Jump to content

japońskie gry


gawriele

Recommended Posts

O tym, że kultura grania w gry wideo w Japonii różni się od tego, z czym mamy do czynienia w krajach zachodnich, wie chyba każdy, kto choć raz zajrzał do Ohayou Nippon. Można dowiedzieć się stamtąd o różnych gro-podobnych wynalazkach, które pojawiają się w tamtejszych salonach, a które u nas znalazłyby miejsce co najwyżej w muzeum osobliwości. Można przeczytać o rozmaitych naszpikowanych erotyką symulatorach randek (tudzież gwałtów), gotowania czy sprzątania, quizach obejmujących wszelkie dziedziny wiedzy i innych podbijających japońskie listy top-sellerów produkcjach, których na Zachodzie nie wydanoby nigdy, a jeśli już to jako produkty ultra-niszowe.

 

Jednak część japońskiej produkcji z dziedziny wirtualnej rozrywki sprzedaje się na Zachodzie równie dobrze jak w Japonii (a w przypadku niektórych tytułów nawet lepiej, np. najnowszy MGS) konkurując przy tym z największymi hitami produkcji zachodniej. Z drugiej strony natomiast, zachodnie gry (z wyjątkiem bardzo niewielelu, np. GTA) przeważnie nie wzbudzają żadnego zainteresowania wśród skośnookiej publiki. Wielu japońskich graczy nigdy nie słyszało o grach, którym na zachodzie jednogłośnie nadano status kultowych (jak Halo czy God of War).

 

Moim zdaniem na podstawie różnic między grami, które zdobywają popularność na Zachodzie i na Wschodzie można wyciągnąć daleko idące wnioski dotyczące sfer życia szerszych niż sama wirtualna rozrywka, o czym właśnie piszę pracę magisterską.

 

Będę wdzięczny za każdy komentarz do wspomnianych wyżej wątków, polemikę czy też opis własnych doświadczeń z grami "typowo" japońskimi.

Link to comment
  • Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

- Nie wie też z czego konkretnie to wynika, ale wziął bym pod uwagę też to że kraj jest bardziej rozwinięty technologicznie (może dla tego że średnia długość życia przeciętnego Japończyka wynosi ok.85 lat). Jak było np. w przypadku Capcomu kiedy zrobili grę Shadow of Rome, po której producent się wypowiadał że Japończycy nie interesują się Rzymem, a Europejczycy w dziwny sposób wolą tytuły w klimacie Kraju Kwitnącej Wiśni (tak i w moim przypadku) niż w swoim, zachodnim. W Japonii podobno większość Graczy stanowią HardCore'owcy.

- Ile bym tu tytułów nie wymienił tj. Metal Gear, Final Fantasy, Tenchu, Devil May Cry, Onimusha i inne, to w każdym z nich można znajść więcej Charyzmy, Emocji, Zaangażowania. Myśle też że dopóki większość Europejczyków będzie uważać Gry jeszcze za zwykłe zabawki, doputy Zachodni marketing będzie wyglądać po prostu jak wygląda...

Link to comment
  • 1 month later...
W Japonii podobno większość Graczy stanowią HardCore'owcy.

 

wlasnie wiekszosc graczy w jap to casuale, tak jak wszedzie indziej, a nawet w nieco wiekszej niz za zachodzie skali. z wyjatkiem marginesu spol (i - co ciekawe - zameznych kobiet w srednim wieku) nikt nie ma czasu na hardkorowe granie. za to procent ludzi ktorzy pogrywaja jest o wiele wiekszy niz na zach. graja nawet stare babcie.

 

do tego jap rynek jest wyspecjalizowany, podobnie jak rynek komiksow, tzn. procz mainstreamu sa rozne gry dla roznych grup docelowych, np. dla dziewczynek 12-15, gejow czy pan domu.

Link to comment
  • 1 month later...

dziwny kraj, dziwni ludzie to i w dziwne gry grają

Może to wynik skutecznego marketingu bo jeśli u nich z każdego zakamarka wyskakuje jakaś postać to w kocu kupuje się grę z nią tak jak na zachodzie ogląda się wygłupy Paris Hilton. Ja nie potrafię ich zrozumieć ale niektóre "popierdułki" są całkiem zabawne przez chwilę (może dlatego idealne dla casuali?).

Na ostatnim GDC Kojima mówił o innej mentalności przy tworzeniu gier na wschodzie i zachodzie i coś w tym jest.

Gratuluje pomysłu na magisterkę

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...