Skocz do zawartości

Jaki telefon wybrać?


jaszczoor

Rekomendowane odpowiedzi

Liczy się światło obiektywu żeby zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych nie były zaszumione albo ciemne, liczy się dokładność łapania szczegółów by na powiększeniu nie było paćki, liczy się odwzorowanie kolorów by zdjęcia nie były zabarwione na jeden kolor albo zbyt "płaskie" i pewnie jeszcze trochę rzeczy, o których nie mam pojęcia. Xiaomi mają obiektywy po 20MP, a to niekoniecznie oznacza, że będą robić lepsze foty od dwu-trzyletnich flagowców z aparatami około 12MP ;). Ostatnio też dużo robią algorytmy, czy powoli nawet i AI - robienie wielu zdjęć w tym samym momencie z różną ekspozycją i łączenie ich w jedno chociażby. Niektóre Androidy i ogólnie Google Camera mocno foty obrabiają po zrobieniu zdjęci, i foty wtedy często wychodzą lepsze niż by się można spodziewać po danej matrycy, ale bywa i że kolory są zbyt nasycone albo są artefakty w zdjęciach z HDR-em (tzw. HDR halo).

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Nie no rozdzielczość jest też ważna chyba ,że ktoś ogląda zrobione zdjęcia tylko na ekranie telefonu wtedy to spoko. Mi telefon zastępuje aparat czy to w podróży czy to na co odzień. Ja te zdjęcia później oglądam na kompie czy TV, sporo też drukuję w różnych formatach na papierze fotograficznym. Obecnie wszystkie telefony mają już przyzwoite rozdzielczości więc się patrzy na inne parametry. Jednak chętnie bym przygarnął w obecnych flagowcach coś pokroju legendarnych telefonów jak Nokia Lumia 1020 czy Nokia 808 PureView. Te telefony były stonowane w przeciwieństwie do Samsung Galaxy S4 Zoom Camera Phone który wyglądał jak kompakt z doklejonym telefonem. Nie chodzi mi już o rozdzielczość bo obecne 20MP jest zadowalające jak na telefony jednak bardziej bym celował w ciut większą matrycę jakby się dało. 

 

Od kiedy pamiętam interesowały mnie w telefonach dobre aparaty, zaczynałem od Siemensa S55 z doczepianym aparatem, miałem kultową Nokię N90, SE K800i, czy N95. Największy przeskok jakości poczułem w 2010 roku z Nokią N8, ale to była petarda. Do dzisiaj jak oglądam filmy czy zdjęcia z tego telefonu i jestem pod wrażeniem sensora w nim zastosowanego. Sensor w tym telefonie to był prawdziwy kocur jak na swoje czasy :obama: Nawet filmy które nagrywał maksymalnie w 720P wyglądają przyzwoicie dzisiaj. Do tego tam były jakieś myki z zoomem i na przybliżeniach dalej dobrze wyglądały detale. Całą swoją wypłatę wtedy dałem za telefon i absolutnie nie żałowałem ani jednej złotówki. Nawet ten system był przyjemny i dało się pracować na dokumentach. Do tego ekran też był kozak tak samo jak przetworniki dźwięku. 

 

Obecnie już tego przeskoku nie czuję, fakt P20 robi świetne zdjęcia, o wiele lepsze niż moja stara G5, trochę lepsze niż służbowy, zdjęcia nocą są kozackie ale jednak jest to powolna ewolucja i nic więcej. Chętnie bym przygarnął lampę błyskową jak za dawnych czasów plus większy sensor oraz standardowy zoom chociaż 3-4x. Jestem w stanie poświęcić temu trochę grubszy telefon. I tak go noszę w kieszeni więc jak będzie nawet 2,5 razy grubszy w jednym miejscu to tego nie odczuję ;P

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Ukukuki napisał:

Nie no rozdzielczość jest też ważna chyba ,że ktoś ogląda zrobione zdjęcia tylko na ekranie telefonu wtedy to spoko.

