Skocz do zawartości

Xenoblade Chronicles Definitive Edition


Enkidou

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda europejska wersja nosić będzie tytuł Xenoblade Chronicles (planują jakąś serię?), ale nie podoba mi się ona, toteż począwszy od teraz zostanę przy oryginalnej nazwie.

 

Ci z Was którzy regularnie odwiedzają (odwiedzali) mój blożek być może wiedzą, że od niedawna jestem wyznawcą Tetsui Takahashiego. Nawrócił mnie on na swoją wiarę i zrobił to tak skutecznie, że jestem o krok od kupna Wii. Byłem o krok od kupna N64 - nie wyszło. Prawie kupiłem NGC - też nic z tego. W ostatniej chwili zawsze się rozmyślałem, ale tą generację skończę ze stacjonarną konsolą Nintendo.

 

I. Setting

 

O settingu Xenoblade powiedziano i napisano już chyba wiele. Gra rozgrywa się na ciele olbrzymiego boga, który zastygł wiele lat wcześniej w walce z inną, równie wielką istotą. Obu okala bezbrzeżny ocean. Na jednym z tytanów, Kyoshinie, żyją (generalizując) ludzie, na Kishinie - maszyny. Mieszkańcy tych miejsc są ze sobą w stanie wojny i właśnie od inwazji tych drugich zaczyna się gra.

 

 

Istotny dla fabuły będzie też miecz Monado którym na początku posługuje się Dunban, zwany "bohaterem", a w późniejszym czasie Shulk, główny bohater całej historii. Monado pochodzi podobno od boga i jest jedyną bronią zdolną niszczyć żołnierzy armii Kishina. Niestety, obciąża też w jakiś sposób osobę która nim się posługuje. Monado ma też związek z systemem walki (pozwoli np. na widzenie krótkich wizji przyszłości co pozwoli zmienić strategię walki).

 

O poszczególnych postaciach nie chce mi się natomiast pisać, bo: 1) kilka ich było; 2) nie wiem czy ktoś to w ogóle będzie czytał.

 

II. Gameplay

 

Xenoblade zgodnie z deklaracjami reprezentuje sobą nowe credo T. Takahashiego, który uznał, że RPG napędzane fabułą (ciężko mi było o lepsze określenie...) doszły do ślepego zaułka. Ta gra ma dawać przede wszystkim radość z podróżowania i odkrywania nowych miejsc (co nie znaczy że fabuła zejdzie na nie wiadomo który plan). Lokacje jakie przygotowano na użytek XB są podobne ogromne i można je przemierzać godzinami (do tego dochodzą zmieniające się pory dnia i pogoda).

 

 

(polecam obejrzeć choć długie)

 

O samych walkach nie będę się rozpisywał, więc odsyłam do filmu ukazującego podstawy.

 

Warto jeszcze wspomnieć o:

 

Więzi:

- w świecie XB będziemy mogli rozwijać więzi z innymi postaciami i NPC'ami

- mają one wpływać na to co dzieje się podczas walk i nie tylko

- poziom więzi między nami a innymi będzie przedstawiony za pomocą stosownej statystyki (czy tam wykresu); więzi z resztą bohaterów nabijamy spełniając pewne warunki, z NPC'ami wypełniając pierdyliony questów jakie przygotowano

- właściwy poziom pozwoli nam obejrzeć specjalne scenki

 

Odbudowa miasta:

- za zarobione pieniądze (i niekiedy przedmioty) możemy zostać dobrodziejami odbudowującymi miasta z ruin

- możemy łożyć na konkretne dziedziny, z czasem miasto będzie się rozwijać, dojdą nowe budynki, pojawią się nowi mieszkańcy itd.

 

Nie wspomniałem o pomniejszych rzeczach (tutejszych achievementach, collepedii, różnych aspektach systemu walki i pewnie jeszcze paru innych sprawach).

 

III. Opinie

 

Kilka zebranych przeze mnie opinii:

 

Cytat
Overall

While there might be a decent amount of small negatives spread throughout the title, the fact of the matter is that in the face of the giant adventure that Xenoblade presents, they're all minor issues that only pick away at the greatness of the experience Xenoblade gives. Anyone willing to invest the time to explore the world of Xenoblade will find that it's populated with hundreds of creatures, quests, characters, bosses, and hidden tales. All which add to up to a truly satisfying console rpg experience unlike any other out there.

 

Without the budget/time issues that caused the 2nd disc of Xenogears, or the production issues that caused Xenosaga Ep2, Xenoblade feels like the first time Takahashi has been able to give the game experience he wanted from start to finish without resistance blocking his way. And if this is the kind of experience that Takahashi wants to give, then I can only look forward immensely to whatever he creates next.

