Skocz do zawartości

Yakuza 5


Paliodor

Rekomendowane odpowiedzi

Troszkę późno się wypowiem ale ekipa Nagoshiego chyba nie śpi po nocach i klepie kolejne linijki kodu Yakuzy 5 bo tyle atrakacji jakie upychają w tej odsłonie nawet mnie zaskoczyła. Już w Y4 była masa różnorakich rzeczy do roboty, a piąteczka jawi się jako jeszcze większy skarbiec czystej zabawy w różnorakiej formie. No i ten VF2 ! Bosko.

Życzę im jak największej sprzedaży bo naprawdę czapki z głów dla takich devów, którym naprawdę zależy by zaoferować graczom jeszcze więcej niż w poprzednich częściach i co najlepsze nie wciskać tego w formie dlc czy innych bzdetów.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Po dzisiejszych trailerach gra z miejsca wskoczyła na pierwszą pozycję gier, które muszę mieć od razu, a z roku na rok takich gier dla mnie jest co raz mniej i z reguły wstrzymuję się z zakupem do czasu gdy gra kosztuje 80 zł. Z Yakuzą 5 tak jednak nie będzie bo wygląda to absolutnie fenomenalnie! Już widzę kolejne 100 godzin z życiorysu, nowy silnik graficzny zasługuje na uznanie, postacie w scenkach prezentują się świetnie, no i lokacje zyskały na szczegółach, podobają mi się urywki ze śniegiem w tle ;) Tona pobocznych rzeczy już w tej chwili zaczyna przytłaczać, a jak jeszcze wyobrażę sobie poboczne misje, szczególnie te Haruki, przy których japończycy zapewne popuszczą wodze fantazji to już chcę w to grać i grać. Jeżeli to wyjdzie w przyszłym roku w EU, to dla mnie zapowiada się osobista gra roku 2013. Przeglądając poprzednie posty ja również nie mogę zrozumieć braku popularności tej serii, szczególnie śmieszą mnie w niektórych serwisach porównywania Yakuzy do Sleeping Dogs, mówcie co chcecie ale Sleeping Dogs przy tym co oferuje Yakuza jest niczym, po prostu zerem. Twarze w Sleeping Dogs są tak paskudne, że aż żal na to patrzeć, dobija mnie też bezsensowna brutalność tej gry, Yakuza jest również cholernie brutalna, ale jest to podane ze smakiem i w wyważony sposób, w przeciwieństwie do tego co zaoferowała nam ekipa z Ubisoftu (kawa na ławę). I gdzie tam do cholery klimat Azji, którym się tak wszyscy zachwycają? Bez specyficznego poczucia humoru, popkulturowych odniesień, czy w reszcie tony atrakcji, które oferuje nam Yakuza nigdy nie będzie możliwe poczucie azjatyckiego klimatu. Może zachodnim twórcom wydaje się, że wystarczy do gry wrzucić trochę chińskich brzdąkań, umieścić grę w Azji, ponazywać postacie z chińska i mamy gotowy temat? No tak w końcu to się sprzeda, bo po pierwsze jest na to nagonka medialna, po drugie można rozbijać się samochodami, a po trzecie zmasakrować kogoś do granic możliwości.

Odnośnik do komentarza

Masz dużo racji w tym co piszesz. Yakuza to taki zakręcony miks z jednej strony odwzorowanie co charakterystyczniejszych miejscówek, współpraca z realnymi markami/lokalami, prawdziwe odgłosy ulicy i wiele innych szczegółów,które mają jak najbardziej przenieść klimat Kabukicho (w serii Yakuza Kamurocho),Okinawy,Osaki itd a z drugiej strony fabuła z wieloma elementami patosu i zakręconych akcji typu Kiryu vs 50oprychów, akcje jak ta z taksówką w trailerze albo złoty zamek "wyrastający" z już istniejacego (Yakuza2) w Osace. Cóż mieszanka to wybuchowa ale mi osobiście się właśnie taki miks poważnego tonu fabuły z nazwijmy to elementami mniej poważnymi się podoba.

Na plus także modele twarzy postaci, może tekstury w Yakuzach nie były czasem oszałamiające ale nadrabiało to szczegółowością i dbałością o detale jak zmarszczki,zarost,przebarwienia itd Ogólnie to w serii Ryu Ga Gotoku(naszej Yakuza) jest ogrom czasem małych szczególików, które nieraz bardzo mnie cieszyły jak choćby tak błaha sprawa jak szklanki z drinkami, na ogół jest to jakaś tam tekstura i nic specjalnego w takiej Y3/4 widać, że w tej szklaneczce znajduje się jakiś płyn, a w trakcie jego picia widać jak się przelewa przez szklankę. Ot pierdółka ale cieszy ^^

Do tego ogrom zadań pobocznych, mini gierek, hazardu,hostess itd no jest co robić, co cieszy zwłaszcza jak człowiek widzi jak seria się rozwija od pierwszej odsłony, którą po dzisiaj bardzo lubię. Jedyny jej minus było brak oryginalnego dubingu, głosy ang może i nie były złe ale jednak większa wiarygodność i realności nadaje jap. dub. Tak samo w Sleeping Dogs strasznie mi brakuje lokalnego języka, od razu klimat zyskałby ogromnie na plus. No ale hamburgery czytać pewnie nie lubią.

