Skocz do zawartości

-==Pochwalcie się :)==-


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem Wada Ukryta jest najprzystępniejsza, z 49 Idzie pod młotek jest taka sprawa, że to niejako pomost między Pynchonem dojrzałym, a Pynchonem dopiero co wchodzącym na literackie salony - co sugeruje wydany dużo później zbiór jego wczesnych opowiadań (Slow Learner). Pomysł książki jest wypieszczony, ale nie ma rozmachu późniejszych dzieł i wcześniejszego debiutu (V.) - to ledwie zabawa z chaosem i entropią, ale za to mająca kilka fantastycznych pasaży i frazę już nie do podrobienia.

Za to panie, jak zainteresowania humanistyczne i po maturze, to zabieraj się za Dzikich Detektywów  -  pierwsze 140 stron to bunt i smyranie po młodym ego, a tytułowe rozdziały to strzał w pysk ( zalecana powtórka lektury po 10-15 latach) - czasy niby nie te, problemy niby trochę inne - ale Bolano ze swoim ultra kompulsywnym i neurotycznym stylem pisania dosłownie na wydechu, jest bezceremonialnie szczery.

Z Fosterem-Wallecem podobna sprawa - bezczelna samoanaliza, detal, hiper-erudycja (czasem do porzygu), manipulacja czytelnikiem  - zwiedzanie świata DFW bywa niemiłe i kłujące na wielu płaszczyznach, ale po stokroć warto.  New sincerity bez niego nie istnieje.

P.S
Wybór książek 5/5

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Z Bolano sprawa wygląda tak: generalnie najlepiej rzucić się na głęboką wodę i przeczytać Dzikich Detektywów - to nie jest na pewno łatwa lektura na początek - Chilijczyk rozdrabnia swój głos literacki, jest niesamowicie rozedrgany, miesza fikcje literacką i fakty w sposób charakterystyczny dla Borgesa i co najważniejsze zaskakuje. Książka ma dwie części w sobie: klamrową, która opisuje losy Juana Garcii Madero - młodego, 17-letniego "wannabe-poety" i kalejdoskopu postaci jakie napotyka oraz drugą, napisaną w formie wywiadów, warstwę główną - zawierającą ponad 40 narratorów i rozłożoną na przestrzeni 20 lat.

Jest też swoistym manifestem i listem miłosnym dla swojego pokolenia, pokolenia, które dorastało w Ameryce Płd i myślało, że coś zmieni, jest manifestem imigrantów i emigrantów, ludzi bez miejsca i swojego czasu, jest manifestem literackim, który mówi "pie.przyć waszą literaturę i waszych autorów" i co najważniejsze, jest po prostu świetną opowieścią, opowieścią, nad którą unosi się duch nieuchronnego końca - Bolano ciężko chorował i pisał ze śmiercią na ramieniu.

Dodatkowo książka została fantastycznie przetłumaczona.

Jak ktoś woli sprawdzić coś mniejszego to zalecam: Rozmowy telefoniczne. Opowiadania - dobra próbka rzemiosła i kilka absolutnie świetnych historii. Można też zacząć duetem: Literatura faszystowska w obu Amerykach - prześmiewcza, napisana w encyklopedycznym stylu, jazda po fikcyjnych faszyzujących autorach, wszystkie zbiegi okoliczności i podobieństwa umieszczono celowo, Gwiazda daleka - świetna (dla niektórych najlepsza) powieść, będąca dopełnieniem ostatniego rozdziału poprzednio wymienionej.

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dzięki Hendrix za ekspertyzę.

 

Kończę powoli opowiadania DFW. Po tym zrobię sobie przerwę od postmodernizmu, sięgając po Futbol ery Manen, które zalega mi jeszcze na półce (Sprawa osobista mną pozamiatała, więc mam duże oczekiwania) i biorę się za Dzikich detektywów.

 

Co do 2666, zalecasz zostawić sobie na koniec przygody z twórczością Bolano?

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Mój pierwszy zakup książki w formie fizycznej od dawien dawna i w sumie pierwsza wrzutka tutaj. Wiadomo - nie tylko gierkami człowiek żyje.  :sorcerer:

UaoRtD6.jpg

 

Poza tym trzeba się z czegoś dokształcić przed nowym God of Warem.  :sir:

Edytowane przez Frantik
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

2dhuptk.jpg

 

W pierwszej kolejności zabrałem się za czytanie ludzie i zwierzęta, dobrze się czyta. Wilka stepowego nie znałem, ale ktoś tutaj kupował i  zainteresował mnie ten tytuł. Bukowski - pierwsze spotkanie z nim. Jestem Ciekawy czy się odbije czy sięgnę po więcej jego twórczości.

Edytowane przez PRQc
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...