 

The three years Monolith Soft spent creating Xenoblade feel truly justified by the end product. As the best game in their resume to date, and the best rpg on a Nintendo system since Chrono Trigger, Xenoblade stands as a proud example of how great rpgs are made.

 

A+

http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=22377095&postcount=1051

 

Cytat

The rather more difficult question is whether Xenoblade will appeal to fans of Xenogears or Xenosaga. And I'm not sure I have an answer to that. For all that this new game shares with Tetsuya Takahashi's previous work, it is very much its own game, and for every fan who takes to it there will probably be one who cries foul. Still, approach the game with an open mind, looking less at the title and more toward the game itself and you'll find a game that is not just Takahashi's most accessible and complete to date, but probably his out and out best. Many have criticised the game's title change from Monado to Xenoblade, accusing it of being a mere cash-in on the fame of Takahashi's previous works. I'm not about to debate whether or not Xenoblade is a 'real' Xeno game, but I believe it's certainly one most worthy of the name, and as a huge fan of the series that's possibly the biggest compliment I can give it. To call Xenoblade the best RPG on the Wii right now would be underselling it, as frankly it's the best RPG I've played on any modern platform, and one that is sure to put a smile on the faces of Japanese RPG fans who have found themselves a tad disappointed with the genre's showing on home consoles this generation. Here's to a speedy English release.

http://www.gamefaqs.com/wii/960564-xenoblade/reviews/review-143276

 

Opinie z japońskiego Amazonu - 311 opinii z czego 222 na pięć gwiazdek.

http://www.amazon.co.jp/gp/product/B003I4EBBO/ref=s9_simh_gw_p63_d1_i2?pf_rd_m=AN1VRQENFRJN5&pf_rd_s=center-1&pf_rd_r=0R7Y8CTCEB3CE464XDH7&pf_rd_t=101&pf_rd_p=463376736&pf_rd_i=489986

 

Gość który napisał najlepiej ocenioną mini-recenzję miał sytuację trochę podobną do mojej. Nie miał Wii i dla tej gry kupił tę konsolę pod wpływem impulsu i opinii zasłyszanych w i-necie (np. tej "o godnej ewolucji RPG z czasów epoki PlayStation"). Spędził z nią ok. 200 godzin zatracając się każdego dnia po pracy, stwierdzając jednocześnie, iż podobnego odczucia nie miał od czasów FFVII. Xenoblade dla niego "było w stanie przywrócić żar" [grania w RPG] z minionych lat.

 

IV. Muzyka

 

Wydaje mi się że jeszcze jedną ważną cechą XB na którą warto zwrócić uwagę będzie ścieżka dźwiękowa. Przy jej tworzeniu udział wzięli Yasunori Mitsuda, Yoko Shimomura, Manami Kiyota oraz trzyosobowa grupa ACE+. Wywiad na ten temat możecie przeczytać tutaj (Iwata Asks):

http://www.nintendo.co.uk/NOE/en_GB/news/iwata/iwata_asks_xenoblade_chronicles_32883_32884.html

 

http://www.youtube.com/watch?v=HAW4xlbyu28&feature=related

 

To chyba tyle. Xenoblade nie ma wyznaczonej dokładnej daty premiery w Europie, ale według tego co przypadkowo wypaplał jeden z aktorów odbędzie się ona prawdopodobnie we wrześniu.

 

PS. W europejskiej wersji będzie japoński dubbing!

  • Plusik 5
Odnośnik do komentarza

Już na Kontowni zainteresowałem się tym tytułem. Jak dla mnie zapowiada się świetny i klimatyczny jrpg, z pewnością będzie to jedna z tych gier, w jakie się zaopatrzę jeśli będę miał Wii.

Cóż za paradoks, że to na Wii (konsole "bez gier") akurat wychodzą takie perełki.

A tak będzie się prezentować art, który posłuży jako alternatywna okładka dla wersji europejskiej:

xenoblade_chronicles_cover.jpg

Edytowane przez Paliodor
Odnośnik do komentarza

Dobrze, że ktoś się zainteresował. ; ) Tym bardziej jest mi głupio, że w nieco olewacki sposób podszedłem do niektórych spraw np. opisu postaci (a raczej jego braku) bo są podobno bardzo, bardzo dobre.

