Skocz do zawartości

Kierunek, w którym zmierza PE


Rekomendowane odpowiedzi

Po przejrzeniu kilku ostatnich numerów, postów na forum i PPE, muszę stwierdzić, że nie podoba mi się co stało się z PSX Extreme, owszem, tekty Mazura i Kaliego są rewelacyjne ale, nie podoba mi się wulgarność, i pseudo luzackie teksty,(Owszem stare numery też nie były poprawne politycznie, ale tam, to było podane z głową, a nie ciągłe używanie słów "za(pipi)iste") czare goryczy przelewa również niesamowita wręcz arogancja nowego redaktora naczelnego, który obraża każdego, kto ma inne zdanie niż on, widać "wadza" uderza do głowy (Oczernianie każdego, kto ma inne zdanie niż on, wyrzuty jak to się on musi napracować)

  • Plusik 10
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

No, no, aż nowy temat trzeba było założyć, żeby sobie ponarzekać :). Słucham więc:

 

1. Wulgarność - gdzie jej tyle jest? Każdy tekst przed drukiem czytam po kilka razy i przekleństw na numer jest 2-3 (albo i wcale). 2-3 przekleństwa, w 100% przypadków użyte celowo, a nie jako przysłowiowy przerywnik zdania. 2-3 przekleństwa na 100 stronach, w magazynie o konsolach, gdzie w samych grach autorzy nie patrzą się na cenzurę, ale oczywiście wtedy wg graczy to jest "naturalnie oddany klimat". Panowie, bez przesady, PE to nie jest pismo o gotowaniu. Ponadto nikt nie rzuca przekleństwami dla zabawy. Czasami napisanie, że coś jest za(pipi)iste, pozwala przekazać więcej emocji, niż tłumaczenie, że "autorzy trafnie ukazali daną sytuację". Daję rękę uciąć, że grając, sami czasami kąśliwie zaklniecie, bo wkurzyła Was sytuacja albo trafiliście na coś świetnie zrobionego. Czemu więc autor ma nie oddać swoich uczuć, swoich wrażeń (czym też buduje klimat recenzji, na który też przecież jest tyle narzekań)? Rozumiem oburzenie, gdybyśmy w co drugim tekście serwowali po kilka przekleństw, ale powtarzam - mówimy o 2-3 niecenzuralnych słowach na kilkaset tysięcy znaków w numerze...

 

2. Pseudoluzackie teksty - słucham metalcoola, konkretnie? Ostatni, Twoim zdaniem, pseudoluzacki tekst w PE... Jeśli już taki zarzut dajesz, to może weźmy pod lupę jakiś konkretny artykuł.

 

3. Butcher - bez przesady, to że Butch ma wyraziste poglądy to źle? Domyślam się, że wielu chciałoby, aby najlepiej każda strona w kolejnym PE była głosowana. Albo najlepiej przed nowym numerem każdy mógłby wrzucić swój szpigiel (bo ja chcę 4 strony na Forzę, ja chcę 4 strony na BF3, a ja to 6 na PES-a). Akurat na tyle co Butchera poznałem, to bardzo sprawnie idzie mu ogarnianie pisma, a gwarantuję, że jest tego masa i widzę, ile czasami ma roboty, żeby właśnie wszystkich zadowolić - żeby nie było za mało o grze X, żeby była publicystyka, żeby było też odpowiednio podane to graficznie. I nie, nie mam powodu mu słodzić, po prostu chyba niektórzy nie do końca rozumieją, jaką rolę pełni redaktor naczelny. Gdyby Butcher chciał słuchać każdego, to kolejny PE wyszedłby pewnie gdzieś koło maja...

 

4. Logo - nikt tutaj nikogo nie obrażał (a tak naprawdę, to kilku dyskutantów w komentarzach na PPE zaprezentowało poziom rynsztokowy). Butcher zauważył po prostu jedną rzecz - niesamowitą niechęć wielu do zmian. Spoko, nie jest to nic odkrywczego - taka nasza natura, że zawsze wydaje się nam, że to co już jest, to jest idealne. Tylko po zmianach z czasem często okazuje się, że jednak można zrobić coś lepiej, że można podać ciekawiej, ale pierwsze starcie z takim czymś często jest zaskoczeniem. I, moim zdaniem, Butcher miało prawo się wkurzyć, bo zależy mu tak samo (a nawet bardziej) na piśmie, jak wielu stałym czytelnikom, tyle że Ci w 90% woleli wylać wiadro pomyj, zamiast konstruktywnie pogadać (rzeczowe argumenty można było policzyć na palcach jednej ręki; ba, niektóre zostały już nawet uwzględnione). Butcher po prostu napisał wprost. Sorry, panowie, ale ja sam nie do końca rozumiem teksty w stylu "PE to teraz lipa, nowe logo ssie, najlepiej to było w 2006, a w ogóle to nie kupuję was od roku" - i to z takimi opiniami mamy się liczyć? Gwarantuję - czytam praktycznie każdy komentarz związany z tematami odnośnie PE (na PPE, forum, FB, maile) i zawsze chętnie analizuję uwagi. I jeśli ktoś mi pisze, że odwrócony grzbiet jest bez sensu, to dla mnie nie ma problemu powiedzieć "tak, racja, nasz błąd" i zmienić to. Tyle że najczęściej to są niczym nieuzasadnione żale, na które my nie mamy wpływu. Bo czy ja mogę przywrócić stary klimat? Nie. Ba, nawet nie chcę, bo to właśnie byłoby do bólu sztuczne. A czasami jest to naprawdę nużące, gdy my, chcąc rozwijać PE, ciągle słyszymy to samo "to już nie to co kiedyś; Ściera wróć; a pamiętacie jak w 46. numerze..."

