Skocz do zawartości

Ankieta nt. wpływu ocen na kupno gier


Na ile ocena wpływa na kupno gry.  

116 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaka minimalna ocena/?rednia ocen zaczyna by? jednym z decyduj?cych argumentów o zakupie gry

    • Oceny od 1-4
      3
    • Oceny od 5-6
      10
    • Ocena 7
      41
    • Ocena 8
      42
    • Ocena 9
      16
    • Ocena 9+
      4
    • Ocena od 10- do 10
      0
  2. 2. Poni?ej jakiej oceny/?redniej ocen raczej nie kupisz gry, lub ocena ta odwlecze na d?u?ej zakup gry?

    • Poni?ej 10
      0
    • Poni?ej 9+
      0
    • Poni?ej 9
      1
    • Poni?ej 8
      29
    • Poni?ej 7
      52
    • Poni?ej 6
      18
    • Poni?ej 5 lub poni?ej mniejszej oceny
      16


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy czytelnicy, nie da się ukryć że oceny wpływają na nasze wybory, w mniejszym lub większym stopniu. Wielu może mówić, że "najbardziej liczy się recenzja", ale de facto ocena powinna być podsumowaniem takowej. Mimo wszystko 10 to nie 9+ , ponieważ autor doskonale zdaje sobie sprawę na co gra zasługuje w obliczu innych ocen i innych gier. Dlatego wielu zwraca też uwagę nie tylko na recenzję, ale na to na jaką ocenę zdecydował się recenzent. Stąd ta ankieta dla was :)

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 18
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Głosowałem na 8 i poniżej 8 (mowa o średnich ocen na gamerankings). Gównien nie kupuję a takie właśnie są gry z przedziału ocen 1-7. Nawet niektóre "ósemki" są grami kiepskimi, które ósemkę zawdzięczają jedynie przedpremierowej etykiecie "mega hitu" który nie spełnił nadziei (AC, POP).

Edytowane przez Gooralesko
Odnośnik do komentarza

Powinna być opcja "Nie zwracam uwagi na ocenę a cechy gry/przedstawione argumenty w recenzji". Nie kupuję gry tylko dlatego, że jedna osoba wystawiła jej 9, tak samo jak nie będę skreślał konkretnej pozycji tylko dlatego, że dostała 5. Różne czynniki wpływają na wystawioną ocenę. Gra pod większością względów przypominająca produkcję poprzedniej generacji wcale nie musi być nudna. Tak samo kolejny mało innowacyjny FPS (czyt. dobrze rozreklamowany/przehype'owany) z oceną 9+ wcale nie musi być taki porywający i warty wydania 150zł. Już wolę kupić (j)RPG, który przez parę bugów dostał 7, niż strzelankę/grę akcji, która dzięki grafice i "miodności" dostała 9 ;).

 

Ostateczna nota to tylko formalność. Ludzie gusta mają i zwracać uwagę powinni na fakty, nie cyferkę (szczególnie przy recenzjach Kaliego ;>).

Odnośnik do komentarza
Powinna być opcja "Nie zwracam uwagi na ocenę a cechy gry/przedstawione argumenty w recenzji".

 

Z jednej strony rzetelność by wymagała, z drugiej - ludzie wolą mówić "że nie kierują się oceną", bo tak jest lepiej widziane, a z jeszcze innej strony - wg. mnie ocena jednak w mniejszy lub większy stopniu wpływa, nawet jeśli mniej niż sama recenzja. Ot chyba już taka natura ludzka, ale nie dam ręki uciąć, a to nie są profesjonalne badania, by spełniać wysokie normy - bez przesady :) Ot, pytam o wybór.

Odnośnik do komentarza

Ostatnie czasy dużo gier ocenianych jest od 8 wzwyż, choć dla odmiany pewne serwisy lubią pojechać w drugą stronę. Dla mnie gra już od 6/10 jest warta zainteresowania, jeżeli oferuje pewne atrakcje, warunkiem musi być odpowiednia niska cena. Dużo gier 10/10 jest przereklamowana, tak jak GTA IV, którego żałuję, że kupiłem zaraz po premierze kierując się ocenami, Vice City to to nie jest.

Odnośnik do komentarza

Problem w tym, że w dzisiejszych czasach coraz powszechniejsze robi się wystawianie wysokich ocen konkretnej grze za $$$, bądź też dzięki hype'owi jaki wokół danej produkcji powstał. Osobiście nierzadko krzywię się widząc niektóre noty, szczególnie, że gry akcji coraz częściej otrzymują wyższe oceny niż dajmy na to RPG. Co z tego, że Atlus się wysilił przy tworzeniu Persona 3, kreując oryginalny gameplay, świetną fabułę i bohaterów itp. skoro gra przez parę nietrafionych rozwiązań otrzymywała oceny typu 8 (nie mówię teraz o PE), podczas gdy kolejny tasiemcowaty GTA tradycyjnie siedzi na 9 bądź nawet 10. Przykładów mógłbym podać więcej (Odin Sphere anyone?), ale nie w tym rzecz. Nie wiem co mówić wypada a co nie, ale osobiście rzadko kiedy kupuję grę w ciemno bazując tylko na ocenie i hype'ie wokół niej stworzonym. Jeśli jest możliwość to staram się wcześniej tytuł sprawdzić, bądź też przeczytać co takiego jest zachwalane a co krytykowane - po tym podejmuję decyzję. A czy gra dostała 7+ czy 8- to prawdę mówiąc nie ma większego znaczenia i, jak już wspomniałem, dla mnie jest formalnością.