 

Co do Waszych wypowiedzi - też zastanawia mnie jak to będzie z tym telewizorem. Mam nadzieję, że jakoś przeżyję i oczy mi nie wypłyną. Jestem przygotowany na najgorszy scenariusz tzn. podłączenie konsoli do telewizora CRT, ale logistyka tego przedsięwzięcia mnie dobija. ; ( Będzie mi strasznie niewygodnie jak przy każdej chęci pogrania na Wii będę zmuszony bawić się z drugim telewizorem. A na Project Cafe nie mam zamiaru czekać (jeśli to w ogóle by coś pomogło).

 

I tak, mnie też w jakimś stopniu bawi ten paradoks, że przy konsoli "bez gier" spodziewam się spędzić tyle czasu. ; ) Jest Xenoblade, będzie The Last Story (podobno też ma wyjść w Europie), Dragon Quest X, może Pandora no Tou za jakiś czas i trylogia Roto (DQI-III), obtrzaskam przy okazji trylogię Metroid Prime, Donkey Kong Country ze względu na sentyment do SNES-owego oryginału i może trochę klasyków z NGC (Skies of Arcadia chociażby) jak je w ogóle dorwę. Na razie cieszę się na myśl o nowej konsoli i mam nadzieję, że nie będę zawiedziony. : )

Odnośnik do komentarza

Osobiście przyznam się, że dla takich gier kupiłem Wii, i tego zakupu nie żałuje, a tekst kolegi powyżej mnie tylko utwierdził w przekonaniu, że trzeba kupić. Bo już od dawna wypatrywałem tego tytułu w europejskich zapowiedziach Nintendo, i się w końcu doczekałem.

Teraz tylko czekam aż łaskawie zostanie uruchomiony pre-order i składam zamówienie...

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Przedstawiciel francuskiego oddziału Nintendo potwierdził w video-wywiadzie dla Gamekyo, że Xenoblade ukaże się w Europie we wrześniu.

http://www.gamekyo.com/videofr19217_interview-nintendo-france-e3-2011.html

http://www.revogamers.net/noticias/wii/nintendo-francia-confirma-xenoblade-chronicles-septiembre-6509.html

 

Jeszcze trochę!

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Druga część (z trzech) Iwata Asks poświęcona grze. Tym razem o scenariuszu rozmawiają Tetsuya Takahashi i Yuichiro Takeda.

 

Iwata: So even the scenario writer was overwhelmed! (laughs)

Takeda: Yes, I was. For instance, there’s an area called Colony 9. The sheer scale of it is incredible. When I was working on the scenario, I had in mind the type of village that appears in regular RPGs. But then when I actually came to play the game, I found that this single village had so many ideas put into it that it could have made an entire game in itself. That’s why, as we neared the end of the development process, it was really brought home to me just what a monumental project I had been involved in.

Iwata: I see. Now, generally speaking, one finds that the bigger the game world gets, the less detailed it becomes. But with this title, you were looking for a world that was ‘both vast and intricately detailed’, weren’t you, Takahashi-san?

Takahashi: That’s right. I wanted to make it so that even if you went to the far edge of the map, you wouldn’t find it empty. I wanted to ensure that wherever you went, there would be something there waiting for you, be it something you’d been seeking, a quest, or a fearsome monster. In certain places, I also wanted to have secluded spots where players would think: ‘Wow, there are beautiful areas like this here in this world!’

http://www.nintendo.co.uk/NOE/en_GB/news/iwata/iwata_asks_xenoblade_chronicles_32883_33122.html#top

 

BTW: Pod niektóre wypowiedzi (np. tą powyżej Takahashiego) podlinkowane są filmy.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Raczej nie, a przynajmniej ja nie widziałem w innych miejscach (mam na myśli polskie sklepy). Swoją drogą ta zniżka na Ultimie jednak nie była tak duża jak ją sobie wyobrażałem przy pierwszym rzucie okiem. : P No i reklamowanie XB jako gry od twórców Chrono Trigger to lekka przesada, ale wyjdzie, że się czepiam więc przestaję. ; )

 

Anyłej, czekam na plakat z autografem Takahashiego (tak, wiem, że nieodręczny). Plakatów fanem nie jestem ale teraz zrobię wyjątek. : o

 

Sry za drugi post pod rząd w niedługim odstępie czasu ale Eurogamer poinformował, że bundle z padem i plakatami jest na wyłączność dla UK, a konkretniej - tylko dla dwóch tamtejszych sklepów.

http://www.eurogamer.net/articles/2011-06-29-xenoblade-bundle-for-game-gamestation

 

Trzeba będzie napisać do Ultimy za jakiś jak to z tym jest faktycznie, chyba, że sytuacja sama się wyjaśni.

