Jump to content

Gears of War


Słupek

Recommended Posts

skulllogo.jpg

GEARS OF WAR

( temat na forum - )

 

 

INFORMACJE OGÓLNE

 

 

System: Xbox 360, PC

 

Developer: Epic Games

 

Wydawca: Microsoft Game Studios

 

Dystrybutor PL: CD Projekt

 

Daty wydania:

07 listopada 2006 ( światowa data premiery )

07 listopada 2006 ( data premiery w USA, NTSC) Xbox 360

17 listopada 2006 ( data premiery w Europie, PAL) Xbox 360

17 listopada 2006 ( data wydania w Polsce ) Xbox 360

18 stycznia 2007 (data wydania w Japonii) Xbox 360

 

06 listopada 2007 ( światowa data premiery ) PC

21 grudnia 2007 ( data wydania w Polsce ) PC

 

Gatunek: TPP, (Third-person Shooter), gra akcji-horror

 

Wymagania wiekowe: 18 +

 

Czas produkcji:

 

Koszt produkcji:

 

Ekranizacja kinowa: nie (w produkcji)

 

Tryb jednoosobowy: tak, single player, co-op (na dwóch graczy; internet / split screen / link-kabel)

 

Tryb sieciowy(multiplayer): tak, (internet / split screen / link-kabel), liczba graczy: 2-8

 

Wersja językowa:

-oryginalna angielska (X360)

-wersja kinowa-polskie napisy (PC)

 

Demo: nie

 

Okładki:

 

gearsofwarclassicsxbox3.jpg334558ps500h.jpgwydanie classics (klasyka)

wydanie premierowe

(takie same dla wszystkich regionów)

 

 

gearsofwarcollectorsedi.jpg

Collectors Edition- wydanie kolekcjonerskie

 

Zawiera:

- specjalne, metalowe pudełko

- książkę "Destroyed Beauty" opisującą i ilustrująca świat gry

- płytę DVD z dodatkowymi materiałami: film "making of Gears of War", trailery Gears of War, film "Gears of War: The Race to E3" ukazujący przygotowania do pokazu gry na targach E3

 

 

Oceny z recenzji:

 

- Official Xbox Magazine: 10/10

- IGN: 9.4/10

- 1UP: A+

- GameSpy: 5/5

- GameSpot: 9.6/10

- Game Informer: 9.5/10

- Eurogamer: 8/10

- GameTrailers: 9.1/10

- Play Magazine: 10/10

- Neo Plus: 9.7/10 (#93, pisał BANAN)

- PSX Extreme: 9+/10 (#112, pisał HIV)

- Metacritic: 94 (średnia ocen z recenzji), 85 (średnia ocen z recenzji userów)

 

 

Wyniki sprzedaży:

Xbox 360 - 6.02 mln. (ostatnie dane wg. vgchartz)

PC - n/a

 

Właściwości:

- nośnik: 1 DVD9 (Xbox 360, PC)

- 480p/720p/1080i, 30 fps, 60 Hz

- Dolby Digital 5.1

- instalacja 6.3 GB (opcjonalna)

 

DLC (Downloadable content):

- "Gears of War Multiplayer Map Pack 1" zestaw dwóch darmowych mapek do multi

- "Hidden Fronts Multiplayer Map Pack 2" zestaw czterech darmowych mapek do multi

 

Gry podobne:

 

gowcover.jpgpalxbox360darksectorys.jpgDark Sector (również dostępny na Ps3)

Gears of War 2

Edited by SłupekPL
Link to comment
  • Replies 1
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Single Player

 

 

1. Gameplay

 

Gears of War jest taktycznym shooterem widzianym z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Gra hula na silniku Unreal Engine 3.0 który w swoim czasie wyduszał ostatnie soki z siebie. Czego efektem jest przepiękna trójwymiarowa grafika. Polana ciężkim, dorosłym survival horror klimatem.

Przemierzając świat gry zwiedzimy różnorodne miejscówki, począwszy od rozległych-otwartych przestrzeni poprzez zamknięte lokacje a kończąc na ... a tego już sami się dowiecie.

