Skocz do zawartości

Świat Dysku


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Dal mnie najbardziej nie pasuje cykl z wiedźmami, czemu? Nie mam pojęcia..
Cykl o wiedźmach jest tak jakby 'mocno kobiecy'. Rzeczywiście bywa mało atrakcyjny, ale już wolę wiedźmy, niż wyrwane z du'py "Piramidy" na przykład.

 

 

Cykl o piramidach dla mnie zawsze już będzie jednym z debeściaków ze względu na " Ludzie wierzą w bogów, bo trudno jest wierzyć w innych ludzi".

 

Poza tym całkiem ok klimat tam był.

Ty Draniu też dawał radę :D

 

Jutro zaczynam Piekło Pocztowe :)

 

 

PS. Wiedźmy mi też nie podchodzą ;/

Odnośnik do komentarza
  • 5 tygodni później...
  • 4 tygodnie później...

Przeczytałem jakiś czas temu "Potworny Regiment". Historia banalna, prosto poprowadzona, bez większych rozterek egzystencjalnych, ale w końcu to opowieść o wojsku. Sam nie wiem jak się do tego odnieść, trochę zabrakło mi więcej elementów, postaci i smaczków typowo ze Świata Dysku, z drugiej była to dobra odskocznia od zmęczonego Ankh-Morpork (tak się składa, że akcja wszystkich ostatnio czytanych przeze mnie części miała miejsce w tej "metropolii"). Uroczo potraktowano całą wojskową filozofię, przemycono mnóstwo trafnych uwag, nie tracąc przy tym humoru (dowództwo siedzące w sztabie, nie narażające dupy, a potem zgarniające całą glorię na siebie, czy też sierż. Jackrum i jego "Osobiście przekonałem się, że religia w bitwie jest przydatna miej więcej tak jak czekoladowy hełm" ;d), trochę rozbrajających dialogów (zjadanie nóg kompanów, aby przeżyć, obrzydliwości Nuggana).

Generalnie czuję, że Terry jest w formie zwyżkowej, a jeszcze mam do przeczytania najnowsze Piekło Pocztowe.

 

Obecnie wznawiane są dwa pierwsze tomy "Nauki Świata Dysku", a w połowie lutego wydany zostanie tom trzeci. Natomiast ze standardowej serii podobno w maju wychodzi "Łups!", a w lipcu "Świat finansjery".

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące później...

sf2.jpg

 

Była to propozycja nie do odrzucenia... Kto by nie chciał zarządzać Królewską Mennicą w Ankh-Morpork i sąsiadującym z nią bankiem? To posada na całe życie. Ale były oszust, Moist von Lipwig, odkrywa, że niekoniecznie znaczy to: na długo.

Główny kasjer jest prawie na pewno wampirem. W piwnicy kryję się coś bezimiennego a i sama piwnica jest raczej bezimienna. Okazuję się też, że Królewska Mennica przynosi straty. Trzystuletni mag zaczepia jego dziewczynę, a jemu samemu grozi ujawnienie mrocznej przeszłośći, choć Gildia Skrytobójców może załatwić go wcześniej. Prawdę mówiąc, bardzo wielu ludzi chciałoby widzieć go martwym. Aha... I codziennie musi wyprowadzać prezesa na spacer. Gdzie nie spojrzy, pojawiają się nowi wrogowie.

Czy znajdzie swoje miejsce w tym nowym ŚWIECIE FINANSJERY?

 

20 sierpnia.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Od jakichs 2 lat mialem przerwe z Pratchettem, ale postanowiłem wrócić do świata dysku. Przeczytałem ostatnio trzy wiedzmy i piekło pocztowe. To pierwsze srednio mi spasowało, ale to pewnie przez to że cykl o wiedźmach jakos niezbyt mi sie podoba. Natomiast Piekło pocztowe... no kurde normalnie geniusz, jak dla mnie zdecydowanie jedna z lepszych. Przedstawiona historia genialna, świetny główny bohater no i humor, że palce lizać. Ogólnie cud malina.

Fajnie, ze wychodzi teraz kolejna ksiazka o Moiscie, oby dała rade.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...

