ostatnią cześć trylogii Sapkowskiego

gdy skoncze, siegne po 'Weronika...'

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...
  • 1 miesiąc później...

Trylogia The Dark Age (w polskim przekładzie "Wiek złych rządów") - świetna, epicka, naprawdę wciągająca seria podejmująca motyw końca świata poprzez powrót pradawnych bóstw i innych nadprzyrodzonych istot do naszych czasów. Muszę przyznać, ze autorowi niezwykle pomysłowo i jednocześnie sugestywnie udało się oddać zmiany zachodzące w znanym nam współcześnie świecie na rzecz powrotu celtyckiej mitologii, wszelkie opisy są bardzo szczegółowe i niesamowicie pobudzają wyobraźnię czytelnika. Na uwagę zasługują ciekawe i mocno zarysowane profile postaci, nie brakuje też częstych zwrotów fabularnych, a akcja dzięki zróżnicowanemu charakterowi (od czystego fantasy, przez horror, aż po elementy komedii i romansu) powoduje u czytelnika kalejdoskop różnorakich uczuć. Obecnie doszedłem do ostatniej części trylogii i jestem ta serią wręcz oczarowany, a dodam tylko na marginesie że straszny ze mnie nerd (jakby ktoś jeszcze nie wiedział ;) ) i w temacie książek okropny ze mnie nygus, więc powinno to stanowić dodatkową rekomendację. Tak czy inaczej, dla fanów apokaliptycznych wizji z elementami fantasy pozycja obowiązkowa do zapoznania.

Odnośnik do komentarza

^^^ Przedstawienie w reżyserii Wajdy (w teatrze telewizji chyba było ) ze Sthurem jest dobre i skupia się bardziej na rozterkach bohatera między nadczłowieczeństwem a wyrzutami sumienia.

Harlan Elisson Ptak śmierci zbiór dość schizowych opowiadań w tym świetne Nie mam ust ale muszę krzyczeć. Jest dość wulgarnie i brutalnie ale przedstawione historie są nietypowe i wyróżniają sie na tle innych opowiastek sf.

 

Walter Miller- Kantyczka dla Leibowitza - każdy fan Fallouta powinien przeczytać tą książkę. Post nuklearna wizja świata w którym to pewien zakon ratuje resztki dawnej cywilizacji.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.