 

Gears of War nie jest tylko bezmyślną strzelaniną. To przede wszystkim gra która konkretnie zrewolucjonizowała pojęcie "cover system" czyli tak zwany system osłon. Z czego obecnie korzysta większość współczesnych gier. Nie wystarczy bezmyślnie biec do przodu bo co najwyżej możemy zostać uraczeni napisem "game over".

 

Cover system w połączeniu z wysoką Sztuczną Inteligencją naszych wrogów wymusza na nas myślenie, umiejętne korzystanie z osłon a także ostrożność w wymianie ognia.

 

Jednym z najmocniejszych punktów gry jest niewątpliwie wspaniały co-op czyli kooperacja. Zacznijmy od tego, że rzadko kiedy w grze poczujemy się samotni. Praktycznie przez całą grę towarzyszyć i wspierać nas będą nasi towarzysze broni. Ale na tym nie koniec, jak już wspominałem na początku cały single player możemy przejść w kooperacji z "żywym" przyjacielem. Gra oferuje co-op zarówno przez split screen jak i przez xbox live. Dobra zabawa gwarantowana.

 

Warto też zaznaczyć, że w grze nie uświadczymy żadnego rodzaju apteczek. Nasze zdrowie regeneruje się automatycznie, wystarczy schować się za jedną z osłon i odczekać chwilę dopóki nie odzyskamy pełnej energii. Tylko nie myślcie, że gra jest przez to łatwa. Ostatni poziom trudności potrafi napsuć krwi nie jednym śmiałkom szczególnie kiedy gramy sami.

 

Oprócz tego w całej grze mamy poukrywane COG-Tagi czyli nieśmiertelniki poległych żołnierzy. Więcej na ten temat, gdzie ich szukać opiszę w dziale Achievements/Poradnik.

 

Najlepsze zostawiłem na sam koniec czyli to co misie lubią najbardziej mianowicie "multiplayer". Grzechem by było pominąć tak istotny tryb w takiej grze. Więc i w Gears of War go nie zabrakło.

To zdecydowanie najmocniejszy punkt całej gry. Czy Girsy osiągnęły by taki sukces bez wspaniałego trybu sieciowego. Wątpię. Więcej szczegółów, opis trybów, broni i mapek umieszczę w odpowiednim dziale Multiplayer.

 

Ogólny poradnik, rady jak przetrwać w świecie Gears of War, oraz gdzie znaleźć wszystkie COG-Tagi umieszczę w dziale Achievements/Poradnik.

 


 

2. Wprowadzenie

 

Akcja Gears Of War dzieje się na odległej planecie zwanej Sera, zamieszkałej przez ludzi. Sera została skolonizowana przez gatunek ludzki gdyż bliźniaczo przypominała rodzimą matkę Ziemię. Zarówno pod względem atmosfery jak i bogactw które oferowała. Oceany, pasma górskie i rozległe doliny to jedne z nielicznych podobieństw do Ziemi. Poza tym ludzie wykończeni i znudzeni wojnami na Ziemi, woleli zamieszkać na dziewiczej, nie zamieszkałej przez nikogo planecie by w końcu zaznać upragniony spokój.

 

Niestety tak jak i na Ziemi, ludzie i na Sera zaczęli prowadzić wojny. Głównym powodem konfliktów były surowce które oferowała nowa planeta czyli historia powtórzyła się. Sera wyniszczona ciągłymi konfliktami zbrojnymi była bliska destrukcji.

Na szczęście ludzie w porę się opamiętali i skończyli z wojnami. Na rzecz odbudowy planety, dotychczasową energię pożytkowaną na ciągłe wojny postanowiono wykorzystać na wspólne dobro. Zaczęto dbać o lepszą przyszłość dla ludzi. Sera szybko weszła w okres złotego wieku. W tym czasie powstało dużo pięknych miast, kultura i nauka szybko rozwinęły się. Nastał ogólny ład.