Od jakichs 2 lat mialem przerwe z Pratchettem, ale postanowiłem wrócić do świata dysku. Przeczytałem ostatnio trzy wiedzmy i piekło pocztowe. To pierwsze srednio mi spasowało, ale to pewnie przez to że cykl o wiedźmach jakos niezbyt mi sie podoba. Natomiast Piekło pocztowe... no kurde normalnie geniusz, jak dla mnie zdecydowanie jedna z lepszych. Przedstawiona historia genialna, świetny główny bohater no i humor, że palce lizać. Ogólnie cud malina.

Fajnie, ze wychodzi teraz kolejna ksiazka o Moiscie, oby dała rade.

 

Wpis.Pieklo pozamiatalo na maxa.Dzis ma przyjsc Swiat Finansjery wiec juz zacieram rece :)

Odnośnik do komentarza

O ile Piekło Pocztowe podeszło mi średnio, tak już Świat Finansjery przekonał mnie do Moista. Będące w przygotowaniu "Raising Taxes" może przechylić szalę zarówno w jadną, jak i drugą stronę. Ciekawy jestem, ale troche będzie trzeba poczekać. Póki co brytyjska premiera "Unseen Academicals" za nami.

 

Tymczasem za discworld.pl:

 

Mamy dla Was dobrą wiadomość:

Jeszcze w tym roku do księgarń trafi kolejna pozycja autorstwa Terry'ego Pratchetta.

Będzie to "Humor i Mądrość Świata Dysku" (ang. "The Wit and Wisdom of Discworld") - zbiór najlepszych cytatów i gierek słownych zebranych z całego cyklu Świata Dysku - od Koloru Magii po Świat Finansjery.

Książka, ukażę się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka już 12 listopada - w cenie 35 złotych.

 

"Małżeństwo zawsze jest związkiem dwojga ludzi, gotowych przysiąc, że tylko to drugie chrapie" ( z "Piątego Elefanta")

"Wewnątrz każdego starego człowieka tkwi młody człowiek i dziwi się, co się stało." (z "Ruchomych Obrazków")

Świat Dysku zamieszkuję ogromna i zróżnicowana populacja - od wiedźm po wampiry, od przerażających do przygłupich... To świat, w którym magiczne księgi mogą pożerać niewinnych czytelników, Śmierć ucieka niekiedy na wieś na krótkie wakacje.

"Humor i Mądrość Świata Dysku" to zbiór najbardziej dow(pipi)nych, błyskotliwych i mądrych cytatów z tego niezwykłego uniwersum, pochodzących z kolejnych kanonicznych tekstów.

Z pewnością przeniosą one czytelnika z powrotem do ulubionych lub zapomnianych scen ze Świata Dysku. To idealna książka dla zagorzałych fanów Pratchetta, a także dla każdego, kto odwiedza Dysk po raz pierwszy.

Odnośnik do komentarza

Superancko :D W końcu wszystkie cytaty w jednym miejscu i nie trzeba będzie wertować książek na zasadzie "cholera, no to było gdzieś tutaj" :)

 

BTW, kończę "Naukę Świata Dysku II" i muszę przyznać, że zarówno 1 jak i 2 dają radę :) Jeśli ktoś ma ochotę przyswoić sobie troszku wiedzy z zakresu szeroko pojętej nauki [powstanie świata, ewolucja,prawa fizyki i chemii i w ogóle wszystko ;) ], to polecam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Zacząłem od humoru i mądrości, teraz mam ochotę na 'pełną wersję'. Nie mam ochoty lecieć od początku, bo pod koniec, Praczi stał się dla mnie dość przewidywalny, jednakże 2-3 tomiki mogę przeczytać. Na pewno biorę Morta, które jeszcze się wyróżniają sponad ogółu? (poza śmiercią uwielbiam jeszcze babcię Wheaterwax i Rincewinda ;) )

Edytowane przez KopEr
Odnośnik do komentarza

Jeśli masz zamiar przeczytać zaledwie 2-3 tomiki, to najlogiczniej by było któreś z początkowych. Rincewind to Kolor magii i Blask fantastyczny (obie tworzą całość), Babcia to Równoumagicznienie. Oczywiście są lepsze tomy z tymi bohaterami, ale bez sensu tak wskakiwać w środek serii, a w ten sposób bezstresowo wchodzisz w cykl i jednocześnie masz drzwi otwarte na kontunuowanie w razie, gdy kiedyś najdzie Cię chęć. Możesz też szarpnąć się na Straż! Straż! - początek serii o straży, a jednocześnie jeden z najlepszych tomów Świata Dysku.

