Skocz do zawartości

Jaki CRT TV pod PS2 przez Component?


Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu PS2, jednak nie będę miał jej do czego podpiąć, posiadam jedynie monitor LCD (DVI, D-Sub, HDMI).

 

Żeby całe przedsięwzięcie miało ręce i nogi postanowiłem poszukać używanego telewizora CRT z wejściem Component (ze względu na brak miejsca przekątna 21’). Dobrą opinią w internecie cieszą się telewizory Sony Wega, oraz typowe modele Sony Trinitron FL. Sprawa wygląda wręcz banalnie ale po kilku godzinach poszukiwań pojawiają się poważne problemy. W większości przypadków Trinitrony nie posiadają wejścia Component, zazwyczaj na pokładzie jest tylko SCART. Sony Wega z kolei są albo wielkości kredensu, albo (jeśli uda się znaleźć mniejszy) również tylko ze SCARTem.

 

W tym miejscu proszę o pomoc, czy ktoś zna konkretny model telewizora z którym starusieńka PS2 tworzy dobraną parę? Wymogiem jest wejście Component oraz 21’. Nie zależy mi na dźwięku płynącym z odbiornika, chodzi tylko i wyłącznie o jak najlepszą jakość obrazu.

 

Ceny telewizorów CRT pominę milczeniem, miałem cichą nadzieję że uda się znaleźć ogłoszenia typu „oddam za darmo w dobre ręce”, umieszczone przez ludzi, którym tego typu sprzęt zabiera tylko cenną przestrzeń życiową. Jeśli o pieniądze chodzi to im taniej tym lepiej, nie chciałbym zapłacić więcej niż 150zł, chyba że naprawdę warto. Wolę poczekać na okazję niż wydać pieniądze na pierwsze lepsze telepudło.

 

Jeszcze jedna sprawa, z racji tego że nigdy dłużej nie obcowałem z PS2 pojawiło się istotne dla mnie pytanie. Jak wygląda sprawa kompatybilności wstecznej z PSXem? Wiem że takowa jest ale czy funkcjonuje ona bezproblemowo?

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

Edytowane przez buzon84
Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 14
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jeżeli chodzi o kompatybilność wsteczną to tak. Wkładasz grę i grasz, mam PS2 w wersji fat i tam aby włączyć grę z psx'a trzeba przytrzymać przycisk reset przez 3 sekundy. Ty zapewne kupisz PS2 slim i tam o ile pamiętam nie trzeba przytrzymywać resetu. No i wiedz, że save'a od gry PSX nie zapiszesz na karcie PS2, musisz kupić szarą kartę pamięci od PSX'a (kosztują grosze na allegro). W sprawie TV ci nie pomogę gdyż ja na crt grałem tylko na kabelku kompozytowym i dalej mam na takim podłączony do LCD 23'. I jeżeli chodzi o PS2 to w dzisiejszych czasach do jakości obrazu i grafiki podchodzę z lekkim dystansem :D Dla Mnie PS2 i PSX to konsole "sentymentalne".Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Nie musisz szukać koniecznie telewizora z wejściem component, wystarczy że ma on scart (czy też euro) RGB, obraz jest w ten sam sposób przekazywany co przez component, różnica tkwi tylko we wtyczce ;)

Gry z PS2, które obsługują progressive scan (i potrzebują do tego componenta) odpalisz i tak jedynie na plazmach i lcd.

Odnośnik do komentarza

Hej, dzięki za odpowiedzi.

Cieszy mnie sprawa kompatybilności wstecznej, szara memorka to nie problem.

Nie chodzi mi o grafikę generowaną przez PS2, miałem na myśli jakość obrazu kineskopowca, bo wiem że w tej kwestii może być bardzo różnie.

 

Jestem zielony jeśli chodzi o elektronikę, ale na chłopski rozum do wejścia Component podłączamy 3 przewody sygnałowe dla samej wizji (dla każdego koloru z osobna - Red, Green, Blue), SCART z kolei posiada tylko jeden przewód odpowiedzialny za wizję (żółty) oraz dwa pozostałe (czerwony i biały) odpowiadające za sygnał audio. Okiem laika wydaje się być oczywiste że jakość obrazu ze złącza Component będzie wyższa (opinie na zagranicznych i krajowych forach tylko to potwierdzają). Myślę sobie że żeby uzyskać taką samą jakość obrazu, przewód wizji (żółty) w SCART powinien mieć dużo mniejszą oporność (żeby przesłać większą ilość informacji) niż przewody w Componencie, gdzie sygnał samej wizji jest rozdzielony na trzy i każdy z kolorów z osobna ma tyle "miejsca" w kablu ile wszystkie razem stłoczone w jednym kabelku w SCARTcie. Mogę się totalnie mylić, tak sobie po prostu kombinuję.

 

Ten telewizor wygląda elegancko, ale ma jedynie wejście SCART.

Poniżej link do instrukcji:

http://www.sony.pl/s...-21FT2K/manuals

Edytowane przez buzon84
Odnośnik do komentarza

Ok, jestem w domu.

Moje założenia być może były słuszne ale miałem na myśli tego typu rozwiązanie:

 

aGPxhl.jpg

 

 

 

Sprawę załatwia SCART RGB, o którym pisałeś (przepraszam, nie skumałem o co chodzi).

