Jump to content

koso w komputer świat gry?

Recommended Posts

• 2 weeks later...

Skończyłem lekturę i jak obiecywałem, bez słodzenia, kawa na ławę. Ogólne odczucia co do treści są pozytywne, specjalnie mi nie przeszkadzało, że część tytułów została potraktowana jak w encyklopedii, bo rozpisywanie się o każdym crapie nie ma specjalnego sensu. Książka nie aspiruje do pracy naukowej i ma raczej charakter przekrojowy. Nie do końca spasował mi dobór tytułów, którym koso zdecydował się poświęcić więcej miejsca i tych, którym poświęcił ledwie parę słów. To jest raczej mocno subiektywna kwestia, ale mimo wszystko brakuje czasami pewnego klucza np. ledwo wspomina o udanej (według samego autora) grze jakieś studia, a poświęca pół strony innemu tytułowi z tej samej stajni, który ocenia jako gniota. Możliwe, że jest to pokłosie trudności w uzyskaniu większej ilości informacji o gierkach, które pamiętają tylko najstarsi górale. W sumie jest mocno widoczne, kiedy faktycznie koso posiłkuje się informacjami prosto ze źródła, a kiedy musi się opierać na zapewne skromnej dokumentacji. Duże brawa za wysiłek włożony w research.

"Nie tylko Wiedźmin" czytało się lekko, czuć, że mamy do czynienia z ukształtowanym i świadomym swoich ograniczeń (wbrew pozorom piekielnie ważna i bardzo trudna umiejętność) autorem, który nie operują tanią frazą i wydumanymi wywodami o niczym.

Osobny akapit należy się niestety za samo wydanie. Błąd w składaniu można przeżyć, ale ilość literówek (chodzi o źle odmienione wyrazy, bo z ortografów wyłapałem chyba tylko "a by") jak na książkę jest rekordowa. Bywa, że co rozdział trafiałem na takiego babola. Za karę należy się autorowi lektura Paulo Coelho.

Reasumując i olewając sprawy techniczne: debiut uznaję za więcej niż udany, zazdroszczę i kibicuję następnym projektom.

edyta. Mam jeszcze pytanie odnośnie gierki, której tytułu nie pamiętam, a forumek nie umiał mi kiedyś w tym pomóc. Chodzi o bijatykę na C-64 udającą trochę SFa, a cechą charakterystyczną były dialogi prowadzone bodajże przed samym pojedynkiem. Gra była po polsku, ale czy była polskiej produkcji? Nie wiem. Jeżeli mnie pamięć nie myli to wśród wojowników był jakiś punk z łańcuchem.

Skończyłem czytać (fuckn bout time) i generalnie podpisuję się pod tym co napisał pajgi. Jako, że czytałem na raty, to ciężko mi sobie przypomnieć, co chciałem za szczegóły wyłuskać. Na daną chwilę 2 rzeczy: cholernie brakuje mi indeksu i nie widziałem nic na temat gry Świrus. Tyla =]

• 4 years later...

czytam zaległy PE i widzę, że KOSO wydał kolejną książkę:

https://muve.pl/sklep/ksiazki/technika-informatyka-przemysl-rzemioslo-rolnictwo/informatyka-cybernetyka-komputery/222-polskie-gry-ktore-warto-znac-album,933112

a raczej album ze screenami. Wygląda ładnie, ale tak jak napisał Muszyński w PE, "to bardziej DLC do poprzedniej książki".

---

zamóiłem na allegro, zobaczymy

Edited by grzybiarz

Nie no, jestem pod wrażeniem. Gruba księga, grube kartki, pachnie legancko. Pomysł na wydanie czegoś takiego to łechotanie nostalgii dla starych koni. I tak jak lubię sobie czasem odpalać kolekcję gier w Launchboxie (polecam programik) i przeglądać te filmy, okładki, gier w które niegdyś grałem, tak tutaj mam podobne uczucie, przeglądając kolejne kartki. Nie wiedziałem, że to ma swoją nazwę "coffee table book", chyba zainteresuję się tematem.

O sporej ilości gier nie słyszałem, część mi się przypomniała z reklam ze starej prasy, a i niektóre tytuły nie wiedziałem że robili to Polacy (np. Block Out). Wypowiedzi twórców to także na plus, po latach do niektórych rzeczy łatwiej im się przyznać.

Przeczytałem ze 200 stron i zanotowałem kilka uwag:

- fajnie jakby było wiadomo z jakiej platformy jest dany screen, np. we wspomnianym wyżej Block Out wyszedł na 10 sprzętach, a screen jest jeden). Jakimś podkreśleniem, czy czymś można by odznaczyć.

- na 97. stronie czytam o strategii, "twórcy Przemytnika", tyle że w całej książce nic nie ma o Przemytniku (nie znalazłem w indexie) ok, czaję, bo to spis 222 gier, a nie wszystkich polskich.

- 154. strona mamy tylko ekran tytułowy, który nic nie mówi. Raczej wolałbym wiedzieć jak wygląda sama gra.

- 191. strona i drobny błąd "(...) dla [kogo?] było to przetarcie (...)"

- 205. strona, podobnie, brak nazwy studia w tekście "FPS od studia stawiał (...)".

To tyle, jeszcze ponad połowa przede mną, więc może coś dodam i przy okazji wołam, bo może tego nie przeczytasz @koso  :)

Edited by grzybiarz
  • Like 1