Od siebie polecam też świetne Pomniejsze bóstwa. Dodatkowo, są one niezobowiązujące, bo nie należą do żadnego cyklu.

Odnośnik do komentarza

Co prawda czytałem dość chaotycznie i nie po kolei ale naj mniej podobała mi się saga straży i wiedźmy! może z wyjątkiem "muzyki duszy" chociaż nie wiem czy to wiedźmy czy saga śmierci? nie znam się na tym :) za to wiem że sama śmieć i Rincewind wymiatają :)

 

Przed przeczytaniem dwóch pierwszych książek o świecie dysku, obejrzałem film "kolor magii" i wyobraźcie sobie jakie było moje zaskoczenie gdy podczas lektury książkowej wersji okazało się że książka skończyła się w połowie filmu!!! (no może w 65%). była akurat 3 nad ranem a ja siedziałem w pracy! i miałem tam siedzieć jeszcze przez bite 5 godzin!! zerwałem się z miejsca i poleciałem do tesko 24 (15min biegiem) gdzie na szczęście zupełnym przypadkiem na stosie z przecenionymi książkami leżał sobie lekko obdarty "blask fantastyczny" i "muzyka duszy" ta druga w wersji anglojęzycznej!? i tak oto zaczęła się moja przygoda z Światem dysku :D co prawda po przeczytaniu tych 3 książek odłożyłem je na półkę na blisko 2,5 roku ale jako że zbliża się sezon na przeceny i wyprzedaże książek mam nadzieję uzupełnić kolekcje... Mało jest książek po które leciałbym w środku nocy :D

Odnośnik do komentarza

Jeśli masz zamiar przeczytać zaledwie 2-3 tomiki, to najlogiczniej by było któreś z początkowych. Rincewind to Kolor magii i Blask fantastyczny (obie tworzą całość), Babcia to Równoumagicznienie. Oczywiście są lepsze tomy z tymi bohaterami, ale bez sensu tak wskakiwać w środek serii, a w ten sposób bezstresowo wchodzisz w cykl i jednocześnie masz drzwi otwarte na kontunuowanie w razie, gdy kiedyś najdzie Cię chęć. Możesz też szarpnąć się na Straż! Straż! - początek serii o straży, a jednocześnie jeden z najlepszych tomów Świata Dysku.

Od siebie polecam też świetne Pomniejsze bóstwa. Dodatkowo, są one niezobowiązujące, bo nie należą do żadnego cyklu.

Imho najlepsze ze Straży są Bogowie, honor, Ankh-Morpork i Straż Nocna ale tracą one trochę uroku jeżeli nie znasz poprzednich części cyklu (szczególnie ta druga)

Jeżeli chce 2-3 tomiki to polecam w miarę nowy cykl o Moiście von Lipwigu (Piekło Pocztowe i Świat Finansjery). Piekło Pocztowe to moim zdaniem jedna z najlepszych książek ze Świata Dysku.

Kmiot ma rację... jeśli nie masz zamiaru czytać za dużo to najlepiej brać początkowe części cyklu za który chcesz się wziąć. Można czytać też te dalsze, ale najlepiej czyta się od początku (ze swojej strony polecam straż/Moist/Śmierć ;))

Poszczególne cykle i ich części są ładnie rozpisane na wikipedii - http://pl.wikipedia....ki/Świat_Dysku

Edytowane przez Rik
Odnośnik do komentarza

Imho najlepsze ze Straży są Bogowie, honor, Ankh-Morpork i Straż Nocna ale tracą one trochę uroku jeżeli nie znasz poprzednich części cyklu (szczególnie ta druga)

Straż Nocna jest kapitalna, brutalna i krwawa (jak na Praczeta). Dla mnie najlepszy tom cyklu o straży, no ale właśnie, zupełnie nie kalkuluje się czytać ją oddzielnie, dlatego świadomie o niej nie wspominałem.

Natomiast zupełnie wypadło mi z głowy, że przecież Piekło Pocztowe wprowadziło nowy cykl. Możesz to śmiało wziąć pod uwagę KoPrZe, choć nawiązań do straży tam nie unikniesz. Podobna sytuacja jest w przypadku Potwornego Regimentu - niby opowieść pozacyklowa, ale gościnnie się pojawia kilka "znanych" postaci. Mimo wszystko polecam ten tom.

Kur'wa, aleśmy namieszali chłopakowi w głowie w sumie xd

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.