Edytowane przez Paliodor
Odnośnik do komentarza

Gra pozamiata - to jest pewne !

W tej czesci znajdzie sie wyjatkowo duzo nowosci co widac po dlugim trailerze. Czworka wprowadzila u nas Hostessy i kilka minigierek, a ogolnie wiecej grywalnych postaci, tening Dojo i Hostess, rankingi online i kilka innych rzeczy - w stosunku do poprzednika bylo troche dodatkow. Piatka to jednak wielki worek z nowosciami, zapowiada sie wyjatkowo ciekawie - znajac rozbudowanie poprzednich czesci zastanawiam sie ile godzin przyjdzie nam spedzic w grze tym razem.

 

Niech zaluja wszyscy, ktorzy nie grali w ta serie, ja niestety przegapilem Yakuze na PS2 i szkoda, ale na szczescie na PS3 gram od trojki i mam wszystkie trzy wydane w Europie czesci gry na ta konsole. Dead Souls nie jest moze tak fajne jak Y3 i Y4, ale to taki spin-off. Yakuza 5 to oczywiscie must-have !

Gdyby tak jeszcze Sega zdecydowala sie wydac w Europie Kenzan i Black Panther - wystarcza przeciez napisy jak w czesciach z PS3, poza tym fajnie byloby gdyby Sega zdecydowala sie zrobic jakas osobna, nowa czesc na PS Vita.

Edytowane przez saptis
Odnośnik do komentarza

Akurat brak obu Black Phanter to największy zawód ze strony Segi, grałem tylko w demko jedynki ale już ten kawałek kodu pokazywał, że jest to praktycznie ta sama Yakuza wraz z niemal tymi samymi atrakcjami co na stacjonarkach. Porządna grafika bliska poziomowi Yakuzy 1/2, bardzo fajny system walki, który był odmienny od tego ze stacjonarek, masa rzeczy do roboty i nowy bohater powodowali, że jest to imo jedna z najlepszych gier na PSP, szkoda, że tylko dostępna w wersji japońskiej. Jeśli już tak mają coś na tą śmieszną Vitę wydawać to na początek "HD" kolekcję obu Yakuz z PSP, również na rynki zachodnie.

Edytowane przez Paliodor
Odnośnik do komentarza

Z racji, że przez pewien okres mieszkam i pracuję w Japonii to wybrałem się na TGS 2012 no i nie mogłem odmówić sobie zagrania w Yakuzę 5! Można było grać tylko przez 15 minut, więc za dużo nie widziałem, ale kilka spostrzeżeń:

Grafika została poprawiona, widać to na pierwszy rzut oka (choć wiadomo nie jest to poziom Uncharted). Za to twarze i mimika pierwsza klasa! Na minus widoczne ząbki z bliska i pojawiający się w oddali nagle ludzie.

Grałem Kazumą w Fukuoce i Haruką w Osace - miasta się od siebie różnią, każde ma w sobie coś specyficznego. U boku koleś grał tym wielkim kolesiem na Hokkaido, śnieg prószy, że aż miło:)

System walki został rozbudowany o nowe ciosy kończące - jak zobaczyłem jak Kazuma chwycił jednego gościa i szurał jego twarzą po asfalcie, to aż się skrzywiłem:P

Jeżeli chodzi o Harukę, to u niej wiadomo "walki" wyglądają inaczej - nie ma też tak, że ktoś do nas podbiega - sami zagadujemy wybrane dziewczyny do walki w tańcu. Gangnam style nie usłyszałem, ale to może dlatego, że 2 piosenki, które grałem były na poziomie easy:> Miły odpoczynek od obijania twarzy.

Wrzucam też zdjęcia gazety Yakuza 5, którą rozdawali na targach - widać np. w niej wszystkie minigry. Jeżeli ktoś będzie chciał większe zdjęcia lub żebym mu coś przetłumaczył to niech daje znać - ale może to trochę potrwać bo praca trochę czasu pochłania.

Krótkie podsumowanie - po zagraniu w Yakuzę mam ochotę od razu ją kupić. Widać znaczącą poprawę względem 3 i 4 , coś pięknego! Że też muszę wracać do Polski 2 grudnia a premiera Yakuzy 5 - 6 grudnia:( Trzeba będzie wydać pieniądze na przesyłkę - szczerze polecam!

http://tinyurl.com/8pw9u2r

  • Plusik 7
Odnośnik do komentarza

Dzięki za wrażenia z grania w Yakuzę 5. Nie ma to jak relacja z pierwszej ręki ;) No i oczywiście plusik za zdjęcia. Miejscówki z tej gazetki prezentują się genialnie. Fajnie będzie znów pobiegać po Osace ale też i po innych miastach.

A ogrom gierek wprost przytłacza, oj będzie co robić to pewne. Szacuneczek za tyle dobrego stuffu jaki upychają na płytce.