 

Jak najbardziej, nie twierdzę, że nie :). Ale nie można tego brać jako swoisty miernik jakości aparatu i z góry zakładać, że 20MP > 12MP > 5MP. Wolę aparat o rozdzielczości 12MP, który robi lepsze zdjęcia niż byle jakie 20MP.

 

Godzinę temu, Ukukuki napisał:

Ja te zdjęcia później oglądam na kompie czy TV, sporo też drukuję w różnych formatach na papierze fotograficznym. Obecnie wszystkie telefony mają już przyzwoite rozdzielczości więc się patrzy na inne parametry.

 

To już masz trochę niestandardowe zastosowania. O ile jeszcze sobie wyobrażam, że ludzie często oglądają swoje foty na większych ekranach, tak drukowanie to już raczej rzadkie zastosowanie. I w przypadku druku rozdzielczość ma spore znaczenie, w przypadku innych zastosowań już nie bardzo. Same telewizory mają matrycę najczęściej 1080p, co na pełnym ekranie wypełni zdjęcie już pięciomegapikselowe.

 

Dodatkowo w przypadku rozdzielczości mamy tzw. malejące przychody, czyli skok z 2MP na 5MP nie daje takiej samej różnicy jak z 12MP na 20MP, pomimo podobnej skali przyrostu. To w sumie tak samo jak z grami, różnica między PS1 a PS2 była dużo bardziej zauważalna dla zwykłego człowieka niż przeskok z PS3 na PS4, lub z 1080p na 4K.

Odnośnik do komentarza

W małych formatach zdjęcia z telefonu wyglądają super, polecam spróbować. Nawet z poczciwej G5 czy S3 wyglądają nieźle. Wiadomo kadrowanie przy zdjęciach z telefonu jest mocno ograniczone ale niewielkie pole manewru zostaje. 

 

No tak 5MP to mniej więcej TV o 1080P tyle ,że zdjęcie w większej rozdzielczości ma więcej szczegółów i zdecydowanie lepiej wygląda na TV do tego dobrze się skaluje. Tutaj nie ma co porównywać ale wiem do czego zmierzasz z tym ,że ja zawsze unikam kiepskich aparatów w telefonach i nie mam doświadczeń z średnimi 20MP. 

Edytowane przez Ukukuki
Odnośnik do komentarza
W dniu 30.09.2018 o 23:46, da$io napisał:

Jakby ktoś szukał opinii to jestem w stanie pomóc w przypadku OnePlus 6. Po przesiadce na Androida poczułem jednak jaki drewniany to system, mimo że iOS nudnawy to jednak spełniał moje oczekiwania w pełni.

O ja właśnie chce kupić one plus 6 ale czekam na premierę one plus 6t. Jestem ciekaw co wprowadzą z nowości, a jak mała różnica to liczę na lekki spadek ceny oneplus 6.  Zadowolony jesteś? Jak telefon się sprawuje na co dzień? Miałem kupić xiaomi remi note 5, potem zastanawiałem się na honor play lub pocophone  ale w każdym coś było nie tak.  Z telefonów w przedziale 2-3 k zł ten oneplus 6 wydaje mi się najbardziej optymalny dla mnie.  Myślałem jeszcze o mate 10 pro.  Chce telefon na przynajmniej 2 lata aby bez zadyszki działał.

 

Od razu zaznacze że iphone nie brałem pod uwagę. Mam telefon który jednocześnie jest moim służbowym i kilka rzeczy wykorzystuje z androidowych programów.  Plus kontakty, kalendarz etc na google połaczone z pc z windowsem też się przydają. Nie chciałoby mi się szukać tych samych lub podobnych aplikacji oraz uczenia się nowego softu z kalendarzem i innymi pierdołami.

Odnośnik do komentarza

W praktyce przesiadka z Androida na iOS jest łatwiejsza niż na odwrót. 