 

Niestety szczęście ludzi długo nie trwało, gdyż okazało się, że zaczyna brakować surowców na Sera. Zasób planety był tragiczny wręcz alarmujący. Kryzys energetyczny zwiastował nieuchronna katastrofę planety. Gdy już wszystko wskazywało na upadek cywilizacji, odkryto tajemniczą, dziwną substancję. Pierwsze badania przyniosły fenomenalne rezultaty, otóż okazało się iż owa tajemnicza substancja to w zasadzie czysta energia w płynnej formie. Nazwano ją Imulsją.

 

Imulsja niestety nie zażegnała kryzysu wręcz odwrotnie przyniosła za sobą totalną wojnę. Kraje zaczęły ze sobą walczyć o dostęp do złóż energii (Imulsji). Wojna trwała 79 lat aż do dnia w którym okazało się, że Sera jest zamieszkała przez inny gatunek. W 79 roku wojny, spod powierzchni ziemi wyszły istoty nazwane Locustami (Szarańczą). Ich jedynym celem była absolutna likwidacja gatunku ludzkiego, każdej żywej istoty. Ów przeklęty dzień nazwano "Emergence Day" (Dniem Wyjścia).

 

Tak o to ludzie ponownie się zjednoczyli by stawić czoła tym razem wspólnemu wrogowi.

Szarańcza szybko opanowała całą planetę, niszcząc wszystko co spotkała na swojej drodze. Wszyscy pozostali ludzie przy życiu wycofali się do ostatniego, nienaruszonego przez Szarańczę miasta Jacinto. Jacinto było ułożone na płaskowyżu o olbrzymiej, powierzchni. Stworzonej z twardej skały której nawet Szarańcza nie dała rady przebić swoimi maszynami. W celu zniszczenia przybyszów spod ziemi, ludzie zdecydowali się użyć broni ostatecznej. Laserów które zniszczyły Szarańcze i niestety większą część planety.

 

Lecz i to nie przyniosło skutku, ponieważ niezliczone zastępy Szarańczy kryły nadal się pod ziemią. Tak o to ocaleni ludzie kontynuowali wojnę z Locustami. Wojnę która tak na prawdę dopiero się zaczęła.

 

Grę właściwą zaczynamy po czternastu latach od "Dnia Wyjścia" Szarańczy.

 


 

3. COG

 

COG czyli Coalition of Ordered Governments została utworzona jako partia polityczna już w trakcie wojen o Imulsję. Jej celem było zapobieganie konfliktów o surowiec. Po ataku Locustów (Emergence Day), COG objął władzę całkowitą w ostatnim mieście gdzie skupiła się ludzkość (Jacinto). Przemieniając Jacinto w bastion w pełni jej podległy. Od tej pory każda jednostka cywilna i wojskowa podlegała pod COG. Jej nowym głównym celem było pokonanie nowego, wspólnego wroga czyli Szarańczy.

 

 

Alpha/Delta Squad

Oddział Żołnierzy COG

gearsofwar250248370g.jpg

 

 

filesphpb.jpg

Marcus Fenix - główny bohater. To właśnie w jego skórę przyjdzie nam się wcielić. Weteran wojenny, najbardziej znany i ceniony żołnierz podczas walk z Locustami. Podczas jednej z bitew z Szarańczą, opuścił posterunek by ratować swojego ojca. Ów czyn został uznany za dezercję za co Marcus trafił do więzienia. Po czterech latach spędzonych w niewoli, zostaje zwolniony by znowu móc walczyć na polu bitwy. Z odsieczą przychodzi mu jego przyjaciel. Tak o to zaczynamy naszą przygodę.

 

241085dommugsuper.jpg

Dominic Santiago (Dom) - druga grywalna postać (tylko w co-op). Najlepszy przyjaciel Fenixa, zaprawiony żołnierz. Stracił żonę podczas Dnia Wyjścia co tylko spotęgowało jego nienawiść do Locustów. Motywowany chęcią zemsty, zawsze oddany na polu walki.

 

dlklmzfl.jpg

Augustus Cole (Cole Train) - podległy Marcusowi Fenixowi. Były gracz Thrashballu (odpowiednik futbolu amerykańskiego) wstąpił do armii po Dniu Wyjścia. Swój styl i brutalność z boiska przeniósł na pole bitwy. Większość czasu w armii spędził u boku swojego przyjaciela Damona Bairda. Zawsze pierwszy i gotowy do walki, wnosi dużo humoru do drużyny.