Ciekawe co to za typek w białym garniaku na zdjęciu z postaciami.

Szkoda, że data powrotu pokrzyżuje ci plany zakupu bo zawsze to parę złotówek/jenów w kieszeni.

Edytowane przez Paliodor
Odnośnik do komentarza

Ta gra bedzie wielka - to jest wiecej niz pewne. Czwarta czesc jest o wiele bardziej rozbudowana niz takie GTA IV, grom Segi dorownac moze co najwyzej taki Red Dead Redemption, ale generalnie GTA nie umywa sie stopniem rozbudowania do Yakuzy. Wiadomo, ze to inne gry, ale chodzi o rzeczy typu minigierki czy mozliwosci jakie oferuje bo jak wiadomo sama mapa jest wieksza w GTA. W nudnym GTA IV nie spedzilem 100 godzin, a w Yakuzie tak i nawet przy takim czasie zostalo mi do zrobienia wiele rzeczy. Tyle czasu spedza sie zazwyczaj w grach RPG bo nie licze tytulow multiplayer czy MOBA gdzie ludzie graja setki lub tysiace godzin.

Ciekawe co pokaza najnowsze czesci tych serii, Yakuza bedzie bardzo rozbudowana wzgledem poprzednich czesci - to wiadomo z juz dostepnych materialow, jesli chodzi o GTA V nie wiadomo bo Rockstar milczy jak zaklete i nie ujawnia zadnych informacji, a materialy pochodzace z gry sa znikome. Ciesze sie, ze Sega nie jest tak skapa jesli chodzi o informacje dotyczace swojej najnowszej produkcji.

Edytowane przez saptis
Odnośnik do komentarza

Jeśli już miałbym porównywać ilość rzeczy do robienia i wszelakich atrakcji to z GTA jedynie San Andreas jest lepsze. Tam to jest też moloch growy, zajęć mnóstwo, a i nie wszystko też sprowadzało się do zajechania z pkt.A do B i rozwalenia wszystkich delikwentów. Ale generalnie to zawsze śmieszyło mnie porównywanie w mediach i na różnych forach/stronach obu serii, które są bardzo odmienne i łączy je niewiele.

Teraz to tylko liczę na jakieś demko na jap. store , może w grudniu albo nawet jeszcze pod koniec listopada coś się pojawi bo każda część na PS3 miała demko, no chyba jedynie Kenzan nie.

Edytowane przez Paliodor
Odnośnik do komentarza

Ja tez nie rozumiem tego porownania dlatego napisalem, ze GTA nie umywa sie do Yakuzy, tak jak pisal Paliodor tylko San Andreas bylo bardziej rozbudowane (imo to najlepsze GTA).

Generalnie teksty "japonskie GTA" sa zupelnie nietrafione, jak pierwszy raz zagralem w Yakuze to potwierdzilo to tylko moje wczesniejsze przypuszczenia, ze gry sa zupelnie od siebie rozne.

 

Yakuza przypomina mi bardziej Shenmue bo ma w sobie wiele elementow z tej legendarnej gry, do tego doki w czworce i Dead Souls sa jak zywcem wyciagniete z pierwszej czesci Shenmue - te magazyny, widlaki, statek - cala miejscowka, szkoda, ze ten obszar nie jest nieco wiekszy.

Swoja droga chcialbym zeby Sega zdecydowala sie wydac Shenmue HD Collection (koniecznie na plycie) oraz trzecia czesc gry. Jedynke i dwojke mam do dzisiaj, ale bardzo chetnie kupilbym ich reedycje.

Edytowane przez saptis
Odnośnik do komentarza
Gość DonSterydo

PS3 ma byc wspierane do 2015 roku, oni co dopiero podrasowali silnik wiec sadze ze splodza jeszcze jedna Yakuze ;)

 

Jeśli dobrze się orientuję, to teraz nowa Yakuza wychodzi co roku więc jeszcze ze dwie będą :P Mają chyba wydać jakieś remastera Yakuza 1 i 2 na PS3, może bym się przełamał i zrobił całą - mieć 6-7 części na same PS3 na półce, normalny mindfuck XD

Odnośnik do komentarza

PS3 ma byc wspierane do 2015 roku, oni co dopiero podrasowali silnik wiec sadze ze splodza jeszcze jedna Yakuze ;)

 

Jeśli dobrze się orientuję, to teraz nowa Yakuza wychodzi co roku więc jeszcze ze dwie będą :P Mają chyba wydać jakieś remastera Yakuza 1 i 2 na PS3, może bym się przełamał i zrobił całą - mieć 6-7 części na same PS3 na półce, normalny mindfuck XD

 

Z tym co roku to byl wyjatek spowodowany pozegnaniem starej szkoly robienia Yakuzy, stad na szybko zrobili SPIN-OFF Dead Souls ;), teraz pewnie bedzie tak jak dawniej, dostaniemy raz na jakis czas kolejnego kolosa do ogrania ktory wyjmie setki godzin z zyciorysu. Choc w sumie nie mialbym nic przeciwko :D, pod warunkiem ze seria trzymala by dotychczasowy poziom.

Edytowane przez Bansai
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...