 

Na poprawę humoru jeszcze jedna opinia o grze z NeoGAF:

 

(...) I LOVED the game. The things I loved about Xenoblade:

 

- The battle system. It's never too complicated, but it's never so overly simple that you wonder why the game isn't just doing it for you. You're always involved, you're always engaged, and the game gives every character a wealth of skills.

 

- The scope. As I said in the official thread, the one thing that constantly floored me about the game was the sheer scope. I don't mean the multitude of zones, or even the size of the zones. To me, what was really amazing was the sense of geography. Many zones are open air, and you'll find that you can actually see past zones or areas you've been in merely by looking out on the horizon. This really gives an amazing sense of direction and place. You can tell the designers knew exactly where you were at all times.

 

- The story. I hate to use the word "epic" when it's not appropriate, so please understand that when I say the story is epic, I seriously mean it. Xenoblade, from start to finish, is the story of an entire civilization's survival set upon a backdrop of political tension, brewing war, and constant, unrelenting genocide. Every character in your party is likable (and some are downright lovable), and the despite its use of JRPG tropes, manages to remain engaging, weaving all its tried and true elements into a tapestry I personally found totally unforgettable.

 

- The life. The game uses an MMORPG style zoning system, and every creature in the environment is constantly wandering the landscape. Just like an MMO, though, not every creature is hostile. Some are merely living their lives, while others are hostile creatures who want nothing more than you for dinner. Other creatures are hostile parents surrounded by their friendly young, and attacking their young will incur the wrath of their protective guardians, just like in real life. Some areas of the world are more dangerous at night time, and some quests require that you hunt a specific enemy that only comes out at night, comes out in the rain, or only appears when it's sunny. Exploration becomes more dangerous at certain times of day, and it's not unusual to wander into a section of your current zone and finding enemies 30-40 levels higher than you. Not everything is there to be fought. You can't kill everything. You are not a killing machine. You are merely a man with a powerful sword. Some things will downright destroy you.

 

- The mix of east and west. The game is a JRPG through and through, but it weaves into it so many things about MMOs that I love that it's hard to call it anything but the next generation of JRPG. The game offers Exploration XP for finding hidden spots. MMO style side quests are littered throughout the environment, and some take you all over the world. Bonds between teammates in battle increase their ability to use each other's abilities, as well as new conversations that open up based on friendship. Even the combat system takes into account concepts of aggro and enemy groups. Exploration is unhindered by invisible barriers. Shulk can jump to, and traverse nearly everything, and getting to spots you thought you couldn't could net you a unique quest, or even a chance to take out a rare monster. The game even has achievements!

 

I can't even think of bad things about the game right now. Seriously. I can't.

http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=28973945&postcount=410

Edytowane przez Enkidou
Odnośnik do komentarza

Zasięgałem informacji w sprawie tego zestawu z padem w Ultimie. Zapytałem czy umieszczając go w ofercie mieli jakieś potwierdzenie, że będzie dostępny we wrześniu skoro pojawiły się informacje o wyłączność dla dwóch sklepów w UK. Odpowiedź nie jest zbytnio pozytywna. "Będziemy pytać dystrybutora w takim wypadku" sugeruje raczej, że potwierdzenia wcześniej nie dostali. Byłoby szkoda. : (

Odnośnik do komentarza

Ja muszę powiedzieć że jak sam interesuje się zawsze jakimkolwiek tytułem na Wii który ma szanse ukazać się na tą platformę tak jednak no muszę pochwalić Enkidou za sprostowanie dla mnie kilku rzeczy(wiadomo można poszukać info na angielskich site'ach ale jako że większość z nich to amerykańskie strony, to rzadko sprowadzają japońskie wersje i dokładniej opisują jakieś motywy z gry)jeśli chodzi o Xenoblade'a(bardziej tu mi chodziło o kwestie techniczne gry które na początku tematu napisałeś), ja również zamówiłem bundle'a w Ultimie i mam wielką nadzieje że jednak wszyscy je otrzymamy(bo to by była lekka nędza).

 

A dla wszystkich którzy mają tutaj dygresję wobec grania na CRT'kach(tym bardziej dla Enkidou jeżeli chcesz mieć Wii) to polecam wam zakup 22" - 24" monitora LCD (osobiście korzystam z 22" Samsung SyncMaster 225MW) i dorwanie do tego oryg. componenta bo sam wiem jak wygląda obraz na dużym LCD'ku od Wii ale jednak takie pomniejsze monitory LCD do Wii sprawdzają się idealnie(a koszt też nie jest jakiś duży, mojego Samsunga można aktualnie chyba kupić za 600-700zł a to jeden z najlepszych monitorów do ceny 1000zł - tyle dałem za niego na koniec 2008r.) obraz za pomocą Componenta wygląda naprawdę świetnie, eksponuje najlepiej jak może to co mają do zaoferowania gry na Wii i wtedy na bank nikt się nie skrzywi jak to jest w przypadku dużych LCD'ków. No ale wiadomo ja mogłem sobie na to pozwolić bo żony nie mam itp. więc wiadomo tu już trzeba podejść indywidualnie.

