Jump to content

Generation Kill


CoATI

Recommended Posts

"Generation Kill" to 7 odcinkowy serial wyprodukowany przez stację HBO. Serial jest ekranizacją dokumentalnej książki Evana Wrighta i opowiada historię specjalnego oddziału zwiadu marines, który w marcu 2003 roku uczestniczy w operacjii Iraqi Freedom.

 

Scenariusz napisali David Simon i Edward Burns, którzy wcześniej pracowali m.in. przy serialu "Prawo ulicy".

 

"Generation Kill" ma być wiarygodnym portretem wyzwań, przed jakimi stają amerykańscy żołnierze Pierwszego Batalionu Zwiadowczego w pierwszej fazie operacji w Iraku.

 

Budżet miniserii jest porównywalny z pieniędzmi, jakie przeznaczono na realizację "Kompanii braci".

 

http://www.generationkill.pl/

http://www.hbo.com/generationkill/

 

Oglądał ktos? jak wrażenia?

Link to comment
  • Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Obejrzałem, nie czułem się zachwycony.

Nie mówię, że jest to zła seria, bo nie jest. Wręcz przeciwnie, jest jedną z najlepszych w tych klimatach, jaką było mi dane oglądać. Rozczarowany byłem, bo szczerze spodziewałem się drugiej "Kompanii braci" tyle, że osadzonej we współczesnym nam konflikcie, a dostałem znacznie mniej emocjonujące 7 odcinków niż sobie założyłem. Po prostu jest to zupełnie inne spojrzenie na konflikt, twórcy przez 7 godzin skupiają się bardziej na ludziach, absurdach armii, niż na okrucieństwach wojny, czy samej walce.

Panuje tutaj spory realizm (nawet czasami zbyt surowy, w niektórych momentach przydałoby się odrobinę więcej akcji), seria pokazuje amerykańskich żołnierzy jako zwyczajnych 20 paro letnich facetów gadających o du.pach i chcących sobie pozabijać kilku Irakijczyków żeby się mieć później czym chwalić przed kolegami. Mimo, że kogoś w pierwszej chwili może to odrzucić taki wizerunek, szczególnie jeśli ktoś spodziewał się zdyscyplinowanych maszyn do zabijania, to trzeba pamiętać, że to właśnie tak wyglądało i nadal wygląda.

"Generation Kill" również nie boi się przedstawić nieudolność samej operacji, unaocznia nam jak oni na prawdę byli nieprzygotowani do działań - kombinezony z leśnym kamuflażem podczas walki na pustyni, braki sprzętu (niewystarczająca ilość baterii do noktowizorów i innych urządzeń podczas gdy dowództwo każe oddziałowi atakować w nocy to tylko dwa przykłady takiego niezorganizowania) i wiele więcej. A wszystko na faktach autentycznych.

Brakowało mi tutaj strasznie jakiś mocniejszych, sztampowych jak na seriale wojenne akcji, ale dobrze, że twórcy z nich zrezygnowali, bo wtedy GK byłoby takie samo jak wszystkie inne seriale o tej tematyce, a tak jest niestandardowy i warty obejrzenia serial wojenny, od którego nie czuć na kilometr sztucznością hollywoodu.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Fajny, klimatyczny serial, może nie wciąga tak, jak Kompania Braci, ale każdy odcinek oglądałem z zaciekawieniem. Autorzy skupili się głownie na pokazaniu absurdów działań armii US w Iraku, więc mamy tu coś bardziej na modłę Jarhead, niż Black Hawk Down. Moim zdaniem wyszło im to całkiem sympatycznie, momentami wręcz groteskowo - vide kretyńskie akcje Kapitana Ameryki (idiotów znajdziesz nawet wśród oficerów:)). Marines od kuchni? Dla mnie bomba, czekam na kolejny sezon.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.