Jump to content

Sign in to follow this  
Guest

Schematy

Recommended Posts

Guest

Komiks amerykański w swoich założeniach opiera się na schematyczności bohatera. Mamy nadprzyrodzone moce, kostiumy, praktycznie postacie czarno-białe, ba w zamierzchłych czasach nawet po najgorszych walkach herosi stali w idealnie zachowanych outfitach bez choćby zadrapania. Oczywiście zaczęło się to wszystko zmieniać, schematy w gruncie pozostały, ale pojawiło się dużo głębsze studium psychologiczne postaci. Nowym byli dopiero bohaterowie, którzy nie bazowali na nadprzyrodzonych mocach i świecących kostiumach jak Hitman, czy Batman, który mimo kostiumu jest postacią niezwykle intrygującą i głęboką, czy też Sandman, Preacher... Niby jakieś tam moce pozostają, czynnik fikcji, ale bohaterowie nie są już wyciętymi z papieru pajacykami. Mamy wielki rynek zapchany xmenami, hulkami, avengersami i uj wie czym jeszcze i rynek fabularnych perełek, które o dziwo koło siebie egzystują.

Share this post


Link to post


Guest

konstruktywnie saff, konstruktywnie i zwiezle, calkowice sie z toba zgadzam.

Share this post


Link to post
Guest tk

jak nie, jak tak.

 

psyko to co masz w podpisie to z "full metal jacket"?

Share this post


Link to post

Nie, nie i jeszcze raz nie. Schematy prowadzą do przewidywalności. No a jaki sens czytać grube tomy, gdy domyślamy się już samego zakończenia? Wszelkie superheroes comic mnie więc nie interesują.

 

Dla mnie dobrym i ciekawym bohaterem jest Constantine, Sen i tego typu panowie.

 

Watchmen to w pewnym sensie ewenement i przełom bo zobaczcie co ten komiks serwował czytelnikom. W czasach, gdy królowały ambitne komiksy gdzie jak to Psyko ładnie określił "hiroł wychodził z każdej potyczki w nienaruszonym stanie" czytelnicy wyłapali z bejzbola w czache dostając historię o superbohaterach na emeryturze, z czego jeden jest poszukiwany przez policję (złamany stereotyp zawsze prawego, nieskazitelnego bohatera) inny przeżywa rozsterki egzystencjalne itd.

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.