Jump to content

Lustrzanki

Owiec

Recommended Posts

Mam 5D i 5D mark iii oraz super tani i stary nikon D70. 

Na początek nie ma zupełnie sensu wydawać kasy na drogi aparat. Lepiej dokupić jakiś jasny obiektyw IMHO. Dokupiłem 17-50 2.8 z VR Tamrona do tego staruszka D70 i zdjęcia wychodzą zaskakująco dobrze. Często go zabieram na jakieś wycieczki jak się boję o droższy i niemal 2x cięższy sprzęt Canona.

Do dziś mnie zaskakuje, że tańszy obiektyw tamrona ma VR, a drogi Canona nie ma. Ja robię głównie z ręki i mi to bardzo pasuje. 

Do nauki to tanio można teraz dostać A6000 ze wględu na dyskontynuację i kupić do tego rewelacyjną Sigme 30mm. F1.4 za 1500zł/. Razem z body wyjdzie jakieś 3200zł. Moim zdaniem to lepszy zestaw niż A6400 z 18-135 za 5000zł. Podobno A6400 radzi sobie lepiej z wyższymi ISO niż A6000, ale zrobienie jakiegolwiek ostrego zdjęcia kitowymi szkłami z 3.5 w pomieszczeniu (a pewnie do tego głównie żona będzie używać aparatu - cykać zdjęcia dziecom w domu) jest trudne i średnio zadowalające i może ją zdemotywować do dalszej nauki. W tej cenie można mieć nieco starszą A6000 z Sigmą 1.4, która zrobi w domu piękne ostre, jasne zdjęcie z przyjemnym bokeh. 

Ja do A6000 właśnie miałem wpierw kupić 18-135 jako idealny allorounder (zamiast 16-50) ale wolę w pierwszej kolejności kupić stałkę, bo zaczyna mi po prostu brakować głównie światła, a nie zasięgu obiektywu.

• 8 months later...

Wiem, że te pytania padały tutaj często i gęsto ale... 

Jaka lustrzanka dla amatora za tak 2-3k? Wiem, że polecacie tutaj również bezlusterkowce ale jednak wolę potrzymać konkret w łapie. Jakie obiektywy? W przeciwieństwie do Mausa wolę pstrykać przyrodę niż ludzi więc na plener. Na co zwracać uwagę przy zakupach?

No i przede wszystkim polećcie dobrą książkę o fotografii.

Już od kilku lat przymierzam się do zakupu ale zawsze odkładało się na później. Może uda się w tym roku.

Skoro już koniecznie musi być lustrzanka i dopiero zaczynasz przygodę z fotografią to bierz jakiś najprostszy model którejś wiodącej firmy (Canon/Nikon) a resztę przeznacz na szkło bo to będzie zawsze najdroższy zakup. Fotografia przyrodnicza to szeroki temat. Do czego sprzęt ma służyć? Ptaki? Makro? Krajobrazy? Jak krajobrazy to lepiej brać pełną klatkę ale na to budżet za mały. Ja robię przyrodnicze portrety i makro ale z luster przerzuciłem się na bezlusterkowca i nie żałuję.

Książka jedna z lepszych to:

https://www.galaktyka.com.pl/fotografia-i-filmowanie/ekspozycja-bez-tajemnic-jak-robic-swietne-zdjecia-kazdym-aparatem

Nikon albo Canon- Nikon ma D3500. Najlepiej z obiektywem kit 18-105/140. Jest mocno uniwersalne, jak odkryjesz arkany obsługi, o co chodzi i jaki zakres szkła potrzebny, to wtedy kupisz odpowiednie. Na teraz to olej. 

W Canonie masz EOS 200/250D, ale to są małe aparaty jak kojarzę. 800/850 to już wyższy budżet. A co do wyboru.... W ręce musisz mieć i zobaczyć co lepiej leży.

Przejść się do jakiegoś dużego sklepu foto i tam pomacać.

Przyroda- nie masz swojego tematu za którym będziesz chodzić. Ale mniej więcej co byś chciał mieć na zdjęciach.

