Skocz do zawartości

Windows 8


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Na życzenie tworzę temat o Win8 /Stona

 

 

Swoją drogą, choć może to nie najlepszy temat do zagajania rozmowy, ale czy nie chce się wam rzygać patrząc od 20 lat na tego okienkowego windowsa? Nieważne jak fajny skin by się na niego nałożyło, w dobie, w której interfejs użytkownika przechodzi niesamowitą ewolucje w kierunku a'la android czy iOS, na komputerach stacjonarnych panuje taka stagnacja na tym polu, że to telefony komórkowe i tablety wyznaczają kierunek tego rozwoju. Ja już nie mogę się doczekać windowsa 8 z interfejsem wind. Mam nadzieje, że będzie miał możliwość nieograniczonej customizacji i będzie wydajny. Zapowiada się świetne połączenie estetycznego minimalizmu z utylitaryzmem, czyli dwie najważniejsze imo cechy UI.

Ja to trochę jestem świrem na tym punkcie, i cierpię głód przy obecnym stanie rzeczy, bo żadne programy nie są w stanie zabrać mnie tak daleko, jak sięga moje wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać interfejs użytkownika.

Odnośnik do komentarza

pierwsza prezentacja windows 8 jak ktoś nie wiedział

http://www.engadget.com/2011/06/01/microsoft-unveils-windows-8-tablet-prototypes/

jestem pewien, że na pierwszy rzut oka może to przerazić niektórych, ale to nic innego, jak kopia funkcjonalności androida i jeśli tylko przełączanie się między aplikacjami będzie wygodne (tzn. tutaj pokazują opcje dla paneli dotykowych, ale przydałoby się coś w stylu uniwersalnego paska kart jak w przeglądarce internetowej. I chyba tak właśnie będzie, tzn. przeglądarka zintegrowana ze wszystkim innym, a pulpit to nic innego, jak uniwersalny speed dial systemowy.

 

Rzecz jasna do zarządzania dużymi ilościami plików i folderów okienka nadal mogą okazać się niezastąpione, ale dla błyskawicznego dostępu foldery do przeżytek, biblioteki, tagi i inteligentne sortowanie to wszystko co jest potrzebne.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Oja, nie słuchałeś? Pokazują opcje dotykowe, ale będzie obsługiwać wszystkie rodzaje imputów, klawiaturę, mysz, pada, dotyk i nawet kinecta. Chwalą się płynnością tego przewijania ekranów, bo i mają czym, wydajność tego jest wysoka, a ta prezentacja podobno chodziła na Atomie, czyli netbookowym procesorze. Ale jeśli chodzi o wygodny dostęp do ekranów/kart to pewnie będziesz miał opcje jak w przeglądarce, tylko z chowanym paskiem kart.

Dla mnie to jest super, że integrują przeglądarkę z systemem i wszystkimi jego opcjami. Zamiast pulpitu będziesz miał speed dial (w lewo i prawo będziesz mógł przewijać sobie na pewno scrollem) a na nim oprócz linków całą masę widgetów, do pogodynki, przez cdart display, kończąc na wszystkim, co programistom przyjdzie do głowy.

Taka mała namiastka tego jest tutaj, wystarczy odpalić w przeglądarce plik index.html. http://browse.deviantart.com/customization/skins/web/#/d3jvoev

 

Ciekaw jestem tylko jednego. Czy podobnie jak w androidzie system będzie utrzymywał wszystkie aplikacje włączone w tle? Tak by nakazywała logika, żeby interfejs działał płynnie i szybko, pytanie tylko, jak długo taki system będzie się uruchamiał i jak zarządzał zasobami pamięci przy bardziej wymagających aplikacjach jak gry.

 

Może stona zrób temat do Windows 8

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Ale typ. Ja w tej chwili obsługuje swoją przeglądarkę wyłącznie myszką, a precyzyjnie to 5 jej przyciskami. W taki sposób, że nie muszę w ogóle machać kursorem, bo wszystko mam na speed dialu w centrum ekranu. Czemu miałbym nie chcieć, żeby tak można było obsługiwać cały system, skoro to możliwe? Bo inni są przyzwyczajeni do okienek przez ostatnie 20 lat? Wiesz co to postęp? Wiesz w ogóle co znaczy casual?

Odnośnik do komentarza

Wiesz co to postęp?

A wiesz co to opinia? :)

 

Każdy ma swoją i widzę, że wielu ludzi nie zachwyca taka wizja. Mnie także. 3D jest postępem technologicznym i wszystko fajnie ale mnie ta technologia wisi jak kilu kitu u sufitu. Nie chciał bym być zmuszany do grania tylko w 3D. To samo mamy tutaj. Całe to 'przewijanie' się sprawdza na telefonie jak se smyrasz palcem ale nie widze tego na domowym piecu. Żeby to miało odpowiedni feeling to trza miec ekran dotykowy, a raczej niewiele osób będzie miało takie coś w domu. Znów powiesz, ze mogę se myszkę podłączyć itp... a ja znów Ci powiem, że feeling będzie do bani.

