Skocz do zawartości

Książki niezbędne


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 99
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Biblia (w wydaniu Gdańskim jest chyba najlepsza, choć Tysiąclatka ma jedną wielką zaletę - fantastyczne przypisy). Do tego jak ktoś się tematem interesuje - fragmenty Talmudu i Koranu. Fascynująca lektura, polecam.

 

Do tego poza oczywistymi oczywistościami ("1984", Sapek, Lem, "Ja, Klaudiusz", Trylogia Sienkiewicza etc.) polecam:

 

Książki i opowiadania Janusza A. Zajdla - moim zdaniem obok Lema najwybitniejszego polskiego pisarza sci-fi ("Cylinder van Troffa" - coś pięknego).

Cykl o Diunie.

"451 stopni Fahrenheita" i "Kroniki Marsjańskie Bradbury'ego (dystopie, IMHO lepsze niż "1984").

"Winnetou", "Pan Tadeusz", "Dziady", "Chłopi" (majstersztyk)... I wiele, wiele innych. O, "Buszujący w zbożu"... Nie sposób wszystkich genialnych dzieł wymienić. :-)

Odnośnik do komentarza

"Polityka" startuje z fajną serią. Najważniejsze książki polskie powojenne po kilkanaście złotych. Nie do końca się zgadzam z listą, ale ogółem są to pozycje, które wypada znać. Obecnie do kupienia "Piękni dwudziestoletni". Cała lista tutaj:

 

http://www.polityka.istore.pl/sklep,3200,,...n,652859,0.html

Odnośnik do komentarza
Biblia (w wydaniu Gdańskim jest chyba najlepsza, choć Tysiąclatka ma jedną wielką zaletę - fantastyczne przypisy). Do tego jak ktoś się tematem interesuje - fragmenty Talmudu i Koranu. Fascynująca lektura, polecam.

 

Do tego poza oczywistymi oczywistościami ("1984", Sapek, Lem, "Ja, Klaudiusz", Trylogia Sienkiewicza etc.) polecam:

 

Książki i opowiadania Janusza A. Zajdla - moim zdaniem obok Lema najwybitniejszego polskiego pisarza sci-fi ("Cylinder van Troffa" - coś pięknego).

Cykl o Diunie.

"451 stopni Fahrenheita" i "Kroniki Marsjańskie Bradbury'ego (dystopie, IMHO lepsze niż "1984").

"Winnetou", "Pan Tadeusz", "Dziady", "Chłopi" (majstersztyk)... I wiele, wiele innych. O, "Buszujący w zbożu"... Nie sposób wszystkich genialnych dzieł wymienić. :-)

Bez obrazy , ale sugerowany przez Ciebie spis nie wymienił prawie żadnego genialnego dzieła. Jakieś kroniki marsjańskie czy 451 stopni fahrenheita , kto o tym słyszał?

Odnośnik do komentarza

No co ty, Bradbury to klasyka. Dla mnie jego książki nie są mniej ważne niż "Rok 1984". "Fahrenheit 451" to zarówno mistrzowska powieść, jak i arcydzielna filmowa adaptacja. To, że to dzieło o wielkim znaczeniu, potwierdza choćby fakt, że Michael Moore nazwał po nim swój słynny dokument. Nawet w Starcrafcie jest aluzja do tej książki.

Odnośnik do komentarza
"Polityka" startuje z fajną serią. Najważniejsze książki polskie powojenne po kilkanaście złotych. Nie do końca się zgadzam z listą, ale ogółem są to pozycje, które wypada znać. Obecnie do kupienia "Piękni dwudziestoletni". Cała lista tutaj:

 

http://www.polityka.istore.pl/sklep,3200,,...n,652859,0.html

 

 

 

Jak dla mnie lista utworów jest przypadkowa. Nie wiem po jaką cholerę wydają po raz kolejny Trans- Atlantyk Gombrowicza i opowiadania Iwaszkiewicza, skoro zrobiła już to Wyborcza. "Pamiętnik z powstania..." był wznawiany w tym roku przez PIW za ok 20 zł. To samo tyczy się Grudzińskiego i "Innego świata", który wydawany był już wielokrotnie. Nie mogli puścić opowiadań ? Cieszy natomiast wybór Myśliwskiego "Kamień na kamieniu", świetna książka swoją drogą oraz "Hanemanna" Chwina (chociaż osobiście uważam, iż jest to książka słaba porównując do "Krótkiej historii pewnego żartu").

Edytowane przez Guts
Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...
  • 1 rok później...

