Skocz do zawartości

Vista + XP (2 OS na 1 Kompie)


Brainiac

Rekomendowane odpowiedzi

Pare dni temu stałem się posiadaczem laptopa który oczywiście ma swoją piętę achillesową jaką jest Windows Vista. Jako że dysk mam duży postanowiłem zainstalować XP na drugim dysku.

I tu moje pytanie, jak to zrobić ? Czytałem o tym dużo na necie jednak z reguły wszystko jest mocno pocięte i mało da się zrozumieć. Mam na płytce Windowsa XP Pro + SP3 i z tego co sam próbowałem zrobić nic nie wynikło (Ustawienie w BIOS'ie boota CD jako first, rozpoczęcie "przygotowania plików" a następnie wyskoczył mi jakiś błąd na niebieskim ekranie - dysk może zostać uszkodzony więcsystem został zamknięty, zrób restart itd. bla bla bla).

Prosiłbym o link do jakiegoś dobrego poradnika bądź pomoc krok po kroczku jak, co zrobić : P

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 10
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Pare dni temu stałem się posiadaczem laptopa który oczywiście ma swoją piętę achillesową jaką jest Windows Vista. Jako że dysk mam duży postanowiłem zainstalować XP na drugim dysku.

I tu moje pytanie, jak to zrobić ? Czytałem o tym dużo na necie jednak z reguły wszystko jest mocno pocięte i mało da się zrozumieć. Mam na płytce Windowsa XP Pro + SP3 i z tego co sam próbowałem zrobić nic nie wynikło (Ustawienie w BIOS'ie boota CD jako first, rozpoczęcie "przygotowania plików" a następnie wyskoczył mi jakiś błąd na niebieskim ekranie - dysk może zostać uszkodzony więcsystem został zamknięty, zrób restart itd. bla bla bla).

Prosiłbym o link do jakiegoś dobrego poradnika bądź pomoc krok po kroczku jak, co zrobić : P

 

Pozdrawiam.

Jak potrzebujesz jakiś programów tylko których to odpowiedników nie ma na Viscie to proponuje Parallels Workstation. Program ten emuluje windowsa na zasadzie okna w głownym systemie, potrzebowalem niektórych programów z braku takowych na OS Xie i nie narzekam. Ale jeśli chodzi ci o granie, oglądanie filmów itp to odradzam :P. Masz tu mój filmik jak u mnie to działa (mam ustawione 3 pulpity i na 3cim ustawiłem sobie Windowsa XP)

. Pozdro Edytowane przez Flaha
Odnośnik do komentarza
Flacha nie sądzę żeby właśnie o to chodziło Brainicowi...

Faq do instalacji dwóch systemów na jednym dysku (różnych partycjach):

http://www.centrumxp.pl/WindowsVista/1197,...bok_innych.aspx

http://www.vista.pl/porady/338_jak_zainsta...omputerze_.html

http://support.microsoft.com/kb/919529

 

W pierwszym linku jest opisana instalacja Visty koło XP'eka , chodzi o instalację XP koło Visty - więc to nie to ! : >.

W drugim linku jest jedynie wyjaśnione jak ustawić "wybór windowsa" przy starcie komputera

Trzeci link się przyda jak nie zadziała sposób opisany w drugim linku :P

 

To jeszcze nie to, nadal czekam na pomoc :)

Edytowane przez Brainiac
Odnośnik do komentarza

Mam 2 dyski (2x250GB) i to podzielone na 4 partycje.

Jak pisałem wyżej znalazłem informacje na ten temat i doczytałem się, że jest to możliwe acz duzo trudniejsze niż instalacja Visty koło XP'eka.

 

Dodatkowo wyczytałem, że do dysków SATA przy instalacji XP koło Visty należy mieć sterowniki na dyskietce lub "wtopione" w Windows (program nLite) więc coś już wiem : P

Edytowane przez Brainiac
Odnośnik do komentarza

a to co innego... w takim razie:

musisz znaleźć sposób na wyłączenie jednego z dysków na czas instalacji xp na drugim a potem instalujesz boot manager na dysku z vistą i po sprawie,no i sprawa sata, w biosie powinieeś miec opcje przełaczenia kontrolera w tryb kompatybilnosci w tym trybie jest widziany jako native ata.

Najlepiej znajdź w swojej okolicy kogos kto ma doświadczenie z instalacją obu systemów i potrafi wykonac to co napisalem ci wyzej, postaw mu flaszke i gra

Odnośnik do komentarza

No nic poszukam jeszcze czegoś w internecie może coś się trafi na ten temat (jak coś znajdę to dopisze do tematu może ew. poźniej się to komuś przyda : P), a jak nie to faktycznie zostawie to chyba jakimuś fachowcowi który się zna na piekielnych czeluściach Visty i jej cholernego systemu bootowania xP

 

Dzięki za pomoc.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Nie da się zainstalować XP obok Visty jedynie Vistę obok XP :-( ale jak to mawiają kto pyta nie błądzi...

Ps. możesz dokonać co najwyżej instalacji niezależnej ale wątpię żebyś miał dwa dyski fizyczne (nie partycje!) w laptopie...

Oczywiście że się da. Kiedyś znajomemu na laptopie z jednym dyskiem zrobiłem coś takiego (domyślnie miał Vistę, teraz ma Vistę i XP). Wystarczyło że trochę pogooglowałem. Pamiętam tylko że po doinstalowaniu XP komputer automatycznie startował Windowsa XP, trzeba było dodać Vistę do boot menu i chyba zrobić recovery czegośtam, nie pamiętam bo to było dawno i w procentowym amoku.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...