Edited by iluck85
  • Upvote 1

Ja bym ci jednak polecił bezlusterkowca... W tym budżecie to Sony A6000, a do tego obiektyw 18-135, bardzo uniwersalny z przyzwoitą optyką. Jeśli w ogóle uda się jeszcze A6000 dostać bo został wycofany. Ewentualnie coś z nowszych modeli ale tu 3k to samo body A6300.

Tu masz porównanie D3500 do A6000. Dla mnie przepaść w porównaniu fps czy ilości punktów AF. Odchylany ekran też jest bardzo przydatny.
https://cameradecision.com/compare/Nikon-D3500-vs-Sony-Alpha-a6000

Ewentualnie poszukaj na promocji jakiś zestaw Fujifilm X-T30 z obiektywem. Do 4k można coś znaleźć. Bardzo dobry aparat.

• Upvote 1

Jak chce poczuć sprzęt w ręce, to klasyczna lustrzanka. Ja to rozumiem, bo mam to samo. Fuji fajne, da świetne jpg prosto z puszki. Ale przy dużych palcach czy nawet dłoni, średnio wygodne. Dołożyć szkiełka, grip i robi się nie tak dużo mniej jak się wydawało. Przerobiłem to. Tak czy inaczej dokupię ponownie Fuji, do streetphoto czy tak do łażenia bez celu jest idealne. Do tego aparat na wakacje.

• Upvote 1

poczuć coś w łapie a potem aparat się kurzy bo nie chce się tego nikomu nigdzie brać, dokup sobie batterygrip i będziesz miał za co łapać 

przeskok w technologi miedzy lustrzanka a bez-lusterkowym dzisiaj jest taki ze dla amatora to lepiej brać bez-lusterkowca bez pytania, i tu nie chodzi o jakosc zdjecia ale pomoc w której jej osiągniecie

polecam coś w stylu Sony A6000-6300 albo Canon M50 na początek, największy potem masz wybór szkieł, czy to tanie chińskie (ale dobre) manuale, stare szkiełka przez adapter, albo większość ze stajni Sony/Canon zawsze zamontujesz 

• Upvote 2
  • Like 1

I przede wszystkim... Lightroom wink.gif Nie często się zdarza, że zdjęcia wyglądają ładnie bez żadnej obróbki. Trafić na idealne światło, barwę, intensywność to jak wygrać w lotka.

Wróciłem z wakacji kilka dni temu i wczoraj usiadłem na chwilę do Lightrooma na telefonie i zdjęcia, które normalnie wyrzuciłbym do kosza, wylądowały na moim insta po odpowiedniej obróbce.

Obróbka i Lightroom zabiera mi najwięcej czasu w całym tym "hobby". O ile zdjęcie można zrobić zawsze, bo A6000 to malutki aparat, który noszę na pasku na ramieniu, tak usiąść, zrzucić i obrobić zdjęcia to już dłuższa zabawa. Szczególne, że robię to na 14-letnim lapku z i5 2-giej generacji...20b1e11af7bf9e9989c94814201be32d.jpg80360eae79a4f3a0c2c5f34383c183af.jpg55af2803336b9757b3b3b013ed47032d.jpg

• Upvote 2
  • Like 1

No wziąłem sobie do serca wasze porady, poczytałem trochę, pooglądałem... i w sumie macie rację. Cenię sobie klasykę więc stąd kierunek na lustro ale... granica technologiczna między lustrzankami, a bez, jak sami piszecie, zaciera się. I w sumie na lustrzankę przyjdzie jeszcze czas.

Teraz właśnie próbuję ogarnąć kwestię doboru szkła i z czym to się je.

Poluj na Fuji- X-T30, S10. Szukaj z kitowym szkłem- 18-55 2,8. Fajne i jasne szkło. Nie kupuje taniego zestawy z 18-45. Musi być 18-55mm!!!!!

Tylko budżet nadszarpniesz, bo to dużo więcej niż zakładałeś. Nikon Entry Level kupisz znacznie taniej.