Jump to content

Yakuza: Kenzan!


Guest Kasias

Recommended Posts

Guest Kasias

Po sukcesie Yakuza i Yakuza 2 na PS2, Sega postanowiła przystopować trochę bajerę i wypuściła na nową konsolę Sony spin-off świeżej wówczas serii o podtytule Kenzan!. Akcja gry rzuca nas na początek XVII wieku do Japonii, gdzie w skórze Miyamoto Musashiego (w tej roli znany wszystkim Kazuma) musimy odszukać fałszywego Musashiego, który ponoć podszywa się pod głównego bohatera, a w międzyczasie zamordował rodziców małej Haruki.

 

Łącznie kilkaset godzin z zaimportowanymi 1&2 HD Edition i Yakuza 5 wspominam bardzo miło, dlatego nakręcony zwiastunami bombowo zapowiadającego się Yakuza: Ishin postanowiłem łyknąć także Kenzan!, zwłaszcza że gra kosztowała prawie trzy razy mniej niż piątka. Graficznie cudów nie oczekiwałem, w końcu to gra z pierwszej generacji na PS3, to i naleciałości ze starszej siostry nie zabrakło. Na plus jak zawsze fachowo wykonane twarze i ogromne przywiązanie do szczegółów. Poznawanie fabuły nie stanowi w tym przypadku większego problemu, gdyż a) dostępnych jest w necie sporo opisów, b) grupa KHHsubs już dawno przetłumaczyła całą grę, włącznie z sub-questami. W całym Kenzan! znalazła się tylko jedna jedyna misja, podczas której musiałem sięgnąć po opis, a chodziło tylko o to, by zakupić dla pewnego typka jeden konkretny przedmiot. Sama historia to wariacja na temat losów legendarnego Musashi niepozbawiona humoru, ale nade wszystko przepełniona konkretnym "samurajskim" klimatem. Finał kopie po klejnotach i jak na standardy serii naprawdę zaskakuje.

 

W sferze grywalnej jest to stara, dobra Yakuza. Dwa miasteczka + okoliczne wioski dają w sumie teren znacznie większy niż jedynka (ale nie późniejsze odsłony), a znane ze współczesnych odsłon minigierki zostały zastąpione przed swoje starsze o 400 lat "odpowiedniki". Bitka jest miodna jak zawsze, w tym przypadku mamy zresztą chyba najwięcej możliwości obijania pysków i żeber. System oferuje 4 techniki walki, między którymi można się przełączać w dowolnym momencie. Bossów odpicowano, że mucha nie siada, choć w kwestii sub-bossów i większych przeszkadzajek przegięto z jednym motywem. Gostki potrafią złapać nas przy jakimś kącie i spamować pchnięcie, na wyblokowanie których nie ma czasu... Fabułę i kilka side-questów (takich wrzuconych przez samą grę) ukończyłem na Normal w 15 h, po czym odblokowałem tryb Adventure i coś na wzór Battle Arena z nowszych części.

 

Kenzan! należy się solidna ósemka i naprawdę nie wiem, dlaczego Sega nie wypuściła tej odsłony na Zachód, a znacznie słabsze Dead Souls już tak. Pewnie uznali, że zombiaki sprzedadzą się lepiej niż gość z kataną...

 

Edited by Kasias
  • Upvote 1
Link to comment

Obok Way of The Samurai jedna z niewielu porządnych gier w klimatach feudalnej Japonii. Fakt, że Sega nie wydała jej na starcie generacji jest dziwny bo z tego co widziałem dotychczas i z opinii ludzi, którzy w nią grali jest to solidna pozycja. No ale to Sega wiec tam się logiki nie ma co doszukiwać.

 

Gierkę idzie kupić bez żadnych problemów. Choćby na Ebay albo w sklepach typu CD Japan lub Play-Asia  za dość spoko cenę.

Ja swoją kopię pewnie biorę pod koniec roku, no chyba, ze nie ogram większości tytułów jakie mam obecnie to pewnie troszkę potem. Gamefaq i poradnik ThePatrick'a do tego przetłumaczone cut-scenki od KHH subs i jazda :D

Przydałoby się takie combo do Yakuza 5 ale z tego co widzę nikomu się zbytnio z tym nie śpieszy.

Edited by Paliodor
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.