Skocz do zawartości

Brak dźwięku w TV - podłączenie laptopa przez HDMI


Goshkee

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem na forum, googlowałem i czytałem porady w "zachodnim" necie, ale nic nie rozwiązuje całkowicie mojego problemu. Jestem nie do końca oblatany w temacie PC, więc może ktoś pomoże.

 

Problem polega na tym, że łącząc laptopa z TV za pomocą kabla HDMI mam obraz, ale dźwięk leci nadal z laptopa. Połowicznym rozwiązaniem jest metoda kolejności uruchamiania sprzętów. Czyli odłączamy kabel, wyłączamy oba sprzęty, następnie podpinamy kabel, włączamy TV i dopiero potem laptopa. Wtedy wszystko działa poprawnie, ale na dłuższą metę jest to dość upierdliwe.

 

Przez kilka lat od zakupu lapa, problemu żadnego nie było, wszystko śmigało. Miałem dysk recovery, więc po każdym odświeżeniu systemu działało bez problemu. Problemy pojawiły się po postawieniu systemu przez serwis, gdy zdechł mi dysk. Tym razem system instalowany był z płyty i nie miałem już dysku recovery. Dźwięk raz łapał, a raz nie. Pomagał restart. Tym razem sam postawiłem system, wszytko jest git, ale dźwięk przez TV nie łapie w ogóle. Pomaga tylko uruchomienie od zera z podpiętym kablem.

 

Tak, klikałem ppm na głośniczku (regulacja głośności), aby przełączyć urządzenie odtwarzania, ale nie ma tam mojego TV (a powinien być, bo jest gdy podłączam metodą od zera). Zmieniałem sterowniki do karty dźwiękowej oraz grafy integry i grafy nVidi. Jak rozumiem za dźwięk przesyłany przez HDMI odpowiedzialna jest karta Nvidii - próbowałem kilku wersji, ale bez rezultatu.

 

Kabel i gniazda HDMI (przynajmniej w TV) są sprawne.

 

Ktoś ma jakieś pojęcie w czym leży wina?

 

Specyfikacja sprzętu:

 

Telewizor: Panasonic Viera TX-P42S20E

 

Laptop: Dell XPS, Windows 7 64 bit, dźwiękowe Realtek HD Audio oraz nVidia Virtual Audio Device, graficzne Intel HD Graphics 3000 oraz nVidia GeForce GT 555M.

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 3
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dzięki za odzew, ale niestety nie rozwiązuje to w żaden mojego problemu. Po podłączeniu od zera oczywiście mogę bawić się suwakami, ale nie ma żadnej opcji "zapamiętania" urządzenia lub ustawień.

 

Kolejny problem. Teraz po próbie podłączenia telewizora do już uruchomionego laptopa nie ma żadnej reakcji. Jak gdyby system nie odnotował podłączenia kabla do gniazda HDMI. Czy jest to wina sterowników, źle skonfigurowanych ustawień, czy samego gniazda HDMI? Jak to sprawdzić?

 

------------------------

AKTUALIZACJA

------------------------

 

Problem udało mi się w końcu rozwiązać. Przynajmniej na razie. Mam nadzieję, że znów nie klęknie wink.png

 

Sprawę załatwiła ponowna instalacja sterowników nVidii, ale z zachowaniem pewnych reguł, które znalazłem w sieci. Może dla niektórych będzie to banał, ale opiszę krok po kroku - komuś może się przydać.

 

- Ściągamy sterowniki ze strony nVidii.

- W Windows Update wchodzimy w zakładkę Zmień ustawienia i zaznaczamy opcję "Wyszukaj aktualizacje, ale pozwól mi wybrać, czy je pobrać i zainstalować".

- Odłączamy komputer od internetu (żeby sobie sam jakiś sterowników nie pobrał) i za pomocą CCleanera (lub podobnego narzędzia) usuwamy po kolei wszystkie składniki pakietu nVidia, ze sterownikiem graficznym na samym końcu.

- Restartujemy komputer, za pomocą CCleanera wyszukujemy i naprawiamy błędy rejestru oraz czyścimy dysk ze śmieci. Przy okazji usuwamy ręcznie wszystkie katalogi nVidii z dysku systemowego.

- Odpalamy plik ze sterownikami i wybieramy tryb instalacji zaawansowanej: zaznaczamy wszystkie potrzebne sterowniki (w moim przypadku 3D Vision był zbędny, więc odhaczyłem) oraz opcję czystej instalacji.

- Po instalacji restartujemy komputer i próbujemy podłączyć TV.

 

Ważna informacja dla mniej ogarniętych, takich jak ja wink.png Miałem za pewnik, że po podłączeniu kabla do gniazda HDMI obraz zostaje automatycznie przełączony na telewizor (lub będzie wstępnie wyświetlany na obu urządzeniach naraz). Otóż nie zawsze. Jak słusznie zauważył jeden z użytkowników na innym forum, należy użyć kombinacji klawiszy Windows+P lub, jeśli macie taką możliwość, klawisz Fn (funkcyjny) + klawisz przełączania trybu wyświetlania (w moim przypadku jest to F1).

 

Jeśli wszystko działa poprawnie, to po przełączeniu na telewizor powinien być widoczny zarówno suwak głośności laptopa, jak i telewizora. Pamiętam, że kiedyś po udanym podłączeniu widoczny był tylko suwak głośności TV, ale widocznie jest to sprawa nowszych sterowników lub jakiś ustawień, w których wolę już nie grzebać.

Edytowane przez Goshkee
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...