Skocz do zawartości

Korzenie rapu.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

A wiec najpierw przeniesmy sie do lat 70-tych, kiedy Sugarhill Gang zablysnal na swiecie kawalkiem "Rapper Delight".

 

http://www.youtube.com/watch?v=diiL9bqvalo

 

I wlasnie chcialbym doslownie trafic do korzeni rapu. Dlatego prosze: piszczcie, piszcie i jeszcze raz piszcie.

 

Piszemy o korzeniach rapu, poznych latach 70-tych, o latach 80-tych do roku 82-84. Moga byc tez pochodne rapu.

 

Ja dokladam od razu Afrika Bombaataa i Rock Steady Crew.

 

Zakladam ten watek, bo juz mam powoli dosc tych wyimaginowanych gangsterow i prestydigatorow muzycznego terroru.

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 20
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

serio to takie interesujące?ja rozumiem ,że powrót do old schoolu jest modny ale tak naprawdę iloma płytami można sie z początku lat 80 zajarać?tych wszystkich sugarhill gangów nie słucham , afriki miałem płytę i sprzedałem ją na allegro-nie żałuje ,bo tego wogóle słuchać nie mogłem.początki BDP i Rakima trzeba znać ale takie dwie płyty z old schoolu ,którymi autentycznie jaram się to BDP-Sex and violence i pierwsze EPMD z naciskiem na to drugie ,które się nie zestarzało co niestety przytrafiło się większości płyt z tamtego okresu...

Odnośnik do komentarza

Nie wiem, czy interesujace Lukasz. Ale napewno warto miec wiedze na ten temat. Dorzucajcie do listy reszte.

 

PS.: Lukasz skad ja wiedzialem, ze Ty tu cos bachniesz pierwszy. ;]

 

edit:

 

ale to chyba lubisz.

 

Grandmaster Flash - Turntablism

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

92-99, czy też nawet nwa to żaden oldskul. jakby to brać z czysto "historiograficznej" (lol) strony to golden age pełną gębą, old-school to tak do połowy lat 80 (skórzane pantalony i fryz a'la vanilla ice).

 

ja osobiście nie przepadam, ale też niewiele słyszałem z przed 87-89. podajcie tytuły kilku najważniejszych albumów.

Odnośnik do komentarza

Po prostu posłuchajcie czegoś starego Run DMC Kurtisa Blow Too $horta Beaste Boys 2 live crew itp Bo to trochę trudno w kilku płytach cały ten czas opisać.

No i chyba trochę bez sensu sensu słuchać tych kawałków jak się ich wcześniej nie znało bo w większosci przypadków ludziom nie przypadną do gustów (ja sam jednak strasznie często zapodaje sobie Rappers Delight bo tekst totalna polewka).

Odnośnik do komentarza
Zakladam ten watek, bo juz mam powoli dosc tych wyimaginowanych gangsterow i prestydigatorow muzycznego terroru.

Nie trzeba sie od razu w różowe lata siedemdziesiąte przenosić, wystarczy 92-99. A ja z oldskulu to tylko Juassic5 ;)

:nosze:

Odnośnik do komentarza

no to napewno pierwszym singlem hip-hopowym byl juz wczesniej wspomniany sugarhill gang "rappers delight" z 1979 roku. wiem o kawalku tylko tyle, ze jest stary i ze panowie mieli czesc muzycznego podkladu zapozyczona od jakiegos zespolu z kawalka "good times", ktory wyszedl pol roku wczesniej (dzis sie dowiedzialem od znajomego z pubu). nagrali chyba 4 plyty, w tym napewno "osmy cud swiata" w roku, w ktorym sie urodzilem (1982).

 

grandmaster flash: zaczal chyba wczesniej niz sugarhill gang, bo w 1970 roku, ale pierwsza plytke wydali w 1982 ("The Message"). wiem, ze poczatki to byly nielegale. wiem, ze wtedy nagrywali cos z niejakim lovebug starski, niestety nie wiem, czy polak. ;] napewno na uwage zasluguje kawalek "white lines", ktory wyszedl w 1983. nie jestem pewny, ale chyba jakos rok pozniej gradmaster flash stracil prawa do utworu i kawalek przejal zespol duran duran. starski chyba byl w afrika bambaataa.

 

afrika bambaataa: tu wiem tylko tyle, ze w 1982 roku wyszli z plyta "planet rock" i ze zaczeli kariere w poznych latach 70-tych.

 

dj kool herc: wiem o nim tylko tyle, ze czesto jest wymieniany w historii rapu, jako jeden z pierwszych dj.

 

funky four plus one: tu wiem tylko tyle, ze zaczeli w poznych latach 70-tych i to byla pierwsza hip-hopowa grupa z kobieta mc.

 

wiecej grzechow nie pamietam. ;]

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...
Gość Oliwka - Wosku Królowa.

Niewiele jest starszych rzeczy, ktorych slucham do tej pory, ale...

Eazy-E - Collage Girls Are Easy - buja nadal.

Z płyt ktore mnie jaraja to Kurtis Blow z 80', Eric B z Rakimem - Fat Boys i Jungle Brothers - Straight Out Of Jungle.

Odnośnik do komentarza
Gość Oliwka - Wosku Królowa.
no to napewno pierwszym singlem hip-hopowym byl juz wczesniej wspomniany sugarhill gang "rappers delight" z 1979 roku. wiem o kawalku tylko tyle, ze jest stary i ze panowie mieli czesc muzycznego podkladu zapozyczona od jakiegos zespolu z kawalka "good times", ktory wyszedl pol roku wczesniej (dzis sie dowiedzialem od znajomego z pubu). nagrali chyba 4 plyty, w tym napewno "osmy cud swiata" w roku, w ktorym sie urodzilem (1982).

 

Napewno nie. Druh Slawek nawet pisal ze w rzeczywistosci pierwszym singlem byl poprzedzajacy go od caly tydzien kawalek 'King Tim III' funkowej grupy Fatback z udzialem rapera o ksywce King Tim III :whistling:

 

http://www.youtube.com/watch?v=_UBQPTkkOew

Edytowane przez Oliwka - Wosku Królowa.
Odnośnik do komentarza
Gość el becetol
no to napewno pierwszym singlem hip-hopowym byl juz wczesniej wspomniany sugarhill gang "rappers delight" z 1979 roku. wiem o kawalku tylko tyle, ze jest stary i ze panowie mieli czesc muzycznego podkladu zapozyczona od jakiegos zespolu z kawalka "good times", ktory wyszedl pol roku wczesniej (dzis sie dowiedzialem od znajomego z pubu). nagrali chyba 4 plyty, w tym napewno "osmy cud swiata" w roku, w ktorym sie urodzilem (1982).

 

Napewno nie. Druh Slawek nawet pisal ze w rzeczywistosci pierwszym singlem byl poprzedzajacy go od caly tydzien kawalek 'King Tim III' funkowej grupy Fatback z udzialem rapera o ksywce King Tim III :whistling:

 

http://www.youtube.com/watch?v=_UBQPTkkOew

 

No ale to był kawałek funkowy, a nie rapowy. Przy okazji Fatback Band to jedna z moich ulubionych grup.

Kojot nad kojoty.

 

W sumie to przydałby sie temat o funku 8)

 

Wogole nowa wrzuć coś tu:

http://www.psxextreme.info/underground-t62634.html

http://www.psxextreme.info/ATCQ-t75575.html

Edytowane przez el becetol
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...