Skocz do zawartości

Wiedźmin


Smok

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące później...

Generalnie porownanie obu ksiazek nie ma sensu. Nie ta skala. Sapkowski to uczniak przy wielkim Tolkienie. Tym bardziej ze w swojej historii nawet nie potrafil pozamykac wszystkich watkow, ktore pootwieral. Cala historia mocno chaotyczna i sporo w niej luk wbrew pozorom. Czyta sie pieknie az do ostatniego tomu, ktorego chyba lepiej jakby w ogole nie bylo...

 

A jak juz chcecie porownywac to musicie znac Tolkiena rowniez w orginale...

Odnośnik do komentarza
Gość Mr. Blue

Zaiste, może opacznie zrozumiałeś ostatni Tom, nie domyślając się, że niektóre wątki zamknięte być nie miały? Pozostawione otwarte, są bazą rozmyślań aż po dziś dzień.

 

Tolkien wielkim pisarzem/poliglotą/twórcą/poetą był i basta. Ale nie będę wyżej cenił LOTRa od Wiedźmina, bo autor pierwszego stworzył od podstaw język i genialnie zaprojektował świat.

Odnośnik do komentarza
Gość Mr. Blue

Oj przestań się puszyć. Szanuje twoje zdanie o ostatnim tomie, ale (sorry, jeśli brzmi to trochę za ostro) jest dla mnie tak samo ważne jak zeszłoroczny śnieg.

Po prostu mam swoje :potter:

 

Ale z chaosem masz rację. Zresztą, dlatego tak właśnie idealnie kompzycja pasuje do treści, która właśnie o chaosie opowiada.

(np. Początkowe przeniesienie akcji w przyszłość było dla mnie złym posunięciem, aż do czasu wyjaśnienia jej potrzeby)

 

 

Przypominam, że wiele wątków sagi Władcy też zostało wyjaśnionych w usupełnieniach A i B.

Odnośnik do komentarza

Ale wszystkie watki otwarte w ksiazce zostaly zamkniete. Cala historia ma rece i nogi. Uzupelnienia Tolkien dal ze wzgledu na nature historyka, by uzupelnic historie zalezna od calej wyprawy.

 

Nie wiem czy skonczyles juz Lux Perpetua. Odczujesz dziwne dejavu z watkami "ktore mialy pozostac otwarte". Choc jest zdecydowanie lepiej niestety niektore zakonczenia dosc surrealistyczne - no ale to kwestia zamyslu autora i bez sensu to krytykowac. Niestety odczucia chaosu rowniez tam doswiadczylem.

 

Sapkowski jest naprawde niezly i bardzo go cenie (chocby przez fakt posiadania wlasciwie calej jego bibliografii). Do wieszcza mu jednak daleko.

 

Licze ze "Zmija" bedzie jeszcze lepsza.

 

Przeczytaj Achaje...

Odnośnik do komentarza
Gość Mr. Blue

Tak, przeczytałem całą trylogię o Husach. Co też tu mogę powiedzieć... Nie lubię oceniać książek, wolę je przeżywać. Po Lex Perpetua strasznie zdołowany byłem.

W Wiedźminie mieliśmy, właściwie, "Happy End" a tutaj prawie depresję załapałem po zakończeniu przygód Raynevana. (Dobrze piszę?)

 

Dla mnie jest wieszczem. Pisze modernistycznie, jednak z wyczuwalną nutką tęsknoty do starej szkoły. ("Coś się kończy, coś się zaczyna" Świetny zbiór opowiadań, które potwierdzają genialną stylistykę pisarza... No, ale przecież już przeczytałeś :potter: )

Edytowane przez Mr. Blue
Odnośnik do komentarza
Gość Mr. Blue

On był, jest i daj boże niech dalej będzie wybitny... Ale już nic nie piszę.

Nie zgodzę się jednak, że w Polsce nie ma konkurencji. Na rynku jest mnóstwo świetnych autorów; szczególnie polecam mało znaną Jagę Rydzewską. (Chociaż jej trylogia Atalaya, jest w dużej mierze Sci - Fi).

 

No... są oczywiście też antytalenty, takie jak Baniewicz, od którego już chyba ja lepsze opowiadania pisałem w Gimnazjum.

Odnośnik do komentarza
W Wiedźminie mieliśmy, właściwie, "Happy End" a tutaj prawie depresję załapałem po zakończeniu przygód Raynevana. (Dobrze piszę?)

Reynevan moim skromnym zdaniem zasłużył sobie na takie, a nie inne zakończenie swoim zachowaniem, głupotą i nie umiejętnością podjęcia właściwej decyzji(czytaj: nie słuchał Szarleja <_< )

Odnośnik do komentarza
Tak, został on zdobyty w krwawej bitwie przez Turków w 1453, kilka lat po zakończeniu przygód Reynevana. Jest to data końca średniowiecza.

Tak, to wiedziałem. Długo to by sobie z Reynevanem po ucieczce tam nie pożyli. W którym roku on tam wypłynął, bo na serio nie pamiętam. Przynajmniej Szarlej przyda się armii bizantyjskiej w walce ze swymi umiejętnościami. Swoją drogą to Elencza też konkretnie załatwiła na końcu bubka śląskiego. Rey. dostał drugą karę na miarę czynów :P

Edytowane przez McDrive
Odnośnik do komentarza
  • 8 miesięcy później...

Kolejny temat, w którym mogę rękami i nogami podpisać się pod tym wszystkim, co napisał Pan Niebieski, mamy chyba bardzo zbliżony gust, jeśli chodzi o gry, filmy i literaturę.

 

"Żmiję" przeczytałem w jeden wieczór i tym samym trochę się zawiodłem. To raczej rozbudowane opowiadanie, a nie powieść (która z definicji powinna być wielowątkowa). Czytało się świetnie, Sapkowski jak zawsze bardzo profesjonalnie przygotował się do pisania, bardzo dobrze oddał realia i tak dalej, ale... chciałoby się czegoś większego. Czegoś pokroju przygód Reynevana, czy Geralta.

 

Wracając do tematu: "Saga o Wiedźminie" jest dla mnie w kategorii 'literatura' tym, czym stara trylogia Star Wars w kategorii 'film'. Wiem, że nie przeczytam już niczego, co bardziej przypadnie mi do gustu i wiem, że regularnie będę do niej wracał. Nawet wyrywkowo - tam przecież co druga strona zawiera jakiś kultowy cytat. ;)

 

I dajcie sobie w końcu spokój z porównywaniem "Wiedźmina" do "Władcy Pierścieni", bo te książki są od siebie tak skrajnie różne, że w zasadzie nie ma czego porównywać.

Odnośnik do komentarza
  • 5 miesięcy później...

Zacząłem czytać dopiero i w jeden wieczór pękło prawie 100 stron, aż musiałem się zmusić do odłożenia książki na półkę. Kapitalnie się czyta ten utwór, co prawda nie zwykłem wcześniej czytać fantasy, ale to podchodzi mi wyśmienicie. Chyba kupię Wiedźmina 2 na PS3 jeżeli będzie choć w połowie tak udany jak dzieło Sapkowskiego.

Mam też Narrenturn i pytanie do Was- czytać całą sagę o Wiedźminie najpierw czy mogę przeplatać Narrenturnem ?

Zapowiedź z tyłu okładki brzmi bardzo smakowicie :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.