Wygląda to tak:

 

129205862941545860.jpg

 

Tutaj co nieco o SCART RGB po angielsku:

 

http://www.avsforum....for-videophiles

 

Chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie przewód HAMA, nie mogę znaleźć niczego innego (bez przejściówek) na polskim rynku.

Link do strony:

 

http://www.hama.pl/000342220000/hama-kabel-rgb-scart-do-sony-playstation-2ps2

Edytowane przez buzon84
Odnośnik do komentarza

Ale po co ci jakiekolwiek przejściówki jak możesz kupić przewód do PS2 mający wyjście EURO? Większość TV CRT powinno mieć co najmniej jedno wyjście RGB w formie złącza euro.

A kabel:

kabel-do-playstation-ps2_2326.jpg

Dodatkowo masz na kablu wyprowadzone audio do podpięcia do zewnętrznego wzmacniacza.

 

A nie lepiej rozejrzeć się za jakimś małym tv lcd? Po co ci takie bydlę jak crt?

Edytowane przez Andreal
Odnośnik do komentarza

LCD byłby cudowny ze względu na gabaryty.

Ale podejrzewam że jakość obrazu po podłączeniu PS2 do LCD w stosunku do CRT dzieli przepaść.

 

LCD skalują obraz do swojej domyślnej rozdzielczości ze stratą na jakości, jeśli nie skalują to jakość również jest kiepska bo telewizor ma przypisaną jedną optymalną rozdzieczość na której zaleca się pracę, w przypadku SD to zjawisko nie występuje. Do tego stare gry na LCD wyglądają w moich oczach fatalnie, widać wszystkie brudy i niedoróbki, które po prostu giną na telewizorach kineskopowych. Gry na PSXa i PS2 były pisane pod kineskop i moim zdaniem na nich sprawdzają się najlepiej. Wystarczy zrobić test - odpalić na komputerze emulator PSXa, podbić rozdziałkę, włączyć filtry, teoretycznie rezultat powinien być doskonały, ale efekt jest taki że wszystkie niedociągnięcia i artefakty wychodzą wtedy na wierzch, gry tracą to "coś" w stosunku do obrazu SD na kineskopie, który wiele rzeczy maskuje na korzyść starych gier. Piszę na bazie swoich doświadczeń z których wynika że PSX gryzie się z LCD, takie granie to robienie sobie krzywdy.

Zakładam że z PS2 sytuacja wygląda podobnie.

 

Obecnie mogę przetestować PS2 z telewizorem LCD 42', telewizorem CRT 29' oraz kartą telewizyjną w moim PC > LCD 22'.

Do testów potrzebna jest mi tylko konsola, której jeszcze nie mam, ale z góry zakładam że obraz na CRT będzie nie do pobicia.

Po zakupie PS2 mogę podzielić się wynikami eksperymentu ;)

Edytowane przez buzon84
Odnośnik do komentarza

Dzięki, nowa wiedza zawsze mile widziana :)

 

PS2 kupione, padło na SCPH-77004, podobno nie grzebana, nie przerabiana, to mnie cieszy. Z fotografii umieszczonych na aukcji wynika że konsola jest zadbana, w eleganckim stanie.

 

Czy jest jakaś strona w sieci opisująca konkretne modele PS2? Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o tym egzemplarzu.

Znalazłem informacje że w SCHP-77004 grafika i procesor są jeszcze odseparowane od siebie, układ chłodzenia jest większy w stosunku do nowszych modeli a zasilacz cięższy (nie są to sprawdzone informacje).

 

Do poduszki poczytam instrukcję SCHP-77004.

 

Nie mam pewności czy wejście EURO w które wyposażony jest wypatrzony przeze mnie telewizor obsługuje RGB, wydaje mi się że tak, ale nie jest to jasno napisane w instrukcji. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś zerknął na to swoim okiem. Jest to dla mnie kluczowa sprawa.

Poniżej link do instrukcji:

http://pdf.crse.com/.../4205400421.pdf

 

Jak tylko będę miał pewność że telewizor obsługuje RGB jadę go obejrzeć.

 

btw. Na dniach Xbox 360 idzie pod młotek, bardzo cieszą mnie te zmiany.

Edytowane przez buzon84
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Telewizora niestety jeszcze nie zakupiłem, jeden sprzątnięto mi sprzed nosa, mam wypatrzony kolejny, ale nie mogę go przetestować, cały czas czekam na konsolę :(

 

Dotarł do mnie natomiast kabel RGB.

Rozkręciłem go i jest zupełnie inaczej polutowany niż typowy kabel Euro RGB łączący np. dekoder z telewizorem.

 

Poniżej zdjęcia:

 

typowy przewód Euro RGB (np. dekoder>tv)

40082934.jpg

 

przewód Euro RGB do PS2

ps2d.jpg

 

 

Widać że w przypadku Euro RGB do PS2 wiele pinów zostało pominętych, część jest ze sobą połączona, do teog przylutowane są jakieś oporniki (?), nie mam pojęcia co to jest, i o co tutaj chodzi, nie znam się na elektonice. Różnice między typowy Euro RGB a Eruro RGB do PS2 widać gołym okiem. Pojawia się pytanie, czy tak powinien wyglądać prawidłowo polutowany kabel RGB do PS2?

Edytowane przez buzon84
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...