 

kcevycqp.jpg

Damon Baird - również podległy Marcusowi. Najbardziej rozsądny i cyniczny żołnierz z całej ekipy. Zawsze ostrożny i pesymistycznie nastawiony do wszystkiego. To również wspaniały technik i fachowiec z dziedzin elektroniki i mechaniki. Zawsze zachowuje zimną krew na polu bitwy.

 

 

 

Pozostali członkowie Delta Squad

Żołnierze COG

 

 

kimmug.jpg

Minh Young Kim - porucznik, dowódca Delta Sqaud. Solidny, honorowy żołnierz, nigdy nie kwestionuje rozkazów. Działa według regulaminu wojskowego.

 

30221630737b558a8731.jpg

Anthony Carmine - najmłodszy członek oddziału Delta Squad. Zafascynowany Marcusem Fenixem, uważa go za bohatera. Odnosi się z należytym szacunkiem do starszych kolegów. Jako jedyny nosi hełm.

 

 

Pozostali

 

 

2rfyviwd.jpg

Victor Hoffman - pułkownik. Najwyższy rangą oficer podczas gry. Surowy, wymagający dyscypliny od swoich podwładnych. Z początku sceptycznie nastawiony do Marcusa, uważa go za zdrajcę. Z czasem jednak nabiera ufności.

 

anyastroud.png

Anya Stroud - jedyna kobieta którą ujrzymy a raczej usłyszymy podczas gry. Anya jest naszym łącznikiem z dowództwem, od niej usłyszymy nowe rozkazy, potrzebne informacje oraz nowe koordynaty.

 

300pxnewjack.jpg

Jack - latający, wielofunkcyjny, inteligentny robot. Nieodłączny element każdego oddziału. Niewidzialny podczas misji, pojawia się tylko gdy jest potrzebny. Kiedy trzeba przeciąć drzwi, przeprowadzić prosty zabieg chirurgiczny czy złamać szyfry.

 


 

4. Locusty

 

Locusty również zwane przez ludzi Szarańczą. Bezlitosne stwory o humanoidalnych kształtach, najprawdopodobniej pierwotni mieszkańcy Sera. Ich jedynym celem jest absolutna eksterminacja gatunku ludzkiego. To inteligentne, dobrze uzbrojone maszyny do zabijania. Występuje u nich ścisła hierarchia z podziałami na jednostki dowodzące oraz wyspecjalizowane grupy. Począwszy od zwykłego mięsa armatniego aż po Królową która nimi przewodzi. To właśnie z nimi przyjdzie nam się zmierzyć w ilościach hurtowych.

 

 

Locust Horde

picgearsofwarlocust.jpg

 

 

 

Kryll - to stworzenia które najłatwiej przyrównać do nietoperzy. Tak jak one polują tylko po zmroku zazwyczaj w licznych stadach. Zabijają wszystko co stanie im na drodze włącznie z Locustami. Ich słabym punktem jest wrażliwość na światło. Uliczne lampy, reflektory stanowią najlepsze schronienie przed Kryllem.

 

Drones - najpospolitsza, najczęściej spotykana jednostka. Przeważnie działają w grupach. Ich podstawową bronią jest Hammerburst, często działają z zaskoczenia, organizując zasadzki. Wyróżniamy kilka odmian Drones w zależności od oręża jakie dzierżą :

 

-Grenadier - preferują walkę z bliska, często szarżując na nas. Ich broń to: Gnasher Shotgun, Boltok Pistol a także granaty.

-Gunner - to eksperci w obsługiwaniu działka obrotowego Troika. Oprócz tego posiadają karabin Hammerburst, a także noszą hełmy.

-Sniper - jak sama nazwa wskazuje są to snajperzy. Można ich poznać po charakterystycznych termowizyjnych goglach no i oczywiście po dzierżonej snajperce.

-Spotter - zwiadowcy. Przeważnie współpracują z Gunnerami których informują o naszej obecności.

