Skocz do zawartości

Wlasna firma,hurtownia a VAT


Velius

Rekomendowane odpowiedzi

Bo ja jakis zacofany jestem i nie zabardzo juz wiem jak to jest.

 

Dajmy na to ze zalozylem sobie firme lub jak to sie mowi zarejestrowalem dzialalnosc gospodarcza. Teraz chce sobie sprzedawac hurtowo gry na allegro jako firma,moge albo nawiazac wspolprace z dystrybutorem albo na wlasna reke szukac hurtowni i sciagac gry i tu zaczyna sie cos czego nie rozumiem,jak w tym przypadku dziala VAT?

Moge sobie w hurtowni nabrac rzeczy za cene netto i potem VAT dodaje do ceny sprzedawanego przedmiotu,czy moze w hurtowni juz dowalaja mi tez VAT i tak naprawde kupuje za cene brutto i potem musze tez do swojej ceny dowalic VAT? Wtedy nie rozumiem za bardzo gdzie tu jest zysk bo wychodza kosmiczne sumy.

Slyszalem tez ze hurtownia wpisuje VAT w fakture,ale nie trzeba za niego placic i dopiero PO sprzedaniu przedmiotow wylicza sie vat z marzy czy tam zysku...

 

Sam juz nie wiem jak to dziala,moglby mi ktos to dokladnie opisac? Bylbym wdzieczny.

 

p.s. A co jesli np nie zarejestruje i nie zaloze firmy tylko jako osoba fizyczna bede chcial hurtowo kupic i sprzedawac gry,jak wtedy wyglada sprawa z podatkiem,sam za siebie musze placic czy moze moge narazie to olac?

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 8
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Gość Albert Wesker

Kupujesz z VATem, potem VAT sobie odliczasz, urząd podatkowy Ci go zwraca. Jak sprzedajesz to sprzedajesz z VATem i później ten VAT wpłacasz do urzędu podatkowego. Przykład: kupujesz grę za 200 zł netto, czyli 244 z VATem (22%). Te 44 zeta zwraca Ci urząd podatkowy (po zakończeniu jakiegoś tam okresu, czyli miesiąc, kwartał, rok). Sprzedajesz grę za 305 zeta, czyli 250 netto plus 55 zł VATu. Te 55 odprowadzasz do urzędu podatkowego, Twój zysk wynosi 50 zł, od których płacisz 19% podatku CIT. Czyli de facto odprowadzasz od takiej transakcji 11 zł VATu (55-44) i niecałe 10 zł CITu. Coś jeszcze chcesz wiedziec?

PS. Tak w zasadzie Twój przychód to te 250 i od całego przychodu powinieneś zapłacic CIT, ale 200 które zapłaciłeś za grę w hurtowni wliczasz do kosztów działalności firmy i podatek Ci odchodzi.

A co do Twojego drugiego pytania to działalnośc handlową w celach zarobkowych mogą prowadzic tylko firmy, bo tylko firmy płacą podatek CIT, a nie osoby prywatne (my płacimy CIT). Czyli legalnie nie możesz tego robic o czym pisałeś

Edytowane przez Albert Wesker
Odnośnik do komentarza

zacznijmy od tego, że jeżeli nie zarejestrujesz działalności a będziesz w hurtowych ilościach sprzedawał na allegro, i przyłapie Cię U.S. to będzie mandacik+opłacenie zaległych podatków z odsetkami.

 

Jeśli chodzi o VAT, to w hurtowni za towar płacisz kwotę brutto czyli z vatem. Sprzedajesz towar i ktoś Ci za niego też płaci kwotę brutto. A za jaką kwotę ten towar sobie sprzedasz to ustalasz sobie sam jakiś tam % marży.

Do U.S. na koniec miesiąca rozliczeniowego, albo kwartału wpłacasz RÓŻNICĘ->

kupujesz towar: 100,00 netto + 22, 00 vat

sprzedajesz towar: 200,00 netto + 44,00 vat => do urzędu odprowadzasz 22,00 zeta vatu.

 

Gdy założysz firmę jako osoba fizyczna będziesz się rozliczał PITem a nie CITem (to dotyczy osób prawnych) i tutaj do opodatkowania też idzie różnica: przychód-koszt (200-100) x 18%. Czyli teoretycznie powinieneś odprowadzić 18,00 ale do kwoty trzy tysiące coś tam, dzięki uldze podatek nie wyjdzie.

Kwestię składek zusowskich pominę.

Odnośnik do komentarza

<przegania z kiosku>

cholera jasna! Won mi stąd jeden z drugim! Będzie mi tu kłaki rozrzucał! Panie, to jest dział pomocy! Ja tu posty mam!

 

;)

 

<wracajcie do tematu albo milicję zawołam, lub w Waszym przypadku raczej U.S. bez A >

Odnośnik do komentarza

 

p.s. A co jesli np nie zarejestruje i nie zaloze firmy tylko jako osoba fizyczna bede chcial hurtowo kupic i sprzedawac gry,jak wtedy wyglada sprawa z podatkiem,sam za siebie musze placic czy moze moge narazie to olac?

 

 

W tym wypadku sprawa jest prosta: nie masz firmy to zadna hurtownia nie sprzeda Ci hurtowej ilosci sprzetu. Bedziesz chcial kupic kilka, to tez nie da rady bo detalu nie obsluguja.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.