 

Najciekawsze jest to, że lecą na nas gromy za zmiany, a z drugiej strony wychwalane jest Neo Plus, które swój poziom podniosło właśnie dzięki zmianom (czyli okazuje się, że jednak można). To, o co prosiłem bodaj w temacie o nowy logo, przytoczę tutaj - poczekajcie choćby z oceną logo do początku roku, kiedy zobaczycie je w całej krasie z okładką.

 

Dla mnie, bez urazy, ten temat to kolejna akcja w stylu "a co tam, to i ja dołożę swoją cegiełkę, pojadę im, no i oczywiście wspomnę, jak to było cudownie kiedyś"; bo kiedyś to nawet pseudoluzackie teksty były pisane z głową???). A tak mamy:

a) wulgarność - bo ktoś trafił w 6 numerach na jedną "(pipi)ę"

b) pseudoluzackie teksty (co zabawniejsze, te teksty niby miałby puścić Butcher, który raczej ma opinię osoby czasami aż nazbyt profesjonalnej i daleko mu do kogoś, kto chciałby na siłę przywracać stary klimat)

c) Butcher - gość napisał kilka słów wprost, to od razu jest arogancki, bo przecież powinien potulnie przeprosić, że chce zmieniać pismo, że chce się rozwijać...

Odnośnik do komentarza

I dla odmiany Batman AC gdzie w PE jest narzekanie jaka to kopia poprzedniej części, że zmiany są marginalne i w ogóle wcześniej było lepiej, do tego ocena jak dla Bulletstorma, który nawet przy tej grze nie powinien być wymawiany. :rolleyes:

 

Zaraz zacznie się wytykanie recenzji z którymi ludzie się nie zgadzają.

Odnośnik do komentarza

Mam podobne zdanie, od czasu zmiany wydawcy PE zalicza wyraźny spadek w dół - za dużo na siłę i niepotrzebnie wprowadzanych zmian, czego chyba zwieńczeniem jest wprowadzenie nowego logo (zabieg totalnie IMO bezsensowny, naprawdę nie rozumiem co było nie tak w starym, te nowe w każdym razie jest zwyczajnie brzydkie). W zasadzie stopniowy spadek poziomu widoczny był już od kilku lat: utrata wielu świetnych, mocno kojarzonych z pismem redaktorów (obrzućcie mnie kamieniami, ale "świeżaki" pokroju SoQ'a czy Rozba mimo, że są całkiem profesjonalni, to jednak totalnie jałowi, bez wyrazu, ich recenzji nie czyta się już z takim zaciekawieniem jak tekstów Myszaqa czy Kosa), coraz bardziej wymuszony humor (teraz nie ma go już praktycznie w ogóle, momentami można odnieść wrażenie że w piśmie panuje grobowa powaga), brak ciekawych pomysłów na felietony (widać to zwłaszcza po tekstach Mazura) i zapełnianie stron kompletnie zbytecznym stuffem (arty w recenzjach na całą stronę, przesadnej wielkości fotki z cosplayów), najprościej w świecie nie szanujecie miejsca w piśmie, które to jak wiadomo nie jest z gumy. Obecnie konkurencja prezentuje się przynajmniej o dwa poziomy lepiej.

Edytowane przez Johnny L
  • Plusik 2
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

wulgarność nie rzuciła mi się w oczy, więc nie będę tego nawet komentował (chyba wlasnie to zrobiłem)

 

PE czy NEO lepsze? to chyba nie temat o takim tytule, i nie jest to sprawa jasna, jasne jest natomiast to, że czasy, w których NEO było daleko w tyle to historia bardzooooooooooooooooooooooo odległa.

 

Tak, PE zdarzaja sie oceny z kosmosu - zauważalne głownie przez porownanie do ocen innych tytułów (tutaj Bulletstorm bedzie za wami chodzil poki nie nastąpi masowa amnezja)

 

Sztuczny luz wg mnie jest wyczuwalny, ja osobiscie upatruje w tym "grzecznego humoru" jako alternatywy dla starych jaj.