 

Boomers - potężne, wolne, niezbyt inteligentne Locusty. Za to wspomniane braki nadrabiają wysoką wytrzymałością na zadawane obrażenia oraz potężną bronią jaką posiadają. Mianowicie granatnik Boomshot, przed oddaniem strzału wypowiadają słowo "BOOM!". Potraktujcie to jako znak, żeby szybko schować się za osłoną.

 

Berserker - ponad 2 metrowe monstrum, płci żeńskiej. Co jest rzadkością u Locustów. Berserkery są ślepe, posługują się wyostrzonym węchem i słuchem. Są niezwykle niebezpieczne, szarżują wszystko co im stanie na drodze. Standardowa broń i amunicja nie są wstanie je powalić. Jedyną skuteczną bronią przeciwko Berserkerom jest Hammer of Dawn (Młot Świtu).

 

Brumak - ogromne bydle, wykorzystywane przez Szarańczę jako żywy czołg. Brumaki mogą osiągać do 12 metrów. Wyposażone w wyrzutnię rakiet i karabiny maszynowe na ramionach oraz w działko obrotowe na grzbiecie stanowią zabójczą przeszkodę, ciężką do pokonania. Zwykłe metody oraz broń na nic się nie zdadzą.

 

 

200pxwretch.jpg

Wretches - szybkie, uzbrojone w ostre pazury i zęby. Atakują z zaskoczenia, zeskakując z sufitu lub ze ścian. Słabe w pojedynkę dlatego poruszają w grupach. Używają przeraźliwego krzyku, który ma wzbudzić strach i panikę w żołnierzach COG. Pod wpływem Imulsji powstała, nowa, zmutowana odmiana Wretches znacznie groźniejsza. Która kilka sekund po śmierci wybucha, raniąc wszystkich dookoła.

 

30221940896602a53bd5.jpg

Theron - elitarna, dobrze wyszkolona jednostka. Inteligentni, szybcy i wytrzymali przeważnie są dowódcami Szarańczy. Ich bronią jest szybki, skuteczny Torque Bow (łuk). Podczas walki z nimi lepiej nie wychylać się za często zza osłony, bo możemy dostać wybuchową strzałą.

 

raam2.jpg

General RAAM - generał RAAM, bezlitosny i brutalny przywódca Locustów. Zaraz po Królowej najważniejszy w hierarchii. Jego bronią jest stacjonarne działo Troika co świadczy o jego wysokiej sile. Jest jedynym Locustem który kontroluje Kryll, który służy mu do obrony lub ataku.

 

 

Stwory Szarańczy

 

 

9043.jpg

Seeders - ogromne, przypominające pająki istoty. Służą jako wsparcie przeciwlotnicze dla Locustów. Wystrzeliwują z własnego odwłoka swoiste, organiczne pociski zwane Nemacyst które wybuchają i działają jak rakiety. Ponadto Seedersy i Nemacysty zakłócają łączność radiową. Najlepszą bronią przeciwko nim jest Hammer of Dawn.

 

1031761953.png

Corpser - kolejny pajęczy rodzaj Szarańczy. Corpsery są wykorzystywane przez Locustów do kopania tuneli. To właśnie dzięki nim Szarańcza wydostaje się spod ziemi. Osiem potężnych kończyn służy im do obrony korpusy a także do niszczenia wszystkiego co stanie im na drodze. Ich jedynym słabym punktem jest miękkie podbrzusze pod warunkiem, że nie jest osłaniane przez wspomniane kończyny.

 

im21.jpg180pxreaver.jpg

Reavers - latające stwory. Wyposażone w wyrzutnię rakiet oraz działka obrotowe. Służą Szarańczy do nalotów oraz wsparcia naziemnego. Ujarzmiają je dwa Locusty siedzące na ich grzbiecie: pilot i operator działka. Najlepiej najpierw zestrzelić pilota i operatora dopiero potem zająć się samym Reaverersem. Do ich ostrzału najlepiej nadaje się Troika.

 


 

5. Bronie

Edited by SłupekPL
Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.