Odnośnik do komentarza

Ale wy zdajecie sobie sprawę, że przez takie podejście, już drugie dziesięciolecie interfejs użytkownika stoi w miejscu we wszystkich systemach operacyjnych, bo wszyscy imitują okienka. Sorry, ale one nie są szczytem możliwości i wszyscy tkwią w nich tylko z przyzwyczajenia.

Całe szczęści, że M$ sobie uświadomił, że potrzeba czegoś nowego w tej dziedzinie i że tylko on może to zrobić z sukcesem. A okienka zawsze będą schowane pod tym nowym UI.

Chyba nigdy nie powiedziałem w życiu nic pozytywnego o Microsofcie, ale ten system może to zmienić.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Ech ale ty sobie zdajesz sprawę że GUI jest dla ludzi i ludzie muszą je umieć obsługiwać? Było już wiele systemów operacyjnych i wiele interfejsów użytkownika które wyprzedzały swoją epokę ale wszystkie upadły bo ludzie nie potrafili od kopa zacząć się odnajdywać.

 

Mnie ostatnie zmiany w Windzie i w niektórych Linuksach wcale się nie pobadają bo komputer to nie telefon komórkowy czy konsola do gier, a narzędzie pracy!! ma mi pomagać troszkę mnie wyręczać a na pewno być ostoją spokoju w której codzienne operacje są przemyślane i logiczne. Okienka rozwijają się od ponad 20 lat i kryje się za nimi wiele rozwiązań i udogodnień obmyślonych przez wielkie umysły w celu ułatwienia pracy a w drugiej kolejności zabawie czy innym fanaberiom.

 

Sorry że tak najeżdżam na te nowości ale jak dla mnie PC=Workstation

Odnośnik do komentarza
Gość Grzegosz

Niespecjalnie podoba mi się ten nowy interfejs Windowsa. Znaczy się: jest ładny i efektowny, ale poruszanie się w czymś takim byłoby denerwujące, nie lubię tego rodzaju prowadzenia za rączkę (wystarczy przyjrzeć się Unity, które moim zdaniem jest kompletnym niewypałem, podobnie wynalazki w stylu meeGo czy JoliOS). Wolę jakiś prosty WM, najlepiej z edycją tekstową jak największej ilości elementów (np. Openbox, flwm).

 

Poruszanie się po Windowsie 8 przypomina mi PowerPointowy pokaz slajdów. Może i ten PP jest elegancki i wygląda nowocześnie, ale do mnie nie przemawia.

Odnośnik do komentarza

Nie chcę być czarnym prorokiem ale z MS jest tak, że co drugi produkt potrafią schrzanić(albo z drugiej strony - co drugi dopracować). Już pomijając wzorzec, który idzie od czasów 98 można stwierdzić, że to właśnie siódemka jest duchowym nastepcą XP tj. za 4-5 lat wyjdzie kolejny windows ale ludzie i tak będą siedzieć na "tym jedynym".

Na interfejsie okienkowym siedzę odkąd tylko dorwałem się do komputera ('94?) i nie chcę, wróć - nie życzę sobie aby ktoś mi ten interfejs odbierał. Siedziałem już na wielu dziwactwach przy których wspomniany przez Grzegosza Unity to jedno z lepszych rozwiązań i stwierdzam, że klasyczne i najprostsze rozwiązania są najlepsze. Takie zabawki jak to co prezentują w Windows 8 może i są ciekawe i całkiem przystępne w obsłudze ale to są rzeczy albo dla tych co przed komputerem siedzą tylko w celach rozrywkowych albo zwyczajnie odpalają go aby wejść na FB, Nie wyobrażam sobie pracy na takim przesuwanym czymś tak samo jak za czasów Beryle nie wyobrażałem sobie pracy na okienkach, które podskakują, wybuchają czy zamarzają.

Odnośnik do komentarza

Ale skumajcie, że nikt wam okienek nie zabiera. Macie je. Możecie sobie ustawić jako domyślne na pewno, albo możecie je mieć za tą efekciarką kurtyną. Jeśli ta kurtyna będzie pracować szybko, będzie intuicyjna i pozwalała na obsługę i szybszy dostęp do funkcji z których korzystacie przez 90% czasu pracy z komputerem, to zaoszczędzi wam to masę klikana, rozwijania menu kontekstowych itd.

Poza ludźmi, którzy faktycznie korzystają z pełnych zasobów okienek na co dzień, przeprowadzają dużo różnorodnych operacji, to nie dla nich. Ale ja i większość użytkowników PC przegląda strony, coś ściąga, ogląda filmy i słucha muzyki przez 90% czasu. Zawsze powtarza te same czynności - zapisz do folderu tego a tego, otwórz ten program, zminimalizuj tamten. A tutaj wszystko może być w zasięgu pojedynczych kliknięć. To jest oszczędność czasu, wygoda i to właśnie jest prawidłowy kierunek postępu designu interfejsu. (a wciąż macie swoje okienka)

Oby tylko nie sprawdziło się to co mówi greah - niech to będzie 7 z nakładką. Nic w 7 niech nie tykają, bo spie.przą.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy później...
Gość szpic

Chetnie bym sobie sprawdzil ale na moim lapku nie moge uruchomic win8 na wirtualnej maszynie ...

ok sprawdzilem 2 pc i tam to samo

babol 0x0000000260 :D

Edytowane przez szpic
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.