Skocz do zawartości

Linux Start


Gość Grzehoo

Rekomendowane odpowiedzi

chce zmienic win7 na jakiegos linuxa, zeby sprobowac czegos nowego

 

zalezy mi na tym, zeby sublime-text dzialal no i steam

 

co mozecie polecic?

linux mint albo elementary - są oparte na ubuntu, więc steam zadziała, a na ubuntu jest najwięcej pakietów. Z tym że gry będą znacznie gorzej chodzić niż na windowsie.

Odnośnik do komentarza

zapraszamy do rodziny unix'a i open source software. nie ma sie czego obawiac, czasy gdy gui nie bylo jeszcze tak rozwiniete juz minely i wszystko juz jest uproszczone. 

po tygodniu zobaczysz jaki to windows jest uposledzony, a terminal bedzie twoim najlepszym przyjacielem.

 

ja siedze na ubuntu 15.10 i polecam ta dystrybucje http://www.ubuntu.com/desktop

Odnośnik do komentarza

zapraszamy do rodziny unix'a i open source software. nie ma sie czego obawiac, czasy gdy gui nie bylo jeszcze tak rozwiniete juz minely i wszystko juz jest uproszczone. 

po tygodniu zobaczysz jaki to windows jest uposledzony, a terminal bedzie twoim najlepszym przyjacielem.

 

ja siedze na ubuntu 15.10 i polecam ta dystrybucje http://www.ubuntu.com/desktop

z tym że wszystko jest uproszczone to bym raczej nie przesadzał - wiele opcji które są normalnie do wyklikania w windowsach w ubuntu wymaga kombinowania w terminalu. terminal jest owszem, bardzo spoko, zwłaszcza dla programistów, ale normalny user raczej nie zamierza z niego korzystać.

Odnośnik do komentarza

tak wiem ale patrzac wstecz 5-10 lat to instalowanie pakietow wygladalo na czarna magie niz to co jest teraz. terminal przyszpiesza wiele rzeczy jak juz sie z nim zapoznasz

 

dodac trzeba ze jak nie wie sie co sie robi to mozna popsuc wszystko ^^

Edytowane przez dApo
Odnośnik do komentarza

Na linuxie też działają gesty touchpadowe jak na makach?

 

Ogólnie jeśli porównywać systemy to Linux to bardziej mac czy Windows?

Z tymi gestami to mogą nawet nie działać tak jak na windowsie - zależy od konkretnego modelu laptopa i touchpada. Jeśli laptop nie jest najnowszy, to jest duża szansa że będzie działał w porządku i będzie się dało coś tam ustawić, jakieś gesty są wymienione na stronie https://wiki.ubuntu.com/Multitouch. Jeśli chodzi o gui to raczej windows, ubuntu się trochę wzoruje na maku jeśli chodzi o wygląd, ale zarządzanie oknami, skróty klawiszowe i generalna filozofia to raczej windows. Pod maską to zdecydowanie bliżej do maka (bo to unix tak samo jak os x). Nie ma DOSowego oznaczenia partycji (a:, b:, c:) tylko wszystko siedzi pod /mnt/ i nie wrzucasz plików np. na dysk C tylko do katalogu domowego (np. /home/januszcebula). To są dużo lepsze rozwiązania od windowsa wbrew pozorom i o wiele bardziej bezpieczne. No i jak programujesz to terminal to świetne narzędzie, windowsowy cmd to śmiech na sali. Edytowane przez _Shaman_
Odnośnik do komentarza

OSX najbardziej by mi odpowiadal, ale nie stac mnie na maka w tym momencie niestety ;/

 

a kupowanie na allegro/olx to mega loteria i nie odwazylbym sie wydac ~3k za kompa po czym mialoby sie okazac, ze kupilem sprzet po zalaniu np, a takich historii jest wiele.

 

i kruku odpowiedz wreszcie, ty programujesz na maczku czy windows/linux? bo sie zdenerwuje ;/

 

btw. jednak na razie siedze na tym ubuntu i nie jest tak zle - jest zauwazalne przyspieszenie jesli chodzi o czas ladowania aplikacji i ogolna predkosc dzialania komputera. i w koncu gladzik dziala tak jak powinien - na windzie nie dalo sie z neigo korzystac mimo zainstalowanych sterownikow, a na ubuntu jest to przyjemnosc. jedyna problematyczna czynnoscia jest instalowanie programow xd mowie ofc o instalowaniu przez terminal, bo niby zainstalowalem spotify, na pasku bocznym jest ikonka, ale nie ma zadnej reakcji na wcisniecie.

 

ale nawet jest spoko i super + w = <3. w windowsie wlasnie najbardziej brakuje mi tego rozjazdu okien jak to jest na makach.

Odnośnik do komentarza

Qvstra ja jestem programistą iOS, więc na maczku w Xcode codziennie pracuję. Do tego jakieś projekty na studia czy zadania też najczęściej ogarniać na OSX, chociaż bywają zajęcia tak skrojone pod system Microsoftu, że nie da się. Do Windowsa osobiście nic nie mam, ale OSX z terminalem i narzędziami jak brew (coś jak apt-get) jest wygodniejszy.

Odnośnik do komentarza

Nie sądzę, żeby to miał być problem. Jak robiłem dual boota u siebie to zawsze dwa systemy na jednym dysku. Dokładnie nie wiem, ale dużej różnicy to raczej nie robi czy druga partycja jest na osobnym dysku czy na tym samym.

 

Win 10 robi dziwne rzeczy i bez tego xd

Odnośnik do komentarza
  • 5 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 lata później...
16 godzin temu, Il Brutto napisał:

Martwy bo ostatnimi czasy spopularyzowaly sie Maki nawet w PL wiec nie ma sensu uzywac Linuxow na desktopie, podczas gdy masz sto razy bardziej stabilnego i intuicyjnego Unixa ktory nie dosc ze obsluguje sie latwiej niz windowsy to jeszcze wyglada sto razy lepiej i wszystko na nim dziala.

 

Poza tym, że wymaga sprzętu Apple przez co ogranicza Ci wolność - zgadzam się, jest lepszy od Windowsa.

Odnośnik do komentarza
  • 9 miesięcy temu...

W zeszłym tygodniu przesiadłem się na nową dystrybucję Linuxa - Pop Os!, która bazuje na Ubuntu ale dodaje wiele usprawnień od siebie. Jestem zachwycony, pierwszy raz po instalacji nie musiałem modyfikować niczego poza dodaniem jednego rozszerzenia -  Dash to Dock. Domyślny motyw jest ładny (jest wersja ciemna oraz jasna), zestaw ikon również. Wygląda to i działa wspaniale, na uwagę zasługuje szczególnie Tiling, który jest tutaj domyślnie dostępny i ładnie układa nam otwarte okienka. Innym ułatwieniem jest możliwość zmiany karty graficznej bezpośrednio z panelu, nie trzeba grzebać w ustawieniach.

 

Kilka screenshotów:

uASpPno.png

 

Trochę technikaliów + tiling:

gwhvw02.png

 

Programy instalujemy z Pop Shop, paczek deb, flatpack, snap, terminala, cokolwiek chcecie. Wspaniale działa RetroArch:

WQNBM3X.png

 

oraz Lutris. Steam też hula, ale to standard:

KpqpHRB.png

 

Gdyby ktoś chciał wypróbować linuxa i miał problemy, piszcie śmiało.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...