Skocz do zawartości

Czyszczenie systemu


Rekomendowane odpowiedzi

Dobra, mam półtorarocznego lapka. Ostatnio zrobiłem sobie na dysku gruntowny 'porządek'. Niedługo będę musiał odbierać i wysyłać dosyć poufne dane, także zależy mi żeby system był ultrabezpieczny. I tak, na stacjonarnym kompie nie byłoby problemu. Format z płyty z Windą i już. Ale na lapku nie mam takowej, a jeżli chodzi o restory/backupy itd. jestem zielony. Chcę wyczyścić komputer dokumentnie z syfu i mieć pewność, że nie mam żadnych trojanów, keylogerów ani innego gów.na. Wiadomo, przez rok naściągało się na dysk trochę syfu, nawgrywało się pluginów i odwiedzało się niekoniecznie zaufane strony. Forumie, pomóż (antywir - Kasper 2012).

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 2
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Pwinieneś mieć ukrytą partycję na lapku, którą można wywołać zaraz po włączeniu którymś z klawiszy "F_ileś_tam". Każdy producent robi inaczej, wiec nie powiem Ci którym dokładnie. Czytaj do jest napisane na dole ekranu zaraz po włączeniu kompa gdy pojawia się logo producenta. Zwykle nazywa się to "system restore".

A jeśli chcesz być absolutnie pewien bezpieczeństwa, to polecam ściągnąć i wypalić na płycie dystrybucję linuxa "tails" http://tails.boum.org/ Odpala się go z płyty, po wyłączeniu komputera linux ten "zapomina" o wszystkim co robiłes na komputerze. Ma zainstalowane na start wszystkie najpopularniejszer sterowniki, a nawet programy biurowe i szyfrujące, więc możesz spokojnie wszystko odebrać i wysłać, a na komputerze nie zostawisz żadnego śladu po tym co robiłeś.

Nie ma rady by były na tym systemie jakie kolwiek wirusy czy trojany, więc jest bardzo bezpieczny.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jesli natomiast chcialbys zostac z Windowsem to polecam najpewniejszy sposob na pozbycie sie wszystkich smieci z dysku - format + reinstall systemu na czysto (+ partycja dla plikow instalacyjnych systemu w razie jakiejs awarii & systematyczne backupy).

 

- dobry firewall

- dobry antywirus (np wlasnie kaspersky)

- bezpieczna przegladarka

- systematyczne apdejty systemu i programow (latki na dziurki w oprogramowaniu)

- zabezpieczenie dost. do danych fikusnym haslem

- logout z profilu jak idziesz sie odlac w celu zabezpieczenia poufnosci danych przed osobami trzecimi

- a przedewszystkim zdrowy rozsadek

 

i masz zabezpieczone dane w 99,99999%

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...