Skocz do zawartości

Seria Muv Luv


Manifesto

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu miałem przyjemność ukończyć trylogię Muv Luv na Vicie. Dla mnie to premiera roku i najlepsze przeżycie fabularnie od czasu Steins Gate. Dla niewtajemniczonych, trzecia część: Muv Luv Alternative od lat widniejsze na pierwszym miejscu na Visual Novel Data Base, zaraz przed Steins Gate. Jakiś czas temu rozpoczęto zbiórkę na Kickstarterze aby przenieść tą legendarną VN na Vitę. Udało się. W czerwcu tego roku gry ujrzały światło dzienne. Trylogia została podzielona na dwa wydania: pierwsze to Muv Luv, który zawiera gry Muv Luv Extra i Muv Luv Unlimited. Stanowią one jakby prolog, choć trzeba koniecznie się z nimi zapoznać, aby w pełni zrozumieć Alternative. Muv Luv Extra jest odrobinę męczący, ale na szczęście krótki, Unlimited zaś stanowi dobrą podbudowę pod wydarzenia w trzeciej części. Alternative został wydany jako odrębna gra.

 

Muv Luv Alternative to najlepsze VN jakie czytałem, nie wiem czy nie lepsze nawet od Steins Gate. Fenomenalna historia, w której jest praktycznie wszystko: wojna, miłość, dramat, podróże w czasie, groza, zwątpienie, strata. Historia jest tak fenomenalna że nie sposób opisać jej słowami. W pewnym momencie chciałem wręcz uciec od gry, wydarzenia w niej przedstawiony były dla mnie zbyt pesymistyczne, a uczucie zwątpienia i beznadziejności wkradało się nad wyraz często. Polecam fanom SF, to prawdziwa perełka na blisko 70 godzin czytania. Na Vitę jest dostępna w całkiem przyzwoitej cenie, lecz w Polsce nie kupicie tych gier. Ja ograłem na premierę i jestem cholernie rad, że coś tak świetnego wpadło w moje ręce. Polecam ogromnie i namawiam fanów świetnych, nietuzinkowych historii.

Edytowane przez Manifesto
  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Fajna seria. Ograłem całość, ale Steins Gate zjada to to na śniadanie. Nie mówię że Muv Luv jest zły ale dla mnie był mniej ciekawy niż SG. Chociaż muszę przyznać że to co się odpyerdala w Alternative to mózg na ścianie. Warto zagrać ale tak jak wspomniałem SG dla mnie było lepsze głównie przez lepszych bohaterów i zgrabniej opowiedzianą historią bez przesadnych dłużyzn jak w Muv Luv.

Odnośnik do komentarza

Jeśli oceniamy całą serię to rzeczywiście Steins Gate jest lepsze, bardziej równe i konkretniejsze. Jednak kiedy już porównam którykolwiek SG do Muv Luv Alternative to ...nie wiem, SG nie sprawił, że aż tak mocno szczęka mi opadła. Jako pojedyncza gra Alternative to kosmos i chyba najlepsze VN w jakie grałem. Nie bez powodu gra zajmuje pierwsze miejsce na Visual Novel Data Base, oczko wyżej od pierwszego SG. Ja w każdym razie polecam, warto przemęczyć Extra i ograć Unlimited aby doświadczyć tego co oferuje Alternative.

Odnośnik do komentarza

Mną SG bardziej pozamiatało. Na tyle że po ograniu ciężko było przestać myśleć o grze. Alternative mimo że świetne nie wciągnęła mnie tak emocjonalnie. Owszem są momenty w których szczęka leci do podłogi, ale brakuje tak porytych różnych zakończeń jakie były w SG (Muv Luv ma jedno w gruncie rzeczy). Scenariusz jest skupiony na opowiedzeniu jednej historii a wybory nie mają tak dużego wpływu na historię jak ma to miejsce w SG. Kolejna rzecz na korzyść SG. Nie licząc oprawy i muzyki ofc (ale ML jest starsze to trzeba oddać).

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, ireniqs napisał:

Mną SG bardziej pozamiatało. Na tyle że po ograniu ciężko było przestać myśleć o grze. 

 

Miałem tak samo po ukończeniu pierwszej części, myślałem o grze długo :) Zgodzę się, że SG lepiej wykreowało bohaterów. Muv Luv ma za to o wiele lepsze "szybkie" momenty, akcji w tej grze nie brakuje. Jednak porównując zakończenia obydwu serii odnoszę wrażenie, że true ending SG 0 trochę zawodzi, nie ma tego nawet co porównywać do dramatycznej, smutnej i cholernie oddziałującej na emocje końcówki ML Alternative, która jest chyba jedną z najbardziej kopiących po emocjach w historii gier video. Obie serie są super i dla mnie jako seria lepsza jest SG, jednak jako pojedyncza gra zgodzę się z głosami VNDB i wybieram ML Alternative jako najlepszą grę, bo mnie zaszokował, zasmucił i zrył psychikę.

Edytowane przez Manifesto
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...