Ale wracając do OnePlus 6 to muszę przyznać że działa szybko. Mam wersję 6/64 ale ta ich nakładka jest naprawdę lekka. Żadnych badziewi i innych zbędnych pierdół. Praktycznie czysty android z kilkoma dodatkami od nich. Wszędzie narzekają na głośnik mono ale to przesada. Gra dobrze i wystarczająco. Bateria na poziomie IP 7+ czyli bardzo dobrze. Muszę pochwalić też ekran za żywe barwy. 

Aparat, jak nie jesteś drugim Guzowatym, wystarczy Ci w zupełności. Mały zgrzyt jest z kablami. Poza tym z pudełka inne USB c mi nie działają a nie wiem czemu. No i nie wygląda jak kolejny klon IP X

Ja Xiaomi od czasu gdy miałem Mi6 nie tykam ale jeden lubi ogórki a drugi ogrodnika córki.

Za tą cenę będziesz zadowolony

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, NemoKOF napisał:

@blantman W OP6T nie będzie Jacka za to będzie czytnik linii pod ekranem. Większych różnic w bebechach nie będzie, ten sam procek i reszta. Mniejszy Notch też będzie.

no to licze na lekki spadek ceny jak wyjdzie nowy model. Mogę spokojnie poczekać do połowy listopada. Chcę model 8gb/128

Odnośnik do komentarza
7 minut temu, NemoKOF napisał:

Aczkolwiek wolałbym 1-2mm więcej i baterię 4000 np.

 

Tak mogę opisać dokładnie Xiaomi Mi A2 :<. Od paru dni biję się z myślami brać czy nie brać, bo zachciało mi się czystego Androida, a to dokładnie taki sam form factor jak mój obecny Redmi 5 Plus, tylko z lepszym aparatem i czystym Androidem właśnie, ale... no z gorszą baterią.

Odnośnik do komentarza

Tak, ma baterię 4000 mAh, ale:

 

- ma Snapdragona 625, który już jest coraz starszy i starszy. To dobry układ, ale kupować w prawie 2019 go w nowym telefonie to trochę szkoda. Byłby to chociaż 636 jak w Redmi 5 Note, bo już na 660 z A2 nie liczę

- ma gorszy aparat

- ma złącze microUSB

 

Z plusów to jeszcze to, że ma gniazdo słuchawkowe. Mi niepotrzebne. Jest tak zbliżony cenowo do A2 na ten moment, że moim zdaniem jest to nieopłacalny wybór, prócz większej baterii nie ma niczego ciekawego.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Jakby ktoś się jeszcze zastanawiał nad Mate 10 Pro to aktualnie jest oficjalna promocja w sklepach na 2199zł. Nic tylko brać! Ja brałem jeszcze za 2599zł ale nadal uważam, że był to bardzo dobry wybór mimo tych upierdliwych minusów. Telefon jest bardzo szybki, bateria to już legenda, aparat przyzwoity. Poza zwykłym jackiem (nie można na raz ładować i oglądać YT na słuchawkach ale nawet 20% baterii wystarczy spokojnie na prawie godzinkę z YT) nie brakuje mi chyba niczego w tym telefonie.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Huh, w ciagu 3 tygodni Xiaomi Redmi note 5 w proline z 889 na 809 pln, pewnie przez wypuszczenie redmi note 6.

Mam zamiar za tydz kupic nowy fon (jak zejdzie moja poczciwa A5), bede mial ok 850 PLN do wydania.

Cos sensowniejszego od Redmi note 5 ? Czy raczej juz nic lepszego sie nie wymysli w tym przedziale cenowym?

Odnośnik do komentarza

Dziewczyna się zastanawia nad wyborem telefonu, nie umiem jej pomóc. Różne tam warianty cenowe, ale największy wybór jest w cenie 1400-1800PLN. Co polecacie w tej cenie? P20 lite? Któryś Xiaomi? iPhone 6S?

Przy tańszych telefonach wybór jest prosty, przy telefonach >2000PLN również, najgorzej w tej średniej półce i nie wiem co mogę jej polecić. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...