Jump to content

Dubaj


Recommended Posts

Dubaj to miasto wielu kultur. Ponieważ większą część społeczeństwa stanowią przyjezdni z całego świata, spotkać tu można przedstawicieli praktycznie wszystkich narodowości. Dlatego też ZEA uważane są za najbardziej liberalny z arabskich krajów. Mieszanka kultur przejawia się nie tylko w wyglądzie mieszkańców (na ulicy można spotkać zarówno skąpo ubrane Europejki jak i całkowicie, zakrywające ciało, abaje, Arabki, natomiast obok nowoczesnych, futurystycznych budynków, stoją tradycyjne muzułmańskie budynki). Takie kontrasty są tutaj naturalne i prawdopodobnie przede wszystkim one czynią to miasto tak niezwykłym i przyciągającym.

 

Dubaj na dwie części dzieli kanał Creek, po jednej stronie znajduje się tradycyjne dzielnice , zamieszkałe między nnymi przez Arabów, ale nie tylko, ponieważ znaczną część lokalnej społeczności stanowią tu Hindusi czy Pakistańczycy. Nowoczesny Dubaj (m.in. dzielnica Bur Dubai) położony jest po przeciwnej stronie rzeki,to centrum biznesu i luksusowych hoteli, tutaj można spotkać przede wszystkim zamożnych imigrantów i turystów z Europy czy Ameryki.

 

Ze względu na klimat panujący w krajach Zatoki Perskiej – zwłaszcza latem - temperaury powyżej 35 stopni C oraz bardzo wilgotne powietrze, w Dubaju bardzo rozwija się życie nocne, mieszkańc y spotykają się w restauracjach, klubach nocnych, których wybór jest naprawdę ogromny. W weekendy odbywają się festiwale, a na koncerty przyjeżdżają artyści z zachodu. Emirat nastawionym w dużej mierze na turystykę, dlatego oferta rozrywkowa jest tutaj bardzo szeroka. Mieszkańcy spędzają również wiele wolnego czasu w centrach handlowych, które służą już nie tylko zakupom, ale także zabawie, spotkaniom ze znajomymi (w jednym z centrów wybudowano nawet stok narciarski).

 

Osobom z Polski z całą pewnością trudno przyzwyczaić się między innymi do kalendarza obowiązującego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Różnice są nie tylko w świętach rocznych (ze względu na inna religię narodową), ale również w układzie tygodnia, tutaj dni wolne od pracy to piątek i sobota, a niedziela jest pierwszym dniem tygodnia.

 

ZEA to kraj stosunkowo liberalnych obyczajów, jednak nadal pozostaje państwem muzułmańskim, w którym religią narodową jest islam, a źródłem prawa Shari’a. Dlatego będąc w Dubaju, w charakterze turysty, czy już mieszkańca, należy pamiętać o obowiązku przestrzegania podstawowych zasad. Nie powinno się spożywać alkoholu w miejscach publicznych, a w czasie ramadanu – palić oraz spożywać pokarmów od wschodu do zachodu słońca. Zabronione i surowo karane jest przewożenie bez licencji nawet małych ilości alkoholu. W miarę możliwości warto też dostosować się do ograniczeń związanych ze strojem, im większa powierzchnia ciała będzie zakryta, tym lepiej. Nie jest to obowiązek, jednak ze względu na odmienną mentalność rdzennych mieszkańców, niektóre zachowania czy stroje mogą być źle odebrane.

 

Mimo mieszanki kulturowej i być może stereotypów, Dubaj uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych metropolii na świecie, współczynnik przestępczości jest tutaj niezwykle niski w porównaniu np. z wielkimi miastami Europy Zachodniej czy USA. Sytuacja polityczna kraju jest stabilna a zagrożenie jakimikolwiek kataklizmami przyrodniczymi – ze względu na położenie – praktycznie nie istnieje.

 

Od strony codziennego handlu, Dubaj nie różni się bardzo od innych światowych metropolii, ogromne centra handlowe, w których swoje sklepy otwierają znane powszechnie marki, dają praktycznie nieograniczone możliwości zakupów. Warto też odwiedzać lokalne tradycyjne targi w dzielnicy Deira , np. Gold Soak, gdzie można nabyć biżuterię w bardzo konkurencyjnych cenach czy Spise Soak, dla wielbicieli między innymi egzotycznych przypraw. Generalnie ceny, również produktów spożywczych są stosunkowo niskie (zdecydowanie niższe niż w Polsce), a ciekawostką jest cena benzyny równa cenie wody mineralnej.

 

Jeżeli chodzi o praktyczne aspekty życia w Dubaju, kolejnym ważnym tematem jest komunikacja miejska, najszybszym rozwiązaniem będzie metro, w budowie jest kilka linii ze stacjami rozmieszczonymi przy najważniejszych obiektach miasta, poza tym oczywiście autobusy i linia tramwajowa (również w budowie), która będzie niewątpliwym ułatwieniem dla mieszkańców i turystów, którzy decydują się na zwiedzanie miasta na własną rękę.

 

Cytat z www.odkryjdubaj.pl

 

Ktos byl? A moze zyje i pracuje w Dubaju? Podzielcie sie opiniami :)

Link to comment
  • Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...