 

Butcher MIAŁ PRAWO się zdenerwować, w końcu jest tylko człowiekiem ale swoja wypowiedzia skrzywdzil troche czytelnikow - było się tylko wkur@## Butch. Dalej nie rozumiem tego z baranem w ściane i kompletem doznań :bad:

Odnośnik do komentarza

Mnie jeszcze bawi paniczny strach przed dawaniem oceny 10 ;] Kierując się kryteriami, np. tymi, które kiedyś podał HIV, nie będzie już chyba żadnej gry, która tę dychę otrzyma ;] Konkurencja nie boi się stawiać dyszek i słusznie otrzymują je gry, wybitne w swoim gatunku, np. Batman. A tutaj taki Batman dostaje 9-, a jakiś szmelc pokroju Saint's Row 8+. Marnowanie stron to kolejna rzecz, która mi przeszkadza - cosplaye, wielkie arty gier. Także ostatnio screeny, które są materiałami od wydawców i jak wiadomo, są one odpowiednio retuszowane.

Edytowane przez [InSaNe]
Odnośnik do komentarza

Zajoklimat byl fajny jak sie mialo 13 lat. Serio dzisiejsi 25-30 latkowie chca w pismie o grach relacji, dolaczonej do recki jakiegos nowego Wipeouta, jak to ich rowiesnicy rozpedzili kubel na smieci na autostradzie i probowali miec wczowke? Naprawde to by was rajcowalo? Bo odnosze wrazenie, ze niektorzy teskniac za starym PE maja wlasnie takie akcje na mysli. Nie wiem czy PE robilo jakies badanie rynku ale mam wrazenie, ze obecnie nie pisza pod 13latkow bo ci maja albo na prase wyje.bane albo kupuja CDA. Ja rozumiem jakby ludzie teskniacy za starym klimatem mieli nascie lat (sam jak tyle mialem to Gulash odszedl z SS a pozniej wiekszosc ekipy, przestalem wiec kupowac a pismo w koncu upadlo) ale podejrzewam, ze skoro pamietaja pierwsze numery to maja juz lat wiecej.

 

O ocenach to juz w ogole jest plonna dyskusja. Rozumiem 15 lat temu jak info o tym co jest w grze mozna bylo znalesc jedynie w pismach albo zaryzykowac te 20-30zl na pirata i samemu sie przekonac. Ale dzis w dobie neta, gdzie zanim gra sie ukarze jest pierdylion zapowiedzi, wywiadow z tworcami, pamietnikow, trailerow, pierwszych godzin, dem a po premierze drugi pierdylion recenzji od pisanych do ogladanych nie wspominajac o forach gdzie ludzie gierke rozkladaja na atomy wy przychodzicie na forum i piszecie "no, 10 to bym dal ale oni dali 9, to juz nie to samo PE co kiedys".

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

1. Chodzi o to, że wcześniej wulgarność w ogóle niebyła potrzebna, żeby wyrazić opinie. A jak już była (często w recenzjach Kaliego) to była cenzurowana

 

2. Za(pipi)ongo, zdjęcia lasek w Listach.

 

3 i 4. Kiedy Ściera planował zmianę loga, poddał to pod głosowanie, a teraz, czytelnicy zostali postawieni przed faktem dokonanym, jeśli to wymóg nowego wydawcy, to wystarczyło to napisać, a nie mieszać z błotem ludzi, na podstawie kilku trolli, siedzę w internecie już od jakiegoś czasu, więc dobrze wiem ilu w nim siedzi idiotów, wdając się z nimi w dyskusje, to walka z wiatrakami,.

 

 

Zaznaczam, moim celem nie jest obrażanie kogokolwiek, i wiem dobrze, że stara gwardia już nie wróci, ale nowi redaktorzy dają rade,, zdaję sobie sprawę,że bycie redaktorem naczelnym pisma o takiej tradycji, to ciężkie brzemię, ale,bez obrazy, przejmowanie się komentarzami jakichś krzykaczy, jest jednak trochę dziecinne.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Zajoklimat byl fajny jak sie mialo 13 lat. Serio dzisiejsi 25-30 latkowie chca w pismie o grach relacji, dolaczonej do recki jakiegos nowego Wipeouta, jak to ich rowiesnicy rozpedzili kubel na smieci na autostradzie i probowali miec wczowke? Naprawde to by was rajcowalo? Bo odnosze wrazenie, ze niektorzy teskniac za starym PE maja wlasnie takie akcje na mysli. Nie wiem czy PE robilo jakies badanie rynku ale mam wrazenie, ze obecnie nie pisza pod 13latkow bo ci maja albo na prase wyje.bane albo kupuja CDA. Ja rozumiem jakby ludzie teskniacy za starym klimatem mieli nascie lat (sam jak tyle mialem to Gulash odszedl z SS a pozniej wiekszosc ekipy, przestalem wiec kupowac a pismo w koncu upadlo) ale podejrzewam, ze skoro pamietaja pierwsze numery to maja juz lat wiecej.