Edytowane przez Suavek
Odnośnik do komentarza
Gość coopa

Kiedyś kierowałem się ocenami w PE - to fakt. Wtedy nie grałem przeważnie w gry poniżej ósemki. Teraz jednak jest inaczej, zbyt dużo razy dałem się "nabrać". Seria GTA to chyba najlepszy przykład: w mojej opinii najlepsze GTA (VC) dostało 9+, kiedy to SA - pełną dychę, o VCS nie wspominając... Czasem jest tak, że po zakupie danej gry po prostu łapię się za głowę. Kiedyś PE służyło mi jako wyrocznia (chyba gdzieś tak do 50 czy 60 numeru), teraz zaś muszę sprawdzić przed zakupem jakieś 10 portali internetowych, ostatecznie nieraz się i na tym sposobie się przejeżdżając... No ale jakby nie było, ocena to pierwsza rzecz, na jaką zwraca się uwagę przy recenzji, toteż zaznaczyłem w pierwszej ankiecie 5-6, a w drugiej 7 (bo i nie raz zawiodłem się w drugą stronę - gra mi się mocno podobała, a dostawała niskie oceny [DRIV3R...]).

Odnośnik do komentarza
Gość Orson

Nie gram w gry ponizej oceny 8- po prostu szkoda mi czasu na przeciętniaki ( jest w końcu tyle hiciorów). Jedyny wyjątek to Max Payne- dostała 7+ (o ile mnie pamięć nie myli) a zagrywałem się namiętnie :D

Odnośnik do komentarza

Oceny faktycznie nie zawsze mają wpływ na to, czy kupię daną grę, czy nie. Jeżeli ma wyjść kolejny tekken, to nie liczcie, że mimo średniej na poziomie 9 pobiegnę do sklepu, chyba, że po napój mandarynkowy. To oczywiste, że nie każdemu leży GTA czy Halo. Nie wydaje mi się jednak, by można było przeginać i mówić, że "często mi się zdaża kupić grę która średnią ma na poziomie 3 i jestem nią zachwycony, rozwaliła mnie na łopatki, zawaliłem przez nią niejeden egzamin a przecież w Polskie Granie dostało 2!". Jest pewnien zakres ocen (powiedzmy 1-4/5), gdzie tylko masochiści celują w daną pozycję i będą bronić jej "wysokiego" poziomu. Powyżej tego pułapu, to już sprawa gustu. Recenzent nie jest ani Ojcem, ani Synem, czy też Duchem Świętym, a co za tym idzie, nie występuje w liczbie mnogiej i jego opinia nie jest specjalnie miarodajna. To, że często, jak zauważa Suavek, przy wystawianiu oceny człowiek często kieruje się hypem i ciężko mu wystawić w miarę rozsądną ocenę, to już druga sprawa. Jak wszyscy wiedzą każdy zgred ma swojego konika (Koso MGS, Butcher Halo, Kali wszystko co dostanie do recenzji) i trudno, ilu ludzi tyle poglądów.

Odnośnik do komentarza

W pierwszej zaznaczyłam 7, w drugiej poniżej 7... chociaż nie ma to wpływu na mój wybór i kupno, przecież każdy ma inny gust, jeden się ślini przy strategii, drugi podnieca na symulatorach czy pozycjach z RPG, dlatego oceny (dobrze jest znac zdanie innych) traktuję z lekkim przymrużeniem oka ;)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

ja jak najbardziej sugeruje się oceną,bo to jest właśnie wyznacznik recenzji,ogólnie całej gry. nie da się pisac o grze w samych superlatywach i wystawic jej niską,czy nawet średnią ocenę,tak samo w drugą stronę.pozatym są redaktorzy którzy zajmują się konkretny gatunkiem i dobrze wiem,że ocena nie jest przypadkowa i mówi wszystko o danym tytule. jestem czytelnikiem również n+ i akurat właśnie rzadko kiedy oceny różnią się bardzo,a w przypadku gier bardzo dobrych chyba nigdy. jeszcze się nie zawiodłem jeśli chodzi o ocenę gier które mnie interesują,tak w PSX extreme jak i n+,zawsze gra spełniła moje oczekiwania , więc ocena jest dla mnie najważniejsza. :)

Odnośnik do komentarza

Głownym czynnikiem dla mnie oprócz samej oceny są wideo recenzje których jest obecnie cala masa na youtube. Zazwyczaj dobrze przedstawiają gameplay i pokazują czy byłbym zainteresowany danym tytułem etc. Ale jak już ludzie pisali wyżej zdarzają się wyjątki i gry z oceną 6 sprawiły mi więcej funu niż te z 8+

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Ja osobiście od jakiegoś czasu nie uwzględniam ocen przy decyzji o zakupie danej gry. Wolę poczytać opinie graczy, przeglądać screeny, filmy z gameplay'u i czasem przeczytać parę recenzji i zawartych w nich argumentów niż podniecać się ocenami, które i tak ostatnio są zawyżone lub zaniżone, a ogólnie nie oddające rzeczywistej wartości danego tytułu...

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość ChOomik

Fakt, zwracam uwagę na oceny, jednak wolę obejrzeć jakiś gameplay czy po prostu zobaczyć grę na żywo.

W każdym razie zagłosowałem na to, że zazwyczaj wybieram gry z notą nie niższą od siódemki.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...