Odnośnik do komentarza

Ja choć żony nie mam i się na to na razie nie zapowiada (dbam o zdrowie psychiczne swoje i ludzi w moim otoczeniu ; ) ) to dalszych inwestycji nie-growych w przypadku Wii raczej już nie będę czynił. Dzisiaj właśnie doszła moja konsola i jestem szczerze zadowolony z całokształtu. Teraz tylko czekać na grę tej generacji. ; )

 

Co do reszty - you're welcome. : )

Odnośnik do komentarza

No ja jak pisałem to już wszystko zależy indywidualnie, ja takiego LCD'ka kupiłem bo miałem okazję i stwierdziłem że się na pewno przyda :]

 

Co do Xenoblade'a to najbardziej podobają mi się dwie rzeczy:

 

1) W grze jest masa różnych szmatek, zbroi etc. które po nałożeniu widać nie tylko na postaci podczas gameplayu ale również na scenkach(to samo jak widziałem mniej więcej ma oferować The Last Story).

2) jak czytałem tutaj chyba też to świat jest chyba całkowicie otwarty(zresztą promują to też filmiki) w sensie nie są podzielone na małe lokacje, naprawdę to jest świetny atut i strzał w stopę tym wielkim produkcjom na PS3 i X360 które skupiają się na jak najlepszej grafie postaci czy lokacji(gdzie i tak po zmianie opancerzenia postać ma dalej defaultowy strój) a każdą z nich przebiegamy w góra 10 sekund(nie licząc chyba w zasadzie Vesperii).

 

Może na ogół nie są to jakieś ważne aspekty w Role-Playach ale dla mnie są one ważne(w zasadzie od kiedy powstała seria Monster Hunter w 2003/4r.) bo ostatnio na stacjonarkach to jest właśnie rzadkość w przypadku jRPG, ciekawi mnie jeszcze jak będą prezentować się te mini side questy w sprawie lepszych relacji z innymi bohaterami gry(mają ich być setki to liczę że po 30/40 nie popadną w rutynę typu: przynieś, zanieś, pozamiataj).

 

Nie mogę się doczekać(chciałbym aby kiedyś tak zrobiono właśnie w Monster Hunter żeby lokacje nie były tak podzielone na strefy i były znacznie bardziej rozległe).

Odnośnik do komentarza

Czlowiek, ktory lubuje sie w jrpgach w tej generacji nie ma lekko. Nie dosc, ze wlasnie tych gier jest malo to jeszcze sa one "porozrzucane" po konsolach. Tak wlasnie i ja doszedlem do momentu, w ktorym zakupie Wii(kto by pomyslal :P).

Xenoblade zapowiada sie dobrze, ale martwi mnie troche to co pisal Enkidou. Bo jezeli wedlug tworcy tego erpega, gry "story-driven"(tak to sie pisze?) uderzyly w slepa uliczke to co teraz? Otrzymamy jrpga czy jakies mmo offline bo jakby nie patrzec tam takze stawia sie na eksploracje. To jest jedyna "rzecz", ktora mnie troche martwi.

Wiec jezeli sie zawiode to Enkidou znajde cie i...sie zobaczy :P

 

Ps.Czy to ja czy postacie maja troche dziwne oczy...?

Odnośnik do komentarza

Postacie ogólnie mają jakieś dziwne twarze. To jedyna rzecz która mi się w tej grze nie podoba. : )

 

Co do słów Takahashiego, to myślę, że to nie oznacza, iż teraz fabuła będzie zepchnięta nie wiadomo gdzie. Jedyna reżyserowana przez niego gra w którą grałem (well, reżyserował tylko trzy w sumie), czyli Xenogears, pokazuje dobitnie jak cała para poszła w ukazanie historii. On sam mówił kiedyś, że w tej pracy nie lubi zajmować się takimi bzdurami jak np. przedmioty, aspekty rozgrywki i inne takie rzeczy charakterystyczne dla tego medium. Widać mu się odwidziało. ; ) Ja to po prostu odbieram tak, że teraz fabułę oraz gameplay będzie traktował tak samo poważnie (fabuła jest podobno bardzo dobra w XB).

 

I proszę bez linczu w razie czego, ja też ryzykuję. : P

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...