 

O ocenach to juz w ogole jest plonna dyskusja. Rozumiem 15 lat temu jak info o tym co jest w grze mozna bylo znalesc jedynie w pismach albo zaryzykowac te 20-30zl na pirata i samemu sie przekonac. Ale dzis w dobie neta, gdzie zanim gra sie ukarze jest pierdylion zapowiedzi, wywiadow z tworcami, pamietnikow, trailerow, pierwszych godzin, dem a po premierze drugi pierdylion recenzji od pisanych do ogladanych nie wspominajac o forach gdzie ludzie gierke rozkladaja na atomy wy przychodzicie na forum i piszecie "no, 10 to bym dal ale oni dali 9, to juz nie to samo PE co kiedys".

 

 

Niestety, nie potrafisz czytać ze zrozumieniem :(

  • Plusik 1
  • Minusik 2
Odnośnik do komentarza

Paniczny strach to panuje w branży w korzystaniu z ocen 1-6 w 10-stopniowej skali, bo dziennikarze od gierek, to jest banda lizusów, a nie rzetelnych krytyków jak w branży muzycznej czy filmowej.

 

a ja zacytuje grigoriego bo jego wypowiedz to jedyny superprawdziwy i niezbijalny argument. Obecnie mamy do czynienia ze skalą 7-9 co jest szczytem nieporozumień i olbrzymim wstydem dla wszystkich tzw. krytykow.

Odnośnik do komentarza

Ja na magazyn patrze niestety z perspektywy kilkinastu lat, czyli od samego poczatku i dla mnie zmiany sa na gorsze. Ne ma co sie rozpisywac o zmianie ekipy, bo to jest nieuniknione i to ze nie podoba mi sie styl jakiegos redaktora jest tylko moja subiektywna opinia. Jak mialem nascie lat, jedynym zrodlem informacjii o gierkach bylo PE + pare innych gazet i sila rzeczy przywyklem do tego ze ci co pisza do pe powinni sie na tym znac. Teraz w wiekszosci pisza sami 'nowi' i im juz nie ufam ;)

Najbardziej zawidziony jestem zmianami w szacie graficznej, dla mnie to jest regres o 10 lat. Rozumiem, ze moze stawiacie na prostote, ale dla mnie to wyglada ( w porownaniu do poprzedniego wydawcy)jakby grafik sobie nie radzil z nieco bardziej zaawansowanym ukladem, typu tlo inne niz czarne. Recenzja wyglada teraz w stylu: kilka screenow, co najgorsze nie bezposrednio zrzucone z gry, na gorze i teskt na dole.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Zamieszczanie screenów od producenta, przy braku tych z rzeczywistego gameplayu to poważny fail i poniekąd robienie w bambuko czytelnika. Chociażby "Saints Row 3". Na screenach wygląda to bardzo dobrze, a w rzeczywistości- każdy wie, bieda z nędzą. A tu jeszcze gra dostaje 8 za grafikę? *??? To takie RDR powinno a grafe dostać jakieś 12.

Ciągłe narzekanie na brak miejsca, to też jakaś dziwna sprawa. Miejsca niby brakuje, a te wszystkie cosplaye i całostronicowe grafiki to nic innego jak zapychanie miejsca. To jeszcze może coś w stylu słynnych tipsów z 1. numeru zrobić?

Dobrze, że pod względem fachowości recenzji PE wciąż ma znaczną przewagę nad, moim zdaniem całkowicie niewiarygodnym w tej materii, N+. Bo to jednak dla mnie najważniejsze. Reszta niestety coraz bardziej na korzyść konkurencji, która ma jasną i konsekwentnie prowadzoną wizję magazynu i kilku niezłych autorów. Z całym szacunkiem, ale takiemu Martinezowi czy Grabarzowi, PE nie ma po prostu kogo przeciwstawić.

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

Z tego co pamiętam to w odpieraniu ataków chodziło raczej o to, że skoro KRYTYKUJESZ, to staraj się żeby tak krytyka była KONSTRUKTYWNA.

Bo z tego co czytam, to większość "narzekaczy" jako koronny argument podawało "nie bo nie :)

 

Haro, jeśli 11 osób powie Ci że jesteś durniem, to znaczy że jesteś durniem? Ciekawe podejście do życia albo bardzo niska samoocena ;)

 

 

Nikogo bronić na siłę nie mam zamiaru, ot postanowiłem sobie jebnąć tutaj posta :F

  • Plusik 1
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...