Lista jak lista, trochę randomowa. Jest Philip Roth, jest "Ulisses", czyli nie idziemy do końca w pop, ale później mamy Stiga Larssona, Karen Blixen... I dwie książki Stephena Kinga, przy tylko jednej Kafki, Hemingwaya (i to"Komu bije dzwon"?), Tołstoja itp. Może coś przegapiłem, ale nie widzę co najmniej paru spośród najważniejszych literacko książek wszech czasów: "Siddarthy", "Metamorfozy" Kafki, "Wyspy skarbów" Stevensona, "Szkoły uczuć"... Na takiej liście powinny być co najmniej dwa dzieła Flaubera i dwa-trzy Zoli, a naliczyłem się okrągłe zero.

 

Hejt!

Odnośnik do komentarza

Co od Kinga jest warte przeczytania ? Nie będę ukrywał że zainspirowały mnie ekranizacje jego książek(Lśnienie, Zielona Mila,Mgła,Misery,Łowca snów,Cmętarz dla zwierzaków,Skazani na...,1408),Na razie zaliczyłem tylko Milę(super) i przymierzam się do Łowcy Snów(mimo wielu niepochlebnych opini ten film bardzo mi się spodobał mimo pewnych mankamentów -"eść pan ary").

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Co od Kinga jest warte przeczytania ? Nie będę ukrywał że zainspirowały mnie ekranizacje jego książek(Lśnienie, Zielona Mila,Mgła,Misery,Łowca snów,Cmętarz dla zwierzaków,Skazani na...,1408),Na razie zaliczyłem tylko Milę(super) i przymierzam się do Łowcy Snów(mimo wielu niepochlebnych opini ten film bardzo mi się spodobał mimo pewnych mankamentów -"eść pan ary").

Uwielbiam Kinga, a najlepsze moim zdaniem są:

- TO

- Wielki Marsz (wydany pod pseudonimem Richard Bachman)

- Christine

- Bastion

- Lśnienie

- Cmętarz Zwieżąt (właśnie czytam, ale już zaliczam do najlepszych)

Odnośnik do komentarza
  • 9 miesięcy później...

zmienia podejście do życia, zrywa okowy codziennego myślenia i roztacza przed nami nową ścieżkę życia w skrócie czysta ambrozja dla duszy. Książka Miłosza zaś naświetla pewne rzeczy człowiekowi. Co do Bhagawadgity to chyba jedna z najbardziej wpływowych pism jakie ujrzała ludzkość. Wspomniałbym jeszcze o książkach stricte filozoficznych, ale raczej nie każdego zbajerują tak jak mnie;] Wychodzę z założenia, że trzeba mieć najpierw pewne podstawy by zabrać się za poważniejsze teksty tak by się przedwcześnie nie ''sparzyć''.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 8 miesięcy później...

Odkopuję!

 

"Solaris" Lema był już wymieniany, ale mną też totalnie pozamiatał, absolutny must have.

"Fight Club" Palahniuka, no dosłownie czytając tę książkę miałem wrażenie, że obcuję z czymś genialnym, niesamowita i wartościowa kniga :D

No i moja ulubiona, "Wszystko za życie" Jona Krakauera, oparta na faktach opowieść o Chrisie McCandlessie, który postanowił rzucić w ch.uj cywilizację i żyć tak, jak miał ochotę, czyli podróżując po Ameryce, bez żadnych ograniczeń, zobowiązań, być po prostu wolnym. I ta właśnie atmosfera wolności wylewająca się z kartek tej książki rozkochała mnie w niej, porwała i wywróciła mój światopogląd do góry nogami. Polecam fch.uj!

Odnośnik do komentarza
  • 5 lat później...

Taka tam klasyka absolutna, pewnie większość znasz:

 

James Joyce - wszystko praktycznie, oczywiście z akcentem na "Ulissesa" i "Portret Artysty..."

Faulkner - "Światłość w sierpniu", "Wściekłość i wrzask", "Kiedy umieram", "Absalomie, Absalomie"

Tomasz Mann - "Buddenbrookowie", "Czarodziejska góra"

Nabokow - "Lolita"

Heller - "Paragraf 22"

Vonnegut - "Rzeźnia nr 5", "Kocia kołyska", "Śniadanie mistrzów"

Steinbeck - "Grona gniewu"

Graves - "Ja, Klaudiusz"

 

To takie bezwzględne arcydzieła, które mi przychodzą pierwsze na myśl. Ubogi jest człowiek, który tych książek nie zna. Jeśli wszystkie czytałeś, to rzucę ci inne.

Cos doszlo od tamtego czasu? Moze cos z literatury rosyjskiej?
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.