Jump to content

Czyszczenie systemu


froncz piotrewski

Recommended Posts

Dobra, mam półtorarocznego lapka. Ostatnio zrobiłem sobie na dysku gruntowny 'porządek'. Niedługo będę musiał odbierać i wysyłać dosyć poufne dane, także zależy mi żeby system był ultrabezpieczny. I tak, na stacjonarnym kompie nie byłoby problemu. Format z płyty z Windą i już. Ale na lapku nie mam takowej, a jeżli chodzi o restory/backupy itd. jestem zielony. Chcę wyczyścić komputer dokumentnie z syfu i mieć pewność, że nie mam żadnych trojanów, keylogerów ani innego gów.na. Wiadomo, przez rok naściągało się na dysk trochę syfu, nawgrywało się pluginów i odwiedzało się niekoniecznie zaufane strony. Forumie, pomóż (antywir - Kasper 2012).

Link to comment
  • Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Pwinieneś mieć ukrytą partycję na lapku, którą można wywołać zaraz po włączeniu którymś z klawiszy "F_ileś_tam". Każdy producent robi inaczej, wiec nie powiem Ci którym dokładnie. Czytaj do jest napisane na dole ekranu zaraz po włączeniu kompa gdy pojawia się logo producenta. Zwykle nazywa się to "system restore".

A jeśli chcesz być absolutnie pewien bezpieczeństwa, to polecam ściągnąć i wypalić na płycie dystrybucję linuxa "tails" http://tails.boum.org/ Odpala się go z płyty, po wyłączeniu komputera linux ten "zapomina" o wszystkim co robiłes na komputerze. Ma zainstalowane na start wszystkie najpopularniejszer sterowniki, a nawet programy biurowe i szyfrujące, więc możesz spokojnie wszystko odebrać i wysłać, a na komputerze nie zostawisz żadnego śladu po tym co robiłeś.

Nie ma rady by były na tym systemie jakie kolwiek wirusy czy trojany, więc jest bardzo bezpieczny.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Jesli natomiast chcialbys zostac z Windowsem to polecam najpewniejszy sposob na pozbycie sie wszystkich smieci z dysku - format + reinstall systemu na czysto (+ partycja dla plikow instalacyjnych systemu w razie jakiejs awarii & systematyczne backupy).

 

- dobry firewall

- dobry antywirus (np wlasnie kaspersky)

- bezpieczna przegladarka

- systematyczne apdejty systemu i programow (latki na dziurki w oprogramowaniu)

- zabezpieczenie dost. do danych fikusnym haslem

- logout z profilu jak idziesz sie odlac w celu zabezpieczenia poufnosci danych przed osobami trzecimi

- a przedewszystkim zdrowy rozsadek

 

i masz zabezpieczone dane w 99,99999%

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Privacy Policy.